Како да се пробие WEP key?

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
28 мај 2008
Мислења
3.231
Поени од реакции
4.103
Дајте бе кај има македонски dictionary да се најди за WPA, со македонски лозинки шо се користат најчесто.
Читав пред неколку месеци на некој од нашиве форуми се заговараше нешто ко демек да се правел таков dictionary, ама најверојатно бош излезе работата.
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.615
Дајте бе кај има македонски dictionary да се најди за WPA, со македонски лозинки шо се користат најчесто.
Читав пред неколку месеци на некој од нашиве форуми се заговараше нешто ко демек да се правел таков dictionary, ама најверојатно бош излезе работата.
не моеш да напраиш толкав дикшнери
hint: rainbow tables
 

dragansk

хелоу...
Член од
2 февруари 2008
Мислења
271
Поени од реакции
4
интересна но и опасна тема :) имам туторијал
кој не го користам често за пробивање на веп мрежи
не знам дали ке дозволи
администрацијата да го објавам тука
 
Член од
28 мај 2008
Мислења
3.231
Поени од реакции
4.103
Се вртеше и еден муабет да се направи програмче што ќе пребарува од интернет или документи, книги, на пример и да ги издвојува зборовите во датотека и така да се направи дикшнери. Само не се разбирам толку како работат тоа дикшнерите, да знам дали е изводливо така.
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.615
Се вртеше и еден муабет да се направи програмче што ќе пребарува од интернет или документи, книги, на пример и да ги издвојува зборовите во датотека и така да се направи дикшнери. Само не се разбирам толку како работат тоа дикшнерите, да знам дали е изводливо така.
или полесно, најди го текст фајлот за спел чек на македонски јазик од open office
 
Член од
28 мај 2008
Мислења
3.231
Поени од реакции
4.103
Да, ама џабе е ко не ги разбирам толку работиве. Кажувам шо муабет се вртеше по форумиве за правење дикшнери и на крај ништо не бидна.
Да имав слободно време една недела само со тоа да се занимавам, би проучил, прочепкал...
 
Член од
6 јуни 2009
Мислења
3.094
Поени од реакции
445
не моеш да напраиш толкав дикшнери
hint: rainbow tables

Виножите табелите се за пробивање на автентикациски системи, не за пробивање на енкрипција. WEP, WPA, WPA2 се ситеми со енкрипција.
 

Xak

Член од
23 декември 2007
Мислења
2.610
Поени од реакции
464
Виножите табелите се за пробивање на автентикациски системи, не за пробивање на енкрипција. WEP, WPA, WPA2 се ситеми со енкрипција.
WEP (Wireder Equivalent Privacy)http://en.wikipedia.org/wiki/Wired_Equivalent_Privacy, WPA и WPA2 (Wi-fi Protected Access 1 и 2) се заштити и кои КОРИСТАТ енкрипции како што се TKIP, PSK, AES...
 
Член од
6 јуни 2009
Мислења
3.094
Поени од реакции
445
Член од
11 септември 2009
Мислења
323
Поени од реакции
55
Ќе може некој да ми каже кое од овие би било најсигурно и најтешко за пробивање
WEP
WPA-PSK [TKIP]
WPA2-PSK [AES]
WPA-PSK [TKIP] + WPA2-PSK [AES]
?
 

punkbooster

Black Rose Dying
Член од
10 декември 2009
Мислења
845
Поени од реакции
29
:eek:ftopic: Дај кажете како да се најди BroadBand Пасворд?? знае некој ?? Дај кажете олеснетемиго животов :))
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom