Како да се победи депресијата?

Член од
20 април 2014
Мислења
5.239
Поени од реакции
5.820
Ја знам еден куп и сите имаат нешто заедничко, тоа е пасивност, мрза, прокрастинација, никаква амбиција и воља да направат нешто да сменат, да се ангажираат за било што. Тие нон стоп молат за совети и дека се у гомна, и ти ќе им дадеш совет и ќе ти речат, ми се допаѓа како размислуваш но сепак не си у право, второто нема јасно да ти го кажат да не те навредат. На тие луѓе не можеш да им помогнеш никако освен со друштво да им помине малце време да испаднат од тој свет нивни и тоа е тоа.
E toa prava pomos, da i praves drustvo malce i ako mozes da go izvades od doma da go prosetas malce. Inace mislam deka imam porano pisano za nekolku dusi so gi znam koi imaat primano "strucna pomos" i sega se zavisni od sekojdnevna "terapija", se kljukaat sekoj den i se emotivno labilni licnosti.
 
Член од
30 јули 2014
Мислења
5.077
Поени од реакции
15.893
Ја знам еден куп и сите имаат нешто заедничко, тоа е пасивност, мрза, прокрастинација, никаква амбиција и воља да направат нешто да сменат, да се ангажираат за било што. Тие нон стоп молат за совети и дека се у гомна, и ти ќе им дадеш совет и ќе ти речат, ми се допаѓа како размислуваш но сепак не си у право, второто нема јасно да ти го кажат да не те навредат. На тие луѓе не можеш да им помогнеш никако освен со друштво да им помине малце време да испаднат од тој свет нивни и тоа е тоа.
Веројатно познаваш еден куп тинејџери или ванаби кул ликови, кои мораат да се издвојуваат со нешто од средината. И јас познавам такви и немам никаква желба повеќе, како порано, да губам време да им помогнам, дури не ги ни слушам и сум ги избришал од животот комплетно. Но верувам не си бил на психијатрија на Клиника да видиш каква е клиничката слика со цела симптоматологија на една вистинска клиничка депресија. Тука не помагаат само разговори и лаички совети од типот трчај јади пиј.
 
Член од
20 април 2014
Мислења
5.239
Поени од реакции
5.820
Веројатно познаваш еден куп тинејџери или ванаби кул ликови, кои мораат да се издвојуваат со нешто од средината. И јас познавам такви и немам никаква желба повеќе, како порано, да губам време да им помогнам, дури не ги ни слушам и сум ги избришал од животот комплетно. Но верувам не си бил на психијатрија на Клиника да видиш каква е клиничката слика со цела симптоматологија на една вистинска клиничка депресија. Тука не помагаат само разговори и лаички совети од типот трчај јади пиј.
Bate prirodno postoe samo depresija. A klinicka depresija nastane od koa nesrekniko ke se obrate za strucna pomos i ja dobie i togaj si ja ebal mamata dozivotno.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.567
Поени од реакции
38.696
Веројатно познаваш еден куп тинејџери или ванаби кул ликови, кои мораат да се издвојуваат со нешто од средината. И јас познавам такви и немам никаква желба повеќе, како порано, да губам време да им помогнам, дури не ги ни слушам и сум ги избришал од животот комплетно. Но верувам не си бил на психијатрија на Клиника да видиш каква е клиничката слика со цела симптоматологија на една вистинска клиничка депресија. Тука не помагаат само разговори и лаички совети од типот трчај јади пиј.
Не се тинејџери туку возрасни луѓе, иначе тие на клиника се истите овие само што прешле у таа наредна фаза што ти ја опиша. Тоа се луѓе што не сакале да ги послушаат тие совети кога им викале да трчаат, спортуваат, работат нешто. Затоа старине ја спомнуваат таа војска толку, зошто колку и да си мрзливец, таму една година ќе трчаш како коњ и ќе ти влезат некои навики во рутината да ти помогне да искочиш од некоја лоша фаза.
 
Член од
20 април 2014
Мислења
5.239
Поени од реакции
5.820
Советиве ти се за " пред кооперација ", депресија и алкохол - нема благе везе. Ваљда мислиш дека депресија е она коа си онака нерасположен, ама утре ќе ти помине. Се кладам не си ни видел вистински депресивна личност.
Bate, jas zboruvam samo od licno iskustvo. Za zal poveke pati sum bil na dnu dna u stanje u koe zboro depresija e smesen. Ti imas li zaspivano i budeno u istata depresivna sostojba vo koja nemas ni gram volja za nesto, a? Jas da.
Ama za srekja sum samoanaliticna licnost, samosvesna, meditativna licnost i gledam so 4 oci u sebe i u srzta na problemite. E togaj e najtesko koa si svesen u so e problemo, ama momentalno nemozes niso da napraves.
OSVEN .....da cekas! Nekako , nekade ke ti dojde prasinka blagoslov odozgore (ako si otvoren razbira se) i taka nesamo so prezivuvas tuku se vrakjas posilen i 2 grama pomudar. Sama slabite licnosti baraat "strucna" pomos. Ama ne se za osuduvanje, tolku im e kapacitetot.
A ti bate, osven so si gledal po kliniki dali si videl u ogledalo ili so zatvoreni oci vo vnatresnoto ogledalo sho e vistinska depresija? I ja se kladam na 100 eura deka nesi!
 
Член од
30 јули 2014
Мислења
5.077
Поени од реакции
15.893
Охо, сум бил депресивен, сум пишувал и тука, се до оној момент кога сум престанал да се доживувам како таков и почнало членот да не ме боли за ништо зашто јас сум најважен на светот и стварно е глупо животот да проаѓа у таква состојба. Да, многу сум се самоанализирал, читал, слушал и зборувал на оваа тема, али тоа е друг муабет. Башка имам и пријател шизофреничар со депресија итн.
Сепак тоа е умствена состојба, мислам дека клиничка депресија нема многу со тоа, има тука и други фактори, допамин-серотонин и слично. Не помага тука самоанализа или слично, кога хемискиот баланс е поебан. Можда и грешам.
 
Последно уредено:
Член од
20 април 2014
Мислења
5.239
Поени од реакции
5.820
Охо, сум бил депресивен, сум пишувал и тука, се до оној момент кога сум престанал да се доживувам како таков и почнало членот да не ме боли за ништо зашто јас сум најважен на светот и стварно е глупо животот да проаѓа у таква состојба. Да, многу сум се самоанализирал, читал, слушал и зборувал на оваа тема, али тоа е друг муабет.
Сепак тоа е умствена состојба, мислам дека клиничка депресија нема многу со тоа, има тука и други фактори, допамин-серотонин и слично. Не помага тука самоанализа или слично, кога хемискиот баланс е поебан. Можда и грешам.
Na mene hemiskio sastav celo vreme mi e poeban uste od raganje, ali od krizi najlesno izlavam bez jeban seramtonin i ni dupamtenin. Samo uz pomoc na obicno diazepamce ili sanvalce za polesno da si zaspijam ;)
 
Член од
30 јули 2014
Мислења
5.077
Поени од реакции
15.893
Na mene hemiskio sastav celo vreme mi e poeban uste od raganje, ali od krizi najlesno izlavam bez jeban seramtonin i ni dupamtenin. Samo uz pomoc na obicno diazepamce ili sanvalce za polesno da si zaspijam ;)
И да е така, не се сите исти, некој полесно а некој потешко пребродува и се справува со одреден проблем. Некој ќе се ебе и ќе му биде супер, некој ќе фати да пие и мисли дека го решил проблемот, трет ќе се дрогира и ќе го болат ташаци за тоа колку животот бил неправеден и тежок. Сега засега медицината нуди психотерапија и медикаменти, пример антидепресиви, на кои сите различно реагираат.
 
Член од
20 април 2014
Мислења
5.239
Поени од реакции
5.820
И да е така, не се сите исти, некој полесно а некој потешко пребродува и се справува со одреден проблем. Некој ќе се ебе и ќе му биде супер, некој ќе фати да пие и мисли дека го решил проблемот, трет ќе се дрогира и ќе го болат ташаци за тоа колку животот бил неправеден и тежок. Сега засега медицината нуди психотерапија и медикаменти, пример антидепресиви, на кои сите различно реагираат.
Prirodata su nudi celo vreme razni suspstanci koa deluvaat antidepresivno, ama ne lazat uste od raganje deka ovaa modernata "medicina" go cuva nasto zdravje, a nesto kako minuva vremeto se poveke i poveke bolni ima!
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.567
Поени од реакции
38.696
И да е така, не се сите исти, некој полесно а некој потешко пребродува и се справува со одреден проблем. Некој ќе се ебе и ќе му биде супер, некој ќе фати да пие и мисли дека го решил проблемот, трет ќе се дрогира и ќе го болат ташаци за тоа колку животот бил неправеден и тежок. Сега засега медицината нуди психотерапија и медикаменти, пример антидепресиви, на кои сите различно реагираат.
Антидепресивите се само залажување на мозокот и бегање од проблемите, неспособност за самоанализа на личноста и непревземање буквално ништо околу себе.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Веројатно познаваш еден куп тинејџери или ванаби кул ликови, кои мораат да се издвојуваат со нешто од средината. И јас познавам такви и немам никаква желба повеќе, како порано, да губам време да им помогнам, дури не ги ни слушам и сум ги избришал од животот комплетно. Но верувам не си бил на психијатрија на Клиника да видиш каква е клиничката слика со цела симптоматологија на една вистинска клиничка депресија. Тука не помагаат само разговори и лаички совети од типот трчај јади пиј.
Пред две години од депресија изгубив роднина кој и трчаше и јадеше и пиеше и имаше и јака плата и фамилија и супер работа ама џабе, се самоуби. Сериозен проблем е и тоа со длабоки корени, потребна е огромна стрпливост. П. С. Под депресија не разбирам "ми раскина дечкото, плачам, не искачам од соба"


Не се тинејџери туку возрасни луѓе, иначе тие на клиника се истите овие само што прешле у таа наредна фаза што ти ја опиша. Тоа се луѓе што не сакале да ги послушаат тие совети кога им викале да трчаат, спортуваат, работат нешто. Затоа старине ја спомнуваат таа војска толку, зошто колку и да си мрзливец, таму една година ќе трчаш како коњ и ќе ти влезат некои навики во рутината да ти помогне да искочиш од некоја лоша фаза.
Не се секирај и во ЈНА страдале од депресија, им викале ете ти го пиштолот, пукај си во себе. Значи менување на животните навики помага меѓутоа не секогаш и не кај сите. Ова е страшна болест која бара многу посветување.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.567
Поени од реакции
38.696
Пред две години од депресија изгубив роднина кој и трчаше и јадеше и пиеше и имаше и јака плата и фамилија и супер работа ама џабе, се самоуби. Сериозен проблем е и тоа со длабоки корени, потребна е огромна стрпливост. П. С. Под депресија не разбирам "ми раскина дечкото, плачам, не искачам од соба"




Не се секирај и во ЈНА страдале од депресија, им викале ете ти го пиштолот, пукај си во себе. Значи менување на животните навики помага меѓутоа не секогаш и не кај сите. Ова е страшна болест која бара многу посветување.
Тука генерализираме, не негирам дека нема исклучоци каде што ништо не помага, али у глобала промена на навики и менување на некои работи и средини и те како влијае на подобро.
 
Член од
20 април 2014
Мислења
5.239
Поени од реакции
5.820
Abe brakja, sestri. Leko e bez pari, dzabe e. Koa bi mozele site ama bas site da se obrazuvame, t.e. novite generacii taka, deka site deca se brakja i sestri e togaj nema da ima nisto od seto ovoa more od gomna u koe se daveme.
Good night.
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
Abe brakja, sestri. Leko e bez pari, dzabe e. Koa bi mozele site ama bas site da se obrazuvame, t.e. novite generacii taka, deka site deca se brakja i sestri e togaj nema da ima nisto od seto ovoa more od gomna u koe se daveme.
Good night.
Што значи тоа да се образ-уваме?
 
Член од
18 март 2017
Мислења
42
Поени од реакции
65
Ја знам еден куп и сите имаат нешто заедничко, тоа е пасивност, мрза, прокрастинација, никаква амбиција и воља да направат нешто да сменат, да се ангажираат за било што. Тие нон стоп молат за совети и дека се у гомна, и ти ќе им дадеш совет и ќе ти речат, ми се допаѓа како размислуваш но сепак не си у право, второто нема јасно да ти го кажат да не те навредат. На тие луѓе не можеш да им помогнеш никако освен со друштво да им помине малце време да испаднат од тој свет нивни и тоа е тоа.
Ne misli deka se site isti, nekogas ima slucaevi koi sto dodeka veke ne e prekasno nikoj ne znael sto se slucuva i deka voopsto nesto ima. Toa so go govores ti e koga licnosta se ubeduva samata sebe deka see tragicno itn, i samo ima potreba od konstatno vnimanie, u nekoi slucaevi osobata sto e u depresija moze kompletno da te sfate za sekoj sovet i dobra namera ama ako iskustveno ne go Custvuva toa dzabe e. Pasivnosta, mrzata seto toa e samo posledovatelno od nevolja za zhivot koja sto e od drugi X prichini, i mislam deka ne sfakame sekogas kolku mali sitni raboti mozhat da znachat za lichnost so e depresivna. Mal gest na razbiranje itn... od "depresija" do depresija ima razlika
 

Kajgana Shop

На врв Bottom