Како да добијам емиграциска виза за САД??

Член од
4 мај 2014
Мислења
319
Поени од реакции
35
Дали ако отидеш некаде у странство и ако не се вратиш повеќе од 3 месеци после како можиш да се вратиш во Македонија?
 

Makaron

КЕН ЛИИИИ лиду дибу даут јууууууу !!!!
Член од
16 јули 2014
Мислења
7.105
Поени од реакции
11.448
Чекај, ако некоја фирма таму ти понуди работа, неможеш врз база на договорот да извадиш право на престој??? :о
Моја претпоставка е не затоа што ќе оди преку work and travel, откако ќе заврши тој ангажман ќе има рок од 1 месец да се врати во Македонија.

Ако не се врати ќе има нерегулиран статус, ќе биде на црно, негледам начин да го регулира освен преку брак.:toe:
 
Член од
4 мај 2014
Мислења
319
Поени од реакции
35
Моја претпоставка е не затоа што ќе оди преку work and travel, откако ќе заврши тој ангажман ќе има рок од 1 месец да се врати во Македонија.

Ако не се врати ќе има нерегулиран статус, ќе биде на црно, негледам начин да го регулира освен преку брак.:toe:
ако си останат на црно те бркаат? или онака случајно може да те фатат ? каква е казната ако те фатат?
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
3.797
Поени од реакции
2.787
Дали ако отидеш некаде у странство и ако не се вратиш повеќе од 3 месеци после како можиш да се вратиш во Македонија?
Можеш многу лесно, идеш до најблиската полициска те фаќаат за гуша те претресуваат до коска за да ти најдат кеш ако имаш да си ја платиш картата за Македонија, ако немаш онда те бапкаат со првиот авион за Александар велики на нивен трошок и добиваш гратис црн печат. Како и да видиш се си на добивка. :icon_mrgr:
 
Член од
4 мај 2014
Мислења
319
Поени од реакции
35
Можеш многу лесно, идеш до најблиската полициска те фаќаат за гуша те претресуваат до коска за да ти најдат кеш ако имаш да си ја платиш картата за Македонија, ако немаш онда те бапкаат со првиот авион за Александар велики на нивен трошок и добиваш гратис црн печат. Како и да видиш се си на добивка. :icon_mrgr:
А дали те бркаат или случајно може да те фатат?
 

Makaron

КЕН ЛИИИИ лиду дибу даут јууууууу !!!!
Член од
16 јули 2014
Мислења
7.105
Поени од реакции
11.448
ако си останат на црно те бркаат? или онака случајно може да те фатат ? каква е казната ако те фатат?
Неможат да ги избркаат сите што се на црно, затоа што не ги знаат сите што се на црно.

Ако немаш никакви проблеми со законот нема да те дознаат и нема да те избркаат.
Е сеа незнам како е со здравството, сигурно има приватњаци кои се нафаќаат да лекуваат емигранти доколку имаат потреба од тоа.
 

smihajlo

Superposition, Relentless
Член од
11 август 2010
Мислења
3.180
Поени од реакции
3.780
Добро, јасно дека тој е најлесен, ама незначи дека ако таму отиде како турист на пример и најде работа, после дека нема да може врз база на договорот за работа да извади право за престој таму... Она праша конкретно тоа дали е возможно, затоа ме збуни што рече не... Тоа дали со бракот е побрзо и полесна процедура, тоа е друга работа...
За ЕУ знам дека битно е дали има некој од таму прво дали може да ја заврши работата па после тебе ти даваат шанса т.е во овој случај дали има Американец што може да ја работи нејзината работа. Инаку и во овој како и во сите закони има дупки т.е во соработка со работодавачот ќе каже он да речеме ми треба некој што знае македонски итн итн.

п.с Инаку бирократијата општо е зезната работа и можат да ја одбијат за еден куп работи.
И пошто лично неам искуство ќе оставам некој паталец да си ја каже приказната и се надевам ќе успее во намерата.
 
Член од
9 април 2006
Мислења
3.295
Поени од реакции
1.440
За ЕУ знам дека битно е дали има некој од таму прво дали може да ја заврши работата па после тебе ти даваат шанса
Тоа важи само за ВБ, не за ЕУ. Тука во Австрија а и во Германија нема такво нешто. Ако аплицираш за работа и некој те прими, без проблем вадиш право на престој.
 

smihajlo

Superposition, Relentless
Член од
11 август 2010
Мислења
3.180
Поени од реакции
3.780
Тоа важи само за ВБ, не за ЕУ. Тука во Австрија а и во Германија нема такво нешто. Ако аплицираш за работа и некој те прими, без проблем вадиш право на престој.
Јас за Аустрија имам разбрано дека како демек работодавецот треба да докаже дека нема Аустриец со твоите способности па морал тебе да те вработи и како што спомнав може да се заобиколи. Инаку ако веќе си ја добил работата тогаш пола пат си поминал.
 

OmarSpears

Stelar
Член од
11 декември 2009
Мислења
1.254
Поени од реакции
3.023
Тоа важи само за ВБ, не за ЕУ. Тука во Австрија а и во Германија нема такво нешто. Ако аплицираш за работа и некој те прими, без проблем вадиш право на престој.
Не е точно. Не тропај глупости. Од искуство зборам. Со МК пасош само газот можиш да си го избришиш. Ако имаш европски пасош тогаш е друга прича.
 
Член од
6 мај 2015
Мислења
89
Поени од реакции
79
А слушнав дека можеш да добиеш емиграциска виза преку работа. Дали можи сам да си отвориш во америка мала фирма и да спаѓаш во оваа категорија.
 
Последно уредено:
Член од
15 јуни 2014
Мислења
224
Поени од реакции
182
За да отвориш компанија во САД немора физички да си присутен. А поважното е -- тоа нема да ти овозможи работна виза.

http://startupr.com/country-list/usa/florida

Околу 300 долари излегува за во Флорида.
 
Член од
6 мај 2015
Мислења
89
Поени од реакции
79
Mојата другарка замина за Монтреал за да отвори фирма ама пропадна се. После се реши и се качи на автобус појде во Њу Јорк и уште живее таму. Како можи уште да ја немаат фатено а има и стан . Како можи само така да ја преминиш границата и да те пуштат да влезиш?

Исто вака и со познатиот viner Џероме Џаре се качил на автобус за Њу Јорк сега е познат по тоа што прави видеа. Пошол со $400 во америка живеел на улица. Како можи уште да живее во америка а властите знаат дека е илегалец има и куќа и се. Незнам дали има виза, ама пак порано бил илегалец. Дали можи и јас вака бидејќи реков дека сум јутуберка? Или мора да си ептен славен?[DOUBLEPOST=1431088255][/DOUBLEPOST]
За да отвориш компанија во САД немора физички да си присутен. А поважното е -- тоа нема да ти овозможи работна виза.

http://startupr.com/country-list/usa/florida

Околу 300 долари излегува за во Флорида.
А дали ќе ми овозможи да живеам во Америка бидејќи тоа го сакам не ме интересира каква виза ќе имам?
 
Член од
15 јуни 2014
Мислења
224
Поени од реакции
182
Секако дека не. Да можеше за 300 долари да се обезбедува дозвола за престој во САД, популацијата ќе беше поголема од Кина + Индија :)
 
На врв Bottom