Како го разбирате светото тројство?

marcus

струмички модератор
Член од
5 јули 2006
Мислења
5.378
Поени од реакции
131
Значи дур не науми нешто Отецот, Синот не прави ништо.
Даи нешто сепак и самиот Син може да науми па да оствари или не?
Па добро онака како претстави Мики изгледа како парламент, влада и полиција..сепак..не е до Мики..туку до комплексната природата на нашиот Бог.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Значи дур не науми нешто Отецот, Синот не прави ништо.
Даи нешто сепак и самиот Син може да науми па да оствари или не?
Може. Синот Го испрати Светиот Дух и Он слезе врз Апостолите. Значи-може.
Кога Синот се вознесе и седна оддесно на Отецот, Светиот Дух продолжи да ја управува Црквата и без Христа на Земјава. Значи, и Светиот Дух-може. А секој од нив може, затоа што таа можност ја знаат и другите двајца.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.271
Јас мислев дека се едно .... али очигледно е дека постојат како три посебни појави со свои знаења и способности.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
.Мање-више, така му доаѓа. Само што не се посебни, туку едниствени и неслиени-без „преклопување„.
 
Член од
9 ноември 2007
Мислења
9.327
Поени од реакции
1.334
Трите Бога се единствени, неслиени, рамноправни, без хиерархија, без потчинетост ,туку се наоѓаат во личноста релација-непрекидно советување и промислување на нешатата во Вселената. Ја задржуваат својата улога во Светот, без мешање во работата на останатите двајца, туку се наоѓаат во апсолутно складно делување, кое ги чини единствени-делуваат како еден Бог.


Без обзир што се рамноправни и делуваат како еден сепак се тројца!
Один и Зевс се главни богови кои си имаат донекаде потчинети
други богови но сепак и тие се богови, па и тие делуваат како еден!
Туку ова твоиве го прочитале маркс и енгелс и им се видела интересна работата, па колективот (од богови) го нарекле личност.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Один и Зевс се измислени богови-идоли, кои никој, никогаш и никаде не ги видел, освен како ликови од камени скулптури.
А Маркс и Енгелс се апла атеисти/антихристи па не се никакви авторитети во Црквата, туку нејзини противници.
 
Член од
9 ноември 2007
Мислења
9.327
Поени од реакции
1.334
Один и Зевс се измислени богови-идоли, кои никој, никогаш и никаде не ги видел, освен како лилови од камени скулптури.
А Маркс и Енгелс се апла атеисти/антихристи па не се никакви авторитети во Црквата, туку нејзини противници.
Ова ти го тврдиш, но во сеќавањато на лугето а има и полно записи дека тие и не се криеле баш толку од лугето како овој последниот, напротив премногу и се мешале во световните работи.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Убо...и додавале зачини во секоја манџа...
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.271
.Мање-више, така му доаѓа. Само што не се посебни, туку едниствени и неслиени-без „преклопување„.
Не може са се “единствени“ ако еден од нив има нешто што друг нема или ако еден од нив знае нешто што друг не знае.
 
Член од
27 јули 2008
Мислења
10
Поени од реакции
2
Е па земи го примерот со духот, душата и телото. Па пробај да си самообјаснис некои работи, оформи свој став. а пред се прочитај ја библијата и некои црковни книги, малку поднавлези во суштината и коментирај.
Убаво беше кажано дека проблемот не се решава ако не ја знаес неговата суштина.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.271
а пред се прочитај ја библијата и некои црковни книги, малку поднавлези во суштината и коментирај.
Е ај да прочитам

“А за тој ден и час никој не знае, ни ангелите небесни, ниту Синот, а само Отецот“

Марко 13:32

Овде гледам дека постојат работи кои Отецот ги знае а Синот не. Спрема ова тие се две одвоени појави.
 
Член од
12 мај 2008
Мислења
1.495
Поени од реакции
38
Sega mi otvorivte uste edno prasanje. Pak e ova za MIKI bidejki samo toj znae da mi objasni i fala ti MIKI, mi go odgovori prasanjeto. Eve go ova drugoto sto ne mi e jasno: Sto e razlikata megu duh i dusa? Pozdrav.
 

Picasso`

Schizophrenic!
Член од
26 јануари 2007
Мислења
4.149
Поени од реакции
197
Bog ne bil dvolicen ami trolicen.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.297
Поени од реакции
78.968
не само што бил, туку и е
и не е троличен туку троичен
 
Член од
29 јули 2008
Мислења
91
Поени од реакции
3
Па како неспособност на црквата да ги исплаши сите луге со еден бог па ајде да си измислиме уште двајца за да биде пострашно:vozbud:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom