Како да се пробие WEP key?

Статус
Затворена за нови мислења.

trickster

Remember the name …
Член од
19 август 2007
Мислења
452
Поени од реакции
14
Упад во туѓ систем (мрежа) е казнив според законот. И секако, се лежи/плаќа за него. Не би те советувал да си играш и да си ја компромитираш иднината пред компјутер само за да провериш дали брзината кај комшиите е подобра отколку кај тебе :)

WEP се пробива. WPA се пробива, но далеку потешко.
Можам само да ве посоветувам да користите WPA енкрипција на вашите рутери, ништо повеќе.
Освен тоа најпаметно ке биде да исклучат SSID ...
 
Член од
28 мај 2008
Мислења
3.231
Поени од реакции
4.102
Имав пробиено WEP, ја користев некое време и пред неколку дена кога пробав да се конектирам не можеше, пишува failed to connect, дури не дава ни пасворд да се внеси. Што значи не е сменет пасвордот, а приметив дека нема ни појака енкрипција сменето.
Дали е можно да има MAC filtering ставено? Пробав одново преку backtrack 3 да ја пробијам и се’ беше океј, почна да собира пакети од рутерот, само што немав време да дочекам да се соберат доволно, а и онака џабе
ќе беше кога не ми дозволува воопшто да се конектирам на мрежата.
Е сега, штом без проблем сето тоа го завршив (со собирањето пакети од рутерот), не би требало да има MAC filtering. Дали е нешто проблем со рутерот? Некоја друга заштита да има? Или сепак има филтер ставено? Не сум многу искусен со мрежи за да препознаам за што се работи. Помош?
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
Имав пробиено WEP, ја користев некое време и пред неколку дена кога пробав да се конектирам не можеше, пишува failed to connect, дури не дава ни пасворд да се внеси. Што значи не е сменет пасвордот, а приметив дека нема ни појака енкрипција сменето.
Дали е можно да има MAC filtering ставено? Пробав одново преку backtrack 3 да ја пробијам и се’ беше океј, почна да собира пакети од рутерот, само што немав време да дочекам да се соберат доволно, а и онака џабе
ќе беше кога не ми дозволува воопшто да се конектирам на мрежата.
Е сега, штом без проблем сето тоа го завршив (со собирањето пакети од рутерот), не би требало да има MAC filtering. Дали е нешто проблем со рутерот? Некоја друга заштита да има? Или сепак има филтер ставено? Не сум многу искусен со мрежи за да препознаам за што се работи. Помош?

Слаб ти е сигналот.
 
Член од
28 мај 2008
Мислења
3.231
Поени од реакции
4.102
Не е воопшто до тоа, беше многу добар, 4-5 црти сигналот и уште е толку, рутерот е најверојатно многу блиску...
 

Xak

Член од
23 декември 2007
Мислења
2.610
Поени од реакции
464
Не е воопшто до тоа, беше многу добар, 4-5 црти сигналот и уште е толку, рутерот е најверојатно многу блиску...
Рутерот најверојатно му е багуван(се случува од време на време на Томсонов што ми е од Т Мобиле), јави му се на тој што му крадеш да го ресетира : ))))
 
Член од
3 декември 2007
Мислења
2.681
Поени од реакции
182
Леле какви чуда требаше да праам за да хакнам WEP, backtrack не фаќа на мојот лаптоп, мораше со openwrt white russian на wrt54gl, па тоа шетање со рутерот, па требаше команди за екстерно складирање на пакети, па снимање некои екстензии, па дека не може да се нападне со рутер, мораше неколку дена да трае постапката, па соединување на пакетите, али бидна некако.

Сега се заборавив како се правеше. :(
 
Член од
28 мај 2008
Мислења
3.231
Поени од реакции
4.102
а некој да има искуство со WPA пробивање? дали е истата постапка како при WEP пробивање, со таа разлика што преку dictionary треба клучот да се најде?
многу малце имам проучувано за WPA, наредно кога ќе сум послободен сакам со тоа да се позанимавам, па ако има некој туторијал, линк, видео или информации да ме упати повеќе, нека ми прати на пп.
 

KoNtEjNeR

sapun
Член од
19 декември 2005
Мислења
2.306
Поени од реакции
44
колку што читав на интернет, backtrack не поддржува некои fiwi... меѓу кои мислам е и мојата...
Broadcom 4322AG 802.11a/b/g/draft-n Wi - Fi Adapter
Некое чаре?
И дали може некој линк по ПП да ми прати некој со проверен backtrack затоа што симнав еден... но неработиии воопшто.
 
Член од
12 ноември 2008
Мислења
2.302
Поени од реакции
1.775
колку што читав на интернет, backtrack не поддржува некои fiwi... меѓу кои мислам е и мојата...
Broadcom 4322AG 802.11a/b/g/draft-n Wi - Fi Adapter
Некое чаре?
И дали може некој линк по ПП да ми прати некој со проверен backtrack затоа што симнав еден... но неработиии воопшто.
ево провери овде :smir:
 

serious

If you need me, whistle
Член од
6 февруари 2009
Мислења
147
Поени од реакции
10
Децата вчера купиле компјутер, денес сакаат да разбиваат мрежи. Напредни деца нема што !
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom