Каков статус ужива денес вредноста на жената?

Луси

extreme
Член од
17 септември 2008
Мислења
6.710
Поени од реакции
19.811
Ги нема во таа форма затоа што не се форсирани како во минатото. Немало взаемна почит, дедо ми, веројатно по примерот на прадедо ми ја млател првата жена и тоа не било генерално осудувано. Зошто? Бидејќи жената имала нижи статус во семејството. Постоела за да раѓа деца и да домаќинствува. Ако дигнела глас против тоа, пиела шутеви. На тоа се базирала таа топлина, љубов...
Денес, жената е вреднувана многу повеќе од минатото. Факт.
Ete vidish, kaj mene obratno i od dvete strani, dedovcite bile primer kako treba da se pristapi kon zhena, vredni, domakjini, rame do rame so babi mi, tvojve nekako mnogu po kjotekot ama pa zavisi sekoj so toa shto mu ostanalo.
Jas pa ich negledam deka denes zhenata e vrednuvana, eden miljon postovi ima samo na forumov kaj shto od kurva i sponzorusha ne e simnata, sakash da mi kazhesh deka ova e deneshnata vrednost na edna zhena, majka?
 
Член од
28 декември 2011
Мислења
4.371
Поени од реакции
6.207
Ete vidish, kaj mene obratno i od dvete strani, dedovcite bile primer kako treba da se pristapi kon zhena, vredni, domakjini, rame do rame so babi mi, tvojve nekako mnogu po kjotekot ama pa zavisi sekoj so toa shto mu ostanalo.
Jas pa ich negledam deka denes zhenata e vrednuvana, eden miljon postovi ima samo na forumov kaj shto od kurva i sponzorusha ne e simnata, sakash da mi kazhesh deka ova e deneshnata vrednost na edna zhena, majka?
Напротив, тоа е нус продукт на неможноста да се прифати еднаквоста на жената како еквивалент на мажот. Таквото размислување е глупаво и неоправдано и го нема во развиени, либерални општества. За жал во Македонија таквото размислување опстојува и денес. Мажот со многу партнери е фраер, жената со многу партнери е ороспија
рационализирајќи дека мажот е освојувач а жената е објект кој треба да се освојува тоест, примитивизам.
Затоа не го земај форумов како репер за глобалната човечка свест, можеби единствено за затуцаната демохристијанско македонска.
 
Член од
16 септември 2014
Мислења
329
Поени од реакции
764
Напротив, тоа е нус продукт на неможноста да се прифати еднаквоста на жената како еквивалент на мажот. Таквото размислување е глупаво и неоправдано и го нема во развиени, либерални општества. За жал во Македонија таквото размислување опстојува и денес. Мажот со многу партнери е фраер, жената со многу партнери е ороспија
рационализирајќи дека мажот е освојувач а жената е објект кој треба да се освојува тоест, примитивизам.
Затоа не го земај форумов како репер за глобалната човечка свест, можеби единствено за затуцаната демохристијанско македонска.
Dobro de ete i mushkoto e kurvar,ali toa ne go menue faktot deka tie se kurvi.
Jebem ti ja tvoja sofisticiranost ako se izebala so 30 dushi,ti poshtuvaj ja i zemi si ja za zena i deca nek ti ragja i grav nek ti vari. (ustvari imash kup kurvi sho te chitaat,koja sliki prakjala koja se izebala so nekoj deka ja iznerviral deckoto,koja ja ostavil deckoto na 36 godini pa sega trchkara po dechinja so distorzirani faci,druga se ebe posho dechko i ne saka da ja vencha ali u globala se ti se toa debeli i grdi sho patat po troshka vnimanie ne ti se isplati )
[DOUBLEPOST=1423076971][/DOUBLEPOST]
Ete vidish, kaj mene obratno i od dvete strani, dedovcite bile primer kako treba da se pristapi kon zhena, vredni, domakjini, rame do rame so babi mi, tvojve nekako mnogu po kjotekot ama pa zavisi sekoj so toa shto mu ostanalo.
Jas pa ich negledam deka denes zhenata e vrednuvana, eden miljon postovi ima samo na forumov kaj shto od kurva i sponzorusha ne e simnata, sakash da mi kazhesh deka ova e deneshnata vrednost na edna zhena, majka?
Tebe dali nekoj te narekol kurva ? mislam deka ne,ali mene edno ne mi e jasno zasho kurvite se vregjaat koa kje im kaesh deka se kurvi i sponzorusi ?
Kako sho rekov koja kako si zasluzila taka.
 
Последно уредено:
Член од
28 декември 2011
Мислења
4.371
Поени од реакции
6.207
Dobro de ete i mushkoto e kurvar,ali toa ne go menue faktot deka tie se kurvi.
Jebem ti ja tvoja sofisticiranost ako se izebala so 30 dushi,ti poshtuvaj ja i zemi si ja za zena i deca nek ti ragja i grav nek ti vari.
Нит е тој курвар, нит таа курва. Курва е глуп човечки концепт кој не се базира на никакви рационални аргументи.
Нема тука софистицираност, има право да не бидеш девалвиран и дискриминиран.
 
Член од
16 септември 2014
Мислења
329
Поени од реакции
764
Нит е тој курвар, нит таа курва. Курва е глуп човечки концепт кој не се базира на никакви рационални аргументи.
Нема тука софистицираност, има право да не бидеш девалвиран и дискриминиран.
Ne se lupaj od zemja,mesti mi nekoja pobliska roda i objasni im go ova od pogore,ili ako imash zenska donesi ja da mi go ispushi ednash,posho gledam deka si chisto racionalen i emancipiran tip i deka nema da ti smeta.
posle venchaj ja i pak kje mi ja pushtash chisto vo duhot na liberalizmot.
 
Последно уредено:
Член од
28 декември 2011
Мислења
4.371
Поени од реакции
6.207
Ne se lupaj od zemja,mesti mi nekoja pobliska roda i objasni im go ova od pogore,ili ako imash zenska donesi ja da mi go ispushi ednash,posho gledam deka si chisto racionalen i emancipiran tip i deka nema da ti smeta.
posle venchaj ja i pak kje mi ja pushtash chisto vo duhot na liberalizmot.
Ако мојата женска има желба да ти го испуши јас немам никакво право да ја спречам, можам да и раскинам но тоа е тотално друг муабет.
Либерализмот ми дозволува и мене да ја прекинам врската ако не ме исполнува, i.e девојката ме изневерува но не ми дозволува да ја врзам за мене ниту пак на било кој друг начин да го нарушам нејзиното право да биде со друг.
Ти имаш проблем со разграничување на феномените бидејќи поставуваш грешна премиса дека девојка која имала повеќе партнери автоматски значи дека е неверна.
За тоа не можеш да имаш априори знаење ниту пак првото автоматски го повлекува второто.
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Почит мора да има како бабите на Луси. И взаемна љубов и разбирање :)
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
Статусот.......проститутка. Иако денеска како никогаш порано можат да живеат и да заработат од сопствен пот, и со свој памет тоа во пракса тешко се случува. Не ги бива со други зборови, немаат интерес за ништо освен за фризури, облеки и нокти да не заборавам. Другата опција е да се најде некое муле, со пари...

Ова е општата слика, е сега има исклучоци....нема збор.
Арно ама овде се дискутира за поголемиот процент.
 
Член од
16 септември 2014
Мислења
329
Поени од реакции
764
Ако мојата женска има желба да ти го испуши јас немам никакво право да ја спречам, можам да и раскинам но тоа е тотално друг муабет.
Либерализмот ми дозволува и мене да ја прекинам врската ако не ме исполнува, i.e девојката ме изневерува но не ми дозволува да ја врзам за мене ниту пак на било кој друг начин да го нарушам нејзиното право да биде со друг.
Ти имаш проблем со разграничување на феномените бидејќи поставуваш грешна премиса дека девојка која имала повеќе партнери автоматски значи дека е неверна.
За тоа не можеш да имаш априори знаење ниту пак првото автоматски го повлекува второто.
se pobivash samiot sebe,zasho bi imal problem i bi i raskinal na zenskati za edno felacio ? Kako moze nekoj tolku liberalen i napreden da zastapuva zatucan stav kako sho e neverstvoto?Ili si liberal ili ne si,ne moesh da vikash nema kurvi ama ima neverni,vo kratki crti glup si i kolku i da se obiduvash da izgledash pametno so pishuenje na neoliberalni stavovi.
 
Член од
28 декември 2011
Мислења
4.371
Поени од реакции
6.207
se pobivash samiot sebe,zasho bi imal problem i bi i raskinal na zenskati za edno felacio ? Kako moze nekoj tolku liberalen i napreden da zastapuva zatucan stav kako sho e neverstvoto?Ili si liberal ili ne si,ne moesh da vikash nema kurvi ama ima neverni,vo kratki crti glup si i kolku i da se obiduvash da izgledash pametno so pishuenje na neoliberalni stavovi.
Океј, ајде повторно ќе објасниме.
Ќе почнеме со дефиниција за либерализмот.
Либерализмот е филозофија која се заснова на слободата и еднаквоста на сите луѓе.

  • Ова значи дека жената има право да бира колку сака сексуални партнери и дека никој нема право да и ја ограничи таа слобода.
  • Ако јас се чувствувам емотивно неисполнет од врска во која сум изневеруван имам право да ја прекинам врската и никој нема право да ми ја ограничи таа слобода. Ова важи и во случај кога изневерувачот е мажот.
  • Како што постојат луѓе кои се емотивно неисполнети од врска во која постои изневерување, така постојат парови на кои изневерување/swinging и слично не им пречи, дури и ги стимулира. Тие го имаат правото да го обавуваат тоа и никој нема право да им ја ограничи таа слобода.
Курва =/= неверна. Неверство е факт. Курва е навреда.
Ставовите не се неолиберални, постојат од 17ти век.
 
Член од
16 септември 2014
Мислења
329
Поени од реакции
764
Океј, ајде повторно ќе објасниме.
Ќе почнеме со дефиниција за либерализмот.
Либерализмот е филозофија која се заснова на слободата и еднаквоста на сите луѓе.

  • Ова значи дека жената има право да бира колку сака сексуални партнери и дека никој нема право да и ја ограничи таа слобода.
  • Ако јас се чувствувам емотивно неисполнет од врска во која сум изневеруван имам право да ја прекинам врската и никој нема право да ми ја ограничи таа слобода. Ова важи и во случај кога изневерувачот е мажот.
  • Како што постојат луѓе кои се емотивно неисполнети од врска во која постои изневерување, така постојат парови на кои изневерување/swinging и слично не им пречи, дури и ги стимулира. Тие го имаат правото да го обавуваат тоа и никој нема право да им ја ограничи таа слобода.
Курва =/= неверна. Неверство е факт. Курва е навреда.
Ставовите не се неолиберални, постојат од 17ти век.
Religiite i nivnite stavovi postojat mnogu po oddamna od 17 vek pa toa ne znachi deka tie sho gi zastapuvaat tie stavovi ne se glupi i stavovite ne se debilni.Aj idi legni si.
 
Член од
28 декември 2011
Мислења
4.371
Поени од реакции
6.207
Religiite i nivnite stavovi postojat mnogu po oddamna od 17 vek pa toa ne znachi deka tie sho gi zastapuvaat tie stavovi ne se glupi i stavovite ne se debilni.Aj idi legni si.
Почни. Целосно. Да. Ми. Ги. Читаш. Постовите.

Ставовите не се неолиберални, постојат од 17ти век. Ова значи дека ставовите не се НЕОлиберални. Како, објасни ми како успеа да заклучиш дека сакам да кажам БИЛО ШТО друго со таа реченица ОСВЕН дека ставовите не се НЕОлиберални?

Сега ќе ти ја разглобам реченицата бидејќи очигледно е дека или не сакаш, или не си способен.
Ставовите не се неолиберални, постојат од 17ти век.
I дел: Е директно негирање на твоето тврдење дека ставовите се неолиберални.
II дел: Е аргумент кој ја поткрепува претходната негација. Либерализмот ги има своите зачетоци при крајот на 17ти век, неолиберализмот во 70тите години на минатиот.

Претходно, ти напишав
Ти имаш проблем со разграничување на феномените бидејќи поставуваш грешна премиса дека девојка која имала повеќе партнери автоматски значи дека е неверна.
За тоа не можеш да имаш априори знаење ниту пак првото автоматски го повлекува второто.
Па затоа, повторно ќе ти напишам

Почни. Целосно. Да. Ми. Ги. Читаш. Постовите.

 
Член од
24 мај 2014
Мислења
5.296
Поени од реакции
5.868
А зошто мора некој да "команда" дома?

@Идиот на Социјализмот Лижи лижи, може некоја ќе ти даде :tapp:

Да не заборавам "...од застарени сфаќања дека сексот треба да има за цел да произведе деца..." Ова во никој случај не е застарено сфаќање. Сексот е начин на разможување на луѓето. Освен, ако во блиска иднина не станеме киборзи, па да се размножуваме преку usb.
Онака го пишав тоа зошто порано така функционирале семејствата мора да има некој "глава" на семејството... А тоа што многу голем дел од жените денес заработуваат повеќе од нивните мажи или пак они одат на работа а мажите не им одат им дава значење да се чувствуваат како глава на семејството па тука и командаат они итн. Срање уредување во секој поглед на живеачка одсекогаш овде на балканот. Простотилак.
 
Член од
16 септември 2014
Мислења
329
Поени од реакции
764
Почни. Целосно. Да. Ми. Ги. Читаш. Постовите.

Ставовите не се неолиберални, постојат од 17ти век. Ова значи дека ставовите не се НЕОлиберални. Како, објасни ми како успеа да заклучиш дека сакам да кажам БИЛО ШТО друго со таа реченица ОСВЕН дека ставовите не се НЕОлиберални?

Сега ќе ти ја разглобам реченицата бидејќи очигледно е дека или не сакаш, или не си способен.
Ставовите не се неолиберални, постојат од 17ти век.
I дел: Е директно негирање на твоето тврдење дека ставовите се неолиберални.
II дел: Е аргумент кој ја поткрепува претходната негација. Либерализмот ги има своите зачетоци при крајот на 17ти век, неолиберализмот во 70тите години на минатиот.

Претходно, ти напишав

Па затоа, повторно ќе ти напишам
Почни. Целосно. Да. Ми. Ги. Читаш. Постовите.
Глупости нашминкани со изрази од учебник не се нешто за читање, немаш содржина бе батка да те читам, трескаш глупости и тоа тешки, не постоењето на курвинството го суспендира постоењето на неверството, ама премногу си туп да го сватиш тоа.
 
Член од
28 декември 2011
Мислења
4.371
Поени од реакции
6.207
Глупости нашминкани со изрази од учебник не се нешто за читање, немаш содржина бе батка да те читам, трескаш глупости и тоа тешки, не постоењето на курвинството го суспендира постоењето на неверството, ама премногу си туп да го сватиш тоа.
Ајде логички сега.
Ако курва е дефинирана како жена со многу партнери, и не секоја жена која има многу партнери е неверна тогаш не секоја неверна може да се дефинира како курва. А бидејќи курва е типизација која е наметната од страна на конзервативни ставови кои немаат аргументирана поткрепа автоматски станува збор за тврдење кое се коси со здраворазумно, критичко размислување.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom