Каде се иселивте и како?

Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.900
Поени од реакции
39.385
Јас мигрирав на 38 години, не гледам зошто и ти не би можел.
Побитно е дали си спремен да направиш жртва во првите неколку години дури да се вклопиш во системот и да дојдеш до перманентна виза.
кои ти се примањата на годишно ниво и до каде си со станбеното прашање?
 

Xibalba

Corona Australis
Член од
24 јануари 2012
Мислења
6.079
Поени од реакции
11.469
кои ти се примањата на годишно ниво и до каде си со станбеното прашање?
Имам стан под хипотека и имам годишни примања. Земав и Аус државјанство.
Друго нешто?
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.900
Поени од реакции
39.385
Имам стан под хипотека и имам годишни примања.
Друго нешто?
доволно е тоа, работата е што он нема и ти го убедуваш да оди некаде. Као trust me bro, јако е, само немаш 6 цифри работа како мене и уште една плата од жена ми, али тоа не ти го кажувам.
 

Xibalba

Corona Australis
Член од
24 јануари 2012
Мислења
6.079
Поени од реакции
11.469
доволно е тоа, работата е што он нема и ти го убедуваш да оди некаде. Као trust me bro, јако е, само немаш 6 цифри работа како мене и уште една плата од жена ми, али тоа не ти го кажувам.
6 цифри плата овде е просечна плата за full time вработен.
И не сум женет, ако мислиш дека се шлепам на жена.

ПС. Не убедувам никого, само кажувам дека возраста не е пресудна за успешно мигрирање, има и многу други фактори
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.900
Поени од реакции
39.385
6 цифри плата овде е просечна плата за full time вработен.
И не сум женет, ако мислиш дека се шлепам на жена.
верувам дека е. Лажете луѓе ги убедувате да веруваат у вашите фантазии и шизфорении.
 

ausländer

Чичо од Дојчланд
Член од
4 мај 2024
Мислења
157
Поени од реакции
239
кои ти се примањата на годишно ниво и до каде си со станбеното прашање?
Зашто бе поставуваш вака површни, да не кажам глупи прашања? Вистинско прашање би било, дали смета дека квалитетот на живот му е подобар или полош од претходно.
Зашто мислиш дека се е во висината на примањата и дали поседуваш стан/куќа или не?
Стандардна пракса помеѓу докторите и други добро платени професии овде е работење 25 саати место 40 со цел повеќе да уживаат во животот.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.900
Поени од реакции
39.385
Зашто бе поставуваш вака површни, да не кажам глупи прашања? Вистинско прашање би било, дали смета дека квалитетот на живот му е подобар или полош од претходно.
Зашто мислиш дека се е во висината на примањата и дали поседуваш стан/куќа или не?
Стандардна пракса помеѓу докторите и други многу платени професии овде е работење 25 саати место 40 со цел повеќе да уживаат во животот.
не е глупо, сите да ги поставуваат тие прашања место твоите глупи, немаше да се заебат и да живат под кирија и да се срамат да се вратат со наведната глава.
 

Xibalba

Corona Australis
Член од
24 јануари 2012
Мислења
6.079
Поени од реакции
11.469
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.900
Поени од реакции
39.385
баки, доларот австралиски е 37 денари, американскиот е 56. Има разлика. Мислев споредба со евро или долар американски, не со тие банкноти таму.

А и овде просечна плата е 40к, но не значи дека сите земаат толку. Грото се на 25.
 

Xibalba

Corona Australis
Член од
24 јануари 2012
Мислења
6.079
Поени од реакции
11.469
баки, доларот австралиски е 37 денари, американскиот е 56. Има разлика. Мислев споредба со евро или долар американски, не со тие банкноти таму.

А и овде просечна плата е 40к, но не значи дека сите земаат толку. Грото се на 25.
Ок баки, ме разубеди, се враќам во Мк да работам за 40к денари :kuracc:
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.900
Поени од реакции
39.385
Ок баки, ме разубеди, се враќам во Мк да работам за 40к денари :kuracc:
те фатив у лајна и сега квичиш. Ќе ми дробите овде како рози цветале. Нормално за некои луѓе цветаат, но не за сите.
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.692
Поени од реакции
18.207
доволно е тоа, работата е што он нема и ти го убедуваш да оди некаде. Као trust me bro, јако е, само немаш 6 цифри работа како мене и уште една плата од жена ми, али тоа не ти го кажувам.
Е добро де, и трошковите се пониски (кредит/кирија). Австралија секогаш би ја избрал пред Америка ако се споредат стапки на криминал, бездомници и здравство.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.900
Поени од реакции
39.385
Е добро де, и трошковите се пониски (кредит/кирија). Австралија секогаш би ја избрал пред Америка ако се споредат стапки на криминал, бездомници и здравство.
Не ме занима кај оди, ако сака и на антартик нека живее. Но нека не ги лаже луѓето.
 

ausländer

Чичо од Дојчланд
Член од
4 мај 2024
Мислења
157
Поени од реакции
239
не е глупо, сите да ги поставуваат тие прашања место твоите глупи, немаше да се заебат и да живат под кирија и да се срамат да се вратат со наведната глава.
Ти што живееш со мама и тато, не се срамиш? Горд си? Барем подработуваш по нешо или бараш за на кафе?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom