Како да добијам емиграциска виза за САД??

Член од
6 мај 2015
Мислења
89
Поени од реакции
79
Сакам да емигрирам во САД но за да добијам виза треба или да најдам таму работа или да имам фамилија која што живее таму. Фамилија немам која што живее во САД, но сакам да знам дали некоја агенција нуди работа во САД (каква било нема проблем) и дали ако на пример ова лето појдам да работам таму можам од таму да поддадам документи за да добијам емиграциска виза? Или има некој друг начин освен лотарија? На пример ако земам адвокат или преку некоја агенција или амбасадата на САД во Македонија?
 
Член од
6 мај 2015
Мислења
89
Поени од реакции
79
Абе не е за то и да се среди сакам да одам во Америка. Јутуберка сум иначе и сакам да одам таму оти треба да се видам со други јутубери. Иначе за протестите знам дека ќе се среди,посекако не мислев одма да се преселувам прво факултет да завршам за 2 години па после. Само сакам да знам дали има опции. :) Дали има други опции?
 

Makaron

КЕН ЛИИИИ лиду дибу даут јууууууу !!!!
Член од
16 јули 2014
Мислења
7.105
Поени од реакции
11.448
Абе не е за то и да се среди сакам да одам во Америка. Јутуберка сум иначе и сакам да одам таму оти треба да се видам со други јутубери. Иначе за протестите знам дека ќе се среди,посекако не мислев одма да се преселувам прво факултет да завршам за 2 години па после. Само сакам да знам дали има опции. :) Дали има други опции?
Оди преку work and travel и не враќај се.
Никој не те чепка така, ако си примерен жител.
 

Keljav

baram zena - test kujna
Член од
8 март 2009
Мислења
1.372
Поени од реакции
305
Абе не е за то и да се среди сакам да одам во Америка. Јутуберка сум иначе и сакам да одам таму оти треба да се видам со други јутубери. Иначе за протестите знам дека ќе се среди,посекако не мислев одма да се преселувам прво факултет да завршам за 2 години па после. Само сакам да знам дали има опции. :) Дали има други опции?
Воља чедо ! И упорност.
 
Член од
6 мај 2015
Мислења
89
Поени од реакции
79
Оди преку work and travel и не враќај се.
Никој не те чепка така, ако си примерен жител.

Треба да најдам работа преку агенција за да спаѓам во таа група така?
 
Член од
10 февруари 2008
Мислења
3.943
Поени од реакции
2.049
Абе не е за то и да се среди сакам да одам во Америка. Јутуберка сум иначе и сакам да одам таму оти треба да се видам со други јутубери. Иначе за протестите знам дека ќе се среди,посекако не мислев одма да се преселувам прво факултет да завршам за 2 години па после. Само сакам да знам дали има опции. :) Дали има други опции?
Епа омажисе со некој јутубер :icon_lol:
 

Makaron

КЕН ЛИИИИ лиду дибу даут јууууууу !!!!
Член од
16 јули 2014
Мислења
7.105
Поени од реакции
11.448
Треба да најдам работа преку агенција за да спаѓам во таа група така?
Оди во агенција, тие ќе ти средат све.

Ево и тема, Work and travel USA за да се информираш повеќе.

Иначе имам другари/другарки што заминаа така и не се вратија, таму си живеат без никакви проблеми.
 
Член од
6 мај 2015
Мислења
89
Поени од реакции
79
Оди во агенција, тие ќе ти средат све.

Ево и тема, Work and travel USA за да се информираш повеќе.

Иначе имам другари/другарки што заминаа така и не се вратија, таму си живеат без никакви проблеми.
Уште само едно прашање. Да речиме сум пошла таму преку work and travel USA и имам работа. Далии можи да аплицирам за емиграциска виза базирана на вработување и да не се вратам во македонија ама легално да биди?
Или не мора преку work and travel USA со туристичка виза да најдам работа па после да аплицирам за емиграциска виза?
 
Последно уредено:

Makaron

КЕН ЛИИИИ лиду дибу даут јууууууу !!!!
Член од
16 јули 2014
Мислења
7.105
Поени од реакции
11.448
Уште само едно прашање. Да речиме сум пошла таму преку work and travel USA и имам работа. Далии можи да аплицирам за емиграциска виза базирана на вработување и да не се вратам во македонија ама легално да биди?
Или не мора преку work and travel USA со туристичка виза да најдам работа па после да аплицирам за емиграциска виза.
Не.

Ако сакаш да го легализираш престојот можиш да стапиш во брак со американски државјанин.
Можит да е и македонец со американски пасош.
 
Член од
3 март 2009
Мислења
791
Поени од реакции
701
Извади си бугарски пасош. Америка ке укине визите за Бугариjа ова или другата година.
 
Член од
9 април 2006
Мислења
3.295
Поени од реакции
1.440
Не.

Ако сакаш да го легализираш престојот можиш да стапиш во брак со американски државјанин.
Можит да е и македонец со американски пасош.
Чекај, ако некоја фирма таму ти понуди работа, неможеш врз база на договорот да извадиш право на престој??? :о
 

smihajlo

Superposition, Relentless
Член од
11 август 2010
Мислења
3.180
Поени од реакции
3.780
Чекај, ако некоја фирма таму ти понуди работа, неможеш врз база на договорот да извадиш право на престој??? :о
Можеби да, но најкраткиот пат низ целата бирократија сепак е брак иако божицата на шала го кажа реално тоа е најлесниот начин за легална емиграција.
 
Член од
9 април 2006
Мислења
3.295
Поени од реакции
1.440
Можеби да, но најкраткиот пат низ целата бирократија сепак е брак иако божицата на шала го кажа реално тоа е најлесниот начин за легална емиграција.
Добро, јасно дека тој е најлесен, ама незначи дека ако таму отиде како турист на пример и најде работа, после дека нема да може врз база на договорот за работа да извади право за престој таму... Она праша конкретно тоа дали е возможно, затоа ме збуни што рече не... Тоа дали со бракот е побрзо и полесна процедура, тоа е друга работа...
 
На врв Bottom