Како би му кажале на вашето дете дека е посвоено?

*LiL Mermaid*

part of our world...
Член од
3 јули 2007
Мислења
352
Поени од реакции
6
normalno deka bi mu kazala...periodot negde 2 ro odd valjda..koa vise ke pocne da razbira nesto od nesto.od realniot zivot..inace kako...no idea :\ i vo slucaj da saka da se vidi so bioloskite roditeli bi mu pomognala da gi najde (vo slucaj da ne gi znam) ali ipak mislam..sto porano sto poubavo poso kako raste taka potragicno bi gi prifatilo rabotite.moe e da mu kazam..negova e odlukata:toe:
 
M

**MEMORY**

Гостин
Да да би му кажала....секој има право да знае, грев е да се крие такво нешто. И мислам дека сепак не треба да се чека многу долго време за да се каже вистината, кога веќе ќе почне да го осознава светот на свој сопствен начин, би кажала.

Како и да е, на никој не му посакувам да се најде во таква ситуација (пу пу пу)
 

BlackZebra

надежен Архитект
Член од
6 септември 2007
Мислења
56
Поени од реакции
1
Е тоа ти е тешка работа. Прво пред да го посвојш детето требит да знајш на каков начин ке му кажиш, во каков момент, на која возраст.......... ТЕШКА ствар...
 
Член од
25 мај 2007
Мислења
6.662
Поени од реакции
946
Не би му кажал никогаш. Кога веќе пораснало не заслужува да биде тажно,разочарано. Нека расте како со вистински родители, отколку да живее со родители кои знае дека го посвоиле.
 

mirkec

Неостварена желба
Член од
26 јуни 2007
Мислења
502
Поени од реакции
3
Имам пишувано нешто во некоја друга тема и сакам да кажам дека одлуката да му кажеш на детето дека е посвоено НЕ Е ТЕШКА, туку мора да биде во право време и на прав начин кажано - бидејќи тоа дете мора да знае.
Го седнав до мене и му почнав хронолошки за нашите животи. Морам да признам дека не издржав - заплакав кога му кажував, бидејќи помислив дека сега му го срушив светот што си го градеше околу себе. Ме воодушеви реакцијата на тоа мало 6 годишно детенце. Цело време ме гледаше во очи и на крај рече - те сватив и те сакам ТАТО. Тој збор ТАТО ме направи најсреќниот човек на свет. Му реков дека ниту јас не го знам неговиот биолошки родител и дека ако сака заедно ќе го побараме да го види, но тоа ме праша - дали има потреба од тоа. Тој дел му го препуштам нему да си одлучи и секогаш ќе бидам тука за него го оствари ако сака.
Не знаеш животот каде ќе те однесе и затоа ако случајно Ви се случи такво нешто - слободно кажете што порано. Не оставајте да дознае од други луѓе.
 
Член од
11 ноември 2007
Мислења
25
Поени од реакции
0
bi mu kazal koa ke bide na rana vozrast bidejki togas seuste nema da bide sozreano i nema bas bas da svati ali sepak ke mu kazam so porano to bolje. na primer 5-6 godini
 

vlatkolik

~I'm busy U are UglY,Have a Nice DaY!!!~
Член од
17 мај 2007
Мислења
2.647
Поени од реакции
28
bi mu kazal koa ke bide na rana vozrast bidejki togas seuste nema da bide sozreano i nema bas bas da svati ali sepak ke mu kazam so porano to bolje. na primer 5-6 godini
И што си постигнал со тоа што детето нема ништо да разбере а ти си кажал-ништо,кај и да е ќе треба пак да кажеш ама секако кога ќе почне да разбира и пред да почне да се лае низ населбата или слично,таквите работи барем во нашево општество не можеш да ги скриеш а и зашто да криеш впрочем нит си убил нит си украл нешто,туку си одгледал и си сакал дете кое не е твое исто како да е твое,едноставно ваквите работи не се прават ради реда туку за подобро утре на сите во семејството.

Имам другарка која е посвоена никој не знаеше дури ни она,освен нејзините родители и неколку блиски нивни,криеле цел живот,но другарка и дознала и при ситна караница и го плеснала у фаца дека е посвоена,и лабилна особа,отишла дома почнала да се кара со нејзините зашто не и кажале се заклучила во вц и се напила киселина,едвај од мртви ја вратија цела година по болници лежеше сва среќа сега е подобра и што постигнале нејзините со тоа што криеле,ништо само си направиле полошо за неа а и за нив,самата сега кажува дека никогаш тоа не би го направила истото или би кревала паники и караници доколку дознаела од нив а не од некој сосема трет,сепак ги сака како вистински родители и свесна е дека да не биле они можела било каде да заврши...
 

Buterfly

*Just Fabulous*
Член од
4 јули 2006
Мислења
4.616
Поени од реакции
114
Вистината треба дасе каже па колку и болела, би му кажала кога ќе помине пубертетскиот период и ќе постане зрело и спремно да го издржи разговорот и моите одговори. Зашто да живее во лага цел живот, јас прво нема да спијам мирно што знам некоја тајна за моето дете. Ако постои љубов во семејството тоа дете нема никогаш да биде тажно за своите биолошки родители зашто има некој кој го сака.:helou:
 
Член од
24 април 2007
Мислења
47
Поени од реакции
0
Пошто сум социјален работник инсистирам тоа да се каже, зашто лошо е тоа дете да живее во заблуда , мора да се избере период пред пубертетот и да се внесат чувства во тоа кажување, затоа што е подобро така да дознае.......лично сметам дека би му кажала ,затоа што Скопје е мало и не би сакала да дознае од другарчињата дека е посвоено па да се чувствува потиснато..... иако овие ситации се тешки мора да се поминат пред се доброто на семејството..па не за другото семејството е прв модел за идентификација на детето без разлика дали тие се вистински или невистински родители.
 
Член од
17 јуни 2007
Мислења
196
Поени од реакции
5
jas sum posvoena! use koga bev mala moite mi raskazuvaa kako majkami nemozela da ima deca pa otisle i si go zemale najslatkoto bebence tamu! taka da ne im se lutam naprotiv me spasile od siropitaliste i nemam nikakvi poremetuvanja
 

Anuskan

~Keep Smiling~
Член од
13 јануари 2008
Мислења
191
Поени од реакции
10
Ете кумашинчето мое е посвоено и има 2 ипол годинки. И го сакам најмногууу на цел свет! Ама случајот кај малечково е покомплициран. Го посвоија пред 2 години и се супер беше. Ама после неколку месеци мајката што го посвои (кумашинката моја) почина. А колку се радуваше на тоа детенце а не си поужива со него. :cry::place:И сега Како да му кажеме ( а знам дека ќе му се каже) на тоа кога ќе потпорасне дека не една туку 2 мајки изгубил- едната го оставила, а другата починала?
 
Член од
18 ноември 2007
Мислења
609
Поени од реакции
41
jas sum posvoena! use koga bev mala moite mi raskazuvaa kako majkami nemozela da ima deca pa otisle i si go zemale najslatkoto bebence tamu! taka da ne im se lutam naprotiv me spasile od siropitaliste i nemam nikakvi poremetuvanja
:helou: Се сложувам потполно, треба да се каже најрано што може.и баш на ваков начин дека то било најслаткото дете и дека не можеле а да не го земат, а детето како созрева полека ќе сваќа, никој нема да го изненади , а се понатака зависи од љубовта што ќе му биде дадена.:smir: :smir: :smir:
 
Член од
29 ноември 2007
Мислења
1.149
Поени од реакции
38
Јас се согласувам дека треба да му се каже на детето за да не дознае од други.Меѓутоа во правиот момент би му го објаснила тоа.А кој е правиот момент знае секој родител.
 

Apokalipto

Tredici
Член од
4 март 2007
Мислења
15.576
Поени од реакции
2.585
Се разбира ќе му кажам кога самото тоа ќе стане доволно зрело за да може да се носи со тоа што ќе му го кажам, во секој спротивен случај ќе има само контраефекти и негативни последици, доволно е за мало дете да помисли дека не е сакано од своите родители и да почне да се затвора во свој свет - а замислете како ќе биде на такво дете да му се каже дека е посвоено и истото да го протолкува крајно негативно..
 

Kajgana Shop

На врв Bottom