Како го разбирате светото тројство?

demmian

Попиванов
Член од
9 јули 2008
Мислења
1.613
Поени од реакции
53
Што ме прави да бидам горд што сум муслиман?

Исламот ме прави да бидам горд.
Го почитувам твојот одговор,иако го сметам за нецелосен.Сепак факт е дека вие како муслимани и ние како христијани сме сосема различни светови.Ќе ти признаам една работа:против исламот немам ништо,но колку и да се трудам да навлезам во вашиот менталитет,сепак не доспевам во тоа.Големи ограничувања има меѓу нас и вас:вие со конзервативноста,а ние со претераниот либерализам.Но,факт е дека ни едното ни другото не е во ред.
 
Член од
21 август 2008
Мислења
6.500
Поени од реакции
1.320
ABE TIKVI, ZLOTO SE IZNEDRUVA OD SAMATA PRIRODA, VO SEKOJA GENERACIJA SE RAGAAT ISTI PROFILI A POJKETO SE FUSERSKA ROBA, STO VIE NIE, DA BEVME NIE HRISTIJANI KE BEVME KO MUSLIMANITE AMA GLEDAS NA STRO SE SVELO PRAVOSLAVIETO, NA DOGMI I RITUALI.
 
O

Omer el Faruk

Гостин
Го почитувам твојот одговор,иако го сметам за нецелосен.Сепак факт е дека вие како муслимани и ние како христијани сме сосема различни светови.Ќе ти признаам една работа:против исламот немам ништо,но колку и да се трудам да навлезам во вашиот менталитет,сепак не доспевам во тоа.Големи ограничувања има меѓу нас и вас:вие со конзервативноста,а ние со претераниот либерализам.Но,факт е дека ни едното ни другото не е во ред.
Во секој случај и со краток збор некои работи целосно се покриваат.Значи не гледам никаква потреба подетално да ти објаснувам зошто сум горд што сум муслиман. Друго,проблемот за нашето недоразбирање лежи во пренатрупаноста на предрасудите кои ги имаме и на недоволното познавање на другите. Воопшто не ме чуди тоа што го признаваш дека и покрај твојот труд да навлезиш во нашиот менталитет не доспеваш во тоа.За тоа делимично придонесуваме и ние муслиманите кои дозволуваме некои обичаи кои што немаат никаква врска со верата да ни бидат пред верата. За тоа допринесува и секојдневното презентирање на исламот од страна на медиумите кои го прикажуваат како вера на тероризмот и глобалното зло, итн. Затоа мој совет би ти бил: " Не суди и на верата според однесувањето на верниците, туку суди им на верниците според правилата на верата!"

А за ова да го разбереш треба да прочиташ нешто од вистинскиот Ислам, како што и за разбирање на Христијанството тие потребно истото. Е кога ќе ги расчистиме тие дилеми,тогаш ќе ни биде повеќе од јасно дека тоа што не е во ред, лежи во нас самите .

Секое добро.
 

demmian

Попиванов
Член од
9 јули 2008
Мислења
1.613
Поени од реакции
53
ABE TIKVI, ZLOTO SE IZNEDRUVA OD SAMATA PRIRODA, VO SEKOJA GENERACIJA SE RAGAAT ISTI PROFILI A POJKETO SE FUSERSKA ROBA, STO VIE NIE, DA BEVME NIE HRISTIJANI KE BEVME KO MUSLIMANITE AMA GLEDAS NA STRO SE SVELO PRAVOSLAVIETO, NA DOGMI I RITUALI.
Реално кажано-така си е.Не само православието,туку и католицизмот е сведен на догми.Значи општо- целото христијанство е сведено на догми.И Римокатоличката и Православната Црква кријат такви гигантски тајни пред своите верници,што во глобала земено,целото христијанство е обземено од бунило и се соочува со многу нелогичности во однос на прашањето за нашиот спасител-Господ Исус Христос.Има огромен број на христијански верници,кои многу-многу и не го разбираат делото на Исус и се обидуваат да проникнат во суштината на неговиот лик-кој бил точно Исус?Последно време се појавија и многу автори на богохулни книги(Ден Браун го имам предвид)кои во повеќе наврати се обидуваат да ја разнишат идеологијата на Исус Христос,да го оцрнат неговиот лик и дело пред обичниот христијанин и да го ослабат духот на христијанството.Тоа е веќе за осуда.
 

vd

Член од
6 септември 2008
Мислења
14
Поени од реакции
0
Кај си бе Чорбаџија? се исплаши?:pos2:
 
Член од
13 септември 2007
Мислења
5.784
Поени од реакции
4.023
денеска му реков на еден поп да ми го објасни светото тројство и ми рече дека не може да се објасни рационално,и има разлика од православната до католичката црква.(една од причините поради која се разделиле овие две цркви е несогласноста околу оваа тема)
во православието се верува дека бог е во трите божества,дека отецот преку светиот дух (во женско тело) го создал синот...
се објаснува според


горе отецот,лево синот,десно светиот дух и тие кружат(не мора баш да се во тој редослед)
но не се три божества во едно,туку едно божество во три.


едит: значи и попот рече дека за ова многу се дискутира,дека има многу теории,дека не може да се објасни во неколку реченици...дека се напишани многу книги и дискусии на оваа тема.
јас предлагам клуч на темава.
 
Член од
13 септември 2007
Мислења
5.784
Поени од реакции
4.023
Само заради еден поп..неееее....ние одиме понатаму..:wink:
ноп...затоа што


многу се дискутира,дека има многу теории,дека не може да се објасни во неколку реченици...дека се напишани многу книги и дискусии на оваа тема.
сепак ти си модератор:smir:
 

marcus

струмички модератор
Член од
5 јули 2006
Мислења
5.378
Поени од реакции
131
ноп...затоа што




сепак ти си модератор:smir:
Не туку затоа што луѓето сеуште имаат што да кажат..Коа темата ќе прерасне во дизниленд тура..ќе и ставиме клуч..:smir:
 

vd

Член од
6 септември 2008
Мислења
14
Поени од реакции
0
едит: значи и попот рече дека за ова многу се дискутира,дека има многу теории,дека не може да се објасни во неколку реченици...дека се напишани многу книги и дискусии на оваа тема.
јас предлагам клуч на темава.
Е кој е сега? Кругот или триаголникот? и попот не знаеше што да каже?
 

vd

Член од
6 септември 2008
Мислења
14
Поени од реакции
0
Не туку затоа што луѓето сеуште имаат што да кажат..Коа темата ќе прерасне во дизниленд тура..ќе и ставиме клуч..:smir:
Епа ете попот онемел, не знаеш што да каже . . . !
А Чорбаџија што кажуваше?
 
Член од
13 септември 2007
Мислења
5.784
Поени од реакции
4.023
Е кој е сега? Кругот или триаголникот? и попот не знаеше што да каже?
горе отецот,лево синот,десно светиот дух и тие кружат(не мора баш да се во тој редослед)
но не се три божества во едно,туку едно божество во три.

прочитај шо сум напишала убаво.
и попот не ми кажа вака е и крај,туку ми кажа дека никој не знаме за сигурно
 
Член од
30 јуни 2008
Мислења
2.802
Поени од реакции
98
Menjaj go popot ... ili razberi go toa sto ti rekol deka odgovorot e vo tebe sama ke go najdes :smir:
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
горе отецот,лево синот,десно светиот дух и тие кружат(не мора баш да се во тој редослед)
но не се три божества во едно,туку едно божество во три.

прочитај шо сум напишала убаво.
и попот не ми кажа вака е и крај,туку ми кажа дека никој не знаме за сигурно
Магде, попот е обичен и ограничен смртник па не очекувај дека ќе ти даде целосен одоговор кој би бил рационално прифалив и разбирлив. Тоа што попот рекол дека „...не знаеме сигурно...„ е само уште еден доказ од чоевковата ОГРАНИЧЕНОСТ но истовремено и доказ за Божјата НЕОГРАНИЧЕНОСТ и несфатливост. Нема логика творението да го познава својот Творец целосно, оти божјата НЕОГРАНИЧЕНОСТ неможе да се опише ни во купишта книги. За нас е довоолен начинот и обемот во кој Творецот самиот ни се открил, онака и онолку колку Он сака да ни се открие.
 
Член од
13 септември 2007
Мислења
5.784
Поени од реакции
4.023
јас само ви кажав какво мислење ми даде попот на таа тема,не реков дека е 100% у право.
размислувањето од црквата ми беше муабетот.ние и онака си кажуваме наши мислења,па да направиме споредба.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom