Како да се победи депресијата?

Член од
25 јануари 2007
Мислења
127
Поени од реакции
2
depresiata doaga posle pogolem stres. stresot trae pokratko a depresiata moze da trae i godini.covek vo depresia se poznava od kilometri
 
Член од
25 јануари 2007
Мислења
127
Поени од реакции
2
ZA ADA depresiata e podelena vo nekolku vidovi a moze da trae i so godini.doaga posle stres(najcesto) a potoa najgolem problem e sto tesko se prepoznava od lekarite i najcesto se dava pogresna dijagnoza.potsvesnata sostojba spored mene e najgolem prijatel na depresiata zatoa sto potsvesta gi dava site naredbi na svesta i koga nie potsvesno si povtoruvame nekoi raboti (pr deka sme nesposobni za nekoja rabota) svesta gi prifaka tie naredbi i nas ni e potesko.druga rabota rabotite koi najpoveke gi mislime vo tekot na denot najcesto i gi sonuvame. ima mnogu ubava kniga za ovaa tema MOK NA PODSVESTA od dzozef marfi. treta rabota e SUGESTIJA koja e bitna za depresiata pr na nekoj covek na greska mu davaat dijagnoza deka e bolen od rak i koga covekot umira od sugestija po 6-7 meseci lekarite priznavaat deka nemal rak.i mislam deka depresiata mozi da se namali so druzene so bliski luge so priroda za mazite so ribolov i da se izbegnuvaat temni prostorii so sport i tn oti lekarska pomos bez trud na pacientot nema i tn
 
Член од
26 јануари 2007
Мислења
2.702
Поени од реакции
27
Верувам сите сте биле или сте во депресија на дневна база. Како да се надмине тоа? Споделете „лек“. Јас лично...медитација...немам друг избор. Немам големо друштво веќе (сите на студии се или СК или Бугарија) па кафиња мафиња...а и искрено во БТ нема што да се прави.
На компјутер сум цел ден...учам одвај некако (го мразам факсот)...
Гадно ми е...
Па...лек драги мои? :)
 

SCORPIO__20

Your sex is on fire
Член од
1 февруари 2007
Мислења
4.380
Поени од реакции
71
ne znam kolku tebe ti pomaga toa :) no jas licno ko tipicna skorpija sakam da uzivam vo pridorata veter sonce drvja listovi ..zvucite sto proizleguvaat od prirodata..retko sum se naogal vo depresija..posebno koga ke izgubam na fudbal na turnir ne sum dal maximum ili sum stignal na visoko nivo.. i naednash krah ali ne e tipicna depresija..muzikata me smiruva mnogu a i mnogu me regenerira .. koga sum u nekoj stadium blisku do depresija jadam cokolado :) i dobar lek e
 

CuCeNcE

perfectly imperfect
Член од
19 јуни 2006
Мислења
1.878
Поени од реакции
7
Cesto me fakaat depresii za se i sesto ali ne me drzat dolgo...Najcesto koga sum takva sakam da bidam sama, da si lizam onaka relaksirano, da slusam nekoi baladi ili pak da si sednam na pc i da si pravam so nekoj muabet sto bi me raspolozilo malce..Taka najbrzo mi pominuva
 

BoYd

женско сум
Член од
1 февруари 2007
Мислења
707
Поени од реакции
4
Vo takvi denovi si sedam doma,so chill muzice,ubavo i golemo cokolado i dobra kniga.Koga se osekas taka napravi nesto za sebe,nesto sto sekogas te ispolnuvalo.Jas na pr.znam i da si crtnam po nesto
 

kjara

Самовилата
Член од
1 март 2007
Мислења
666
Поени од реакции
1.424
Depresija........ a koj ne e?
Ke citiram eden psiholog (nema da go imenuvam). Depresijata e samo agresija cuvana vo nas. Agresija kon nestata shto ne opkruzuvaat, agresija kon lugeto, agresija kon samite nie. Ja cuvame dlaboko vo nas i zatoa sme vo depresija. Ne porazuva faktot shto taka ni se slucuva vo zivotot. "Mora li mene vaka da mi se slucuva?" - toa e prasanjeto shto e najcesto postavuvano. Loshi raboti se slucuvaat. Nase e kako da se spravime so niv. Citat od psihologot: Dusata (psihata) covecka e kako bunar, shto poveke loshi raboti akumuliras tolku poveke tie te porazuvaat. Resavanjeto ili sebeprekoruvanjeto (zoshto?, kako?, zarem?) samo poveke te butkaat vo bezdnata narecena depresija. Najdi filter za losite raboti da ti se iscistat od psihata, samo dobrite raboti ostavi gi bidejki samo tie zasluzuvaat da se tamu!" Depresijata e nisto poveke od agresija kon samite nas. Kolku sme dzverovi da se ubivame podmolno samite?
Lek za depresija..... go spomenav prethodno. No, jas eve na primer najdov i naogjam lek vo fizicka aktivnost (trcanje, vezbanje, shetanje), pisuvanje poezija, gledanje dobar film, citanje kniga, itn itn. Mora da se napravi dobar muabet samiot so sebe da se sogledaat nestata koi te pravat sreken. Sepak, ima polosi raboti vo zivotot koi mozat da ne snajdat. Ne e nisto taka crno ne e nisto taka belo. Vo se ima nase dvoumenje.
Koga ke go najdeme filterot, ke ni bide mnogu polesno. Samo toj filter se poveke se vidoizmenuva, zatoa e interesen zivotot. Edinstvena opcija ni e da ja pobedime agresijata! Homo hominus lupus est! ako nekoj sprema vas e volk, ne bidete volk sam na sebe! Sepak, koga ste vo depresija, sebeosuduvanjeto e gjavolski krug od koj nema izlez. Togas sme i obvinitel i sudija i obvinet. Ne bidete gjavol da go ocrtuvate toj krug!
Ima svetlina na krajot od tunelot! :D
 
Член од
26 јануари 2007
Мислења
2.702
Поени од реакции
27
Јас мислам дека депресијата треба да се победи со „созревање”. Онака мислам дека депресијата е резултат на духовна незрелост. Треба да си „манете” шамар и да продолжете со животот. Умот додека е во депресија е интертен. Сите работи ви се претвораат во најголем кошмар. Во се што уживате...ви се претвора во кошмар...треба да знаете кога е доста!
 
F

filmadzijka

Гостин
Volkswagen напиша:
Верувам сите сте биле или сте во депресија на дневна база. Како да се надмине тоа? Споделете „лек“. Јас лично...медитација...немам друг избор. Немам големо друштво веќе (сите на студии се или СК или Бугарија) па кафиња мафиња...а и искрено во БТ нема што да се прави.
На компјутер сум цел ден...учам одвај некако (го мразам факсот)...
Гадно ми е...
Па...лек драги мои? :)
1. промени ја фризурата
2. зачлени се во градската аматерска ликовна секција (има откачен избор на типци и типки)
3. закачи се за некој „плиток“ веселјак
4. ослободи се од предрасудите при изборот на друштво (премногу млади, премногу стари, премногу ниски, премногу дебели...)
5. смени го факултетот
 
Член од
26 јануари 2007
Мислења
2.702
Поени од реакции
27
filmadzijka напиша:
1. промени ја фризурата
2. зачлени се во градската аматерска ликовна секција (има откачен избор на типци и типки)
3. закачи се за некој „плиток“ веселјак
4. ослободи се од предрасудите при изборот на друштво (премногу млади, премногу стари, премногу ниски, премногу дебели...)
5. смени го факултетот
1) Лустер сум стрижан...па...неам избор многу... :)
2) Не постои такво нешто во Битола
3) Не познавам такви (иако ми требаат)
4) Јас сум ослободен, другите не се!
5) Неам баш многу избор
 
F

filmadzijka

Гостин
Volkswagen напиша:
1) Лустер сум стрижан...па...неам избор многу... :)
2) Не постои такво нешто во Битола
3) Не познавам такви (иако ми требаат)
4) Јас сум ослободен, другите не се!
5) Неам баш многу избор
освен тој промашајот со фризурата...:jaj:
што град се погоди таа Битола? нема ова, нема она, а таму на таа другата тема ја фалиш, арна била Битола:smeshko:
да не сакав да бидам анонимна ке те поканев во моето место.
ИМА СЕ`, а е само 1/4 од Битола.
ПС- :icon_roll ... 6) прегледај ги очите (сигурно околу тебе има нешто добро (освен Кајгана), ама не го гледаш)
 

Zemzela

носител на титулата ултимативен клабер
Член од
19 јули 2006
Мислења
5.045
Поени од реакции
151
Секој паѓа во депресија,треба само да го правиш тоа што го сакаш...совет слушај повеќе музика ила трчај у маало
 

Crazy in Love

Here's looking at you kid.
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.859
Поени од реакции
25.413
Треба да им посветиш внимание на оние работи кои те прават среќен или ти ги отргнуваат мислите...и нормално не треба да си дозволиш во мозокот да имаш негативни мисли...
 

ada

Модератор! ок?
Член од
21 август 2006
Мислења
5.706
Поени од реакции
566
Volkswagen напиша:
Верувам сите сте биле или сте во депресија на дневна база. Како да се надмине тоа? Споделете „лек“. Јас лично...медитација...немам друг избор. Немам големо друштво веќе (сите на студии се или СК или Бугарија) па кафиња мафиња...а и искрено во БТ нема што да се прави.
На компјутер сум цел ден...учам одвај некако (го мразам факсот)...
Гадно ми е...
Па...лек драги мои? :)
Кога се збори за минливо "тмурно" располпжение кое трае краток период тогаш тоа не е депресија.Депресија е нешто многу посериозно, и не исчезнува доколку не се третира медицински(а, понекогаш не помага ни лекарска помош).
Од ова што ти го напиша претпоставувам дека се наоѓаш во депресивна состојба(што не е исто со депресија). Не знам пред колку време си се запишал на факултет, но доколку ова ти е прва или втора година од студиите, веројатно е дека самата промена и трансфер од средното школо влијаела за негативната промена во твоето расположение.И не мислам само на студентскиот статус, туку и другите нешта кои истиот ги носи со себе, како на пример, тоа дека си наеднаш целосно одговорен самиот за себе; ти се изменле и изретчиле контактите со пријателите поради нивните студии(ја нема веќе онаа средношколска "лежерност"),и особено тоа дека факултетот не те исполнува и го мразиш.
Значи немаш мотив, судрен си со голема животна промена и се осеќаш изолирано. Сето тоа носи страв и не прави пасивни и инертни, што пак води до депресивни расположенија.
Лек?За жал,нема некое унифицирано решение.Она што можам да ти го предложам е да почнеш да се занимаваш со нешта кои креативно или на било каков начин те исполнуваат. Цртај ,пишувај, почни со некое ново хоби или било шо, што би го окупирало твоето внимание.Мораш да се тргнеш од мртвата точка на која си застанал и да најдеш нешта кои те мотивираат и тераат на акција.Кога ќе влезеш во тој филм, нештата ќе почнат да се подобруваат сами од себе. Треба и да се потрудиш да запознаеш нови луѓе кои ќе внесат позитивна промена во твојот живот.Истотака, доколку не те напушта чувството дека го мразиш факсот, онда сметам дека треба сериозно да потрудиш да најдеш алтернатива. А ако ова "сиво" расположение потрае со месеци, би требало да поразговараш со психолог(иако у Мк, барањето таква помош е табу, за жал).
Знам дека е полесно да се каже отколку да се направи.И верувај дека ниту еден совет не може да ти помогне ко твојата цврста желба за промена.
 
Член од
22 февруари 2007
Мислења
1.852
Поени од реакции
1.382
Најчесто идам сам на Водно до Крст, и се обидувам да си срушам рекордот што сум го направил предходниот ден и воопшто не мислам на ништо, пуштам мп3то и фурам нагоре ... многу подобро ти е кога ке стигнеш најгоре и знаеш дека си успеал сам да стигнеш до крај ! :pehar: :pehar: :pehar: :pehar: :pehar: :pehar: :pehar: :pehar: :pehar: :pehar: :pehar: :pehar: :pehar: :pehar: :pehar: :pehar: :pehar: :pehar: :pehar: :pehar: :pehar: :pehar:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom