Како да се реши Албанското прашање во РМ и на Балканот

курајбер

млад, потентен
Член од
29 јануари 2007
Мислења
16.294
Поени од реакции
45.838
Криво ти е дека не те спомна.
Па за што се ебавам ја тука. Џабе си се залажував дека имам некаква фан база меѓу народијата што" подолго време го чита форумов ама тек сега се логира", ама кур.
 

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
4.927
Поени од реакции
7.863
Затоа споменав погоре.Далеку посоодветно изгледа насловот на темава да биде:
Како да се справиме со одреден дел на Албанци кои се заштитени од власта и поврзани со албанската мафија ?
Е ајде де ти почни прв, ние сме нацисти што би рекол пуно, ние сме кренале раце, ама еве вие другите што имате друго мислење кажете како ќе се справите со тие некој лоши албанци и како овие другите добрите албанци како ќе ви помогнат и дали ќе ви помогнат, еве ти си прв на потег па повели.
 
Член од
30 јули 2014
Мислења
5.094
Поени од реакции
15.954
Ja ke ti kazam I Dacic vikashe taka "koe e toa jako albansko lobi" arno ama glej sho mu se desi, citaj sinko za da znaesh





Прегледај го приврзокот 296236

Srdecni pozdravi sinko Bog da te blagoslovi
Мхм, моќното албанско политичко лоби...
Ja ke ti kazam I Dacic vikashe taka "koe e toa jako albansko lobi" arno ama glej sho mu se desi, citaj sinko za da znaesh





Прегледај го приврзокот 296236

Srdecni pozdravi sinko Bog da te blagoslovi
Не разбирам српски и не можам да читам. Ниту го спомнав Дачич.

Што конкретно направи тоа тн албанско дипломатско лоби во врска со независноста на Косово? Каде беше Косово кога прогласи независност, а каде е сега? Ќе влезе ли оваа декада во ОН, или ќе продолжи да биднува црна дупка која ќе продуцира исламистички фундаменталисти, за криминал и дрога да не правиме муабет? Времето работи против Косово, ја нема таа еуфорија од пред 15 години.

Гледај што прави една Србија, се понаша ко да е фактор бр. 1 на Балканот и игра одлично на надворешен план, колку и да не ни се свиѓа тоа и на нас и на вас, па мери го нејзиниот со капацитетот на Косово и Косоварите. Им посакувам многу среќа на Косоварите во иднина.
 

Vladimkd

Né giusto né sbagliato, conta solo il risultato!
Член од
16 февруари 2021
Мислења
43
Поени од реакции
100
Ova se vika "Tresla se gora, rodio se mis"
Interesno e sto vo drugi temi se prijavuvash kako makedonec od Rim Italija i pishuvash makedonski na kirilica arno ama ovde si veke srbin pisuvash na srpski vo makedonski forum sto i kazuva kako gi sakas tvoite braka makedonci i se zakanuvash na site albanci so nevideni masakri, ocaen obid druze aj probaj pojako malku onaka patriotski od Rim. Kazi Amin sinko
Niko nikome ne preti. Bukvalno ni reč.
Vi Albanci znate naša mišljenja o vama. To je dobro, zaista me raduje.
Vi muslimani imate snažnu maštu, kao u horor filmu. Stečeno iskustvo učinilo je svoje, šta da se radi.
Znam makedonski jezik vrlo dobro, zbog svoje profesije. Ali ja sam Srbin, rođen u Beogradu.
Na mom radnom mestu u Rimu razgovaraćemo na makedonskom.

Послато са SM-N950F помоћу Тапатока
 
Член од
30 јули 2014
Мислења
5.094
Поени од реакции
15.954
Јас сум инаку од Велес и ќе се обидам да ја претставам реално ситуацијата во мојот град.

Имаме неколку албански села и бројот на жители Албанци во нашава околина е релативно солиден.
Најчесто се движат по казина и на пазар.
Ниту еднаш во животот,пази,ниту еден единствен пат во животот не сум имал проблем со нив,ниту пак сум чул некој мој другар или познаник да си има проблеми.
Не сум чул ниту за една тепачка или било каква форма на насилство,освен по школите што е и нормално на тие години да се тепа човек.
Дури и инциденти со коли многу ретко сум приметувал,речиси незначително.За разлика од нашата стока што влегува во грандиозни мафијашки илузии и возат брзо како некои ретардирани.

Е сега тука доаѓа до забуна.
Во Скопје и Куманово,да,има инциденти од нивна страна,има дури и убиства,никој не го негира тоа,ама далеку од тоа бе дека треба сите Албанци да ги ставаме во барабанот дека се социопати и убијци мајка му стара.

Затоа споменав погоре.Далеку посоодветно изгледа насловот на темава да биде:
Како да се справиме со одреден дел на Албанци кои се заштитени од власта и поврзани со албанската мафија ?

Ако некој планира да пишува,нека образложува со примери од пракса,а не параноични испади и навреди.
Ти, како човек кој живее во Велес, си сосема нерелевантен да кажуваш, пишуваш и споделуваш искуства на тематика соживот или живот со Албанците, без разлика на твоите неколку искуства со Албанците како луѓе на кои си им работел по дома. Не дека немаш право да пишуваш, не ме сфаќај погрешно, но ми делуваш изгубен во реалноста како Дороти од Волшебникот од Оз, а тоа што намерно пропушташ или "забораваш" многу работи те праи и одвишен за дискусија и е лесно проѕирна твојата улога овдека. Иако, можеби грешам и можеби си од групата на тенеќе, ама па сва среќа се помалку слушам наивности ко вашите.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.297
Поени од реакции
78.968
Што конкретно направи тоа тн албанско дипломатско лоби во врска со независноста на Косово? Каде беше Косово кога прогласи независност, а каде е сега? Ќе влезе ли оваа декада во ОН, или ќе продолжи да биднува црна дупка која ќе продуцира исламистички фундаменталисти, за криминал и дрога да не правиме муабет? Времето работи против Косово, ја нема таа еуфорија од пред 15 години.

Гледај што прави една Србија, се понаша ко да е фактор бр. 1 на Балканот и игра одлично на надворешен план, колку и да не ни се свиѓа тоа и на нас и на вас, па мери го нејзиниот со капацитетот на Косово и Косоварите. Им посакувам многу среќа на Косоварите во иднина.
Не. Нема сега да збориме за работи што не ни се допаѓаат. Ќе ги игнорираме, дур не ни се удрат од глава.
Така Албанците го проследија порастот на српското влијание, како и стагнацијата, дури и регресот на процесот - признавање на државноста на Косово. Ми се чини дека при почетокот на децениската борба за признавање на државноста на Косово, Србите не ја согледуваа реалноста, а сега Албанците.
 
Член од
30 јули 2014
Мислења
5.094
Поени од реакции
15.954
Не. Нема сега да збориме за работи што не ни се допаѓаат. Ќе ги игнорираме, дур не ни се удрат од глава.
Така Албанците го проследија порастот на српското влијание, како и стагнацијата, дури и регресот на процесот - признавање на државноста на Косово. Ми се чини дека при почетокот на децениската борба за признавање на државноста на Косово, Србите не ја согледуваа реалноста, а сега Албанците.
Ama ti ne znaes za moknoto albansko diplomatsko lobi...
Очекувано, детско, несериозно, ништо ново од нив.
 
Член од
25 март 2012
Мислења
8.303
Поени од реакции
4.697
Ти, како човек кој живее во Велес, си сосема нерелевантен да кажуваш, пишуваш и споделуваш искуства на тематика соживот или живот со Албанците, без разлика на твоите неколку искуства со Албанците како луѓе на кои си им работел по дома. Не дека немаш право да пишуваш, не ме сфаќај погрешно, но ми делуваш изгубен во реалноста како Дороти од Волшебникот од Оз, а тоа што намерно пропушташ или "забораваш" многу работи те праи и одвишен за дискусија и е лесно проѕирна твојата улога овдека. Иако, можеби грешам и можеби си од групата на тенеќе, ама па сва среќа се помалку слушам наивности ко вашите.
Викаш само среќа е?
Ќе ти се лутат наци војниците и ќе те избркат од групата.
 

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
4.927
Поени од реакции
7.863
Ти, како човек кој живее во Велес, си сосема нерелевантен да кажуваш, пишуваш и споделуваш искуства на тематика соживот или живот со Албанците, без разлика на твоите неколку искуства со Албанците како луѓе на кои си им работел по дома. Не дека немаш право да пишуваш, не ме сфаќај погрешно, но ми делуваш изгубен во реалноста како Дороти од Волшебникот од Оз, а тоа што намерно пропушташ или "забораваш" многу работи те праи и одвишен за дискусија и е лесно проѕирна твојата улога овдека. Иако, можеби грешам и можеби си од групата на тенеќе, ама па сва среќа се помалку слушам наивности ко вашите.
Дечково од Велес има друг проблем, според начинот на кој дискутира може да се забележи дека има проблем со благ аутизам кој има проблем со комуникацијата, и тука е неговиот проблем со македонците.
Највероватно поради споменатава причина бил (така кажано) малтретиран на школо како дете и од тука тој ја црпи омразата кон сите македонци а албанците му изгледаат како супер луѓе со кој нема никаков проблем.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.297
Поени од реакции
78.968
Ama ti ne znaes za moknoto albansko diplomatsko lobi...
Очекувано, детско, несериозно, ништо ново од нив.
Ја слушав таа приказна крајот на девеести - Моќното тајно оружје на Никола Тесла само што не им го дадоа на Србите. (Русите секако)
 
Член од
25 март 2012
Мислења
8.303
Поени од реакции
4.697
Дечково од Велес има друг проблем, според начинот на кој дискутира може да се забележи дека има проблем со благ аутизам кој има проблем со комуникацијата, и тука е неговиот проблем со македонците.
Највероватно поради споменатава причина бил (така кажано) малтретиран на школо како дете и од тука тој ја црпи омразата кон сите македонци а албанците му изгледаат како супер луѓе со кој нема никаков проблем.
Ако он има проблеми тогаш за вас треба да се измисли Аркам и да ве згрижи.
 
Член од
30 јули 2014
Мислења
5.094
Поени од реакции
15.954
Викаш само среќа е?
Ќе ти се лутат наци војниците и ќе те избркат од групата.
Не пуно, јас не сум наци, не верувам дека луѓето се раѓаат супериорни, и дека има виши и нижи раси, и дека ние по раѓање сме нешто над вас. Напротив, многу замерки и грешки наоѓам кај нас, но од друга страна не можам да молчам и да се правам слеп после све што ни приредивте. Ниту некој ме воспитуваше и растеше со мислењето кое го имам за вас, не, моите родители најдобри пријатели од зграда имаа Албанци и мој прв другар беше Албанец, но тоа секако дека нема да го смени тоа што го мислам за вас сега, а е резултат на вашето однесување и тоа што го гледам и сум го доживеал и сеуште го живеам. Немам јас проблем и наци да ме наречеш ако тоа те теши.
Автоматски споено мислење:

Дечково од Велес има друг проблем, според начинот на кој дискутира може да се забележи дека има проблем со благ аутизам кој има проблем со комуникацијата, и тука е неговиот проблем со македонците.
Највероватно поради споменатава причина бил (така кажано) малтретиран на школо како дете и од тука тој ја црпи омразата кон сите македонци а албанците му изгледаат како супер луѓе со кој нема никаков проблем.
Има разно разни психолошки (патолошки) случаи. Тие не се, ниту треба да бидат репрезент за нешто, ниту да бидат прашани. Има 2 курви од Чаир, своевремено најславни меѓу најславните (курви) , па кога ги пројдоа сите фалуси и сите ги научија што отпад се, се прешалтаа на албански фалуси и се конвертираа во муслиманки и Албанки. Едната и името си го смени.

Така и овој, живеел во Велес и супер му биле другарчињата :)
 
Последно уредено:

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.611
Поени од реакции
26.120
Викаш само среќа е?
Ќе ти се лутат наци војниците и ќе те избркат од групата.
Она кога се расфрла со Наци етикети човек чија нација колективно му го пушеше на Хитлер.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom