Како влијаат компјутерите на младината?

Wuppy

۞HyperBaby۞
Член од
22 мај 2006
Мислења
467
Поени од реакции
1
Па добро делува и позитивно и негативно...Позитивно-едукација,зашто сега никој млад човек неможе да постигне многу во животот без добро познавање на компјутерите,негативно е зрачењето и зависноста,као на пример игрици и во светот како што знам има лучѓе што се лечат од зависност исто како што се лечат од конзумирање дрога така и од компјутери посебно од зараза за игрици
 

Saiya Jin

Dizzy Fingers
Член од
26 април 2006
Мислења
1.266
Поени од реакции
10
хехе абе и јас бев заразен од секоја игра што ја инсталирам и ја играв по 5-6 часа на ден иако знам дека не е убаво. Инаку во последно време ама буквално никоја игра не ме заразува. Уклучувам по еднаш на ден 1 игрица и ја играм саат-два и после тоа или излезам или седам на интернет читање по форумот и слично. Се е до карактерот а и тоа за игриците за убивање како што се Counter-Strike треба да не се дозволува да ја играат помали деца(иако јас сум 15 не ја играм таа игра). Јас обично преферирам стратегии бидејки те терат да мислеш и да се снаогаш во различни ситуации
 

Мари

...
Член од
31 декември 2005
Мислења
1.109
Поени од реакции
0
И негативно и позитивно..Децата кога се уште мали сигурно седат на компјутер за игри...Кога ќе потпораснат Почнува чат,запознавање др...Позитивно е што во школата има компјутери па децата учат од нив..Едукативност..Не е препорачливо да се седи мн АМА ШО ЌЕ ПРАИШ КОГА ТИ Е ДОСАДНО БЕЕЕ !!!
 
Член од
6 мај 2006
Мислења
1.890
Поени од реакции
4
заразно дефинитифно(дури и завист ствараат) , ама тоа ти е , во секој добри се ако ништо друго ти помагаат да се релаксираш и да се одмориш и ако имаш куп слободно време да си го поминеш пред PC
 

Нате

УџУџУ
Член од
7 јуни 2006
Мислења
159
Поени од реакции
0
Жива зараза, две недели го иам и не станувам од него. :lud:
 
Член од
3 јуни 2006
Мислења
228
Поени од реакции
0
lele kolku samo NEGATIVNO
eve ja od mene si primetuvam ee se bi ostavila samo za pred kompjuter
vcera ne iskociv nadvor za da sedam na ko.
koj manijak!!!
 

SteF

I love this Kich
Член од
19 март 2006
Мислења
2.183
Поени од реакции
1
компјутерите делуваат и позитиФно и негативно,

али поголемиот дел од младите се изложени на тоа негативно.

ја јадам фафли кога и јас сум млад човек, али незнам колку од денешниве млади имаат осетено кога ке отворат писмо од некој другар/ка од негде фар фар авеј со некоја слика и слично, тоа покажува дека на некого стврано му значиш, а денес на тастатура 30 сек. и сенд и толку, нема чувства.
 
Член од
26 јануари 2007
Мислења
2.202
Поени од реакции
1.943
kompjuterite mozat da vlijaat i pozitivno i negativno a toa zavisi od nas zatoa sto ako gi koristime za edukacija sekako deka toa e pozitivno no ako samo sedime na msn ili onaka cisto da ne se dosaduvame snimame video klipcinja so sekakva sodrzina....e togas toa e negativno...sekako deka treba da go koristime i za zabava no kako sto kazav-se zavisi od nas....
jas moram da priznaam deka kompjuterot mene licno povekje mi vlijae negativno otkolku pozitivno zatoa sto mi se namali uspehot vo uciliste...no toa e do mene :) ponekogas ne mozam da se oddelam od nego i da zemam da ucam nesto :)
 
Член од
26 јануари 2007
Мислења
2.702
Поени од реакции
27
Како влијаат?

Corpus delic(ates)ti имате тука на форумов...

Психоанализа на форумџии темата, здиплете ракави и читајте...

:)

Не има секакви и сегде...
Шо би рекол еден мој професор по физика „Шчо некрепит Земјичкана наша!”
 
Z

ZeroStyle

Гостин
abe povekjeto se pred PC sakale ili ne,na primer jas ne sakam tolku pred nego(iako igram).Eve preeska iskacam nadvor site u internet kafeto se butnale samo jas i eden drugar bevme nadvor pa si poigravme basket!! Pa gi vikavme pa ovo pa ono,a oni ne me fermaat si igraat tamu,i posle gavol ipol za plakjanje(cel den u internet kafe).Zatoa mislam deka PC ima povekje losi od dobri strani(iako ima nekolku)
 
S

Sith_Lord

Гостин
ThA-BiTcH напиша:
НЕГАТИВНО !
Tha-BiTcH очигледно користела куцајуќа машина при пишувањето на постов. Оттаму нејзиниот оправдан, повторувам- ОПРАВДАН револт.

Sith
 

RealGirL

My LiFе...My ST0Ry
Член од
13 февруари 2006
Мислења
2.348
Поени од реакции
19
Позитивно!
Од како памтам за себе,памтам дека имам ком.почнувајќи од комодорено!:)
До сега не сум почувствувала дека поради компјутерот сум жртвувала нешто или сум поразлична од моите врсници!
Можеби времето кога они се собирале пред кооперација и трачареле(реално и тие што не немале пс не играле жмурка)сум играла игри па сум дремела на ирц со тоа сум го проширила кругот на пријатели,сум чепкала низ нет,сум подучувала нешто и пак кога сум сакала ,сум излагала и не сум пропуштила ама баш ништо!
 

курајбер

млад, потентен
Член од
29 јануари 2007
Мислења
16.599
Поени од реакции
48.439
Негативно немаат контакт со спорт не знаат што граница,жмурка,џамлии,се занесуваат со замислени работи и ситуции им се полни главата со насилство(ГТА) и со чудовишта(Вор Крафт)ли како беше,и јас сум играл флипери ама таму бар си исправен на нозе не скифлен да се зрачиш по цел ден.Од друга страна добро е да знаат малце да не се ко мене компјутер на ''старост'' па сега дудук
 
Член од
10 март 2008
Мислења
26
Поени од реакции
0
Na 30 god ke nosame naj jaki dioptere... :pos2: :pos2:


________________

And I know when I die you`ll be on my mind and I`ll love you...ALWAYS...
 

DANTE

Gym instructor.
Член од
22 март 2006
Мислења
1.318
Поени од реакции
366
1.Mislam deka vidot pocna da mi se namaluva , prst pred oko ne gledam :icon_lol:
2.Od nedostatok na svez vozduh mozokot mi rґgosa
3.Sedejki po cel den pred PC kicmata mi se iskrivi kako kaj babi od 65 godini
4.Kucajki po cel den prstite mi dobija cetvrtasta forma
5.Od zracenjeto na monitorot me faka nesonica , nervoza , blaga depresija i povremeni napadi na histerija
6.Citajki gluposti , koi ovde cesto gi naogam , mojata inteligencija pocna da opaga :icon_lol: taka da pocna strav da me faka za u idnina kako ke bide
7.Kucajki po cel den pametni poraki site nokti mi se ispokrsija :( , a znaeme kolku e skapa nadogradbata i manikirot :icon_lol:
8.Bog zna kolku pari do sega frliv za internet
9.Bog zna kolku pati na rabota zakasniv , sreka sto imam dobar shef :)
10.Otkako se zaraziv so internetot ne znam poveke sto e toa drustven zivot
lele same ej od so sedam na pcvo na kicmata osekjam kako top4e lol
mozno li e od toa na rbetot kako grutka da osekjam ?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom