Како да преболите?

ada

Модератор! ок?
Член од
21 август 2006
Мислења
5.706
Поени од реакции
566
Кога се мисли на генерализирање, не се мисли на абсолутна бројка од 100% во случаите дека е така.
Туку еден поголем дел од истите.

И повеќето го прават генерализирањето од лична статистика, не како уште еден наметнат став од општеството.
Ај, не е темава да зборам за промискуетeтните ми другарки. :)

Note to myself: Stop bugging ada.
Ни "поголем дел од истите" не може да има у конкретниов случај.

Ада over and out.

P.S
не се потресов дека предрасуда ќе излезе од оваа генерализација, од типот на оние сите жени се курви...едино полови поделби по дифолт ме иритираат...или можда само ми се спие и не знам шо продуктивно да праам со себе
 

Sussaro

Southern comfort, southern sun
Член од
27 декември 2005
Мислења
5.714
Поени од реакции
22.214
За некои работи едноставно не може да има генерализација.

У случајов, прво сам човек не може точно да си ги дефинира чувствата, да одреди кога го потиснува фактот дека уште пати, кога го бара истиот партнер во други, кога ја преувеличиува болката и сл., а не па просек од тоа да се извади.

Поинаку, да одредиш колку и како некој преболува е исто ко да одредуеш како и колку некој љуби. Немогуче од страна.

П.С
*note to myself...темава ми е тапа уше од почетокот.
Не може да ми е помалку гајле за тоа како и колку некој преболуе љубовни муки.
Зашо уопште пишувам? И шо тоа треба да ми каже за мене самата?
:nesum:
Може, може се може. Можеби не е ова некоја си метричка скала да знаеме колку сакаш и ко децата што ги шират рачињата и да викаат евеее волкуууу, ама па сепак си има некое мерило ама нетангибилно. Малце оф-топик, ама еве како на пример во психологија постојат термини како блага шизофренија, напреден стадиум на биполарна дисфункција итн. Како ли само го мерат тоа? И дали треба да ги дескредитираме општествените науки само затоа што нема таму ленири и топломери да ти кажат заљубен си 100 степени или страдаш 70 сантиметри. Едноставно некогаш кубеш коси се трескаш од ѕид и хистерираш, а после некое време се присетуваш на старата љубов те фаќа некоја носталгична насмевка и си викаш ех убави денови беа тоа, лепо је било док је трајало. Во втората ситуација очигледно ти поминало бајаги од бедирањето. А мерни единици да ти вадам не можам.
 

burn84

Говорете Македонски
Член од
4 февруари 2006
Мислења
6.579
Поени од реакции
1.500
Двајцата сте во право, жалосно што и кај двајцата не постои средина-се мора да е црно бело па вака до недоглед може да менувате постови.
Но вистината е некаде помеѓу.
 
Член од
6 јули 2009
Мислења
491
Поени од реакции
16
Во животот на еден или друг начин сите преболуваме нешто без разлика за што се работи.
Моево беше можам да кажам лесно, постепено ден по ден го бришев од глава додека бев уште со него (последните неколку месеци). Звучи сурово, неправедно и злобно од моја страна поради тоа што него го повредував а јас го правев она што за мене беше најдобро и изнаоѓав начини како полесно и безболно да помине тој период. Едноставно после толку години почна се некако да бледее и работите не се движеа во правилна насока и онаму каде што двајцата сакавме (иако за него беше се тоа нормално на некој начин). Веќе кога се гледаше крајот се појави „вентил“ (морам вака да го наречам иако не го заслужува овој збор од мене - извини) кој потпомогна некако работите да се убрзаат и да се прекине таа агонија која постоеше во тоа време. Последици фала богу немам, љубовта спрема него е минато и само сеќавање, очиве се насочени само пријателски и ништо повеќе.
 
Член од
16 октомври 2009
Мислења
593
Поени од реакции
28
Еве јас веќе 3 месеци се трудам да заборавам на бившата,ама тешко иде.Искрено не пожелувам на никој да му се деси тоа.Сите викаат дека времето лечи се.Проаѓа време и кај мене ама еве уште е тешко.Се надевам дека понатака ќе биде подобро.
 

iksimkd

ШшшШшшШ...
Член од
31 јули 2007
Мислења
5.000
Поени од реакции
2.183
Еве јас веќе 3 месеци се трудам да заборавам на бившата,ама тешко иде.Искрено не пожелувам на никој да му се деси тоа.Сите викаат дека времето лечи се.Проаѓа време и кај мене ама еве уште е тешко.Се надевам дека понатака ќе биде подобро.
Ако по цел ден мислиш на неа нормално дека никогаш нема да ја преболиш, пробај малце да се дистанцираш од мислите. Времето лечи се, ама треба и нему да му се даде време да си ја заврши својата работа, инаку залудно е. Сум гледал случаи и сеуште гледам кои и по подолго време откако се разделиле сеуште се сакаат, контактираат секој ден се дружат као "другари" ама и на двајцата им е страв повторно да се обидат.
Љубов, јеби га, кој немал љубовни маки ништо не знае...:toe::smir::smir:
 
Член од
16 октомври 2009
Мислења
593
Поени од реакции
28
Верувај брат дека се трудам ама џабе ми е.Секогаш кога најмалку ќе се надевам од никаде ми се појавува.Давам се од себе ама некако како опсесија ми е:(
 

iksimkd

ШшшШшшШ...
Член од
31 јули 2007
Мислења
5.000
Поени од реакции
2.183
Верувај брат дека се трудам ама џабе ми е.Секогаш кога најмалку ќе се надевам од никаде ми се појавува.Давам се од себе ама некако како опсесија ми е:(
Те сфаќам, знам како ти е. Се надевам дека некако ќе успееш да ја заборавиш.
 
Член од
16 октомври 2009
Мислења
593
Поени од реакции
28
Се трудам и давам се од себе.Единствено што останува да видам што ќе се деси.
 

AtoM-AnT

Dexter
Член од
3 септември 2008
Мислења
4.530
Поени од реакции
583
Еве јас веќе 3 месеци се трудам да заборавам на бившата,ама тешко иде.Искрено не пожелувам на никој да му се деси тоа.Сите викаат дека времето лечи се.Проаѓа време и кај мене ама еве уште е тешко.Се надевам дека понатака ќе биде подобро.
Воопшто не е тешко да заборавиш, еве како:

 
Член од
21 септември 2008
Мислења
4.021
Поени од реакции
2.513
Ако по цел ден мислиш на неа нормално дека никогаш нема да ја преболиш, пробај малце да се дистанцираш од мислите. Времето лечи се, ама треба и нему да му се даде време да си ја заврши својата работа, инаку залудно е. Сум гледал случаи и сеуште гледам кои и по подолго време откако се разделиле сеуште се сакаат, контактираат секој ден се дружат као "другари" ама и на двајцата им е страв повторно да се обидат.
Љубов, јеби га, кој немал љубовни маки ништо не знае...:toe::smir::smir:

не е он крив што мисли на нејзе... едноставно тоа е психа.. и ја пред 3 месеци раскинав и 3 месеци неможам да се опоравам... најужасни се првите недели многу тешко стање е тоа..... отвараш очи од спиење прво на памет ти иде женската... ништо не ти се праи... на компјутер не ми се седи не ми се глеа тв не ми се искача со секој...... НИШТО....


И лек за преболување ... посветеност повеке на друштво.. на луге што ти одговараат... обавезно една личност на која можеш да и кажеш се... и нормално да е доволно паметна да те посоветува... и што повеке време поминување со таа личност... и колку подобро си најдете друга личност што ке ја сакате... веднаш ке заборајте на бившата.... ете ме не ми се деси пред 3 месеци... раскинавме се опоравував до пред некој ден... се појави со една личност со која ми е многу убаво и стварно неам потреба да се замарам со бившата ...:smir:
 

Crazy in Love

Here's looking at you kid.
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.859
Поени од реакции
25.413
Воопшто не е тешко да заборавиш, еве како:

Со алкохол најмалку се заборава и се преболува, само за тие неколку саати со алкохол се одложува проблемот. Кога ќе се отрезни човек болката е тука, се уште не е преболена неговата љубов. :wink:
 
Член од
14 ноември 2008
Мислења
3.418
Поени од реакции
856
Со алкохол најмалку се заборава и се преболува, само за тие неколку саати со алкохол се одложува проблемот. Кога ќе се отрезни човек болката е тука, се уште не е преболена неговата љубов. :wink:
со алкохол не само шо не се заборава туку баш појќе ќе те влечат мислите накај неа/него.
Едноставно само треба да е исполнет денот на било кој начин
 
N

navivacka

Гостин
ТЕРМИНАТОР ти три месеца се обидуваш да ја преболиш бившата...а јас 3 години што се обидував да го заборавам?и тоа постојано се мачев,таман престанав да мислам на него некој ден,ете го него ми се појавува од некаде:tapp:а не си свесен колку бев повредена тогаш,се уште се секавам на тоа...и знам дека до крајот на животот ке ме прогонува,но сега конечно го преболив,пред една година и повеке не чуствувам ништо за него...не ми значи ништо...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom