Како ги замислувате пеколот и рајот (ако воопшто постојат)?

Член од
23 јануари 2005
Мислења
14
Поени од реакции
0
za rajot i pekolot .. jas mislam deka postojat .. no vo ovoj zhivot .. toa kako se zapishani po knigi .. i kazhani od generacija vo generacija .. mislam deka e dugo neshto .. moe mislenje e deka .. rajot i pekolot se nekako izmisleni a istovremeno i postoechki .. realni .. jas bi objasnil vaka .. neli se veli deka ako se ponashash dobro vo zhivotot ke odish vo rajot .. pa toa e mnogu jasno i prosto .. normalno deka ako so site si dobar pravish dobri dela .. rabotish chesno .. nikogash nema da imash problemi i ke imash dobar i miren zhivot toa ti e raj .. a ako kradish .. pravish pogreshni raboti .. se drogirash do daski .. pa ke imash zaeban zhivot ke zavrshish vo zatvor ili vo grob ili ubien vo nekoj kontenjer .,. toa ti e pekol .. jas mislam deka rajot i pekolot se vo sekojdnevniot zhivot na sekoj od nas .. a taka se opishani za prostiot praistoriski narod .. da misli deka ke gori vo ogan ako pravi pogreshni raboti
 

STARTER

Firestarter
Член од
31 август 2007
Мислења
935
Поени од реакции
246
Не ги замислувам никако, доколку постојат сакам да ме изненадат со својот изглед :)
 

NIKA

F.B.I (Fausse Bonne Idée)
Член од
11 април 2006
Мислења
791
Поени од реакции
12
Рајот - влегуваш слагаш рака на светечки камен ти ја чита „пропусницата„ те пуштат внатре те чека Пресветата Дева и те прашува кај беше досега не си јал, види се како си се намачкал играјки, те средува така...те пушта со Ангелот чувар да се шетате низ Царството, гледаш св.Франциск .... со еден куп животни до него и пее нешто, опс....за малку да се удриш во св.Кристофор...пак тргнал на некој пат,...потаму св.Тереза на детето Исус....у градината розите ги средува.....па треба „како дожд од миризливо цвеќе„ да пушти долу на Земјата....упс леле колу деца ..... а еве го и Дон Боско....нормално тоа децата од каде иначе со тоа топките и играчките(фудбалчиња-флипер), по него трча св.Доменико Савио...Учителе учителе да ве прашам......доле у паркот на пејката седнале св.Иван Крстни и Св.Тереза Авилска дискутираат некоја голееема филозофија......ааа....еве ги скромните ДИСЦИПЛИНИРАНИ бенедиктинци...на строј сите од св.Бенедикт........ова од десно е клубот на Блажените - главен таму е блажениот Иван Павле Двојка.... а од десно е кафаната на Ангелите - Михаил раководи таму му помага Гаврил чат пат кога е слободен(наредник на ангелите..ти таму ти онаму,ај ти оди доле, ај ти види кај е....некој)....вечерва Тошка наш ке пее...хуманитарен концерт за чистилиштето...Потаму ако продолжиш на доле втората улица десно до слаткарницата...е мојот дом.....ѕѕѕѕѕѕѕррррррррррррр...ручек.....Дедо Боже на чело, десно нормално Исус, уф ....овој ко магла шо е над нив па св.Дух..тој се нешто чешит се прави лицето тешко да му го видиш..........................................на првите маси се се светци, подоле се нормалните рај-ани .....јадењето.хм....прсти да лижеш....така некаков го замислува рајот...нормално заМИСЛувам си е мисли, имагинациии
Пекол - па мраз,студој, леденици, лизгавици.......пошо мноо педери внатре...та оди наведни се тоа котлоните дрва да им ставиш.............хахахахахахахаха!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Ете така си заМИСЛувам..................
п.с се да не ми се нафрлат педерите.....па таков е вицот сега..шо да правам......
 

F i l i p

·٠•● DoN FiLiP ●•٠·˙
Член од
23 декември 2007
Мислења
50
Поени од реакции
0
Jas go zamisluvam rajot svezo,ubavo, sareno mesto, kade sto sekogas se odmaras, uzivas. A pekolot, kako nesto mnogu loso, toplo, so ognista, so gjavoli...ama ponekogas sve si mislam deka nigde nema da ideme posle smrtta..:pop: samo gospod znae

P.S izvinete za latinicava, ama kompiuterot mi e zeznat nesto
 
Член од
23 декември 2007
Мислења
41
Поени од реакции
0
epa vaka

Jas licno ne veuvam vo gospod i taka da spored mene ne postoi pokol i raj.Religijata samo ne uci na moral i odtamu doagja idejata za postoenje na raj i pekol.Mene ne mi e potreban religija za da znam sto e dobro a sto e loso.Tie se dva sveta koi postoja na ovoj svet.Se zavisi od nas.Zivovot na zemjata moze da si go pratvorime vo pekol ili vo raj,vo zavisnost dali znaeme da gi ziveeme i kako go ziveeme.
 
Член од
26 ноември 2007
Мислења
30
Поени од реакции
0
spored mene pekolot e mesto kade sto odat ludjeto koj sto pravat prestapi.Pekolot bi izgledal kako mesto vo koe sto vladee tisina i temnina i ludjeto si gi gledaat svoite greovi i se poveke i poveke stradaat.A rajot bi bilo mesto vo koe sto vladee mir i sloga pomedju ludjeto t.e gi imaat site zadovolstva............Taka da glejte da ne praite mnogu prestapi :DDD
 

Chombe_United

Да ми бричите ташаците!
Член од
14 декември 2007
Мислења
8.809
Поени од реакции
452
Рајот би бил место со многу зеленило, бели шатори, плантажи со секакви овоштија и зеленчуци.
Пеколот би бил темно место со многу коцкарници, јавни куќи, дилери на дрога итн.

п.с. и ај одлучи се каде!
 

Famous Last W

I LoV3 YoU..
Член од
24 август 2007
Мислења
1.515
Поени од реакции
5
Рајот го замислувам како најубавото и грациозното место на светот, а пеколот нешто како вулкан така нешто :>)
 

Shorty

Вансериски
Член од
30 јануари 2007
Мислења
7.277
Поени од реакции
1.496
Рајот го замислувам со 70 и нешто девици кои ја чекаат мојата заповед.
Пеколот го замислувам место со црвено офарбани ѕидови, огин на све страни, Луцифер таму не третира како робови.
 
Член од
1 март 2008
Мислења
503
Поени од реакции
18
Рајот би бил место со многу зеленило, бели шатори, плантажи со секакви овоштија и зеленчуци.
Пеколот би бил темно место со многу коцкарници, јавни куќи, дилери на дрога итн.

п.с. и ај одлучи се каде!
Една исправка само, може?
Во некои вери, си знаат тие кои, јавните куќи се сместени во рајот. Е сега не под име јавни куќи, но демек, бисерни паравани со недопрени девици...:icon_lol:
 
Член од
28 јануари 2007
Мислења
9.850
Поени од реакции
1.559
Па јас си имам некој поинаква терија за тоа, ама ако би ги замислувал како такви, нешто слично би било на трилогијата на Данте Алигиери.
 
Член од
4 август 2007
Мислења
60
Поени од реакции
1
пеколот го замислувам како мн ладно место,полно со бедни луѓе кои жалат за своите гревови.....насекаде само овенати растенија и вечно свети црвено сонце....а за рајот....појма неам.........убаво ахахха
 
Член од
10 февруари 2008
Мислења
3.947
Поени од реакции
2.060
Па пеколот го замислувам така како што го опишал Данте а во рајот и не баш многу верувам и не го замислувам затоа што се сомневам дека некој од 21 век ќе замине таму ако во суштина и постојат рај и пекол. Јас сигурно нема да одам во рај т.ш. не го ни замислувам.
 
C

Cool Hand Luke

Гостин
Пред се како состојби на духот. Рај - мир, љубов, сила, наоѓање на своето право јас. Пекол - илузии и комплекси ненадминати и се што носат по пат.
А дали тие состојби на умот ќе примат поконкретни облици, мртви да бидеме па да видиме.:smir:
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.398
Да видиме што вели христијанството за рајот и пеколот.
Оние кои се удостоиле со духот да го видта Рајот, го опишувата така како што е веќе опишано во еванглијата. а тоа е она кое „..окото не го видело, увото не го слушнало и на човек на ум не му дошло..„
Оние кои го виделе и пеколот, го опишуваат на следниот начин: тоа е темнина која е толку густа што може да се допре, грешниците се врзани еден кон друг со своите грбови и невозможно е едни со други да се видат, таму е плач непрекинат, црвот (совеста!) не престанува да нагризува, времето неверојатно бавно минува, болките се непрекидни и вечни..
Утешно е тоа што постои можност за премин на душите од пеколот во Рајот, кога душата „доволно„ ќе се испече и покае за своите гревови за кои не се покајала во овој живот. Нема можност за премин од Рајот кон пеколот, за среќа.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom