Како да се реши Албанското прашање во РМ и на Балканот

Член од
28 април 2020
Мислења
237
Поени од реакции
321
Подобри суштества ќе личевте да се гриживте повеќе за масовните гробници полнети со албанци низ Србија, иначе има видеа и за тоа како се вади ладилник потопени по езера полнети со трупови ама изгледа не се интересни за форумџиите.
I koja je tvoja poenta? Jedno zlo pravda drugo? To je taj suživot? Sreća pa Srbi nisu naivni i znaju sa kim imaju posla. Jeste, ima nekoliko hiljada Albanca zakopanih širom Srbije. To jeste zločin. Ja to ne pravdam za razliku od tebe koji pravda varvarsko i zversko rušenje crkava. Sada konstatujem da ćete ovakvom politikom kakvu sad vodite, a to je: "Ne može nam niko ništa, a mi možemo sve drugima dok su tu Amerikanci" (lol?!), prilično sam siguran da će sledeći put taj broj nestalih Albanaca biti najmanje nekoliko desetina hiljada umesto sadašnjih cca 5 hiljada nestalih. Nažalost. Samo tako nastavite, dragi gospodine puno. Inače, ovo čuješ od jednog ispodprosečnog Srbina u smislu nacionalizma, a mnogi me smatraju i izdajnikom jer bih vam dao (priznao) jedan deo KiM. Ja bih vam dao južno Kosovo i pristao na korekciju granica. Većina Srba ne samo što se ne bi odrekla 1cm kvadratnog Kosova i Metohije već imaju aspiracije i na severnu Albaniju, Skadar i okolinu. Ovo ti govorim čisto da bi znao kome ste se sve zamerili u okruženju, i kakve ste emocije izazvali kod Srba, a siguran sam i kod Grka, a vreme je tek pred nama.
 
Последно уредено:

TrendS

Work Smart, Not Hard
Член од
14 декември 2018
Мислења
4.405
Поени од реакции
29.797
Пред подолг временски период.....еден Македонски премиер....предложи нешто.
Тоа практично беше....размена на територии и население.
Тоа беше да речеме друго време....кога војната во Косово заврши, но започна војната во Македонија.
Водени беа и разговори....со Ѓинѓиќ...на ова прашање....кој набргу после тоа загина.
Тогаш сето тоа се сметаше....за заговор, тоест етничка кантонизација и територијална дезинтеграција на Македонија.
Повеќето таа идеа....редистрибуција и размена на територии на население....ја сметаа за.....велепредаство!

Дали е така?.....НЕ
Доколку уште пред војната во 2001-ва.....се реализираше планот со цел да се постигнеше мирна поделба помеѓу Македонците и Албанците.....се ќе беше поинаку.
Факт е дека е невозможно....функционирањето на мултиетничка држава.
Јасно беше дека МОРАМЕ да се разделиме од Албанците....тоа и тогаш и сега е ЕДИНСТВЕНО решение.....заедно НЕ!

Требаше да им се дадат тие Гостиварско-Тетовски и Дебарски региони.....и ЧАО ПРИЈАТНО за век и векови со Албанците.

Требаше да се изврши таа размена на територии и население.....на време, пред КАНЦЕРОТ да МЕТАСТАЗИРА. Сега е веќе метастазиран!

Дали можеме да имаме просперитет додека живеат Албанци.....во Македонија? Сите знаеме....докажано НЕ! Само добиваат поголема сила.....без разлика кој е на власт. Заеднички им даваат се поголема моќ.
Кон што води сето ова....што изразено во последно време се повеќе и повеќе го гледаме? Дали е премината црвената линија?
Факт дека е премината.....па гледаме кој раководи со Македонија.....Албанците палат-гасат. Се гледа кој е граѓанин од прв ред....кој од втор ред. Практично јасно е....кој е всушност малцинство во сопствената држава.

Немој некој да се лаже и да живее во заблуда.....дека ние можеме вака да функционираме. Ова прашање, што поскоро да се реши.....богами и ќе почнеме да функционираме.
Чиста етничка средина......друго чаре НЕМА. Решение има....зборувано е многу пати за начинот на реализација.....изводливо е.
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.279
Поени од реакции
27.742
Требаше да им се дадат тие Гостиварско-Тетовски и Дебарски региони.....и ЧАО ПРИЈАТНО за век и векови со Албанците.
Ne mi se dopaga toa da se otkazeme od edni od najbitnite kulturno-istoriski centri za makedoncite.
Автоматски споено мислење:

Ти мислам дека од Велес беше.
Кажи ми Дарлинг еден пример каде што си била загрозена од Албанци.

Како бе овоа вака кажувате се некои примери таму некаде,некогаш на некој што му се случило.

Кажи си за тебе лично или некој твој близок човек.

Тоа е тоа кај човечкото суштество.Во недостаток на непријател,ќе си создаде во главата непријател.
Си го пропушта тоа што му е пред носот,а паничи за таму некаде во Арачиново или Куманово што се случувало.
Prosetaj do lisice, i prasaj koi sela najveke go zagaduvat.
 

TheGhegClan

Slobodna Vojvodina
Член од
8 септември 2020
Мислења
505
Поени од реакции
152
Ok, jas imam ne chueno, tuku znam nekolku navrati zakanuvanje na medicinski personal i pravenje incidenti po bolnicite.

I ubavo se gleda nivnata ekspanzija vo cisti makedonski sela so orli uste na temelite na kukite - nesto sho se gleda vo albanskiot del na Skopje, cista provokacija, pokazuvanje na sila, osvojuvanje teritorii.

Vo zemjava site albanci se zastiteni od vlasta, opasna e vasata naivnost.

Mislam dajte malce povozete so kolata nakaj zapadna makedonija, a ne samo do grcka nozete da gi shlapate u toa egejskata bara.
I ja toa se cudam kako mozat taka da bidat realni I objektivni ovie clenovi makedonci koi nikad nemale problemi so albanci ne moze toa taka si ima red tuka se znae sho treba da kazat! Ama nemaj gajle ti sea ke im kazam da sedat mirni I da ti se izvinat sho te iznervirale vaka, kako samo si dozvoluvaat taka da se ponashat Boze sacuvaj, kako moze da bidat clenovi a da ne znaat deka site nivni postovi treba prvo da ti gi pratat tebe da gi kontrolirash editirash za da bide sve taka puter! Kazi Amin
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.279
Поени од реакции
27.742
Tesko deka ke me iznerviraat.
Nivno subjektivno iskustvo, isto kako moe subjektivno iskustvo.
 

Sussaro

Southern comfort, southern sun
Член од
27 декември 2005
Мислења
5.704
Поени од реакции
22.130
I ja toa se cudam kako mozat taka da bidat realni I objektivni ovie clenovi makedonci koi nikad nemale problemi so albanci ne moze toa taka si ima red tuka se znae sho treba da kazat! Ama nemaj gajle ti sea ke im kazam da sedat mirni I da ti se izvinat sho te iznervirale vaka, kako samo si dozvoluvaat taka da se ponashat Boze sacuvaj, kako moze da bidat clenovi a da ne znaat deka site nivni postovi treba prvo da ti gi pratat tebe da gi kontrolirash editirash za da bide sve taka puter! Kazi Amin
Точно така. Јас на пример не сум имал проблеми со ИСИС. А слушам луѓе од цел свет како ги напаѓаат. Ама тоа е само нивно мислење. Дел од вашите како народ со најмногу членови по глава на жител во ИСИС од Европа друго викаат. Дека биле правдољубиви, посветени, маченици, дека се борат за еден подобар свет. Јас затоа што не сум имал проблем со нив не можам правилно да расудувам во овој случај. Бидејќи твоите имаат повеќе искуство на оваа тема па да те прашам-Што мислиш ти?
 
Член од
28 април 2020
Мислења
237
Поени од реакции
321
Пред подолг временски период.....еден Македонски премиер....предложи нешто.
Тоа практично беше....размена на територии и население.
Тоа беше да речеме друго време....кога војната во Косово заврши, но започна војната во Македонија.
Водени беа и разговори....со Ѓинѓиќ...на ова прашање....кој набргу после тоа загина.
Тогаш сето тоа се сметаше....за заговор, тоест етничка кантонизација и територијална дезинтеграција на Македонија.
Повеќето таа идеа....редистрибуција и размена на територии на население....ја сметаа за.....велепредаство!

Дали е така?.....НЕ
Доколку уште пред војната во 2001-ва.....се реализираше планот со цел да се постигнеше мирна поделба помеѓу Македонците и Албанците.....се ќе беше поинаку.
Факт е дека е невозможно....функционирањето на мултиедничка држава.
Јасно беше дека МОРАМЕ да се разделиме од Албанците....тоа и тогаш и сега е ЕДИНСТВЕНО решение.....заедно НЕ!

Требаше да им се дадат тие Гостиварско-Тетовски и Дебарски региони.....и ЧАО ПРИЈАТНО за век и векови со Албанците.

Требаше да се изврши таа размена на територии и население.....на време, пред КАНЦЕРОТ да МЕТАСТАЗИРА. Сега е веќе метастазиран!

Дали можеме да имаме просперитет додека живеат Албанци.....во Македонија? Сите знаеме....докажано НЕ! Само добиваат поголема сила.....без разлика кој е на власт. Заеднички им даваат се поголема моќ.
Кон што води сето ова....што изразено во последно време се повеќе и повеќе го гледаме? Дали е премината црвената линија?
Факт дека е премината.....па гледаме кој раководи со Македонија.....Албанците палат-гасат. Се гледа кој е граѓанин од прв ред....кој од втор ред. Практично јасно е....кој е всушност малцинство во сопствената држава.

Немој некој да се лаже и да живее во заблуда.....дека ние можеме вака да функционираме. Ова прашање, што поскоро да се реши.....богами и ќе почнеме да функционираме.
Чиста етничка средина......друго чаре НЕМА. Решение има....зборувано е многу пати за начинот на реализација.....изводливо е.
Slažem se sa svim. U vremenu koje dolazi, mora da se radi da taj deo koji će iz defakto preći i u dejure albanski bude što manji. Pre nego što nastavim, voleo vih da vam nešto svima kažem. Ovo je forum pa slobodno diskutujemo. Nemam nikakvu moć ni u Makedoniji ni u Srbiji da bilo kako utičem na dešavanja. Razumem vas ako mi zamerite zašto sam ja uopšte i prisutan na nekim temama. Šta će Srbin iz Srbije ovde na ovom forumu i još piše na srpskom? Još više vam hvala što većini to nije ni smetalo ali, ponavljam, razumem i one kojima to smeta. Potpuno sam iskren, stojim iza svake objave koju sam napisao. Ne znam kako drugačije da napišem osim da zaista, iskreno želim uspeh makedonskom narodu i makedonskoj državi, što uvek zvuči iritantno i ofucano ali zaista, zaista to želim. Makedonija ima skoro 26.000km2, bilo ili ne bilo kakvih teritorijalnih korekcija, treba raditi na jačanju makedonske svesti i patriotizma, sistemski podržanih, što je naravno u trenutnim uslovima teško zbog albanskoog faktora ali ni to ne daje opravdanje zašto se nedovoljno radi na tome. Nisu ni Albanci opravdanje za sve. Pored rasplamsavanja žara rodnog ponosa u grudima makedonskim potrebno je i suočiti se sa realnošću i videti kako postići najviše onime čime raspolažeš. Uz to, glavni fokus moraju biti još i ekonomoija i demografija. Kad jedno krene, krene i drugo i obrnuto. Probudi se optimizam. Multietnička društva u Evropi se pokazuju dugoročno nefunkcionalnim, konfliktnim i neodrživim. To je donekle i očekivano u Evropi, u kojoj su ipak države naroda odnosno nacionalne države, ali takva društva se pokazuju neuspešnim i u državama poput SAD-a. Sada ću to reći... Makedonija bi teritorijalnom korekcijom nakon sproveđenja gorenavedonog postala daleko stabilnija i barem bi se neki od glavnih pa i najbitniji problemi rešili. Treba raditi na "getoiziranju" Albanaca u regionu Polog i par opština van tog regiona, dve izborne jedinice. To bi bila korekcija koja bi svela Makedoniju sa 25.800km2 na oko 22.800km2 i konačno bi se rešilo albansko pitanje. Izvinite što sam dao sebi za pravo da ovako nešto kažem. Očigledno i dalje nije trenutak za to ali ne smete dočekati nespremno eventualne promene svetskih i unutrašnjih okolnosti.
 
Последно уредено:
Член од
28 април 2020
Мислења
237
Поени од реакции
321
Slažem se sa svim. U vremenu koje dolazi, mora da se radi da taj deo koji će iz defakto preći i u dejure albanski bude što manji. Pre nego što nastavim, voleo vih da vam nešto svima kažem. Ovo je forum pa slobodno diskutujemo. Nemam nikakvu moć ni u Makedoniji ni u Srbiji da bilo kako utičem na dešavanja. Razumem vas ako mi zamerite zašto sam ja uopšte i prisutan na nekim temama. Šta će Srbin iz Srbije ovde na ovom forumu i još piše na srpskom? Još više vam hvala što većini to nije ni smetalo ali, ponavljam, razumem i one kojima to smeta. Potpuno sam iskren, stojim iza svake objave koju sam napisao. Ne znam kako drugačije da napišem osim da zaista, iskreno želim uspeh makedonskom narodu i makedonskoj državi, što uvek zvuči iritantno i ofucano ali zaista, zaista to želim. Makedonija ima skoro 26.000km2, bilo ili ne bilo kakvih teritorijalnih korekcija, treba raditi na jačanju makedonske svesti i patriotizma, sistemski podržanih, što je naravno u trenutnim uslovima teško zbog albanskoog faktora ali ni to ne daje opravdanje zašto se nedovoljno radi na tome. Nisu ni Albanci opravdanje za sve. Pored rasplamsavanja žara rodnog ponosa u grudima makedonskim potrebno je i suočiti se sa realnošću i videti kako postići najviše onime čime raspolažeš. Uz to, glavni fokus moraju biti još i eknomoija i demografija. Kad jedno krene, krene i drugo i obrnuto. Probudi se optimizam. Multietnička društva u Evropi se pokazuju dugoročno nefunkcionalnim, konfliktnim i neodrživim. To je donekle i očekivano u Evropi, u kojoj su ipak države naroda odnosno nacionalne države, ali takva društva se pokazuju neuspešnim i u državama poput SAD-a. Sada ću to reći... Makedonija bi teritorijalnom korekcijom nakon sproveđenja gorenavedonog postala daleko stabilnija i barem bi se neki od glavnih pa i najbitniji problemi rešili. Treba raditi na "getoiziranju" Albanaca u regionu Polog i par opština van tog regiona, dve izborne jedinice. To bi bila korekcija koja bi svela Makedoniju sa 25.800km2 na oko 22.800km2 i konačno bi se rešilo albansko pitanje. Izvinite što sam dao sebi za pravo da ovako nešto kažem. Očigledno i dalje nije trenutak za to ali ne smete dočekati nespremno eventualne promene svetskih i unutrašnjih okolnosti.
Promenom svetskih okolnosti u perspektivi može jednog dana i taj deo od 3000km2 da se vrati matici, vojno nego šta. Kao što će i Srbija možda jednog dana vratiti KiM. Bitno je samo raditi na jačanju nacije u svakom smislu.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.299
Поени од реакции
78.975
Ти мислам дека од Велес беше.
Кажи ми Дарлинг еден пример каде што си била загрозена од Албанци.

Како бе овоа вака кажувате се некои примери таму некаде,некогаш на некој што му се случило.

Кажи си за тебе лично или некој твој близок човек.

Тоа е тоа кај човечкото суштество.Во недостаток на непријател,ќе си создаде во главата непријател.
Си го пропушта тоа што му е пред носот,а паничи за таму некаде во Арачиново или Куманово што се случувало.
Да даде Господ тебе да ти се случува тоа што им се случува на немуслиманите кои живеат со Албанци, во Чаир, Тетово и другде.

Верувам ќе се сложиш со ова, бидејќи според тебе тоа не е ништо посебно, ништо страшно не им се случува.
ОК?
 

Vladimkd

Né giusto né sbagliato, conta solo il risultato!
Член од
16 февруари 2021
Мислења
43
Поени од реакции
100
Albanci treba da upamte jedno.
Nećete biti zauvek pod zaštitom SAD-a. Šta će biti posle toga, ostavljam vam da pogađate. Stvari će se uskoro promeniti, svet vas više ne voli. Amerika vam takođe polako okreće leđa. Polako ali sigurno. Žalite se na stvari koje su se dogodile na Kosovu i Metohiji, koliko razumem, nije vam bilo lako. Tačno, ali to morate zapamtiti.
Ali to biste trebali zapamtiti kao bolju alternativu od onoga što se može dogoditi u budućnosti. Niko ne zna šta nam donosi jutro.
Vaša šteta naneta srpskom narodu nikada neće biti zaboravljena. Naprotiv, jednog dana ćete to platiti, ali pod visokom kamatom. Koja će biti cena, videćemo.
Vi ste najomraženija nacija u čitavom regionu. Jednog lepog sunčanog dana ponovo ćete sresti srpski narod, zajedno sa makedonskim bratskim narodom, ujedinjeni zajedno.
Niko vas ne voli kao naciju, ni Grci ni Bugari. O Srbima i Makedoncima da i ne govorimo. Doći će i bolja vremena, siguran sam u to. Do tada, neka se hrišćanski narod drži zajedno.
Živela Srbija i bratska Makedonija!
Toliko za sada, vidimo se drugom prilikom.

Послато са SM-N950F помоћу Тапатока
 

Joshua_Tree

Samo na minuvanje...
Член од
21 март 2010
Мислења
1.304
Поени од реакции
4.651
..."вас нико не сме да бије,сем наше и ваше полиције"
...како во Србија така и во Македонија се е чесно и поштено платено и своина направено,а тоа што е платено и своина ниедна светска сила на светот неможе да поништи :)
...продај нива на село во Косово или Тетовско и купи си станче во Белград или Скопје
...во Битола има една изрека...Кој е крив?...Мудуро е крив,ние не сме криви ;)
 

TheGhegClan

Slobodna Vojvodina
Член од
8 септември 2020
Мислења
505
Поени од реакции
152
Albanci treba da upamte jedno.
Nećete biti zauvek pod zaštitom SAD-a. Šta će biti posle toga, ostavljam vam da pogađate. Stvari će se uskoro promeniti, svet vas više ne voli. Amerika vam takođe polako okreće leđa. Polako ali sigurno. Žalite se na stvari koje su se dogodile na Kosovu i Metohiji, koliko razumem, nije vam bilo lako. Tačno, ali to morate zapamtiti.
Ali to biste trebali zapamtiti kao bolju alternativu od onoga što se može dogoditi u budućnosti. Niko ne zna šta nam donosi jutro.
Vaša šteta naneta srpskom narodu nikada neće biti zaboravljena. Naprotiv, jednog dana ćete to platiti, ali pod visokom kamatom. Koja će biti cena, videćemo.
Vi ste najomraženija nacija u čitavom regionu. Jednog lepog sunčanog dana ponovo ćete sresti srpski narod, zajedno sa makedonskim bratskim narodom, ujedinjeni zajedno.
Niko vas ne voli kao naciju, ni Grci ni Bugari. O Srbima i Makedoncima da i ne govorimo. Doći će i bolja vremena, siguran sam u to. Do tada, neka se hrišćanski narod drži zajedno.
Živela Srbija i bratska Makedonija!
Toliko za sada, vidimo se drugom prilikom.

Послато са SM-N950F помоћу Тапатока
Ova se vika "Tresla se gora, rodio se mis"
Interesno e sto vo drugi temi se prijavuvash kako makedonec od Rim Italija i pishuvash makedonski na kirilica arno ama ovde si veke srbin pisuvash na srpski vo makedonski forum sto i kazuva kako gi sakas tvoite braka makedonci i se zakanuvash na site albanci so nevideni masakri, ocaen obid druze aj probaj pojako malku onaka patriotski od Rim. Kazi Amin sinko
 

Kajgana Shop

На врв Bottom