Каква пица јадете?

Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.593
Поени од реакции
38.741
Onaa na rekord najcesto 2 za 70, i dobra e donekade se jade nekako :D imam jadeno i na nekoi drugi mesta niz gradov, nisto posebno
 
Член од
6 февруари 2009
Мислења
496
Поени од реакции
462
Домашна, исклучиво домашна :) Не јадам пица со шунка или кулен или било што од месо по нејзе. Мојата домашна пица ја праам со полуготово тесто, го премачкувам со топен маргарин, па ставам и го мачкам со кечап па ставам босилек и оригано како и поросувам со сусам. Земам и ставам печурки, сечкани пиперчиња( лути ), маслинки насечкани и кашкавал ајдемер, па во посебна чинија матам јајце со 2 лажици кисела павлака и истурам одозгора, ставам да се пече на 250 степени и после 10-15 минути ја вадам ...... па добро , и ја јадам :3
Izvini vaka ako ti se zamesham malku ama...ne jadesh meso pretpostavuvam za pozdrava ishrana a gledam jadesh margarin!! Frlaj toa gjubre! Nema neshto poshtetno od margarin i rastitelen kashkaval!!
 
K

Kacar

Гостин
Izvini vaka ako ti se zamesham malku ama...ne jadesh meso pretpostavuvam za pozdrava ishrana a gledam jadesh margarin!! Frlaj toa gjubre! Nema neshto poshtetno od margarin i rastitelen kashkaval!!
Па пица си праам 2-3 пати месечно, и само тогаш шо се вика јадам маргарин. Воглавно не јадам маргарин, путер, растителен кашкавал ( што е тоа ? ) ?!
Сега ја терам баба ми да ми замеси тесто со 'ржано брашно, во кое ставам семиња киноа и микс семиња и лажичка чиа. Откако го расплеснам тестото во плехче, го премачкувам со маргарин ( значи малце маргарин) бидејќи јас не знам пица на која не ставаат маргарин. Ја премачкувам со томато сос, ставам оригано и сусам. Босилекот го исфрлив. Редам со сецкани пиперчиња, патлиџани, проварени печурки, многу маслинки, по некоја и лута пиперка, може да ми текне и грашок да ставам и одозгора поросувам со кравји кашкавал од здравје радово некако најдобар ми е. Ја ставам да се пече на 250 степени а пред да ставам со оној спрејот маслиново масло попрскувам врз зеленчукот. Откако е на пола пат испечена, ја вадам и ставам врз неа матено јајце со лажица павлака и лукче истолчено. Пак ја ставам да се пече и точно по мирисот знам кога е готова. Прекрасно мириса, има неверојатен вкус, вегетаријанците, т.е ово-лакто вегетаријанците ќе ја сакаат многу оваа варијанта на пица.
 

OmarSpears

Stelar
Член од
11 декември 2009
Мислења
1.368
Поени од реакции
3.121
Пица правам со црно, 'ржано брашно и брашно од ин, доматно пире, кравји кашкавал, моцарела и печурки. Понекогаш и маслинки - исклучиво црни. НЕ сум вегетаријанец, ама не сакам салама во пицата. Може бело пилешко месо ама многу ретко.
Научив тесто за пица од 2 состојки кое супер испаѓа и воглавно 3-4 пати месечно правам пица.
 
Член од
1 декември 2011
Мислења
2.680
Поени од реакции
3.053
Kakvo e ova prasanje? Kakva pica jadete.
Ova e grev za picoljubcite. Pica se jade so sve ili so nisto. Mozeda bide sano kecap i kaskaval, a moze i da bide kecap, slanina, pecenica, cherry domati, maslinki, kromid, luk, 47161 vidovi zacini pocnuvajki od origano pa sve do bosilek, sarena sol, cubrica, pa duri i nekoi stavaat kurkuma. Moze da bide so sampinjoni, so bukovka, so jajce ili bez jajce, moze i so luto piperce a moze i so rukola ili zelena salata. Moze pecena, a moze i potpecena. A moze i so svezi stvari odozgora.
Pica si e pica.
I se jade sekakva i sekogas koga ima.
 
Член од
25 јуни 2015
Мислења
462
Поени од реакции
416
Домашната ми е превкусна (со ајвар, кечап, маслинки, шунка, печурки, сирење, кашкавал и оригано)
а од купечките најмногу ја сакам Маргарита!
 
Член од
9 јули 2017
Мислења
380
Поени од реакции
80
Какво сирење се става на пица со рукола и пршута?
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
Oд Доминос, cheddar melt без сланина, со додадена двојна доза гауда (или пармезан) наместо сланината = Г А З Е Њ Е
 
Член од
20 април 2014
Мислења
5.239
Поени од реакции
5.820
Vegetarjanska za bukovacom, lukceta , kromidom, shargarepom, saskavalom i odozdo premazana sa ljuticom i malo putera. Razume se domace skuvano. Bolja pica na svetu ne postoji :P
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Пица со кулен и кашкавал и пица со пилешко и кари. Мераци:love:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom