Како би реагирале ако женско ве удри?

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Работите ескалираат со неговиот непромислен потег,јас рака не кревам прва на никого во животов.Тоа е момент на лудило кој не се контролира.Опциите суд и полиција ќе му ги препуштам него:wink:
Најдоброто решение е да се разбереме ако можеме (пред да ме удри) а ако неможеме, да раскинеме или да се разведеме.Сите среќни и целосни.
 
Член од
26 август 2008
Мислења
2.165
Поени од реакции
58
znaci resena si da ja izgubis cela familija ,da nastradaat mnogu nevini lica,samo poradi toa sto ti ne mozes da si gi smiris emociite.
i ne eskaliraat rabotite so negovata reakcija(ako te udri),tuku so tvojata odmazda ,zatoa sto ti ja otvaras pandorinata kutija,so toa sto umesuvas i drugi luge,a toa togas ke nema kraj.
 
Член од
14 април 2007
Мислења
793
Поени од реакции
6
епа ако не нека ја скрши од тепање и да не сакаш и фала да му вика на крај???:uvo:
 
Член од
26 август 2008
Мислења
2.165
Поени од реакции
58
a be covek,kakvo fala,pa samo rekov deka odmazdata ke i donese samo poloso,a inaku ima drzavni organi koi se zanimavaat so takvi raboti.
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
znaci resena si da ja izgubis cela familija ,da nastradaat mnogu nevini lica,samo poradi toa sto ti ne mozes da si gi smiris emociite.
i ne eskaliraat rabotite so negovata reakcija(ako te udri),tuku so tvojata odmazda ,zatoa sto ti ja otvaras pandorinata kutija,so toa sto umesuvas i drugi luge,a toa togas ke nema kraj.
Чекај јас ли сум улава или ти улава ме правиш?Кој неможе да ги смири емоциите и крева рака?Јас ли му пукам нос во нервоза?Како не ескалираат со тоа што ме удира,да не треба песна да му запеам,од земја?
Може ли јас да ти залепам една а ти да ги смируваш работите?Како досега рипавте дека ќе ја кутнете во несвест ако ве удри,а сега кога има кој да ве залепи на земја веднаш мешате ескалации,грижи на совест.Што не ја пријавиш во полиција кога ќе те удри?
 
Член од
29 август 2008
Мислења
255
Поени од реакции
23
Де бе стефан со она "кажи и кој е маж во куќи" па кажи и, глувци да не плашиш :wink:
На темава,морам да подржам еден факт,секој што ќе крене на рака заслужува да добие контра ударац.Ако жена се осмели да удри по партнерот,нека не очекува да ја галат за возврат,рефлексно ќе и ја залепат повратната.Никогаш не сум кренала рака на машко,не верувам ни дека ќе кренам од проста причина што се разбираме со збор.И кога се караме и кога урламе,сето тоа е со зборови,со аргументи,насамо.Несакам да се објаснувам пред народ,несакам да ми збори пред народ за приватни работи,има и место и време за карање,несакам едноставно никој да не гледа.
Но во спротивна ситуација,која досега не сум ја доживеала,некој да ми ја залепи во кавга или во обично несогласување,неверувам дека ќе оди после на две нозе.За последен пат ќе ме види кога ќе го кршат дел по дел.Моите не ме удриле,сигурно нема да преживеам некој кој ниту ми е крв да ме изнатепа оти незнае да се контролира.
Се се решава со збор,затоа сме луѓе,во спротивно ќе рикавме како магариња и ќе бревтавме како свињи.
Ok, jas sum sega vo podredena situacija vo ovoj slucaj. Samo ne razbiram kakov si ti moderator koga branis samo edna strana. Od kilometar se gleda deka si feministicki nastroena sto ne e slucaj so mene da receme. Jas i prethodno kazav, ne se zenite krivi sto ke udrat tuku nie maskite sto sakame da izigravame genlmani i ne si gi branime nasite stavovi. Ajde daj komentar na klipot sto go gledavme i kazi deka zenata bese vo pravo sto go udri mazot i site onie gorila sto mu iznaripaa na covekot deka bea gentlmeni! Nekoj vo prethodnite postovi rece neka si fati italijanec ili francuzin....taka e toa e razlikata od nasite mazi i mazite od zapadot i zatoa sme nazad 100 godini. Jas i prethodno rekov..ne boli samarot od zenata, tuku boli muabetot sto posle ke se slusa. A muabetot boli mnogu povekje od 100 samari. Kazi deka ne sum vo pravo site neka procitaat.
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Стефан ако сум модератор не значи дека немам свој став,ние овде не служиме само да ги спојуваме и бришеме мислењата:)
Што виде феминистичко во ова:

На темава,морам да подржам еден факт,секој што ќе крене на рака заслужува да добие контра ударац.Ако жена се осмели да удри по партнерот,нека не очекува да ја галат за возврат,рефлексно ќе и ја залепат повратната.Никогаш не сум кренала рака на машко,не верувам ни дека ќе кренам од проста причина што се разбираме со збор.И кога се караме и кога урламе,сето тоа е со зборови,со аргументи,насамо.Несакам да се објаснувам пред народ,несакам да ми збори пред народ за приватни работи,има и место и време за карање,несакам едноставно никој да не гледа.

Во тоа што жената треба да добие контра ударац ако крене рака?Ако беа сите феминистки како мене,движењето ќе го немаше до сега:wink:
 

аце_шваба

ГОРД ВУЈКО
Член од
10 септември 2008
Мислења
1.512
Поени од реакции
45
Затоа после караница летаат пијани шамари и жени на под.Се убаво во постот,ама мислам дека е погрешен полот овде,во овој контекст кажано:)
можно е не викам не, алкохолот сите ги прави поагресивни
јас лично никогаш немам и нема ни да удрам девојче (колку и да заслужува) зошто ке се навредам сам себеси и моите две сестри
а ако ти некогаш си доживеала да те удри машко: првиот пат е он крив зошто е наилник, вториот пат и понатаму ти си крива зошто му дозволуваш и зошто си уште со него
шамар од девојче имам изедено и никогаш повеке не и рековздраво иако се извинуваше
тие работи не се прекинуваат - туку се повторуваат
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
а ако ти некогаш си доживеала да те удри машко: првиот пат е он крив зошто е наилник, вториот пат и понатаму ти си крива зошто му дозволуваш и зошто си уште со него

тие работи не се прекинуваат - туку се повторуваат
Е за ова имам друга дефиниција.За оние што остануваат покрај момци што ги млатат како говеда,само така!Кога нема мозок во тоа црпката,нека ја тепа бе до крај на живот,секој ден по три пати.Не ми е жал воопшто за тие,очигледно уживаат да бидат вреќи.
 

burn84

Говорете Македонски
Член од
4 февруари 2006
Мислења
6.579
Поени од реакции
1.500
Дали би и вратил ако не ти пушти крв ама те ошамари дообро.
И што мислиш како би реагирале останатите од околу?
Зашто всушност и тоа ме интересира, дали општеството допушта мажот да се брани?
Или дожни сме да трпиме и да ќутиме
Како прво кој и дал право да ме шамара...ако она може мене тогаш можам ја неа...ама ја ако ја мавнам ќе ја осакатам-па нека му ја мисли за нареден пат.:)
 

Justice for All

Tempus fugit
Член од
17 јули 2008
Мислења
1.372
Поени од реакции
85
Колку се развила дебатава за само еден ден, wow. За почеток овој пост ми се допадна зошто ја погаѓа темава во центар.
pa da be i toa sto vikas,neka si najde italjanec,francuzin,germanec,ili dr.on sigurno nema da i vrati so samar ili sl.tuku fino-lepo ke ja tuzi,i ke treba da mu isplati osteta.
e sega tuka nie na balkanot si imame problem,ako i vratime sme"balkanci",ako ne i vratime(ke treba sekogas da trpime sekakvi gluposti),e a ako nekoj se drzne da tuzi nekoja devojka,za udar(za navreda,telesna povreda,sok,sram na javno mesto i dr.)sto na zapadot e normalna praksa)pa togas sme ludaci,idioti,ligusi koi ne mozat da se spravat so edna zena.
Ако и вратиш, си недоделкан Балканец, а радувај се ако поминеш без ќутек. Ако не и вратиш си пи*ка и има да те тепа кој ќе стигне, а таа најмногу од сите. Ако ја тужиш пак излагаш слабак. Ставени сме во безизлезна ситуација. Ставете се вие во наша ситуација и кажете како би постапиле?

Понатака, немате право да се правдате со тоа "женско сум како не ти е срам да тепаш послаби од тебе". Да ве потсетам, се боревте и се изборивте за еднаквост, сега носете го товарот на еднаквоста. Порано кога имало нееднаквост тие општества што се сметале за цивилизирани имале непишано правило "џентлменот не удира дама". Ако тој ја удрел бил сметан за некултурен грубијан, а ако таа претерала со удирањето или го удрела пресилно, таа го губела статусот на дама. Се било убаво уредено со непишани општествени правила. Значи тој посебен третман, за немање нешто што ќе ви се мафта меѓу нозе, заборавете го, го нема. Ама го нема и за бенефициите и привилегиите исто како и за дискриминациите. Сакавте еднаквост, еве ви ја, справете се со неа. Што би било ако јас го удрам Мајк Тајсон? Зар некој ќе му рече "како не ти срам да тепаш послаби од тебе" или мене ќе ми речат "кај ти беше паметот да удираш човек што може да те згази под нозе". Примерот е идентичен со жена што удира маж под услов да сме еднакви.

Затоа сакам еднаш засекогаш да ја снема оваа неправда, зошто ако продолжи вака не би било чудо да ни врзете оглавчиња и да не шетате низ град и да се фалите која подобро го издресирала својот.

Сакам сите да си признаеме дека има случаеви кога женско треба оправдано да биде удрено, без од страна машкото да биде гледано како грубиан.

Еве како јас мислам дека би требало да стојат работите.
  • Ни еден пол нема право да употребува насилство освен во случаеви на самоодбрана или бранење на децата итн.
  • Ако едниот партнер го нападне другиот, постои за тоа правна заштита, а не правдата да се зема во свои раце, како Леандра и Алекс што би направиле, зошто тоа не враќа неколку милениуми наназад и не прави племенци кои практикуваат крвна одмазда и се спремни да се колат со генерации додека едната страна ја нема повеќе.
 
Член од
26 август 2008
Мислења
2.165
Поени од реакции
58
@LEANDRA

tebe izgleda edno ne ti e jasno,vo slucaj tebe masko da te udri,ti vikas deka bi mu sobrala da mu gi skrsat nozete,pa tebe jasno li ti e deka so toa ti samata na sebe si potpisuvas smrtna presuda.pa devojko be ako nekoj te udri (spored tebe)bez pricina,pa zamisli sto se ke ti napravi,ako za toa mu dades pricina,t.e.ako mu soberes da go izlupaat.izvini devojko,ama TI i samo TI vo toj slucaj ja otvoras pandorinata kutija,i ima skapo da si go platis toj poteg,jas veke ti rekov ,ako deckoto ostane bez noze,ti ke molis da te ubijat,a da ne zboram deka slicna sudbina ke gi ceka i site koi TI si gi zamesala vo toj konflikt,taka da poradi tvojot raskrvaven nos,ke i potpises na cela tvoja familija smrtna presuda.
jas mnogu ubavo ti kazav pobezbolno ke bide ZA TEBE da si viknes policija,a ti kako sakas,ama vo toj slucaj(vo slucaj na odmazda)ti najveke ke go okrkas.
i jas ova ti go zboram za tvoe dobro,za ti da pomines pobezbolno,a ne za deckoto,koj ke izede mnogu dobar kotek i vo policija,ama togas ne bi ti vratil,a sigurno ke dobie i zabrana da ti prioga,pa mozebi i ke ti plati otsteta,ama ne ti sakas da ostanes sakata za cel zivot,isto kako i site koi TI ke gi zamesas vo konfliktot.
 

аце_шваба

ГОРД ВУЈКО
Член од
10 септември 2008
Мислења
1.512
Поени од реакции
45
Е за ова имам друга дефиниција.За оние што остануваат покрај момци што ги млатат како говеда,само така!Кога нема мозок во тоа црпката,нека ја тепа бе до крај на живот,секој ден по три пати.Не ми е жал воопшто за тие,очигледно уживаат да бидат вреќи.
се согласувам скроЗЗЗЗЗ
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Ако и вратиш, си недоделкан Балканец, а радувај се ако поминеш без ќутек. Ако не и вратиш си пи*ка и има да те тепа кој ќе стигне, а таа најмногу од сите. Ако ја тужиш пак излагаш слабак. Ставени сме во безизлезна ситуација. Ставете се вие во наша ситуација и кажете како би постапиле?



Сакам сите да си признаеме дека има случаеви кога женско треба оправдано да биде удрено, без од страна машкото да биде гледано како грубиан.

Еве како јас мислам дека би требало да стојат работите.
  • Ни еден пол нема право да употребува насилство освен во случаеви на самоодбрана или бранење на децата итн.
  • Ако едниот партнер го нападне другиот, постои за тоа правна заштита, а не правдата да се зема во свои раце, како Леандра и Алекс што би направиле, зошто тоа не враќа неколку милениуми наназад и не прави племенци кои практикуваат крвна одмазда и се спремни да се колат со генерации додека едната страна ја нема повеќе.
Многу убав заклучок вадиш на крај,да актот на земање на правдата во свои раце е племенски чин.Но тоа е реакција на акција,која би го преземала,во случај како овој,да посегнат по моето дете,по мојата фамилија.
Но претходно заклучокот ти е само себично гледање од машка страна.Безизлезна ситуација е и од страната на удрената девојка,исто како и страната на удреното момче,не верувам дека некоја е горда на модриците.
Сакам да кажам дека единствена причина да биде удрена девојка е ако она ја крене раката,ниту една друга причина не го оправдува ударот од мажот.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom