Како да се победи депресијата?

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.784
Поени од реакции
15.396
Случајно налетав на темата и морам да кажам повеќето за тоа шо зборите не е депресија. Туку моментално расположение кое има причина и се решава со разговор. Клиничката депресија не е таква. Луѓето стануваат депресивни иако се во нивниот живот е ок. Дружење не иде у обзир оти најчесто тие луѓе се изолираат. Депресијата не е само тажно чуство, туку контантна апатија, немање волја за ништо, промени во аптетит и сон и концентарција и хроничен умор кои траат најмалку 2 недели константно. Дури работите шо те исполнувале порано сега не те. Некој погоре пишал изнервирај се. Како да се изнервира некој кој е емоционално отупавен.
Има многу начини човек како може да си помогне сам на себе....единствено што не функционира е да се дигне раце.
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.784
Поени од реакции
15.396
Пробваш да кажиш дека ова е решението?
За некого е решение....проблемот е да се погоди лекот. Не секој лек е за секој пациент. За некој е лек и тик так доколку го убедиш во тоа.
 

EmilijaS

Cat lady
Член од
21 јануари 2016
Мислења
627
Поени од реакции
2.485
За некого е решение....проблемот е да се погоди лекот. Не секој лек е за секој пациент. За некој е лек и тик так доколку го убедиш во тоа.
Молитва за длабока тага кај верник можи да функционира. За клиничка депресија - не.
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.784
Поени од реакции
15.396
Молитва за длабока тага кај верник можи да функционира. За клиничка депресија - не.
Функционира......тоа е тоа. Такви "изгубени души" се најлесен плен баш за овие со псалмите. Имаш милион култови низ историјата кои искористиле момент на овој или оној начин.
Инаку, реално лекот за сите проблеми на човекот е едноставен, Буда го посочил преку неколкуте принципи https://www.bbc.co.uk/religion/religions/buddhism/beliefs/fournobletruths_1.shtml сведено на минимум и адаптирано тоа е донт гиф фак на братот @BenDover . Темите во кои наводно он го укакува форумов а богами и групите во кои се вртиме му се пуни со ова "учење".
Се додека сме на ниво со умот до одредена граница можеби и подоле постои лек....лекот е во ставот и перцепцијата.
 

EmilijaS

Cat lady
Член од
21 јануари 2016
Мислења
627
Поени од реакции
2.485
Функционира......тоа е тоа. Такви "изгубени души" се најлесен плен баш за овие со псалмите. Имаш милион култови низ историјата кои искористиле момент на овој или оној начин.
Инаку, реално лекот за сите проблеми на човекот е едноставен, Буда го посочил преку неколкуте принципи https://www.bbc.co.uk/religion/religions/buddhism/beliefs/fournobletruths_1.shtml сведено на минимум и адаптирано тоа е донт гиф фак на братот @BenDover . Темите во кои наводно он го укакува форумов а богами и групите во кои се вртиме му се пуни со ова "учење".
Се додека сме на ниво со умот до одредена граница можеби и подоле постои лек....лекот е во ставот и перцепцијата.
За жал да, култовите користат личности кои се ранливи баш зошто се ранливи и бараат решение за моменталната состојба. Решението е толку трајно, колку читање на книга за самопомош. Само илузија е.

Некогаш, кога се работи за тага треба само да се исплачи.
Кога се работи за депресија треба да се види кој е подлабокиот проблем и да се реши со психотерапија во комбинација со медикаментозна терапија. Се друго е само мачкање очи.
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.784
Поени од реакции
15.396
За жал да, култовите користат личности кои се ранливи баш зошто се ранливи и бараат решение за моменталната состојба. Решението е толку трајно, колку читање на книга за самопомош. Само илузија е.

Некогаш, кога се работи за тага треба само да се исплачи.
Кога се работи за депресија треба да се види кој е подлабокиот проблем и да се реши со психотерапија во комбинација со медикаментозна терапија. Се друго е само мачкање очи.
Можам да кажам нешто и 99% од форумов да ме прогласат за лудак. Не е лошо со оглед на тоа што завршувале за иста работа по крстови, на јажиња и сл. .....не дека сакам да се прогласам за маченик.....јас сум уствари милитантен Буда покрај другото :LOL:
Постои само еден начин да си отидеш од планетава Земја со "здрав памет"....а богами и да претстојуваш на истата без проблем. А тој е да се погледнеш сам себе толку многу пати....и од толку многу обиди да ти се врати филмот. Да се видиш кој си уствари.....и од толку многу радост и смеење како лудак да не си дозволиш практично никогаш повеќе да не паднеш под нивото на умот(мислите). Тоа е решение на проблемот а се друго илузија....појди од култовите заврши со медикаментите.
 
Член од
14 јули 2020
Мислења
79
Поени од реакции
64
Не сум сретнала злобен човек што е депресивен, многу е осетлива темата и не го сваќа секој ова, заштедите се од глупи коментари дека е грев и слични глупости читат ве можеби стварно депресивни луѓе што се поосетливи 100 пати повеќе од вас, иначе може да се победи со терапии што одговараат, добар психолог, и евентуално да се започне некој спорт
Автоматски споено мислење:

Од моја гледна точка како што имам учено депресијата е збирка на потиснати чуства и мисли уште од најрани години во детсво, влегување во рани години во сериозни љубовни врски а тоа носи секако и последици манипулации, неверства тоа многу силно влијае на детскиот мозок 17 18 години..Борбата со самиот себе едноставно ви преставува умор, многу осетливост на силни звуци и галама, ако се погоди прав психолог да ја погоди терапијата ке се напредува ама ако се дава погрешна терапија може да отиде состојбата во многу полош правец, пример имаш дијагноза манијачна депресија за тоа се пијат антипсихотици а не антидепресиви а психологот ти рекол и ти дал терапија дека имаш анксиозност или депресија.... Тешко е сигурно ама ако човек ја надмине таа фаза може да надмине се.
 
Последно уредено:
Член од
12 јули 2020
Мислења
23
Поени од реакции
38
Зависи во која фаза се наоѓа, тогаш лесно и брзо се лекува без лекови, но доколку е во поодмината фаза е тогаш треба помош од психијатар, бидејки депресијата преминува во душевна болест.
 
Член од
2 ноември 2020
Мислења
454
Поени од реакции
633
Депресијата е како фотељја. Фотељата е стара сокината, во неа лазат секакви буби,лебарки,смрдулки и микро-организми. Мириса на се само на убаво не мириса, но сепак по некое време кога ке се свртиш назад седењето на неа а најудобното нешто што некогаш си го осетил во животот. "when you stare long enough in to the abyss, the abyss stares back at you"
 
Член од
27 март 2011
Мислења
347
Поени од реакции
150
Da spodelam momentalna situacija i jas,pa vie kazete svoe mislenje kako go gleate resenieto od vasa perspektiva..pred 3 god tatkomi pocina a mesec dva pred toa se razvedoa so majkami..taa se premazi i zivee so mazot i a jas i sestrami ziveeme sami.imame baba so zivee na istata ulicka do nas ama ona si e svoja kukja nie svoja sepak,inaku ona ni pomaga okolu rucek i perenje odnosno kaj nea rucame poveke i pereme alista zaso nasata masina se rasipa a pari nema za nova ni za popravka,znaci zenata kolku moze pomaga vaka ama ne e toa toa ne ti e u kuka so se vika a i da se preseli kaj nas nemoze zaso nema mnogu prostor a so sestrami se kako dve lamji samo se karaat nemaat nikakov zaednicki jazik..e sea problemot spored mene e sestrami,ona otkako tatkoni umre ne saka da vidi rabota a kamo li da odi i da raboti nesto da zaraboti da donese doma malku da mi se trgne od vrat okolu trosoci za hrana i smetki..ona si ima decko i se gledaat cesto a kontaktira so majkani poveke od mene(ja nikad u zivot sum nemala blizina so nea)i koa e neso vo tesnec da mora da plati neso so svoi pari na pr za smetka danok za imot i mobilen so se na ime na sestrami ona i gi plaka i plus so i dava pari za drugi raboti ja podnovuva so obleka i dzeparlak za vo grad a ne ja motivira da raboti i koa sum zborela so nea direktno ona samo vika nemam vlijanie i avtoritet vrz sestrati ne me slusa a nekam da gladuvate i zatoa i davam pari..a ona mn retko pazari za doma znaci tie pari za sebe gi trosi neznam..i mene mi e mnogu maka se osekam zaglaveno od site strani i sum veke vo depresija zaso ova veke pocna dolgo da trae..ne mi e mene maka so ona se grizi za sestrami koja ima 21 god ne e mala icc, tuku zaso bas za toa so i dava na tacna i ona i decko i so raboti so hrana i ona jade so nego na rab ili kaj nas doma dur sum ja na rabota (on nosi hrana od kaj nego na rabota zaso sestrami neke da jade kaj babamii)ii sestrami zatoa neke da raboti zaso ima koj da plaka smetki da kupuva hrana od edna strana a od druga ima druga osoba so ja podnovuva i ima pari za izlaganje..plus go krie deckoi koa ne sum ja tuka on doaga i odma si odat dvajcata idat vo grad koa ke stasam od negde begaat od mene zaso znaat deka ke im zboram zaso taka se ponasaat pederski..kako bubreg vo loj zivee ona a ja crncam samo za leb i margarin so se vika niso ne gledam od platata,vo ista kuka domuvame a totalno razlicen zivot ziveeme..,mene 60 min mi trebaat da stasam na rab,fakticki dur pazaram za doma plus mi se fakaat 13 casa nadvor od doma i koa ke dojdam sum skapana i nemam volja za nisto i se vo kukava e moj grb..imam 28 god ama ne mi se sviga zivotov veke..drugarkite napreduvaat rabota decko a ja tapkam vo mesto na dnoto sum..zgora na se kako kapak imam golem problem so komunikacija so novi luge posle tatkovata smrt kako da se povlece voljata za zivot vo mene i nemozam da se povrzam da fatam decko da steknam novi prijateli da najdam nova rabota so mi e poblizu..ovaa odvaj se pogodi so dobri kolegi i ne mi se napusta veke pola godina sum tamo ama site gi drzat neprijaveni zaso ne vodat za luge za ispomos i dva saati gubam vreme vo idenje vrakanje..navistina neznam kako da si pomognam vo depresija sum i sakam da idam na psihoterapija da gi napolnam bateriite da ne rabotam barem mesec dena no prosto sum zaglavena vo bubanjot na postojano zarabotuvanje za da se odrzuva domot a nemozam da si dozvolam poveke finansiski od iskazuvanje na luge so samo vrtat so glavite neznaat so da kazat sovet,i eve resiv i tuka da pisam,da zamolam za mislenje sovet,izvinete na dolgiot post..
 
Член од
15 јануари 2008
Мислења
5.041
Поени од реакции
12.031
Da spodelam momentalna situacija i jas,pa vie kazete svoe mislenje kako go gleate resenieto od vasa perspektiva..pred 3 god tatkomi pocina a mesec dva pred toa se razvedoa so majkami..taa se premazi i zivee so mazot i a jas i sestrami ziveeme sami.imame baba so zivee na istata ulicka do nas ama ona si e svoja kukja nie svoja sepak,inaku ona ni pomaga okolu rucek i perenje odnosno kaj nea rucame poveke i pereme alista zaso nasata masina se rasipa a pari nema za nova ni za popravka,znaci zenata kolku moze pomaga vaka ama ne e toa toa ne ti e u kuka so se vika a i da se preseli kaj nas nemoze zaso nema mnogu prostor a so sestrami se kako dve lamji samo se karaat nemaat nikakov zaednicki jazik..e sea problemot spored mene e sestrami,ona otkako tatkoni umre ne saka da vidi rabota a kamo li da odi i da raboti nesto da zaraboti da donese doma malku da mi se trgne od vrat okolu trosoci za hrana i smetki..ona si ima decko i se gledaat cesto a kontaktira so majkani poveke od mene(ja nikad u zivot sum nemala blizina so nea)i koa e neso vo tesnec da mora da plati neso so svoi pari na pr za smetka danok za imot i mobilen so se na ime na sestrami ona i gi plaka i plus so i dava pari za drugi raboti ja podnovuva so obleka i dzeparlak za vo grad a ne ja motivira da raboti i koa sum zborela so nea direktno ona samo vika nemam vlijanie i avtoritet vrz sestrati ne me slusa a nekam da gladuvate i zatoa i davam pari..a ona mn retko pazari za doma znaci tie pari za sebe gi trosi neznam..i mene mi e mnogu maka se osekam zaglaveno od site strani i sum veke vo depresija zaso ova veke pocna dolgo da trae..ne mi e mene maka so ona se grizi za sestrami koja ima 21 god ne e mala icc, tuku zaso bas za toa so i dava na tacna i ona i decko i so raboti so hrana i ona jade so nego na rab ili kaj nas doma dur sum ja na rabota (on nosi hrana od kaj nego na rabota zaso sestrami neke da jade kaj babamii)ii sestrami zatoa neke da raboti zaso ima koj da plaka smetki da kupuva hrana od edna strana a od druga ima druga osoba so ja podnovuva i ima pari za izlaganje..plus go krie deckoi koa ne sum ja tuka on doaga i odma si odat dvajcata idat vo grad koa ke stasam od negde begaat od mene zaso znaat deka ke im zboram zaso taka se ponasaat pederski..kako bubreg vo loj zivee ona a ja crncam samo za leb i margarin so se vika niso ne gledam od platata,vo ista kuka domuvame a totalno razlicen zivot ziveeme..,mene 60 min mi trebaat da stasam na rab,fakticki dur pazaram za doma plus mi se fakaat 13 casa nadvor od doma i koa ke dojdam sum skapana i nemam volja za nisto i se vo kukava e moj grb..imam 28 god ama ne mi se sviga zivotov veke..drugarkite napreduvaat rabota decko a ja tapkam vo mesto na dnoto sum..zgora na se kako kapak imam golem problem so komunikacija so novi luge posle tatkovata smrt kako da se povlece voljata za zivot vo mene i nemozam da se povrzam da fatam decko da steknam novi prijateli da najdam nova rabota so mi e poblizu..ovaa odvaj se pogodi so dobri kolegi i ne mi se napusta veke pola godina sum tamo ama site gi drzat neprijaveni zaso ne vodat za luge za ispomos i dva saati gubam vreme vo idenje vrakanje..navistina neznam kako da si pomognam vo depresija sum i sakam da idam na psihoterapija da gi napolnam bateriite da ne rabotam barem mesec dena no prosto sum zaglavena vo bubanjot na postojano zarabotuvanje za da se odrzuva domot a nemozam da si dozvolam poveke finansiski od iskazuvanje na luge so samo vrtat so glavite neznaat so da kazat sovet,i eve resiv i tuka da pisam,da zamolam za mislenje sovet,izvinete na dolgiot post..
Нема зошто да се извинуваш на долгиот пост... Не си во завидна ситуација ама имаш и адут: млада си и очигледно способна.
Повеќето од нас имаат по некој иритантен член во семејството кој се „шлепа“ и живее со лигавење на мама и тато... И ти ја имаш таа можност ама си одбрала да бидеш независна што покажува дека си силна и своја. За почеток, мора да се обидеш да направиш сериозен муабет со сестра ти и да и укажеш дека одговорностите не можат да бидат само твои. Во случајот, дечкото и се погодил и во моментов и е бегање од соочување со реалноста. Почни да и даваш обврски макар и по дома. По тоа како ја опишуваш дека купува ствари за себе пробај да и наметнеш идеја за работа во некој бутик.
Треба да го издржиш периодот, верувам дека се што се дешава со пандемијата е дополнителен психички притисок. Не ти треба психотерапија, едноставно си изморена од сите настани и товарот кој го носиш.
Во овој период е ризично барање друга работа, не би ризикувала на твое место. Ако излезе некоја убава понуда добро провери пред да прифатиш.
Ти држам палци да почне да те грее сонце ;)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom