Каде се иселивте и како?

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.449
Поени од реакции
22.837
За да прашаш и пак да не знаеш.

Нагазна мина си, лесен за подбуцнување, било каква дискусија со тебе е бескорисна и затоа практикувам воздржување од реплицирање на твоите коментари.
znaci ne znaes... ok

aj sega fino odjebi, ocigledno poima nemas sto zboris voobicaeno pisuvas referati gluposti koga mislis deka nesto znaes
 

enzo8

ファックユー
Член од
1 октомври 2023
Мислења
405
Поени од реакции
1.359
Ова дојде како некоја мода последниве години и преку кур ми е да ве читам. Па си реков малце ќе истражувам и сфатив дека стварите не се такви како што ги пишувате. Повеќето што се фалат дека го оствариле сонот се програмери кои работат 3 саати у денот. Нема просечни фаци.
Не бе, глупаку еден, не има, вртиме бургери по немачка и со истите во секој пост се исмеваш.
Ама тоа е, слобода на говор па бедници како тебе што не излегле од соба кажуваат каков е животот горе на обичните луѓе.
Бедотија.
 

Џонтра Волта

Qué miras, bobo?
Член од
20 јули 2020
Мислења
9.100
Поени од реакции
56.026
Јас да сум сакал би емигрирал, само не ме интересира тоа.
Како би емигрирал кога у претходниот пост рече освен луѓе со струка и ИТ нема што да бараат у странство?
А ти од струки си само јутуб експерт, а од ИТ си далеку ко Лисабон од Аљаска.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.900
Поени од реакции
39.380
Не бе, глупаку еден, не има, вртиме бургери по немачка и со истите во секој пост се исмеваш.
Ама тоа е, слобода на говор па бедници како тебе што не излегле од соба кажуваат каков е животот горе на обичните луѓе.
Бедотија.
ти си скромно дете, едно од ретките да се пофали што разнаса бургери. Другиве сите молчат, ја ценам искреноста твоја, камо сите како тебе да беа без тоа филување и слики на инстаграм од елитни локации низ Европа. Човек ќе си рече стварно е така.
Автоматски споено мислење:

Како би емигрирал кога у претходниот пост рече освен луѓе со струка и ИТ нема што да бараат у странство?
А ти од струки си само јутуб експерт, а од ИТ си далеку ко Лисабон од Аљаска.
па не морам да имам струка, можам скараџија да бидам у Хрватска.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.449
Поени од реакции
22.837
ти си скромно дете, едно од ретките да се пофали што разнаса бургери. Другиве сите молчат, ја ценам искреноста твоја, камо сите како тебе да беа без тоа филување и слики на инстаграм од елитни локации низ Европа. Човек ќе си рече стварно е така.
Автоматски споено мислење:



па не морам да имам струка, можам скараџија да бидам у Хрватска.

kolku pleski ke treba da svrtis do 6 cifri eheeeee
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.900
Поени од реакции
39.380
ostanuvanje vo Makedonija e kletva samo po sebe, a toa e taka poradi plemeto planinsko prosto shponsko nepismeno koe ni ja unishtuva kulturata, drzavata i teritorijata. Posle toa idat nesposobnite, nekoi nalik ronche, glupaci sho majka bi si prodale za komfor i redoven income, lesno potkuplivi sitni dushi, nesposobni za nishto osven parazitiranje i klati vrata zemi pari vo administracija.
shtom ovoj shlajm ischezne od Makedonija, kje ima potencijal za neshto nalik Slovenija, inaku ne. Seushte nezaminati od zemjava se samo nostalgicharite po toa shto go imale porano i golem del od toa igra familijata, neshto od neshto kvalitetno e ostanato tuka, drugo se e zaminato i ostaveni sme na likovi koi veruvaat deka nesrekjata zaev trbea da dobie nobelova ili grevovi koi mislat deka mickovski mrsulot kje napravi pozitivna promena
ти зошто не си иселен штом си толку загреан за тоа? Сега ти е приликата. Хрватска бара луѓе, можеш скараџија да бидеш, барем за тоа имаш капацитет.

Иначе животот е во комфорот, секој сака комфор. Дома си е дома. Еве Велигден со фамилијата ќе го прославиш, а не некаде далеку во некое хостелче со паштета и леб.
 

Ivica^

Confident Liar
Член од
14 август 2007
Мислења
11.199
Поени од реакции
16.144
ти зошто не си иселен штом си толку загреан за тоа? Сега ти е приликата. Хрватска бара луѓе, можеш скараџија да бидеш, барем за тоа имаш капацитет.

Иначе животот е во комфорот, секој сака комфор. Дома си е дома. Еве Велигден со фамилијата ќе го прославиш, а не некаде далеку во некое хостелче со паштета и леб.
Велигден со мама и тато ќе ручкаш па после у детска ќе си пуштиш некое филмче да уживаш у празнична атмосфера.
Нема таква прекраснотија у странство.
 
Член од
30 јуни 2020
Мислења
2.539
Поени од реакции
9.564
Уште не ми е јасно зошто се ебаваат вакви теми ама секогаш и никако по исклучок, веќе долги години на форумот.

Аман за аман, живејте кај шо сакате, како шо сакате, со кој шо сакате и не се замарајте со тоа што мислат другите.
Секој си е одговорен за својата судбина, како ќе си ја скрои и во голем дел сме жртви на своите убедувања (во позитивна или негативна смисла).

Секој треба да си најде место под сонцето каде што мисли дека му е добро и секој може да се пресели некаде ако му е лошо или го фатило мерак (не е дрво па да е засаден на едно место).

Празници се, уживајте, не се натегајте дали на некој дома му е вака или онака - не ви е вас дома на крај краева.
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.375
Поени од реакции
7.479
Додај на ова и глобална пЛандемија и да ги видиш после како ќе се нацртаат назад во Македонија за која се колнеле дека нема да ги види повторно ни живи ни мртви.

И одеднаш ги гледаш се вратиле и прво прашање: Што те донесе назад ?

А одговорот: Здравството таму е многу скапо. :place:

Колку такви се изнацртаа во 2020 и 2021 година, повеќе делуваа како бегалци отколку како некои кои живеат подобар живот во странство.
Дали ќе се вратат е дискутабилно прашање. Бидејќи веќе напуштиле работа во МК која е средна плата за МК а добиле минимамец во странство. Сега ако се вратат во МК ги очекува минималец. Не се луѓето ни ваму ни таму.
 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
3.906
Поени од реакции
6.213
Дали ќе се вратат е дискутабилно прашање. Бидејќи веќе напуштиле работа во МК која е средна плата за МК а добиле минимамец во странство. Сега ако се вратат во МК ги очекува минималец. Не се луѓето ни ваму ни таму.
Ne se vrajchaat zatoa shto i vo mk na 30ti nemale pari ni ovde nemaat.
Razlikata e shto do 30ti imaat podobar zhivot i ne si gubat nervite so nepravdi,mito,korupcija shto ima na sekoe metro vo Mk.
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.375
Поени од реакции
7.479
Ne se vrajchaat zatoa shto i vo mk na 30ti nemale pari ni ovde nemaat.
Razlikata e shto do 30ti imaat podobar zhivot i ne si gubat nervite so nepravdi,mito,korupcija shto ima na sekoe metro vo Mk.
Неправди има и во странство, ама ќе ги научат тогаш кога ќе научат јазик тоа да го разберат :)

Вака од почеток ќе им изгледа розово. Инаку си во право, тие што не можеле крај со крај да врзат до 30ти со средна плата во МК, мислам дека и со висока не би врзале ниту во МК, ниту во странство.

Човечкиот фактор игра голема улога.
 
Член од
28 декември 2015
Мислења
3.404
Поени од реакции
5.877
Секој си е одговорен за својата судбина, како ќе си ја скрои и во голем дел сме жртви на своите убедувања (во позитивна или негативна смисла).
Колку само "не".
Многу малку имаме влијание врз судбината.
 
Член од
30 јуни 2020
Мислења
2.539
Поени од реакции
9.564
Колку само "не".
Многу малку имаме влијание врз судбината.
Другар, цитирај ме во некоја друга посоодветна тема и таму може да филозофираме за судбината. Поентата овде ите како е промашена со некои реплики.
 

ausländer

Чичо од Дојчланд
Член од
4 мај 2024
Мислења
154
Поени од реакции
233
Случајно најдов работа и ми извадија виза. Не бев на чисто дали сакам да живеам баш во Дојчланд, но сепак дадов шанса, дојдов, пробав, направив математика предности и недостатоци и решив да останам. Инаку генерално причина за иселување беше општата безперспективност на држвата и веројатно егото, не можев да гледам какви ликови владеат.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom