Како да се победи депресијата?

Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.671
Поени од реакции
38.857
Da spodelam momentalna situacija i jas,pa vie kazete svoe mislenje kako go gleate resenieto od vasa perspektiva..pred 3 god tatkomi pocina a mesec dva pred toa se razvedoa so majkami..taa se premazi i zivee so mazot i a jas i sestrami ziveeme sami.imame baba so zivee na istata ulicka do nas ama ona si e svoja kukja nie svoja sepak,inaku ona ni pomaga okolu rucek i perenje odnosno kaj nea rucame poveke i pereme alista zaso nasata masina se rasipa a pari nema za nova ni za popravka,znaci zenata kolku moze pomaga vaka ama ne e toa toa ne ti e u kuka so se vika a i da se preseli kaj nas nemoze zaso nema mnogu prostor a so sestrami se kako dve lamji samo se karaat nemaat nikakov zaednicki jazik..e sea problemot spored mene e sestrami,ona otkako tatkoni umre ne saka da vidi rabota a kamo li da odi i da raboti nesto da zaraboti da donese doma malku da mi se trgne od vrat okolu trosoci za hrana i smetki..ona si ima decko i se gledaat cesto a kontaktira so majkani poveke od mene(ja nikad u zivot sum nemala blizina so nea)i koa e neso vo tesnec da mora da plati neso so svoi pari na pr za smetka danok za imot i mobilen so se na ime na sestrami ona i gi plaka i plus so i dava pari za drugi raboti ja podnovuva so obleka i dzeparlak za vo grad a ne ja motivira da raboti i koa sum zborela so nea direktno ona samo vika nemam vlijanie i avtoritet vrz sestrati ne me slusa a nekam da gladuvate i zatoa i davam pari..a ona mn retko pazari za doma znaci tie pari za sebe gi trosi neznam..i mene mi e mnogu maka se osekam zaglaveno od site strani i sum veke vo depresija zaso ova veke pocna dolgo da trae..ne mi e mene maka so ona se grizi za sestrami koja ima 21 god ne e mala icc, tuku zaso bas za toa so i dava na tacna i ona i decko i so raboti so hrana i ona jade so nego na rab ili kaj nas doma dur sum ja na rabota (on nosi hrana od kaj nego na rabota zaso sestrami neke da jade kaj babamii)ii sestrami zatoa neke da raboti zaso ima koj da plaka smetki da kupuva hrana od edna strana a od druga ima druga osoba so ja podnovuva i ima pari za izlaganje..plus go krie deckoi koa ne sum ja tuka on doaga i odma si odat dvajcata idat vo grad koa ke stasam od negde begaat od mene zaso znaat deka ke im zboram zaso taka se ponasaat pederski..kako bubreg vo loj zivee ona a ja crncam samo za leb i margarin so se vika niso ne gledam od platata,vo ista kuka domuvame a totalno razlicen zivot ziveeme..,mene 60 min mi trebaat da stasam na rab,fakticki dur pazaram za doma plus mi se fakaat 13 casa nadvor od doma i koa ke dojdam sum skapana i nemam volja za nisto i se vo kukava e moj grb..imam 28 god ama ne mi se sviga zivotov veke..drugarkite napreduvaat rabota decko a ja tapkam vo mesto na dnoto sum..zgora na se kako kapak imam golem problem so komunikacija so novi luge posle tatkovata smrt kako da se povlece voljata za zivot vo mene i nemozam da se povrzam da fatam decko da steknam novi prijateli da najdam nova rabota so mi e poblizu..ovaa odvaj se pogodi so dobri kolegi i ne mi se napusta veke pola godina sum tamo ama site gi drzat neprijaveni zaso ne vodat za luge za ispomos i dva saati gubam vreme vo idenje vrakanje..navistina neznam kako da si pomognam vo depresija sum i sakam da idam na psihoterapija da gi napolnam bateriite da ne rabotam barem mesec dena no prosto sum zaglavena vo bubanjot na postojano zarabotuvanje za da se odrzuva domot a nemozam da si dozvolam poveke finansiski od iskazuvanje na luge so samo vrtat so glavite neznaat so da kazat sovet,i eve resiv i tuka da pisam,da zamolam za mislenje sovet,izvinete na dolgiot post..
Види, ок е да работиш но пред се треба да те ценат. А некој да те држи непријавена е крајно лошо однесување према вработен. И ја сум работел трговија и знам како е, црнчиш за некоја никаква плата додека му вртиш на ботот илјадници евра секој ден. Не знам од кој град си али гледај алтернативи, зошто секогаш има боље, не се теши со тоа дека има полошо. Биди упорна и ќе успееш.
 
Член од
13 април 2021
Мислења
3.136
Поени од реакции
10.490
Da spodelam momentalna situacija i jas,pa vie kazete svoe mislenje kako go gleate resenieto od vasa perspektiva..pred 3 god tatkomi pocina a mesec dva pred toa se razvedoa so majkami..taa se premazi i zivee so mazot i a jas i sestrami ziveeme sami.imame baba so zivee na istata ulicka do nas ama ona si e svoja kukja nie svoja sepak,inaku ona ni pomaga okolu rucek i perenje odnosno kaj nea rucame poveke i pereme alista zaso nasata masina se rasipa a pari nema za nova ni za popravka,znaci zenata kolku moze pomaga vaka ama ne e toa toa ne ti e u kuka so se vika a i da se preseli kaj nas nemoze zaso nema mnogu prostor a so sestrami se kako dve lamji samo se karaat nemaat nikakov zaednicki jazik..e sea problemot spored mene e sestrami,ona otkako tatkoni umre ne saka da vidi rabota a kamo li da odi i da raboti nesto da zaraboti da donese doma malku da mi se trgne od vrat okolu trosoci za hrana i smetki..ona si ima decko i se gledaat cesto a kontaktira so majkani poveke od mene(ja nikad u zivot sum nemala blizina so nea)i koa e neso vo tesnec da mora da plati neso so svoi pari na pr za smetka danok za imot i mobilen so se na ime na sestrami ona i gi plaka i plus so i dava pari za drugi raboti ja podnovuva so obleka i dzeparlak za vo grad a ne ja motivira da raboti i koa sum zborela so nea direktno ona samo vika nemam vlijanie i avtoritet vrz sestrati ne me slusa a nekam da gladuvate i zatoa i davam pari..a ona mn retko pazari za doma znaci tie pari za sebe gi trosi neznam..i mene mi e mnogu maka se osekam zaglaveno od site strani i sum veke vo depresija zaso ova veke pocna dolgo da trae..ne mi e mene maka so ona se grizi za sestrami koja ima 21 god ne e mala icc, tuku zaso bas za toa so i dava na tacna i ona i decko i so raboti so hrana i ona jade so nego na rab ili kaj nas doma dur sum ja na rabota (on nosi hrana od kaj nego na rabota zaso sestrami neke da jade kaj babamii)ii sestrami zatoa neke da raboti zaso ima koj da plaka smetki da kupuva hrana od edna strana a od druga ima druga osoba so ja podnovuva i ima pari za izlaganje..plus go krie deckoi koa ne sum ja tuka on doaga i odma si odat dvajcata idat vo grad koa ke stasam od negde begaat od mene zaso znaat deka ke im zboram zaso taka se ponasaat pederski..kako bubreg vo loj zivee ona a ja crncam samo za leb i margarin so se vika niso ne gledam od platata,vo ista kuka domuvame a totalno razlicen zivot ziveeme..,mene 60 min mi trebaat da stasam na rab,fakticki dur pazaram za doma plus mi se fakaat 13 casa nadvor od doma i koa ke dojdam sum skapana i nemam volja za nisto i se vo kukava e moj grb..imam 28 god ama ne mi se sviga zivotov veke..drugarkite napreduvaat rabota decko a ja tapkam vo mesto na dnoto sum..zgora na se kako kapak imam golem problem so komunikacija so novi luge posle tatkovata smrt kako da se povlece voljata za zivot vo mene i nemozam da se povrzam da fatam decko da steknam novi prijateli da najdam nova rabota so mi e poblizu..ovaa odvaj se pogodi so dobri kolegi i ne mi se napusta veke pola godina sum tamo ama site gi drzat neprijaveni zaso ne vodat za luge za ispomos i dva saati gubam vreme vo idenje vrakanje..navistina neznam kako da si pomognam vo depresija sum i sakam da idam na psihoterapija da gi napolnam bateriite da ne rabotam barem mesec dena no prosto sum zaglavena vo bubanjot na postojano zarabotuvanje za da se odrzuva domot a nemozam da si dozvolam poveke finansiski od iskazuvanje na luge so samo vrtat so glavite neznaat so da kazat sovet,i eve resiv i tuka da pisam,da zamolam za mislenje sovet,izvinete na dolgiot post..
Можеби за почеток може да се обидеш да воспоставиш една базична комуникација со сестра ти. Јас мислам дека има проблем со справувањето со целата ситуација и прифаќањето на реалноста, па нејзиното однесување сега (ако претходно не било такво) е на некој начин coping mechanism.

Сфаќам дека ти е тешко и дека ти како постара сестричка цел терет си го превземаш на твој грб, ама мислам дека треба да поставиш boundaries. Да, има 21 година и е полнолетна, ама сепак не мислам дека има доволно искуство и зрелост за сама психички да го преброди хаосот кој настанал за толку кратко време. Прво разводот, па смртта на родител, па целосно нов начин на живот. Нејзиното однесување е слика и прилика на тоа што го зборам, а рефлексија на начинот на кој што се чувствуваш ти.

Значи, клучно според мене е да се потрудиш да изградиш каква таква комуникација со сестричката. Тука можеби би било океј и да разговараш со дечко и, па можеби и тој да има некакво влијание за да ја омекне малку. Взаемната поддршка ќе ви биде од корист на двете. Ми се допаѓа и тоа што ти го пишала @santelli како предлог! Единствена забелешка имам за психотерапијата. Ако сметаш дека треба да разговараш со некое стручно лице, воопшто да не се притиснуваш. Не е тоа одлика на кукавичлук, напротив одлика на силни луѓе, затоа што собрале храброст да си признаат дека имаат некаков проблем и сакаат да најдат решение на истиот.
 
Член од
10 септември 2019
Мислења
85
Поени од реакции
111
Се чувствувам заглавено и мислам дека така ќе биде до половината на следната година, сам се доведов во ваква ситуација. Имам 22 години, работам канцелариска работа, но заглавен сум во кредити поради коцкање на апарати, должам само на банка и брзи кредити немам работа со лихвари. За мај и јуни треба да дадам по 15 000 шо месец за кредити а од јули ќе давам по 10 000, должам околу 120 000 кои треба да ги вратам до Фебруари 2022, имам 22 000 плата и би можел да го исплата кредитот доколку јадам само дома храна, плаќам јсп, интернет, не искачам воопшто нигде и не купувам никакви алишта. Но јас сум многу незадоволен од животот и работата, имам доста вишок кила од кои ми е неудобно и не можам да преземам никаква акција бидејќи треба да платам кредит, имам проблеми со грбот и едвај седам, во последно време лоши резултати носам на работа. Доколку ме избркаат од работа не знам како ќе се снајдам, што ако моите дознаат, моите едвај се вадат со кредити и сметки, би изгубил години од мојот живот само да се извадам. Кога ја добив работата бев среќен и мислев дека нема да се коцкам и ќе ги трошам парите на паметни работи но јас имам проблеми. Лани се вратив од Германија и потрошив околу 800 евра и останав без денар, едноставно се мразам и во апатија сум. Морам некако да се снајдам и да го исплатам кредитот, факултетот го напуштив, сега полагам за б категорија и следна година ми е план да полагам за ц и да работам тоа па до крај на 2023 да соберам околу 3000 евра и да барам работа таму
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.988
Се чувствувам заглавено и мислам дека така ќе биде до половината на следната година, сам се доведов во ваква ситуација. Имам 22 години, работам канцелариска работа, но заглавен сум во кредити поради коцкање на апарати, должам само на банка и брзи кредити немам работа со лихвари. За мај и јуни треба да дадам по 15 000 шо месец за кредити а од јули ќе давам по 10 000, должам околу 120 000 кои треба да ги вратам до Фебруари 2022, имам 22 000 плата и би можел да го исплата кредитот доколку јадам само дома храна, плаќам јсп, интернет, не искачам воопшто нигде и не купувам никакви алишта. Но јас сум многу незадоволен од животот и работата, имам доста вишок кила од кои ми е неудобно и не можам да преземам никаква акција бидејќи треба да платам кредит, имам проблеми со грбот и едвај седам, во последно време лоши резултати носам на работа. Доколку ме избркаат од работа не знам како ќе се снајдам, што ако моите дознаат, моите едвај се вадат со кредити и сметки, би изгубил години од мојот живот само да се извадам. Кога ја добив работата бев среќен и мислев дека нема да се коцкам и ќе ги трошам парите на паметни работи но јас имам проблеми. Лани се вратив од Германија и потрошив околу 800 евра и останав без денар, едноставно се мразам и во апатија сум. Морам некако да се снајдам и да го исплатам кредитот, факултетот го напуштив, сега полагам за б категорија и следна година ми е план да полагам за ц и да работам тоа па до крај на 2023 да соберам околу 3000 евра и да барам работа таму
Обично им пишувам ПП, ама тебе ќе ти пишам на форумов.

Прво убаво прочитај ја темата "Коцкање" на подфорумот Општи муабети. Имаш корисни совети.
Второ, сите сме правеле глупави грешки во животот, а и целокупното општество се дави во кредити. Добре дојде во тимот.

Мора да се избориш за твоите цели. Тоа се релативно полесно достапни цели, само има временски период од излегување од твојата криза до реализација на истите. Не се сомневам дека ќе ги изреализираш, па ќе зборувам само за тој меѓупериод.

Најди некое хоби, ќе имаш дистрација на мислите и ќе започнеш да го решаваш проблемот со тежината. Започни со пешање и постепено продолжи со трчање. Кога ќе заседнеш во тој камион само состојбата ќе се влоши и дополнително ќе го загубиш мотивот за да вложиш малку време и да се посветиш на самиот себе.

За парите. Гледај на нив како загубена добивка. Машината ти давала сатисфакција, ама тоа мора да е минато. Луѓето фрлаат пари на патувања или тоа ти е еден нешто надпросечен одмор, така немаш загубено премногу. Со неколку месечна работа во Германија истите ќе ги надокнадиш.

Не би требало да ги исклучиш родителите од тој процес. Можеби нивните критики би те деморализирале уште неколку степени, ама би било убаво да се запознаени со целокупната твоја приказна. Плус можеби во банка ќе ти дадат некоја поволност, по цена на повисока стапка.

И околу работата. Не е лошо да поразговараш со претпоставениот. Да го прашаш дали е задоволен од твојата работа, да ти даде некоја препорака, но и да покажеш ентузијазам за работата. Дај му некоја пофалба и благодарност. Луѓето го сакаат тоа. :)
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
8.965
Поени од реакции
17.774
Се чувствувам заглавено и мислам дека така ќе биде до половината на следната година, сам се доведов во ваква ситуација. Имам 22 години, работам канцелариска работа, но заглавен сум во кредити поради коцкање на апарати, должам само на банка и брзи кредити немам работа со лихвари. За мај и јуни треба да дадам по 15 000 шо месец за кредити а од јули ќе давам по 10 000, должам околу 120 000 кои треба да ги вратам до Фебруари 2022, имам 22 000 плата и би можел да го исплата кредитот доколку јадам само дома храна, плаќам јсп, интернет, не искачам воопшто нигде и не купувам никакви алишта. Но јас сум многу незадоволен од животот и работата, имам доста вишок кила од кои ми е неудобно и не можам да преземам никаква акција бидејќи треба да платам кредит, имам проблеми со грбот и едвај седам, во последно време лоши резултати носам на работа. Доколку ме избркаат од работа не знам како ќе се снајдам, што ако моите дознаат, моите едвај се вадат со кредити и сметки, би изгубил години од мојот живот само да се извадам. Кога ја добив работата бев среќен и мислев дека нема да се коцкам и ќе ги трошам парите на паметни работи но јас имам проблеми. Лани се вратив од Германија и потрошив околу 800 евра и останав без денар, едноставно се мразам и во апатија сум. Морам некако да се снајдам и да го исплатам кредитот, факултетот го напуштив, сега полагам за б категорија и следна година ми е план да полагам за ц и да работам тоа па до крај на 2023 да соберам околу 3000 евра и да барам работа таму
Многу кринџ мислења си имал друже порано, можам само да замислам како си се однесувал вака приватно, така да ова може би и да те освести до каде си со себе, затоа што нема зло кое не е за добро. Нема тука што совет да се дава, треба да бидеш свесен а вакво нешто треба да те освести, дека тој пат не чини а имаш друг пат кој менува се а имаш 22 години така да ништо не е изгубено. Едноставно само прифати ја реалноста и не обидувај да ја избегнуваш, па колку и да е сурова истата, зошто само тоа е вистина и во вакви случки спасот.

Среќно и се најдобро.
 
H

Hyperion VI

Гостин
имам 22 000 плата и би можел да го исплата кредитот доколку јадам само дома храна, плаќам јсп, интернет, не искачам воопшто нигде и не купувам никакви алишта
Па еве сам си го даде одговорот.
А и која депресија е коцкаризмот,тоа е болест на зависност како и сите други „екстремни спортови" и не спаѓа во оваа тема.
Шо станот да не го имаш заложено или жената?
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.988
Па еве сам си го даде одговорот.
А и која депресија е коцкаризмот,тоа е болест на зависност како и сите други „екстремни спортови" и не спаѓа во оваа тема.
Шо станот да не го имаш заложено или жената?
Има математичка логика каде за 10 месеци може да исплати 120.000 ден при плата од 22.000. Точно, ама читај го целиот коментар внимателно. Не зборува за зависноста, туку за психолошките последици од зависноста. Коментарот му е на правата тема. Коментарите за буцкање на личноста која бара мислење не се продуктивни.

Нема потреба од цинизам. :)
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.659
Поени од реакции
34.950
Da spodelam momentalna situacija i jas,pa vie kazete svoe mislenje kako go gleate resenieto od vasa perspektiva..pred 3 god tatkomi pocina a mesec dva pred toa se razvedoa so majkami..taa se premazi i zivee so mazot i a jas i sestrami ziveeme sami.imame baba so zivee na istata ulicka do nas ama ona si e svoja kukja nie svoja sepak,inaku ona ni pomaga okolu rucek i perenje odnosno kaj nea rucame poveke i pereme alista zaso nasata masina se rasipa a pari nema za nova ni za popravka,znaci zenata kolku moze pomaga vaka ama ne e toa toa ne ti e u kuka so se vika a i da se preseli kaj nas nemoze zaso nema mnogu prostor a so sestrami se kako dve lamji samo se karaat nemaat nikakov zaednicki jazik..e sea problemot spored mene e sestrami,ona otkako tatkoni umre ne saka da vidi rabota a kamo li da odi i da raboti nesto da zaraboti da donese doma malku da mi se trgne od vrat okolu trosoci za hrana i smetki..ona si ima decko i se gledaat cesto a kontaktira so majkani poveke od mene(ja nikad u zivot sum nemala blizina so nea)i koa e neso vo tesnec da mora da plati neso so svoi pari na pr za smetka danok za imot i mobilen so se na ime na sestrami ona i gi plaka i plus so i dava pari za drugi raboti ja podnovuva so obleka i dzeparlak za vo grad a ne ja motivira da raboti i koa sum zborela so nea direktno ona samo vika nemam vlijanie i avtoritet vrz sestrati ne me slusa a nekam da gladuvate i zatoa i davam pari..a ona mn retko pazari za doma znaci tie pari za sebe gi trosi neznam..i mene mi e mnogu maka se osekam zaglaveno od site strani i sum veke vo depresija zaso ova veke pocna dolgo da trae..ne mi e mene maka so ona se grizi za sestrami koja ima 21 god ne e mala icc, tuku zaso bas za toa so i dava na tacna i ona i decko i so raboti so hrana i ona jade so nego na rab ili kaj nas doma dur sum ja na rabota (on nosi hrana od kaj nego na rabota zaso sestrami neke da jade kaj babamii)ii sestrami zatoa neke da raboti zaso ima koj da plaka smetki da kupuva hrana od edna strana a od druga ima druga osoba so ja podnovuva i ima pari za izlaganje..plus go krie deckoi koa ne sum ja tuka on doaga i odma si odat dvajcata idat vo grad koa ke stasam od negde begaat od mene zaso znaat deka ke im zboram zaso taka se ponasaat pederski..kako bubreg vo loj zivee ona a ja crncam samo za leb i margarin so se vika niso ne gledam od platata,vo ista kuka domuvame a totalno razlicen zivot ziveeme..,mene 60 min mi trebaat da stasam na rab,fakticki dur pazaram za doma plus mi se fakaat 13 casa nadvor od doma i koa ke dojdam sum skapana i nemam volja za nisto i se vo kukava e moj grb..imam 28 god ama ne mi se sviga zivotov veke..drugarkite napreduvaat rabota decko a ja tapkam vo mesto na dnoto sum..zgora na se kako kapak imam golem problem so komunikacija so novi luge posle tatkovata smrt kako da se povlece voljata za zivot vo mene i nemozam da se povrzam da fatam decko da steknam novi prijateli da najdam nova rabota so mi e poblizu..ovaa odvaj se pogodi so dobri kolegi i ne mi se napusta veke pola godina sum tamo ama site gi drzat neprijaveni zaso ne vodat za luge za ispomos i dva saati gubam vreme vo idenje vrakanje..navistina neznam kako da si pomognam vo depresija sum i sakam da idam na psihoterapija da gi napolnam bateriite da ne rabotam barem mesec dena no prosto sum zaglavena vo bubanjot na postojano zarabotuvanje za da se odrzuva domot a nemozam da si dozvolam poveke finansiski od iskazuvanje na luge so samo vrtat so glavite neznaat so da kazat sovet,i eve resiv i tuka da pisam,da zamolam za mislenje sovet,izvinete na dolgiot post..
Ако куќата е на ваше име јас да сум на твое место би ја продал, парите поделете ги, и секоја својот пат. Тие пари се доволни за нов почеток. Ако не е средено тоа, пробајте да расчистите имотно правни односи, и пак иста приказна.
Што и да пробаш да правиш, требаат пари. Ќе си живеете под кирија додека животот не отвори нова страна (мажачка или повеќе приходи).
Глава горе и напред, после смртта на близок фамилијата мора да продолжи со животот, сум минал низ таква борба и ти гарантирам дека со напорна работа и јасна цел работите ќе си дојдат на свое место.
 
Член од
20 април 2014
Мислења
5.239
Поени од реакции
5.820
Се чувствувам заглавено и мислам дека така ќе биде до половината на следната година, сам се доведов во ваква ситуација. Имам 22 години, работам канцелариска работа, но заглавен сум во кредити поради коцкање на апарати, должам само на банка и брзи кредити немам работа со лихвари. За мај и јуни треба да дадам по 15 000 шо месец за кредити а од јули ќе давам по 10 000, должам околу 120 000 кои треба да ги вратам до Фебруари 2022, имам 22 000 плата и би можел да го исплата кредитот доколку јадам само дома храна, плаќам јсп, интернет, не искачам воопшто нигде и не купувам никакви алишта. Но јас сум многу незадоволен од животот и работата, имам доста вишок кила од кои ми е неудобно и не можам да преземам никаква акција бидејќи треба да платам кредит, имам проблеми со грбот и едвај седам, во последно време лоши резултати носам на работа. Доколку ме избркаат од работа не знам како ќе се снајдам, што ако моите дознаат, моите едвај се вадат со кредити и сметки, би изгубил години од мојот живот само да се извадам. Кога ја добив работата бев среќен и мислев дека нема да се коцкам и ќе ги трошам парите на паметни работи но јас имам проблеми. Лани се вратив од Германија и потрошив околу 800 евра и останав без денар, едноставно се мразам и во апатија сум. Морам некако да се снајдам и да го исплатам кредитот, факултетот го напуштив, сега полагам за б категорија и следна година ми е план да полагам за ц и да работам тоа па до крај на 2023 да соберам околу 3000 евра и да барам работа таму
Другарче доста си млад да се предаваш вака. Јас имам другар кој ради смртта на татко му наследи долг од 2-13000 евра. Работат со жена му, мајка му е тука со пензија, ама стварно им е тешко.
Е тоа замисли го. ти сепак имаш само 2000 евра. Не му се секирај. Ке идржеш. За уживање не е потребно да се трошат ногу пари. Ситуацијата со пандемијата секако ти иде у корист шо помалце да трошеш. А за физичкото здравје снаваѓај се на било каков начин. Со музика најлесно се бидува активен доколку можеш дома гласно да рокнеш или на слушалки. Како и да е гледај да си активен.
Врато те боле од седење пред компјутер.
Немој да се мразеш. Нормално е шо така сае осеќаш. Тоа доаѓа природно. Обиди се да се разбереш самиот себе. Било шо било. Си минал фаза на коцкање. Битно е шо си свесен за таа грешка. На соптвени грешки се учеме сите. Некои плаќаат помала, некои поголема цена.
Гледаш, ти самиот веќе го знаеш решението и имаш цел како натаму. Ама ти треба подршка , знам.
Да видеш дека и другите исто така е се дават у лајна. Сите ние давеме у лајна. Тоа е живото.
Некој го искажуиваат тоа, некои не. Не е битно. Битно е знаеш дека сите сме со проблеми.
Ке успееш. Само немој да се преоптеретуваш. Покушај да не размислуваш за утре. Живеј од ден за ден нормално со планот кој веќе го имаш. Брзо ке помине година дена. После тоа мото нека ти
биде: Нозите испрежени колку ти е чергата. Значи без кредити. Поздрав. Со тебе сме. (y)
 
H

Hyperion VI

Гостин
Коментарите за буцкање на личноста која бара мислење не се продуктивни.

Нема потреба од цинизам. :)
И коментарите „Како да постигнете ова или она во 10 чекори",ко од некој амерички бестселер се уште понепродуктивни.

Само сакав на „посељачки",прост начин да му објаснам на детево дека не е толку заглавено ко што мисли и дека има,секогаш „бетер",случаи,што @Govinda ,многу ОК го образложи претходно.
П.С.Никаков цинизам.
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.988
И коментарите „Како да постигнете ова или она во 10 чекори",ко од некој амерички бестселер се уште понепродуктивни.

Само сакав на „посељачки",прост начин да му објаснам на детево дека не е толку заглавено ко што мисли и дека има,секогаш „бетер",случаи,што @Govinda ,многу ОК го образложи претходно.
П.С.Никаков цинизам.
Се продуктивни. Не е прв кој поминува низ ова. Види на темата" Коцкање". И не зборува за тоа колку е заглавен, туку за психичките последици, но и за други проблеми.

Ќе ти објаснам на најпластичен начин:
Не те прашале ништо, те мобилизирале, те качиле на тенк и ти дале наредба да пукаш. Ти пишуваш за PTSD и јас ти давам коментар "Што, да не си колел жени и деца?". Не е цинизам, ама е селски начин на доловување на моментот...знаеш имало и бетер! Тоа нема да ти го реши проблемот. Или нема да направи да се чувствуваш барем малку подобро. Нели?

Може да излезе од економската криза, се сложувам, ама гледаш дека е и деморализиран. Дури и со твоето другарче Говинда (кое даде коментар со 10 чекори), можам да се сложам со него. Парите се враќаат, треба да му се помогне околу другите проблеми.Коментарот му е на правата тема.

Детето си има цели во животот и треба да се држи до истите. А може, преку договор со банката, да ги ублажи и економските притисоци. Може и да поработи на себе, затоа што е во своите рани 20ти. Не ја гледаш големата слика.

пи.ес. Знам дека си ок личност, ама така не се пристапува кога некој ќе побара мислење/помош. Мора да се постапи со огромна доза на претпазливост. Да ти беше отворена можност да ти пратам ПП, ова ќе ти го пишев ПП. Ништо лично. :) Не е ни прв ни последен со коцкарски долгови, но секој различно се носи со последиците, тука е големата разлика..ако не ме сфати. :)
 
Последно уредено:
H

Hyperion VI

Гостин
Се продуктивни. Не е прв кој поминува низ ова. Види на темата" Коцкање". И не зборува за тоа колку е заглавен, туку за психичките последици, но и за други проблеми.

Ќе ти објаснам на најпластичен начин:
Не те прашале ништо, те мобилизирале, те качиле на тенк и ти дале наредба да пукаш. Ти пишуваш за PTSD и јас ти давам коментар "Што, да не си колел жени и деца?". Не е цинизам, ама е селски начин на доловување на моментот...знаеш имало и бетер! Тоа нема да ти го реши проблемот. Или нема да направи да се чувствуваш барем малку подобро. Нели?

Може да излезе од економската криза, се сложувам, ама гледаш дека е и деморализиран. Дури и со твоето другарче Говинда (кое даде коментар со 10 чекори), можам да се сложам со него. Парите се враќаат, треба да му се помогне околу другите проблеми.Коментарот му е на правата тема.

Детето си има цели во животот и треба да се држи до истите. А може, преку договор со банката, да ги ублажи и економските притисоци. Може и да поработи на себе, затоа што е во своите рани 20ти. Не ја гледаш големата слика.

пи.ес. Знам дека си ок личност, ама така не се пристапува кога некој ќе побара мислење/помош. Мора да се постапи со огромна доза на претпазливост. Да ти беше отворена можност да ти пратам ПП, ова ќе ти го пишев ПП. Ништо лично. :) Не е ни прв ни последен со коцкарски долгови, но секој различно се носи со последиците, тука е големата разлика..ако не ме сфати. :)
У право си секако,јас не сум стручен во оваа област,а и коцкаризмот ми е можеби единствениот порок што не сум го фатил во животот.
Единствено ги иам слушано овие
„живите аудиокниги" ;)
Еден куп прикаски од најразлични „екстремни спортисти"(да не ги наречам пропалици),од сите „дисциплини",некои се „повредиле",па престанале со спортот,некои тераат,доживотно.

Не мислам дека сум направил толку голема штета,со мојот коментар,сепак.
Како и да е ќе отидам офтопик,а тоа не ми е целта.

Само ќе кажам мое искуство кога пред 15 години бев на психијатар,заради депресивност,анксиозност или нешо комбинирано,не знам(ти сигурно повеќе ги разбираш работите во таа област).
Докторот само ми ја раскажа прикаската за близнаците,што на раѓање ги разделиле во различни фамилии(едната нормална,другата не),па после развиле исто така и различни карактерни особини.
И ми препиша амизол и хелексче.

Се надевам дека сега е понапредна медицината,па другарчето што пишува ќе најде подобар пристап за проблемот како и јас ако би посетил психијатар.

П.С.Иначе не сум добра особа,тешко говедо сум,ама фала ти што пиша такво мислење за мене.
 
Член од
30 октомври 2020
Мислења
1.465
Поени од реакции
2.931
Decki najdobronamerno... pripazete malku kakvi soveti davate vo vakvi cuvstvitelni temi, zar ne gledate deka profesionalcite, educiranite vo ovaa oblast kako @EmilijaS , @thehighpriestess a verojatno i drugi ne se zaletuvaat da im pomagaat ovde tuku cat pat kje napishat deka treba da si posetat psiholog/psihijatar.

Lj.
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.762
Поени од реакции
9.559
Депресијата не е противник со кој треба да се бориш, едноставно човек треба да прифати да живее со нејзе на што подобар начин,да ја игнорира што може повеќе, а да поработи на своето здравје, како физичко, така и психичко, значи да се храни здраво, да живее здраво:)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom