Како влијаат компјутерите на младината?

deXterche

тадаммм
Член од
12 февруари 2006
Мислења
4.920
Поени од реакции
941
Јас мислам колку што влијаат позитивно толку и негативно.

Позитивно: едукација....
Негативно: осаменост, закржлавеност....
 

Дивајн

блаблабла
Член од
3 април 2005
Мислења
15.748
Поени од реакции
1.855
Повеќе накај негативно ако зборуваме за младината. Уште многу мали се навикнуваат на компјутер и веќе после е доцна да се сменат. А е многу лошо кога ќе им стане компјутерот, посебно интернетот све во животот и главна преокупација ... незнаат после како да комуницираат со другите деца (дечки/девојки), срамежливи се, не се снаоѓаат во реалниот живот едноставно како што би се снаоѓале ако растеле нормално т.е. без завистта од компјутерот.:(
 

deXterche

тадаммм
Член од
12 февруари 2006
Мислења
4.920
Поени од реакции
941
Како што е тргнато незнам, ме плашит. Немат деца ко порано да си играат фудбал или кошарка во маало. Сите праат муабети само за игри и ништо друго не им е во глава. Ја незнам дал ке им ојт умот по женски :) Ај жеснките помлце седат од машките пред PC.
 

Дивајн

блаблабла
Член од
3 април 2005
Мислења
15.748
Поени од реакции
1.855
deXterche напиша:
Како што е тргнато незнам, ме плашит. Немат деца ко порано да си играат фудбал или кошарка во маало. Сите праат муабети само за игри и ништо друго не им е во глава. Ја незнам дал ке им ојт умот по женски :) Ај жеснките помлце седат од машките пред PC.
:icon_lol: :icon_lol: :icon_lol:
Женски само на мирц ... затоа има по 20 годишни деа кои се уште невини, а и без ниедна женска дотогаш ... лоша ситуација ... јас барем знам дека на моите деца еден ден нема да им дозволувам никако пред компјутер повеќе од еден час (дека сега компјутерот станува секојдневна потреба) и ништо повеќе. Кога ќе се доволно возрасни, да знаат да одделат време за све и компјутерот освен по потреба да го користат за забава кратко време во денот, тогаш би оставила да си имаат свој во нивната соба.
 

Eko1

Форум Џедај
Член од
20 мај 2005
Мислења
1.579
Поени од реакции
29
Како влијаат?.... лошо.... ептен лошо.... јасно дека се многу понапредни од нас но сепак мислам дека премногу остануваат повлечени и зависни..... ете имам два внуци... едниот е прво одделение а другиот второ.... и двајцата не знаат да играат Криенка ... или џамлии.... или едноставно да бидат деца и да прават бељи.... туку стандардно играат ГТА.... газат луѓе... ги тепаат со безбол палки (сето ова во играта).... ги знаат сите шифри напамет.... и мене ме сакаат најповеќе од сите бидејки им го средувам компјутерот ако нешто зезнат...:icon_mad:
 

deXterche

тадаммм
Член од
12 февруари 2006
Мислења
4.920
Поени од реакции
941
Neka sedat na kompjuter ama barem da pravea nesto korisno. Pojek od igrine neznaat nisto. Pak djamlii spomna i krienka, to veke retro stana za ovaa mladina. Zamisli kako ke e za edno 20-30 godini? Neznam, ama izgleda ke ima olimpsiki igri vo Counter Strike ili GTA :) Vo pravo e divine pojke od eden sat sedenje pred PC vo denot nemat.
 

Eko1

Форум Џедај
Член од
20 мај 2005
Мислења
1.579
Поени од реакции
29
Хех.... ај ти ела заприго внукми после САМО 1 саат играње :lud: цела зграда на нозе ја крева.... и од ќотек нема фајде.
 

Дивајн

блаблабла
Член од
3 април 2005
Мислења
15.748
Поени од реакции
1.855
Па затоа Еко пред да се научат така треба ред ... отпосле џабе е све ... неможе да се криви тука родителот дека сака да му удоволи на детето ... сите имаат тоа да нема? Ама треба и да се размислува колку со некои работи правиме добро, а колку лошо на нашите деца:star:
 

Batistuta

..пак од скриен број...
Член од
16 февруари 2005
Мислења
1.945
Поени од реакции
50
Во балоните и спортските сали во Скопје нема слободни термини, а фудбал и кошарка играат само постарите. Сосема е нормално кога ќе видиш како група 50 годишни играат фудбал, ама 15 годишните деца не го прават тоа. Ако отидете на кеј ист е случајот, трчаат само постарите. Во планинарскиот на Водно преку викенд тешко дека ќе видите некој помлад од 18 години. Младината не игра дури ни пинг-понг, џамлии или фудбалче на рачки.
Инаку најголем противник сум на компјутерските игри, такво нешто немам дома, а не планирам ни да инсталирам :)
 

schtranga

Кратовчанче
Член од
7 август 2005
Мислења
1.295
Поени од реакции
18
1.Mislam deka vidot pocna da mi se namaluva , prst pred oko ne gledam :icon_lol:
2.Od nedostatok na svez vozduh mozokot mi rґgosa
3.Sedejki po cel den pred PC kicmata mi se iskrivi kako kaj babi od 65 godini
4.Kucajki po cel den prstite mi dobija cetvrtasta forma
5.Od zracenjeto na monitorot me faka nesonica , nervoza , blaga depresija i povremeni napadi na histerija
6.Citajki gluposti , koi ovde cesto gi naogam , mojata inteligencija pocna da opaga :icon_lol: taka da pocna strav da me faka za u idnina kako ke bide
7.Kucajki po cel den pametni poraki site nokti mi se ispokrsija :( , a znaeme kolku e skapa nadogradbata i manikirot :icon_lol:
8.Bog zna kolku pari do sega frliv za internet
9.Bog zna kolku pati na rabota zakasniv , sreka sto imam dobar shef :)
10.Otkako se zaraziv so internetot ne znam poveke sto e toa drustven zivot
 

Eko1

Форум Џедај
Член од
20 мај 2005
Мислења
1.579
Поени од реакции
29
Кога го земаа компјутерот не му оставив ниедна игра внатре..... ставив неколку од оние баш детско-едукативни игри..... да научи маусот да го совлада.... тастатурата.... да црта... да пишува.... сето тоа преку тие игри.... набрзо се врати од кај другарчињата и тие сите имале ГТА..... сите имале Кантер Страјк.... и тнт.... и по цел ден плачеше не учеше.... и на крај му ја инсталирав со услов 1 саат на ден да игра..... и сето тоа џабе.... истото се деси и со другиот внук.... јас страшно се нервирам.... но тоа е тоа.... мора да сме во тек со времето.... нели? :icon_mad:
 

Tonchie

BATTERY +
Член од
15 јуни 2005
Мислења
13.422
Поени од реакции
7.776
Take a look at me now...
Искрено кажано јас касно почнаф со киснење на нет, дури 3та година средно :)

Сосема е во право Батистута. Кога јас беф дете ги знаеф на памет ридовите околу моето село, киснеф по 3-4 саати на баскет секој ден. Последниве години на баскет ако искочи некој од мојата стара дружина, децата ги нема никаде, киснат у играчница само.
Пофалба за децата што го имаа земано терминот пред нас додека траеше кајгана лигата у форца. За жал тие се едни од ретките.
 

Дивајн

блаблабла
Член од
3 април 2005
Мислења
15.748
Поени од реакции
1.855
Јас на млади години, средно особено, шетав по кафиња, по плажи, по дискотеки, игравме дури и кошарка едно време многу бевме заразени, бркав дечковци итн ... а сега децава пред и после школо се по интернет кафиња и никаде на друго место ... добро јес да имам работа од нив, што се жалам уствари:coffee: :icon_lol:
 

Tonchie

BATTERY +
Член од
15 јуни 2005
Мислења
13.422
Поени од реакции
7.776
schtranga напиша:
10.Otkako se zaraziv so internetot ne znam poveke sto e toa drustven zivot
Еее, кај мене е обратно... Откако дружината за баскет ми се расформира поради разни причини... останаф без дружина за спорт. фудбал немав играно од средно, кога со мојот клас бевме шампиони на КОЦЕ (најголемото машко школо во Македонија). Кајгана лигата ме врати у форма и ми даде инспирација (советите од Гарфилд) да работам на своето тело. Ролањето по кеј со Стенмарк исто така се лсучи благодарение на нетот, пред тоа ролав напразно по мое село, немаф инспирација да усовршам техника.
Моето сегашно друштво, веќе 2 години искачаме 6 мужи и 1 жена е формирано кога почнаф да работам во интернет кафе. Покрај со нив, излегувам и со кајганџии... запознаф прекрасни луѓе...
Освен од кајгана коминуцирам со уште 5-10 луѓе, со една од нив вчера беф на d&b и беше ептен закон.
Сите мои девојки, освен сегашната ги имам запознаено преку нет.

OMG I am a net addict, already!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom