Каков статус ужива денес вредноста на жената?

Луси

extreme
Член од
17 септември 2008
Мислења
6.700
Поени од реакции
19.737
Mozhebi chudno, no ete dosta razmisluvav, sledena od mnogu ubavi primeri na mojte dve babi, koi pred se bile pochituvani kako zheni, kako kluchen del od semejstvoto, shto bi se reklo srzhta na domot. Uzhivale pochit i ljubiv kako zheni prvo, potoa kako majki, a najposle kako domakjinki.
Kade e sega seto toa, ima primeri ne deka ne, no se pomalce od mashkite i zhenskite se reshavaat na brak, se pomalku se spremni da se zhrtvuvaat za zaednichki zhivot, koj pred se znachi kompromis i pochit od dvete strani. Jas se sekjavam na mnogu ubavi primeri od moeto detstvo, ne tolku od mojte roditeli kolku od baba mi i dedo mi, sekogash ja podrzhuvashe, sekoja nokj koga site ke ne smestea vo krevet, tie si razgovaraa dolgo, sekoj den, ne oti odea nesho posebno da pravat pa imaa shto da raskazhuvaat, ama pak si se imaa i da vo prava smisla na zborot si se chuvaa zaedno, i ne samo na stari godini od pochetokot, bash i toa mi e muabetot, pregolemiot izbor na partneri, ili opshto drugiot nachin na zhivot ne dozvoluva da ima seushte golem broj vakvi primeri, zoshto zhenata denes najchesto e opishana kako sex simbol (chest na iskluchoci)? Dali feministichkite dvizenja gi napravija zhenite da sakaat da bidat ramo do ramo so mazhite vo istiot moment gubejki go statusot na pochituvana dama (nezhna, osetliva)? Ili ednostavno poleka na globalno se gubi osetot, za topol dom, dolgorochen ljubovnik i sogovornik pred se prijatel?


Chekam Vashi odgovori, jas se trudam da go zadrzham toa shto me uchela baba mi, do sega vo ovie 12 godini uspeshno go pravam istoto, povrzanosta i toplinata shto ja imame so nego, shto i da pravam nadvor od toa nema takov zhar i polna dusha.
 
T

templar55

Гостин
Ако генерализираме тогаш вредноста на жената денеска е 0 и до некаде си се самите криви за тоа, освен "поштените"...
Машко ретко се осудува денеска за брак не заради познатата "да прошетам уште малце" туку поради тоа што гревот не може да најде саглам жена.
Финансиската ситуација на машкото напротив уште повеќе ја влошува состојбата на жената бидејќи е јасно како бел ден дека на финансиски стабилен маж 90% од жените кои ке му се вртат се: спонзоруши што шират нозе за оригинален парфем, квази старлети и девојки од тип "сум требала да се родам во Холивуд ама штркот ме пуштил во Смојмирово".
Во постот кај што си напишала "sex simbol" највероватно мислиш на секс објект зашто така ве гледаат голем број на машки. Искрено во МК па и нема баш секс симболи, извадете си го тоа веќе од главата.
Постот не ми е да навредам некој туку само ви ја доловувам моменталната позиција :)
 
Член од
28 декември 2011
Мислења
4.371
Поени од реакции
6.207
Таканаречениот семеен живот се губи со слободата и еманципацијата на жените. Во минатото жените биле почитувани,
но единствено додека се наоѓале во рамките на она што ги дефинирало во тоа време, односно домаќинки.
Се до појавата на граѓанските движења во 60тите како оние за правата на жените, ЛГБТ и слично, сексот бил генерално сметан за акт кој треба да произведе деца.
Контрацепцијата било најчесто незаконска, абортусот исто така незаконски, (овие две права потоа екстендирале во правото на приватност) бракот бил неопходен, жените немале еднаква процентуална застапеност во многу професии, на пример само 5.8% од докторите биле жени, само 3.7% од адвокатите биле жени и помалку од 10% од докторатите припаѓале на жени.
Овој западњачки либерализам зема замав и кај нас, глобално трансформирајќи го статусот на жените. Сепак, ова(барем на Запад) не се случило инстатно туку станува збор за процес на еманципација кој може да се рече дека почнува во 19тиот век кога жените се избориле да добиваат работи во индустријата и други сфери,
односно право на кариера наместо наметнато домаќинство.

Сума сумарум, феминистичките движења дефинитивно се еден од факторите кои придонесоа до тоа да се растури таа семејна идила на минатите векови но тоа не значи дека еманципацијата на жените доведе до нивно "расипување" ниту пак жените кои го искористија своето право на интимност со повеќе мажи, истополова интимност и фокус на кариерата се нешто помалку жени или луѓе од оние кои се поортодоксни.
Ниту пак се повредни од поортодоксните, напротив имаат еднаква вредност и статус во општеството.
 

Samurai Jack

Penspinner
Член од
15 април 2012
Мислења
3.659
Поени од реакции
8.659
Zenata nikogash nemala kontinuiran pozitiven status, uste od kameno vreme zenata bila tretirana losho, se znaelo togash, ja mavash so stapot i ja nosish doma vo pesterata, toa e toa, posle toa vreme ide podrug status, odnosno porazbirliv stav za zenite, tie se tretirani podrugo od minatoto, so ljubov, griza i sl.
Porano imalo domakinstvo poradi toa sto dokolku se ima sex so nekoja, nikoj ne znael, nemozele da se pofalat, posto egoto im bilo na nisko nivo, sega toa im e na vrvot, da se pofalat, drugite da imaat jako mislenje za niv, kao ebachi ili slicno. Sega ide drugo vreme, slicno na kamenoto, pak se gubi pozitivniot status, no bez gajle, sigurno vo idnina kje se smeni pak, garant, istorijata se povtoruva.
 

Луси

extreme
Член од
17 септември 2008
Мислења
6.700
Поени од реакции
19.737
Znachi temava ja otvoriv ne so cel da klasificirame sponzirushi I sl zhenski pojavi. Sakam da razvrzeme konverzacija vrzana so sustinskoto bitie na zhenata, za beshtii, vakvi onakvi ima mal miljon temi.

Ke rechete porano bile netolku informirani, tehnoloshki edvaj televizor ili radio, tranzicijata e jasna, site sega znaat mnogu imaat bezbroj sredstva za informacija, rabotite shto bile porano tabua sega ne postoi tabu se e na megdan, I pak pokraj tolkava evolucija pak osnovite ni proizleguvaat od pretcite, zatoa I rekov srzhta na familijata e zhenata, a I toplinata kako ljubovnica I majka.

Kade e sega taa vrednost, toj statut?
 
Член од
20 април 2012
Мислења
3.678
Поени од реакции
9.689
Mozhebi chudno, no ete dosta razmisluvav, sledena od mnogu ubavi primeri na mojte dve babi, koi pred se bile pochituvani kako zheni, kako kluchen del od semejstvoto, shto bi se reklo srzhta na domot. Uzhivale pochit i ljubiv kako zheni prvo, potoa kako majki, a najposle kako domakjinki.
Kade e sega seto toa, ima primeri ne deka ne, no se pomalce od mashkite i zhenskite se reshavaat na brak, se pomalku se spremni da se zhrtvuvaat za zaednichki zhivot, koj pred se znachi kompromis i pochit od dvete strani. Jas se sekjavam na mnogu ubavi primeri od moeto detstvo, ne tolku od mojte roditeli kolku od baba mi i dedo mi, sekogash ja podrzhuvashe, sekoja nokj koga site ke ne smestea vo krevet, tie si razgovaraa dolgo, sekoj den, ne oti odea nesho posebno da pravat pa imaa shto da raskazhuvaat, ama pak si se imaa i da vo prava smisla na zborot si se chuvaa zaedno, i ne samo na stari godini od pochetokot, bash i toa mi e muabetot, pregolemiot izbor na partneri, ili opshto drugiot nachin na zhivot ne dozvoluva da ima seushte golem broj vakvi primeri, zoshto zhenata denes najchesto e opishana kako sex simbol (chest na iskluchoci)? Dali feministichkite dvizenja gi napravija zhenite da sakaat da bidat ramo do ramo so mazhite vo istiot moment gubejki go statusot na pochituvana dama (nezhna, osetliva)? Ili ednostavno poleka na globalno se gubi osetot, za topol dom, dolgorochen ljubovnik i sogovornik pred se prijatel?


Chekam Vashi odgovori, jas se trudam da go zadrzham toa shto me uchela baba mi, do sega vo ovie 12 godini uspeshno go pravam istoto, povrzanosta i toplinata shto ja imame so nego, shto i da pravam nadvor od toa nema takov zhar i polna dusha.
Nedostatok na pocit,feminizam i pred se Liberalniot Modernizam koj dolgo vreme raboti na unistuvanje na semejnite i etickite vrednosti i definitivno uspea vo toa.Isto taka tuka e i individualizmot koj ne e nisto drugo tuku zaviena forma na samozivnost.
 
Член од
28 декември 2011
Мислења
4.371
Поени од реакции
6.207
Nedostatok na pocit,feminizam i pred se Liberalniot Modernizam koj dolgo vreme raboti na unistuvanje na semejnite i etickite vrednosti i definitivno uspea vo toa.Isto taka tuka e i individualizmot koj ne e nisto drugo tuku zaviena forma na samozivnost.
Недостаток на почит кон што/кого? Како феминизмот ги уништува етичките вредности, кои етички вредности ги уништува? Индивидуализмот е екстензија на слободата на чии темели ја основоположивме државата.
 
Член од
12 февруари 2014
Мислења
7.732
Поени од реакции
24.355
Не гледам каква врска има еманципацијата на жената. Колку време треба да трубиме дека еднаквост не е исто со недомаќинлук и неспособност? Денешново општество кое толку многу го сакате е виновно за оваквата појава. Се промовираат погрешни вредности, а со тоа се губи почитта и љубовта.
 
Член од
20 април 2012
Мислења
3.678
Поени од реакции
9.689
Недостаток на почит кон што/кого? Како феминизмот ги уништува етичките вредности, кои етички вредности ги уништува? Индивидуализмот е екстензија на слободата на чии темели ја основоположивме државата.
Pocit megu ljugeto ,megu polovite ,sigurno ne mislev na pocit na tetrebi.
 
Член од
28 декември 2011
Мислења
4.371
Поени од реакции
6.207
Не гледам каква врска има еманципацијата на жената. Колку време треба да трубиме дека еднаквост не е исто со недомаќинлук и неспособност? Денешново општество кое толку многу го сакате е виновно за оваквата појава. Се промовираат погрешни вредности, а со тоа се губи почитта и љубовта.
Нееднаквоста ги приморала жените да бидат домаќинки, не дека биле неспособни. Историски факт е тоа. Еманципацијата го зародува почетокот на крајот на таа нееднаквост
Она што се менува, односно станува покомлексно е нашата дефиниција за слобода.

Pocit megu ljugeto ,megu polovite ,sigurno ne mislev na pocit na tetrebi.
А што е со почитта кон жените како единки еднакви на мажите? Како непочитување на луѓето и меѓу половите доведува до еднаквост?
 

Благоев

The Spartan General
Член од
8 јануари 2014
Мислења
1.357
Поени од реакции
2.087
За да добие една жена таков статус треба доволно да работи на самата себе и на сопствените квалитети за да бидат подобри домаќинки и стабилен столб на семејството. Не се вродени, туку сакаат нега како и секој друг квалитет кај секој човек.

Времето како и се друго е доста ограничен ресурс, и овие квалитети не се некој посебен приоритет кај младите девојки. Затоа што, објективно гледано, изгледаат доста неинтересни, досадни, и најважно, “старомодни“.

Колку од денешниве девојки/жени доволно работат на себе и на сопствените квалитети, и се доволно спремни да жртвуваат дел од забавата и мрзата за да бидат подобри домаќинки, сопруги, и стабилни личности откако ќе се омажат?

А за неинформираноста и другите бла бла глупости на “модерното“ време? Овие нешта се само изговор за избирање на мрзливата опција.
 
Член од
20 април 2012
Мислења
3.678
Поени од реакции
9.689
Нееднаквоста ги приморала жените да бидат домаќинки, не дека биле неспособни. Историски факт е тоа. Еманципацијата го зародува почетокот на крајот на таа нееднаквост
Она што се менува, односно станува покомлексно е нашата дефиниција за слобода.



А што е со почитта кон жените како единки еднакви на мажите? Како непочитување на луѓето и меѓу половите доведува до еднаквост?
Abe aman pak so neednakvost,kaj gledas neednakvost daj molimte objasni!
 
Член од
28 декември 2011
Мислења
4.371
Поени од реакции
6.207
Abe aman pak so neednakvost,kaj gledas neednakvost daj molimte objasni!
Денес не постои, постоела пред феминистичките движења и движењата за еднаквост. Еве дел од нив, жените немале еднаква процентуална застапеност во многу професии, на пример само 5.8% од докторите биле жени, само 3.7% од адвокатите биле жени и помалку од 10% од докторатите припаѓале на жени.
 
Член од
20 април 2012
Мислења
3.678
Поени од реакции
9.689
Денес не постои, постоела пред феминистичките движења и движењата за еднаквост. Еве дел од нив, жените немале еднаква процентуална застапеност во многу професии, на пример само 5.8% од докторите биле жени, само 3.7% од адвокатите биле жени и помалку од 10% од докторатите припаѓале на жени.
Minato svrseno vreme,prajme muabet za problemite so koi denes se soocuvame a ne za nesto so pominalo pred 40 godini.
 
Член од
28 декември 2011
Мислења
4.371
Поени од реакции
6.207
Minato svrseno vreme,prajme muabet za problemite so koi denes se soocuvame a ne za nesto so pominalo pred 40 godini.
Кои се тие проблеми? Правото на развод? Правото на кариера? Правото на уживање во сексот без криење?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom