Каков ефект има казнувањето?

SCORPIO__20

Your sex is on fire
Член од
1 февруари 2007
Мислења
4.380
Поени од реакции
71
psihologot nametnuva prvo razgovor so deteto
a kako vtora metodna merka e kaznuvajneto,i ne sekogas kaznuvanjeto go ima posakuvaniot efekt se e vo zavisnost od nacinot na kaznata i kaznuvanjeto..a sekoe dete moze da se kaznuva na razlicen nacin nekogas da ima pozitiven a nekogas negativen efekt mene iskreno 2 pati me kaznile ko pomal da ne izlagam nadvor a bidejki bevme vo kuka od 2 sprat skokav u dvor i povtorno nadvor :)
 
Член од
9 март 2007
Мислења
483
Поени од реакции
6
Mnogu mi smetse koga rastev (koga hormonite nekontrolirano ti ja matat glavata)i ke me kaznea!Lele od inaet pravev uste po beter!Zatoa moe dete ne bi kaznuvala i smetam deka so razgovaranje BEZ derenje efektot bi bil po golem.Na pragot sum da se sretnam so nesto sto znam deka e tesko-Pubertetot ,samo sto jas ovoj pat sum na drugata strana,ama ke se potrudam so malku podruga politika od onaa sto ja imaa moite roditeli sprema mene!Senadevam deka ke bidam dobar primer na roditel!Iskreno ke se potrudam!:icon_cool:icon_cool:icon_cool
 

^^Mon4e

The sweatest thing
Член од
30 јануари 2007
Мислења
476
Поени од реакции
0
Me kaznuvaat koga praam gluposti i greski, i toa najcesto so zabrana za izlaganje. Mrazam kaznuvanja i mislam deka nemaat mnogu efekt. Decata taka samo inat moze da gi fati. Sto znam... Ali za sreka brgu se odlutuvaat moite.
 
Член од
11 ноември 2007
Мислења
25
Поени од реакции
0
nema nikakov efekt tuku naprotiv stvaranje na buntovnost i revolt kaj deteto(imase vakva slicna tema - najcestite greski na roditelite)
 

tiffany

Тифаниум
Член од
20 мај 2007
Мислења
742
Поени од реакции
13
Буквално ништо не се решава,мене не ме казнувале,моите глупости се решавале со муабет,тоа е човечко.
Гледам како се одвиваат работите кај братучетка ми,нема доволно време да им посвети на своите деца,тие си прават што сакаат и она само ги казнува мисли дека на тој начин ќе постигне нешто.Побудалуваат уште повеќе,толку се мали а веќе не им се живее.
 

--**ЕмА**--

take me as i am
Член од
14 ноември 2007
Мислења
380
Поени од реакции
11
ништо ништо не се решева... имав многу тешки периоди каде што моите веќе не знаеа што да прават со мене... се идеше наопаку, ми беше смачено од тие казни и се равев обратно..мојте мислеа дека постапуваат правилно се до денот кога ми кажаа иди учи и јас реков е што ке идам за џабе и онака пак нема да излезам... многу проблеми имав со тоа , мајка ми ми плачеше секој ден што се случува со мене , јас плачев ради казните и се се среди кога јас се сменив... и многу ми е мило поради тоа...
 
V

Viktoranius

Гостин
Буквално ништо не се решава со казнување. Може само ситуацијата да се распламти. Поубаво е да седнете со вашето дете на добар муабет, отколку да го мавате со дрвена лажица.
 

girlll

§įмθπŞ ďª φΪШ
Член од
28 јануари 2007
Мислења
3.418
Поени од реакции
111
Казнувањето? Зависи од детето.. Има деца што кога ќе ги казнат навистина веќе не ја повторуваат грешката.. Но има и деца што од инат прават тридупло појше глупости.. Еднаш ме казнила во живот мајка ми.. И не и текна пак. Сепак свати дека има и други начини за решавање на проблемите..
 

MaRyJaNe-poison

Beauty in Black
Член од
11 септември 2007
Мислења
2.722
Поени од реакции
167
hm.....zavisi kaj kogo kako....ima razlicni deca ..pomirni i pobuntovni...mene me kaznile mislam ednas ama posle lom praev od inaet...
mada...mislam deka dokolku se "izrece" soodvetna kazna, kade sto potoa sigurno ne ke mu tekne da napravi nekoja glupost (sakav da kazam, ke pazi poveke) togas da..prvo razgovor, pa potoa kazna...
i ne na primer,, nema izleguvanje drugiot vikend, ili zabrana za televizor....bla bla:nenene: jas bi smislila nekoja psihicka kazna, nekoja kazna za da sfati deka stvarno zgresil... ne znam kako da vi objasnam znam ne me sfakate :smir:
 

Apokalipto

Tredici
Член од
4 март 2007
Мислења
15.576
Поени од реакции
2.585
казнување освем болка (ако е физичко - педагошко:drk: ) нема да даде никаков позитивен резултат, ако не веднаш последиците од казната родителите ќе ги почуствуваат подоцна, манифестирани со инает кршење низ куќа тепање на помал брат/сестра и сл. Казнување освем вербално но истото умерено НЕ
 
Член од
30 ноември 2007
Мислења
3
Поени од реакции
0
Kaznata ne znaci nisto.Kaznata ima kontra efekt kaj decata...So decata kako i so site luge site probremi se resavaat so razgovor.Kaj nekoi luge kulturnoto odnesuvanje so decata po pat na razgovor e mnogu po efikasen otkolku samamta kazna.So kaznata decata nekoi raboti potoa gi pravat za inaet.Znaat ako pogresat deka ke bidat kazneti edna nedela ili xxx a potoa pak ke imaat se za pravo za pravat i povtorno se ke se vrti vo krug.Kaznata ne e resenie za problemite.Se tepaat i kaznuaaat samo zivotni a so luge se razgovara i resava...
 
Член од
22 август 2007
Мислења
550
Поени од реакции
16
Па мислам дека казнувањето нема никаков ефект, сигурно не добар, затоа што после тоа дететто само уште повеќе ќе биде исфрустрирано и ќе бунтува. Ама родителите сеуште го немаат тоа сфатено и незнам дали и некогаш ќе го сфатат.
 

Antagonist

Systematic Victory
Член од
7 април 2007
Мислења
842
Поени од реакции
41
тоа зависи од казната, може да има контра ефект, ама може и да делува воспитно.зависи и од пристапот и спроведувањето на казната, и фала богу ниту една казна не смее да биде премногу груба
 
Член од
16 февруари 2007
Мислења
67
Поени од реакции
2
Pa iskreno ne sum bila kaznuvana na bilo kakov nacin mozebi ne sum pravela nekoi tolku "fatalni"greski za da dojdam do kazna.No imav edna drugarka koja ako zakasnese doma 2 minuti od dozvolenoto vreme za izleguvanje tatko i (koj inace bese oficer i sakase da ja vospita pod nekakov si vojnicki rezim) ja kaznuvase so toa sto nema da ja pusta na primer 2 nedeli da izleguva .Jas mislev deka toa e mnogu pogresno zatoa sto koga ke dojdese red za narednoto nejzino izleguvanje taa ne znaese sto pravi.Se odnesuvase nekako cudno kako da sakase da nadohnadi za toa vreme sto ne izleguvala(fakase deckovci bez razmisluvanje,piese nekontrolirano,pusese mnogu cigari ) sto ne bese slucaj kaj nas drugite drugarki.I zatoa mislam deka kaznuvanjeto mozebi na nekoj nacin i ne e korisno t. e. prvo treba da se ispita kako deteto reagira na odreden vid na kazna za da moze kaznata da ima pozitiven efekt a ne toa da go vodi vo sosema pogresen pravec.
 
Член од
10 февруари 2008
Мислења
3.947
Поени од реакции
2.060
Компромис е вистинското решение за вас :icon_lol: Не се согласувам со казнување на децата зашто сметам дека со тоа нема ништо да постигнеме.Ако станува збор за некоја ситна грешка тогаш сметам дека треба да се разговара со детето за да му укажеме на грешката како тоа не би ја повторило истата.Ако пак станува збор за некоја посериозна работа,тогаш повторно треба да се разговара со детето затоа што мора да има некоја причина штом тоа се решило да направи глупост.Така што јас сум за разговор не за казна.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom