Каков статус ужива денес вредноста на жената?

Член од
20 април 2012
Мислења
3.678
Поени од реакции
9.682
Жените стануваат рамноправни со мажите во речиси секој поглед.
Замислете порано речиси сите работи биле поделени на женски и машки, денеска речиси и да не може да се распределат кои се женски, а кои машки работи.Така денес има жени кои работат како молери, возачи на гратски автобуси и таксисти,пилоти и работат во градежништвото.Работи кои порано се сметале за типични машки работи(се зависи и од тоа во која земја се живее, пример слушнав дека работата како молер ја работат повеќе жените во Русија,отколку мажите ). Жените стануваат економски независни и мислам дека тоа е и најголемата причина за раводи.Не се повеќе домаќинки кои само седат дома и се грижат за семејството, туку личности кои одржуваат баланс помеѓу домот и работата која ја работат.Еконимски способни сами да се издржуваат и да не зависат од никого.
Одма по ова се доаѓа до заклучок дека и мажите добиваат поинакви улоги.Помош околу домашните обврски чистење, готвење, перење и воспитување на децата. Обврските околу домот стануваат поделени.
Жално е што некои жени се уште потиснати и немаат никави права, ниту можност на образование како во исламските земји, каде жената е гледана само како објект кој се грижи за домот и размножување.
Од друга страна на моменти и жените со еманципацијата забораваат на нивното достоинство и се пласираат како секс симболи и го продаваат голотија за да заработат пари се во име " уметноста" , кое повеќе наликува на порнографија отколу на уметност.
So ova potvrduvas deka Nema ljubov se e samo interes!.I potoa pak zalopojki demek zenite sakale da bidat ljubeni ama mazite ne znaele sto e ljubov.Od vakvo licemerie covek dobiva kiselini vo zeludnikot
 
Член од
1 декември 2011
Мислења
2.680
Поени од реакции
3.053
Me interesira, kakvi se tie socio-ekonomski faktori sto mnogu od vas gi spomnaa, sto velite deka zaradi niv vrednosta na zenata vo sovremenive opstestva e takva kakva sto e? :)
Mnogu od vas gi imate spomnato kako "socio-ekonomski" pa dobro bi bilo ako nekoj od vas obrazlozi podetalno sto podrazbirate pod socioloski i konkretko koi, i sto podrazbirate pod ekonomski i konkretno koi faktori vlijaat na "statusot" na zenata?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom