Како ви е поубаво - со кондом или без?

Член од
19 април 2005
Мислења
1.806
Поени од реакции
75
Никола напиша:
Ајде, ајде не ја врти работата на шега, треба како повозрасна и помудра да ни ги посочиш проблемите и предизвиците со кои ќе бидеме соочени, а не да ја релативизираш работата. Малце едукација.
Зашо само последната страна ја читаш? Стварно мислев дека си еден потемелен дечко. А проблемите и предизвиците ќе морате, мило, сами да си ги кркате и евентуално да научите нешто од нив :wink:
 

Никола

Државник
Член од
18 април 2005
Мислења
5.074
Поени од реакции
333
Зашо само последната страна ја читаш? Стварно мислев дека си еден потемелен дечко. А проблемите и предизвиците ќе морате, мило, сами да си ги кркате и евентуално да научите нешто од нив Намигнување
Нема сами кркање. Многу е поубаво и општествено пофункционално кога некој повозрасен ќе даде совет. Така било во минатото, се собирале околу огнот, најстариот од племето зборувал за работите кои ги доживеал и останатите ги впивале неговите мудрости. Исто е и денес, мада поиндивидуалистички, во рамките на помали затворени системи, наречени семејства, но сепак таа групна мудрост, која е нужна за егзистенцијата на целиот народ се шири наоколу и треба да е таква.
Кајгана е форум каде се среќаваат различни личности, кои ги водат неколку пориви - за дружење, за забава, за исполнување на време, но некаде меѓу нив е и онаа- размена на информации.

Јас освен желбата за сексуално задоволување и некакво бегло и сосема недоволно споменување на сигурносниот аспект од оваа работа, сори ама не приметив во твоите коментари (освен 2 packs per capita:). Мислам дека на ваква сериозна и актуелна тема, која ги засега сите, би требало поинаку да се размислува.
Од темава и од повеќето коментари излегува дека е кул да се онадат сите без кондоми. Не е тоа убаво..
 

Дивајн

блаблабла
Член од
3 април 2005
Мислења
15.749
Поени од реакции
1.855
Никола напиша:
Ако на некој тука му е скурчено од животот, не значи дека е така со сите и не треба да биде така. :wink:
Kako me citas znaci alal da ti e ... daj nekoj sovet, iako si pomlad ... stvarno zivotov e nikakov ... prosvetli me pls :cry:
 
Член од
19 април 2005
Мислења
1.806
Поени од реакции
75
Никола напиша:
Јас освен желбата за сексуално задоволување и некакво бегло и сосема недоволно споменување на сигурносниот аспект од оваа работа, сори ама не приметив во твоите коментари (освен 2 packs per capita:). Мислам дека на ваква сериозна и актуелна тема, која ги засега сите, би требало поинаку да се размислува.
Од темава и од повеќето коментари излегува дека е кул да се онадат сите без кондоми. Не е тоа убаво..
Фино. Од све што прочита, не заклучи дека е тотално погрешен насловот на темата, како што Дивајн на повеќе места нагласува? И дека нема што да бараат тука кондомите? Дека станува збор за секс помеѓу два проверени, регуларни партнера. Има и таков секс.
Кондомите се зборени и презборени, а ако се сеќаваш и во последната одтебепоставена тема исто така, беше напати споменато и напоменато дека за да не те боли глава околу тоа каде све правиш деца - треба да се користат што? Кон-до-ми. И не го тупи више, живти ја. Не ти се скарувам, не приметуваш? :D :D :D
 

Никола

Државник
Член од
18 април 2005
Мислења
5.074
Поени од реакции
333
Kako me citas znaci alal da ti e ... daj nekoj sovet, iako si pomlad ... stvarno zivotov e nikakov ... prosvetli me pls
Од каде па ти се најде во таа реченица, навистина ме зачудува.?
Секој си прави постапки кои ќе го определат неговиот живот, секој треба да сноси одговорност за нив.
Јас немам што да научам никого како да се однесува.. Тоа си е во него и тој треба да си определи.
Можам да фрлам совет, два, али за комплетен систем како да се однесуваш за да бидеш среќна.. не, не можам, жалам. :wink:

Фино. Од све што прочита, не заклучи дека е тотално погрешен насловот на темата, како што Дивајн на повеќе места нагласува? И дека нема што да бараат тука кондомите? Дека станува збор за секс помеѓу два проверени, регуларни партнера. Има и таков секс.
Нема такво нешто како два проверени партнера :lol:
 

Дивајн

блаблабла
Член од
3 април 2005
Мислења
15.749
Поени од реакции
1.855
Nikola, sepak fala sto se potrudi ... i prestani da begas od temi epten navleze vo drug pravec ... si zeam sloboda da ti kazam deka i me vrakas na vistinskiot pat sekogas :wink:
 
Член од
26 април 2005
Мислења
1.691
Поени од реакции
44
Никола напиша:
Kako me citas znaci alal da ti e ... daj nekoj sovet, iako si pomlad ... stvarno zivotov e nikakov ... prosvetli me pls
Од каде па ти се најде во таа реченица, навистина ме зачудува.?
Секој си прави постапки кои ќе го определат неговиот живот, секој треба да сноси одговорност за нив.
Јас немам што да научам никого како да се однесува.. Тоа си е во него и тој треба да си определи.
Можам да фрлам совет, два, али за комплетен систем како да се однесуваш за да бидеш среќна.. не, не можам, жалам. :wink:

Фино. Од све што прочита, не заклучи дека е тотално погрешен насловот на темата, како што Дивајн на повеќе места нагласува? И дека нема што да бараат тука кондомите? Дека станува збор за секс помеѓу два проверени, регуларни партнера. Има и таков секс.
Нема такво нешто како два проверени партнера :lol:
E sega ako ti nemas zapoznaeno takva licnost neznaci deka ne postoi!!!
 

Никола

Државник
Член од
18 април 2005
Мислења
5.074
Поени од реакции
333
E sega ako ti nemas zapoznaeno takva licnost neznaci deka ne postoi!!!
Секогаш треба да постои сомнеж во се и во секого. Тоа не претпазува од проблеми и разочарувања. Освен се разбира ако самите не сакаме проблемите да ни се случат. Тоа е веќе сосема друга работа.
:P
 
Член од
26 април 2005
Мислења
1.691
Поени од реакции
44
Никола напиша:
E sega ako ti nemas zapoznaeno takva licnost neznaci deka ne postoi!!!
Секогаш треба да постои сомнеж во се и во секого. Тоа не претпазува од проблеми и разочарувања. Освен се разбира ако самите не сакаме проблемите да ни се случат. Тоа е веќе сосема друга работа.
:P
Sakas da mi kazes deka koga si ti vo dolga vrska so licnost koja ti znaci, deka ne i veruvas? ako e taka bravo, celata vrska u voda ti paga, vrska bazirana na nedoverba megju partnerite. A za mal somnez deka treba sekogas da postoi da, no se drugo e veke preterizam
 

Никола

Државник
Член од
18 април 2005
Мислења
5.074
Поени од реакции
333
A za mal somnez deka treba sekogas da postoi da, no se drugo e veke preterizam
Нема мал или голем сомнеж.
Има само сомнеж. И секогаш го има и не ми се правите на наивни, ко да не знаете за што заборувам. Колкав дел од јавувањата по телефон на дечкото се со цел да се слушнете од радост, а колкав дел е да проверите каде е и што прави.?
Колкав дел од времето со него ти е за да бидеш со него, а колкав дел е да не му дозволиш да прави нешто друго со потенцијално некоја друга?
Луѓето имаат слабости и кога ќе се најдат во позиција да имаат повеќе време или повеќе шанса за дружење со други луѓе, целата концепција за моногамноста има тенденција да се сруши. Зошто?
Затоа што не сме дизајнирани да бидеме верни на само еден маж/жена.
 
Член од
19 април 2005
Мислења
1.806
Поени од реакции
75
Никола напиша:
Колкав дел од времето со него ти е за да бидеш со него, а колкав дел е да не му дозволиш да прави нешто друго со потенцијално некоја друга?
Луѓето имаат слабости и кога ќе се најдат во позиција да имаат повеќе време или повеќе шанса за дружење со други луѓе, целата концепција за моногамноста има тенденција да се сруши. Зошто?
Затоа што не сме дизајнирани да бидеме верни на само еден маж/жена.
Добро е Никола, во ред е. Се договоривме, сите треба да си носат кондоми, во секое време и со секого.
 
Член од
26 април 2005
Мислења
1.691
Поени од реакции
44
Jas si kazav mislenje, a ti se obiduvash da mi drzis predavanja na taa tema. Sekoj coek e razlicen, sto ne znaci deka ako ti pristapuvas i reagiras vo vrska so nedoverba, deka ostanatite 7 milijardi luge na svetov go pravat istoto.
 

Никола

Државник
Член од
18 април 2005
Мислења
5.074
Поени од реакции
333
Добро е Никола, во ред е. Се договоривме, сите треба да си носат кондоми, во секое време и со секого.
Баш ми е мило. Јас не сакав ништо друго да кажам освен совет. И знаете.. девојките од источна се далеку понепретпазливи.. алооо Штип, Струмица итн... пазете се бе, нема смисла..
поздрави:)
 

Дивајн

блаблабла
Член од
3 април 2005
Мислења
15.749
Поени од реакции
1.855
Nikola e najkompliciraniot covek sto nekogas sum go citala na internet. Ne se zamaraj zlobnica ... ke te uci do 58 strana ... :lol: :lol: :lol: :P

Lele ovoj nemoze da se vrati ... Nikola, temava e dali bi stavil kondom za da ne moras da go trgas koa ke ti dojde da svrsis ... dali poradi toj moment bi stavil kondom iako ne vi e bas najubavo so istiot? Dali sum sega fajnali jasna? Bolesti i drugi raboti se nesta sto site gi znaeme i dosta drzis predavanja ... predavaj si tamu kaj so te plakaat.
 
Член од
26 април 2005
Мислења
1.691
Поени од реакции
44
divine напиша:
Lele ovoj nemoze da se vrati ... Nikola, temava e dali bi stavil kondom za da ne moras da go trgas koa ke ti dojde da svrsis ... dali poradi toj moment bi stavil kondom iako ne vi e bas najubavo so istiot? Dali sum sega fajnali jasna? Bolesti i drugi raboti se nesta sto site gi znaeme i dosta drzis predavanja ... predavaj si tamu kaj so te plakaat.
E poednostavno objasneto od ova amin, e sega ako i pored vakvo objasnuvanje ne ukonta togas neznam sto:)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom