Како го разбирате светото тројство?

Член од
21 август 2008
Мислења
6.500
Поени од реакции
1.320
svetoto trojstvo e izmislica, koja nema osnova vo bibliata, Bog e eden, Isus toa vreme bil praten od boga a svetiot duh e silata na boga taka da ne e trojstvo nego samo eden edini bog.
 
A

ateist

Гостин
svetoto trojstvo e izmislica, koja nema osnova vo bibliata, Bog e eden, Isus toa vreme bil praten od boga a svetiot duh e silata na boga taka da ne e trojstvo nego samo eden edini bog.
Точно така . Инаку ако се земат тие апсурдни тврдења дека е "еден во тројца" тогаш има две логични последици како варијантни решенија

1) ако е еден во тројца...во отец , во син и во свет дух........и имајќи предвид дека отецот цело време и се претставува како самиот Бог....е тогаш испаѓа дека се четворица.....бидејќи Бог нели ќе биде двапати во Отецот (хахахах....глупости )

2) Ако веќе збориме дека една те иста личност има три појавни облици тогаш можеме да напишеме равенка .....Бог = Син = Свет Дух...........што ќе рече дека се РАМНОПРАВНИ , ЕДНАКВИ ВО СЕ ....ОСВЕН ВО ПРОЈАВЕНИОТ НАДВОРЕШЕН ОБЛИК

Е ДА АМА ТОГАШ.........СЕ ПОСТАВУВА ПРАШАЊЕТО .....КОН КОГО ХРИСТ УПАТУВАЛ МОЛИТВИ .........ТА НЕЛИ СТАНУВА ЗБОР ЗА СЕМОЌНИОТ БОГ КОЈ САМО ЗЕЛ ДРУГ ОБЛИК............ИЛИ ШТОМ УПАТУВА МОЛИТВИ ЗНАЧИ ИМА ГОЛЕМ НЕДОСТАТОК НА САМОДОВЕРБА

КАКО МОЖЕ ДА МУ СЕ ВЕРУВА НА НЕКОЈ КОЈ И САМИОТ ИМА ГОЛЕМ НЕДОСТАТОК НА САМОДОВЕРБА ???
 
Член од
27 октомври 2008
Мислења
1.680
Поени од реакции
266
ateis zar mislis deka ti ili jas kako obicni smrtnici mozeme da ja svatime zagatkata sveto trojstvo,ili kako isus odel po voda ili celata biblija pa togas bi nemalo nisto sveto vo nea...
vo vrska so nasite popovi mnogu dobro se znae koj se i sto se...mnogu retko da najdes pop sto ceti odgovori na toa prasanje....podobro prasaj nekoj monah
 
Член од
27 октомври 2008
Мислења
1.680
Поени од реакции
266
svetoto trojstvo e izmislica, koja nema osnova vo bibliata, Bog e eden, Isus toa vreme bil praten od boga a svetiot duh e silata na boga taka da ne e trojstvo nego samo eden edini bog.
isus koga im kazal na apostolite da gi krstevat vernicite so potopuvanje vo voda rekol krstevajtegi vo imeto na oteco sinot i svetiot duh
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Да, е грев и извор на сите зла во Светов.
 
O

Omer el Faruk

Гостин
Да, е грев и извор на сите зла во Светов.
Мики, едноставно прашање:

Дали си ти горд што си христијанин?

(фокусирај се на терминот горд, и одговори со ДА и НЕ, и не употребувај други термини)
 
Член од
27 јуни 2008
Мислења
1.543
Поени од реакции
42
Таткото,синот и светиот дух според Библијата :)
 
Член од
27 октомври 2008
Мислења
1.680
Поени од реакции
266
i se a pokornosta na bozjata volja ve pravi gordi,pa toa ne e dovolno za da bidas vistinski vernik...
ps;gordosta e grev
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Мики, едноставно прашање:

Дали си ти горд што си христијанин?

(фокусирај се на терминот горд, и одговори со ДА и НЕ, и не употребувај други термини)
Не, не сум горд што сум христијанин, туку сметам дека мојот личен и слободен избор на верата која и припаѓам е вистински.

Ако кажам дека сум горд што сум христијанин, тоа по автоматизам значи запаѓање во себепреценување во однос на другите, независно дали тие други се теисти или атеисти. А запаѓањето во високоумие (за самиот себе) се коси во верата која ја исповедам. Затоа, не велам дека сум горд.
 
K

kat.<3

Гостин
ateis zar mislis deka ti ili jas kako obicni smrtnici mozeme da ja svatime zagatkata sveto trojstvo,ili kako isus odel po voda ili celata biblija pa togas bi nemalo nisto sveto vo nea...
vo vrska so nasite popovi mnogu dobro se znae koj se i sto se...mnogu retko da najdes pop sto ceti odgovori na toa prasanje....podobro prasaj nekoj monah
праведни се твоите зборови, можеби ја нема светоста повеќе кога се е разбрано.
 
Член од
21 август 2008
Мислења
6.500
Поени од реакции
1.320
znaes sto e problemot kaj religioznite luge, mislam deka se idolopoklonici oti imaat predrasudi i veruvaat na avtoriteti, ne im e vrven avtoritet razumot, tuku se povikuvaat na nekakvi avtoriteti, sveti knigi, sveti oci, sveta tradicija, a bas vo filozofijata nisto ne e sveto tuku se mora da se redefinira i so somnez poradi ljubov kon znaenjeto se odnovo da se preispita. velat tamu kade sto zavrsuva razumot pocnuva verata, no koja vera?Pa gi ima mnogu, taka da religioznoto cuvstvo e nesto drugo od religija. ako odnapred se insistira na nekakvi dogmi ne moze nisto sustinski novo da se doznae ako stoime dogmatski i so predrasudi na starite pozicii, togas sme apologeti a ne filozofi.Za trojstvoto ne smetam deka e nesto bitno, naprotiv smetam deka e toa simbolika i metafora bez nekoe bitno znacenje, religijata ne trpi dualizam a kamoli trojstvo, Bog kako poim upatuva na toa deka toj nuzno kako apsolutno bitie deka e Eden, taka da trojstvoto spored mene nema tezina i nema znacenje na nekakva dogmatska sustina tuku ima poveke metaforicno i simbolicko znacenje.
 
Член од
25 јуни 2008
Мислења
451
Поени од реакции
5
Sega mi otvorivte uste edno prasanje. Pak e ova za MIKI bidejki samo toj znae da mi objasni i fala ti MIKI, mi go odgovori prasanjeto. Eve go ova drugoto sto ne mi e jasno: Sto e razlikata megu duh i dusa? Pozdrav.
Духот е она што ти дава да размислуваш а душата ти се емоциите чуствата итн...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom