Каква пица јадете?

Cruise

Ja sam taj iz Cadjavice
Член од
1 јануари 2013
Мислења
2.038
Поени од реакции
940
Не, во никој случај. Не за друго, не јадам месо веќе цела година т.е би се нарекол вегетаријанец али млечни производи и јајца јадам така да полу-вегетаријанец :) А и мој совет, шунката го расипува вкусот на ваквата пица зашо се става и павлака и јајце, подобро немој шунка ако ја правиш. Пробај, направи ја и кажи ми дали ти се допаднала
Зависи до видот на шумката...Јас си купувам од тие готовите теста,по 16-17 денари што се..Ја поливам со кечап од Полимарк,или Витаминка,обавезно ставам оригано,и сусам така повеќе,кашкавалот може рендан,може и сечкан,и шумка обавезно некоја од 180-200 денари рефус,ако имам дома некоја маслинка ќе турам,печурки стандард,и така ја турам у тавче број 22 или како и да е..Во рерната од шпоретот на дрва за 20 минути ја вадам,одозгоре ја мачкам со павлака и вегета обавезно ќе посипам одозгоре,и ја јадам со Синалко..
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Шумка :X3:

Готовите теста не се убави.
Најдобро брашно е тип 500. Јас ставам домашно пире во него босилек, црн пипер и оригано. Кечапот од витаминка не е за пица, овие од полимарк имаат посебен пица кечап. Кашкавалот како сакаш го ставај секако ќе се стопи. :icon_mrgr:

Шпоретот на дрва може да ја испечи за 5 минути затоа што тестото е тенко и може да достигне поголема температура од 250 степени.
Јас ја печам во фурна на дрва и не ја јадам со синалко. :icon_lol:
 

Cruise

Ja sam taj iz Cadjavice
Член од
1 јануари 2013
Мислења
2.038
Поени од реакции
940
Шумка :X3:

Готовите теста не се убави.
Најдобро брашно е тип 500. Јас ставам домашно пире во него босилек, црн пипер и оригано. Кечапот од витаминка не е за пица, овие од полимарк имаат посебен пица кечап. Кашкавалот како сакаш го ставај секако ќе се стопи. :icon_mrgr:

Шпоретот на дрва може да ја испечи за 5 минути затоа што тестото е тенко и може да достигне поголема температура од 250 степени.
Јас ја печам во фурна на дрва и не ја јадам со синалко. :icon_lol:
Не се убави готовите,али јебига незнам да замесам тесто..Тип 400 е побело брашното..Домашно пире може,али во Велес неможам да најдам некое со прикладна цена..Зимно време ќе нацепам две букови трупчиња,го збаботувам и за 5-10 минути имаш пица,ем во собата на маица седам..
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Не се убави готовите,али јебига незнам да замесам тесто..Тип 400 е побело брашното..Домашно пире може,али во Велес неможам да најдам некое со прикладна цена..Зимно време ќе нацепам две букови трупчиња,го збаботувам и за 5-10 минути имаш пица,ем во собата на маица седам..
Тип 500 поубаво се растрга. Околу 20 ден е оној кечапот наменет за пица од полимарк и е доволно за една пица.
 
Член од
8 јануари 2013
Мислења
5.052
Поени од реакции
12.936
Не јадам многу често пица, јадам само кога едно другарче ќе ме напдне да делиме и секогаш капричиоза се зима. И дека он не јаде печурки, сите печурки ја му ги јадам. Па може да кажам со дупло печурки :D
 

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.725
^Треба ден унапред да планирам за да праам ваква...
Инаку си јадам пица македонија, интересен вкус има.
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.171
Поени од реакции
34.298
^Треба ден унапред да планирам за да праам ваква...
Инаку си јадам пица македонија, интересен вкус има.
Пица Македонија? Кои се состојките? Сигурно е сиромашна и има вкус на смог... :)
 

коцка

Curiouser and curiouser!
Член од
12 јули 2005
Мислења
7.054
Поени од реакции
13.552
куатро формаџи мммммм или моцарела буфала со рукола и чери патлиџанчиња...и сето ова со лути пиперчиња е топ комбинација, залеано со темно пиво!
 

M-1

Добро утро Махачкала!
Член од
6 септември 2010
Мислења
4.243
Поени од реакции
7.363
Ја нејада многу пици, али Кватро Формаџи со сланина ми е доста симпатично пицуле.
Ун аморе гранде, фантастико, делициозе формаџо. Андијамо тути, ќе коза? Форца Џеноа! :)
 

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.725
Пица Македонија? Кои се состојките? Сигурно е сиромашна и има вкус на смог... :)
На вмро има вкус хахаха
Исто како сите пици + домат, кромид, пиперче,сирење и маслинка
 

smole

Ѕверотилук
Член од
26 јануари 2007
Мислења
1.693
Поени од реакции
287
Кои скопски пицерии со достава имаат промоции - плати 2 добиј три и слично?
 
Член од
13 февруари 2015
Мислења
102
Поени од реакции
161
Капричиоза и стелато најчесто.
Во Ла страда ми е најубава, оние што се од Прилеп знаат.
 

Skorp

That guy...
Член од
30 јуни 2010
Мислења
1.173
Поени од реакции
2.112
Alpolia

Osnovata e kao na margarita ali ima magdonos, mozzarella i luk :)
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Пица Македонија? Кои се состојките? Сигурно е сиромашна и има вкус на смог... :)
Тесто и заби :D

Кватро Формаџи и од мене еден глас.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom