Каков статус ужива денес вредноста на жената?

Член од
20 април 2012
Мислења
3.678
Поени од реакции
9.691
Ајде логички сега.
Ако курва е дефинирана како жена со многу партнери, и не секоја жена која има многу партнери е неверна тогаш не секоја неверна може да се дефинира како курва. А бидејќи курва е типизација која е наметната од страна на конзервативни ставови кои немаат аргументирана поткрепа автоматски станува збор за тврдење кое се коси со здраворазумно, критичко размислување.
Dali bi se ozenal za prostitutka?
 
Член од
28 декември 2011
Мислења
4.371
Поени од реакции
6.207
Dali bi se ozenal za prostitutka?
Зависи. Ако е здрава и ако престане да работи како проститутка, да. Дисклејмер, ќе повторам дека ова не е самопобивачки став и дека јас немам право да ја натерам да престане да работи како проститутка туку дека тоа смее да го направи само таа по сопствен избор.
 
Член од
20 април 2012
Мислења
3.678
Поени од реакции
9.691
Зависи. Ако е здрава и ако престане да работи како проститутка, да. Дисклејмер, ќе повторам дека ова не е самопобивачки став и дека јас немам право да ја натерам да престане да работи како проститутка туку дека тоа смее да го направи само таа по сопствен избор.
Zosto da prestani da raboti kako prostiutka,toa znaci deke ne i dozvoluvas da ja raboti rabotata koja e saka,tuka zavrsuva tvojot liberalizam neli???
 
Член од
28 декември 2011
Мислења
4.371
Поени од реакции
6.207
Идиот, упорно се расфрлаш со тие проценти на застапеност. Штом ги има(ло), па макар и 1% значи ништо не им е забрането и се еднакви. Тоа што ги нема(ло) во поголем број не наведува на нееднакви можности, туку на други социо фактори.

Нешто како Албанците во нашата ни држава. Дај им работно место само затоа што се припадници на некоја група (пол, нација). Зошто? Ако се способни и 100% нека бидат, зошто само 40%?
Јас не зборам за денес.
Во тие времиња, нееднаквата застапеност била поради нееднакви можности. Жените биле вработувано стриктно на одредени професии како наставници и едуцирани стриктно на одредени струки. Не постоела еднаква застапеност бидејќи се сметало дека станува збор за "машки" професии.
 

Con Artist

the man with the key
Член од
1 мај 2012
Мислења
5.220
Поени од реакции
20.996
Zosto da prestani da raboti kako prostiutka,toa znaci deke ne i dozvoluvas da ja raboti rabotata koja e saka,tuka zavrsuva tvojot liberalizam neli???
Кој дел од "јас немам право да ја натерам да престане да работи како проститутка туку дека тоа смее да го направи само таа по сопствен избор." не ти е јасен?
 
Член од
28 декември 2011
Мислења
4.371
Поени од реакции
6.207
Zosto da prestani da raboti kako prostiutka,toa znaci deke ne i dozvoluvas da ja raboti rabotata koja e saka,tuka zavrsuva tvojot liberalizam neli???
Не. Тоа значи дека МЕНЕ не ми се допаѓа идејата таа да има секс со повеќе луѓе. Но тоа не значи дека јас смеам да и забранам НЕА да има секс со други мажи. Тоа останува нејзино ПРАВО.
 
Член од
20 април 2012
Мислења
3.678
Поени од реакции
9.691
Кој дел од "јас немам право да ја натерам да престане да работи како проститутка туку дека тоа смее да го направи само таа по сопствен избор." не ти е јасен?
Кој дел од "јас немам право да ја натерам да престане да работи како проститутка туку дека тоа смее да го направи само таа по сопствен избор." не ти е јасен?
Spored liberalizmot i imenjeto na vrska e cista glupost, kako mozis da i zabranis na tvojata parnerka da se gleda i so drugi,toa znaci deka po difolt i ja ogranicuvas slobodata toest ne si liberal.
 

GhostLeader

ONE OVER ALL
Член од
20 април 2010
Мислења
2.473
Поени од реакции
643
Ги слушам денеска малдите како викаат ,,Не знаеш што ќе земеш...'' ете каква вредност ужива жената денеска.
 
Член од
28 декември 2011
Мислења
4.371
Поени од реакции
6.207
Spored liberalizmot i imenjeto na vrska e cista glupos,neli kako mozis da i zabranis na tvojata parnerka da se gleda i so drugi,toa znaci deka po difolt i ja ogranicuvas slobodata toest ne si liberal.
Вака.

Случај 1.
Јас не сакам таа да биде проститутка. Таа сака да биде проститука.
Резултат: Немаме врска.

Случај 2.
Јас не сакам таа да биде проститука. Таа не сака да биде проститука.
Резултат: Имаме врска.
 

Con Artist

the man with the key
Член од
1 мај 2012
Мислења
5.220
Поени од реакции
20.996
Spored liberalizmot i imenjeto na vrska e cista glupost, kako mozis da i zabranis na tvojata parnerka da se gleda i so drugi,toa znaci deka po difolt i ja ogranicuvas slobodata toest ne si liberal.
Страле, златен, кој рече дека ќе ѝ забранам? Ваљда нема да ја чувам врзана за кревет. Ако мене не ми се допаѓа тоа што таа се гледа со други, нема да има врска.

Е сега, ако дознаам дека се гледа со друг, а со мене е само заради придобивање некоја имотно-материјална корист (како примерот со тој македонецот во Авганистан), е тогаш голема е веројатноста да ѝ направам фрактура на постоење. И нејзе, и на тој другиот.
 
Т

Триптико

Гостин
Онака го пишав тоа зошто порано така функционирале семејствата мора да има некој "глава" на семејството... А тоа што многу голем дел од жените денес заработуваат повеќе од нивните мажи или пак они одат на работа а мажите не им одат им дава значење да се чувствуваат како глава на семејството па тука и командаат они итн. Срање уредување во секој поглед на живеачка одсекогаш овде на балканот. Простотилак.
Колку си само ти лесен и наивен да знаеш? :D Жената секогаш била и ќе биде "глава" на семејството. Како што имаше претходно "ако дигне глас одма ќотек", така секогаш имало "ако дигнам глас и ме удри, на комшијата ќе му се дигне нешто друго". Сега ти види кој ја има ситуацијата во раце. Мажот може да скока колку сака, ама џабе му е. И не е ова темата, ама ај.
 
Т

Триптико

Гостин
Вака.

Случај 1.
Јас не сакам таа да биде проститутка. Таа сака да биде проститука.
Резултат: Немаме врска.

Случај 2.
Јас не сакам таа да биде проститука. Таа не сака да биде проститука.
Резултат: Имаме врска.
Случај 1.
Ти не сакаш да биде проститутка, таа сака. Самото немање врска значи дека индиректно ти си земаш за право да и забраниш да го работи она што го сака.

Случај 2.
Дека некоја ќе се откаже од лесно заработени пари, да ми пишеш која е таа.

Случај 3.
Ти не сакаш таа да биде проститутка. Таа сака да биде проститутка.
Резултат: Имате врска (ти и онака немаш појма што реално работи дотичната)

Логикава твоја некако не држи нели? :)
 
Член од
28 декември 2011
Мислења
4.371
Поени од реакции
6.207
Случај 1.
Ти не сакаш да биде проститутка, таа сака. Самото немање врска значи дека индиректно ти си земаш за право да и забраниш да го работи она што го сака.

Случај 2.
Дека некоја ќе се откаже од лесно заработени пари, да ми пишеш која е таа.

Случај 3.
Ти не сакаш таа да биде проститутка. Таа сака да биде проститутка.
Резултат: Имате врска (ти и онака немаш појма што реално работи дотичната)

Логикава твоја некако не држи нели? :)
Случај 1
Како успеа да го извлечеш тој заклучок? Самото немање врска значи дека јас имам право да немам врска со таа со која што не сакам да немам врска. Тоа значи дека јас ќе барам девојка која НЕ Е проститука.

Случај 2.
Мислиш дека проститутките го обожуваат фактот дека денес треба да седнат на 10 различни, најчесто одвратни курови? Уште ако е во држава каде проституцијата е нелегална, па некои не им ни плаќаат, немаат редовни лекарски прегледи итн.
Ја се кладам дека во такви случаи, проститутка би скокнала одма на шансата.

Случај 3
Евентуално ќе дознаам. И тогаш ќе и раскинам, повторно бидејќи јас имам право да немам врска со таа со која што не сакам да немам врска.

Не знам зошто е толку тешко да разберете дека јас со тоа што не сум во врска со неа не влијаам на нејзиниот избор. Не ја уценувам, не ја приморувам да се смени.
Ако сака да работи како проститутка, фино. Ако не, пак фино.
Што не е јасно тука?
 
Т

Триптико

Гостин
@Идиот на Социјализмот јасно е се, само не е логично. Не и забранувам, ама, ако сака да работи како проститутка нема да биде со мене. Ако ова не е индиректна забрана што е? Еве, девојката сака да биде со тебе, ама во исто време сака да го работи тоа што го работела претходно. Со самото твое "нема да бидеш со мене, ако продолжиш" ти забрануваш. Што не ти е јасно на тебе не знам :)
 

RazerOptic

Admirable
Член од
10 ноември 2012
Мислења
170
Поени од реакции
125
Денешниве жени се типични курви, тоа сами си го направивте тој статус со демек "Брзиот живот"
 

Kajgana Shop

На врв Bottom