Како би му кажале на вашето дете дека е посвоено?

Член од
28 септември 2008
Мислења
163
Поени од реакции
4
Сине сега кога порасна..јас и мајка ти имаме нешто да ти кажеме.Ти си посвоен
 
Член од
14 јули 2008
Мислења
1.449
Поени од реакции
50
..хммм неам ама баш никаква идеа бе...
..епа уште од малоо од така 7-8 години би му кажувала онака на нежен начин дека не сум му мајак која го родила..но дека го сакам премноогу и дека на некој начин су му..знам глупо звучи д аму кажуам од толку рана возраст..ама поарно дур е мало..заш има во некои случаеви каде после тоа станува премногу бунтовен синот или ќерката..нензам...единствено вака..заш јас би сакала на ваков начин да дознаам...да не ми се крие...доколку би била посвоена:toe:
 

пробистипка

малечка
Член од
13 август 2008
Мислења
2.026
Поени од реакции
130
па би му кажала додека е мало затоа што поголемо е толку потешко му пага на детето во секој случај тие моменти кога се кажува тоа се навистина тешки и болни и затој што слуша и затој што кажува
 
Z

ZeroStyle

Гостин
Не би му кажал никогаш. Кога веќе пораснало не заслужува да биде тажно,разочарано. Нека расте како со вистински родители, отколку да живее со родители кои знае дека го посвоиле.
Нема везе. Јас да сум посвоен и да ми кажат нема да се налутам или да изигравам курац ипол. Сепак они ме одгледале и ми пружиле пристоен живот и љубов.
 

~BlueBerry~

*I love my dreams*
Член од
8 јануари 2008
Мислења
1.101
Поени од реакции
63
уште од малечко... “СИНЕ МАМИНО, ТИ СИ ПОРАСНАЛ ВО МЕШЕТО НА ДРУГА ТЕТКА А ЈАС ТЕ МНОГУ САКАВ И ЗАТОА ТЕ ЗЕМАВ ДА ТИ БИДАМ МАМА, А ТИ МОЕ МАМИНО“ :)
 
Член од
12 мај 2008
Мислења
1.495
Поени од реакции
38
уште од малечко... “СИНЕ МАМИНО, ТИ СИ ПОРАСНАЛ ВО МЕШЕТО НА ДРУГА ТЕТКА А ЈАС ТЕ МНОГУ САКАВ И ЗАТОА ТЕ ЗЕМАВ ДА ТИ БИДАМ МАМА, А ТИ МОЕ МАМИНО“ :)
На сличен начин му кажаа на еден братучед неговите. Тој беше 6-7 години и му кажаа дека тој кога се родил умрела мајка му и дека зошто мајка му (старателката) не можела да има деца, а многу го засакале детето (братучедот), решиле да си го земат за нивно дете. Братучедот разбра се како што треба и сега ги сака уште повеке родителите (старателите).
 

Фокси

Talk nerdy to me
Член од
11 октомври 2007
Мислења
2.358
Поени од реакции
1.390
Стварно незнам како би го кажала тоа.Темата е многу болна и во секој случај и на кој било начин тоа да се соопшти ќе го повреди детето.Мислам дека вистината треба да се каже во секој случај.Реакцијата се разбира дека ќе е многу тешка но полошо е да дознае од некој друг.Еден мој другар е посвоен и најтрагично е што тоа го дозна од други.И после тоа тој продолжи да живее со својата мајка и да ја почитува како да му е биолошка (значи на истиот начин како што живееше порано)Детето нема никакви пореметувања и баш си е супер во секоја смисла на зборот.Јас на моето дете би му кажала кога ќе е веќе полнолетен пред тоа не..:toe:
 

аце_шваба

ГОРД ВУЈКО
Член од
10 септември 2008
Мислења
1.512
Поени од реакции
45
уште од малечко... “СИНЕ МАМИНО, ТИ СИ ПОРАСНАЛ ВО МЕШЕТО НА ДРУГА ТЕТКА А ЈАС ТЕ МНОГУ САКАВ И ЗАТОА ТЕ ЗЕМАВ ДА ТИ БИДАМ МАМА, А ТИ МОЕ МАМИНО“ :)
нешто слично
уште од мал треба за да му биде тоа најнормално и да не му биде пречка во животот
а ако е веќе израснато не би можел да кажам зш премногу работи зависат од неговата емотивна и здравствена состојба
каков карактер има, какви му се сваќањата, нормално колку сваќа,етц етц
 

sweet girl***

I wish that...
Член од
4 октомври 2008
Мислења
310
Поени од реакции
10
i jas mislam deka na deteto treba da mu se kaze deka e posvoeno koga e pomalo
 
Член од
5 февруари 2007
Мислења
10.677
Поени од реакции
13.291
Да...И тоа на што е можно помали години. Некаде од три тоа ќе ја сфати можеби работата но нема премногу да се притресува.
 
Член од
30 јануари 2005
Мислења
7.397
Поени од реакции
1.308
Како да е возрасен човек. “Синко, ти си посвоен“
-Што значи тоа посвоен?
-Тоа значи дека не те родила мајка ти, и не сум те направил јас (заради... )
-А тоа значи дека вие не ме сакате?
-Не, тоа значи дека те сакаме неизмерно многу, но ете такви се околностите.
-А што се тоа околности?
-Е, мали, ај не замарај сеа со прашањата. Спреми се, идеме у шетња низ парк... :je:
 
Д

Демијан

Гостин
Јас имам братучетка која е посвоена,таа уште од мала знаеше дека е посвоена,тоа беа глупи моменти кога она уште мислеше дека штркот ги носи децата и неможеше да сфати што значи тоа.Со тек на време разбираше што значи тоа, не дека не беа тешки моменти за тоа,ама сепак беше помалку болно.
 
Член од
23 јуни 2008
Мислења
9.265
Поени од реакции
5.045
Најрадо не би му кажал бар дур не стане полнолетен само ради глупиов македонски менталитет ... ќе се искара со некој и ќе му мрчат дека е посвоен -.- (пошо нели ... коа вреѓаш кур те боли за другите) -.- а нејќам депресија да ми го фати детето.
 
Член од
22 ноември 2008
Мислења
415
Поени од реакции
11
јас имам другарка која уште од мала знае дека е посвоена, едноставно нејзините родители решиле дека подобро е да не го кријат тоа од неа и според мене, правилно постапиле. таа е блиска со нејзините и не сака да ги бара биолошките родители. а замислете каков шок би било после толку години да и кажат дека е посвоена! тотално се менува гледањето кон нив! вака е подобро...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom