Каде се иселивте и како?

Член од
21 мај 2021
Мислења
736
Поени од реакции
1.599
Лаеше како куче на секој што е заминат во странство и на крај го врзаа во куќичката за да биде мирен.:pos:

Несфатливо е да бидеш толку нападен спрема луѓе кои одлучиле да бараат подобар живот, кој поради финансиски причини, кои поради општествени.Докажуваш колку само просечните луѓе во државава се неподносливи и канцери, па затоа останатите си бегаат од такви како тебе малограѓани.
 
Член од
20 април 2023
Мислења
961
Поени од реакции
2.345
Лаеше како куче на секој што е заминат во странство и на крај го врзаа во куќичката за да биде мирен.:pos:

Несфатливо е да бидеш толку нападен спрема луѓе кои одлучиле да бараат подобар живот, кој поради финансиски причини, кои поради општествени.Докажуваш колку само просечните луѓе во државава се неподносливи и канцери, па затоа останатите си бегаат од такви како тебе малограѓани.
toa mu e odbranbeniot mehanizam, ako se pogledne vo ogledalo i ja sfati realnosta, kje treba da si go banira profilot i da izleze da zivee
 
Член од
20 септември 2008
Мислења
12.746
Поени од реакции
9.873
me boli kur za evropa iskreno... vo aus setam u sekoe vreme. isto niz azija.

doma e kade sto sum. ic ne mi pravi razlika dali e toa skopje, melburn, bali ili manila. imaj ti pari, i zelba za zivot, zurka ima sekade.
Офчар разбуди се не бладај.Ќе свршиш у гаки.
 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
4.133
Поени од реакции
6.542
Се е релативно. Ако заработуваш подпросечна плата, немаш заштеда, седиш под кирија и немаш опција да купиш имот во убава населба навистина имаш полош стандард од Македонија. Убаво е да се биде надвор и да се вратиш дома за да видиш што е добро и што е лошо. Дека е најлошо кај нас не е, дека е најдобро во странство не е.

Не е за вреѓање али членови на форумов што се тешат дека седењето под кирија е нормална работа збори за нивниот напредок во местото кадешто седат. Помалку трубање тука на форумов треба и повеќе напор и работа.
Јас бев во странство купив имоти и се вратив во МК. Знам што е добро што е лошо за мене лично.

Такада ако сакаш да се селиш слободно појди види како е. :)
Abe prijatele, ne znam kaj si bil i shto imoti si kupil. Ama znam deka za 150m2 kujca treba da se nacrtam 600 000€ + 11% manipulativni troshoci ( prenos, danok....)
Stan od 65m2 od 300 000€ nagore.

I sega ti kazhi mi so koja plata bi mozhel da ja odplatam za da recheme 25-30 godini.
I dali imash predstava kolku e samo kamatata .
 
Член од
29 март 2024
Мислења
387
Поени од реакции
762
Abe prijatele, ne znam kaj si bil i shto imoti si kupil. Ama znam deka za 150m2 kujca treba da se nacrtam 600 000€ + 11% manipulativni troshoci ( prenos, danok....)
Stan od 65m2 od 300 000€ nagore.

I sega ti kazhi mi so koja plata bi mozhel da ja odplatam za da recheme 25-30 godini.
I dali imash predstava kolku e samo kamatata .
Како мислиш дали имам претстава? Па ми стојат имотите и сеуште се одплатуваат.
За сума од 600,000 ти треба надпросечна плата ако си во европа. Ке го испотиш гзот ке заштедиш за депозит и ке земеш кредит.
Ако заработуваш малку ке земеш и втора работа, најбитно е да влезеш во маркетот.

Долгорочно ке ти биде исплатлива инвестиција.
Едина друга опција што те утешува да седиш под кирија е ако ги штедиш останатиот дел од парите и знаеш како да го инвестираш и оплодиш во акции, злато, бизниси итн итн. Али реалноста е 99% од луѓето не се разбираат на ова поле и повеќето ги губат парите.

Шлепање под кирија година во година е вртење во круг и не е уопште за фалење.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: A__

Ocajna

Domakjinka
Член од
29 јануари 2007
Мислења
1.407
Поени од реакции
2.385
Муабетот од темава резимиран.

Магарето му рекло на тигарот:
– Тревата е сина.
Тигарот одговорил:
– Не, тревата е зелена!
Настанала расправија и отишле кај лавот, кралот на шумата, да ги решат несогласувањата.
Уште пред да стигнат до местото во шумата каде што лавот седел на својот престол, магарето почнало да плаче:
– Ваше височество, дали е вистина дека тревата е сина?
Лавот одговорил:
– Да, тревата е сина.

Магарето се воодушевило и продолжило:
– Тигарот не се согласува со мене, се расправа и ме нервира. Те молам казни го.
Кралот на ѕверовите тогаш рекол:
– Тигарот ќе биде казнет со 5 години молчење!
Магарето радосно скокнало и продолжило, задоволно повторувајќи:
– Тревата е сина, тревата е сина…
Тигарот, прифаќајќи ја својата казна, го прашал лавот:
– Ваше височество, зошто ме казнувате? Дали тревата е зелена?

Лавот одговорил:
– Навистина, тревата е зелена.
Изненадениот тигар прашал:
– Тогаш зошто ме казнуваш?
Лавот на тоа му одговорил:
– Нема врска со тоа дали тревата е сина или зелена. Казната што ја добивте е дека толку храбро и интелигентно животно како Тигарот не може да си го губи времето расправајќи се со магарето. И да доаѓа кај мене со вакви прашања“.
 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
4.133
Поени од реакции
6.542
Како мислиш дали имам претстава? Па ми стојат имотите и сеуште се одплатуваат.
За сума од 600,000 ти треба надпросечна плата ако си во европа. Ке го испотиш гзот ке заштедиш за депозит и ке земеш кредит.
Ако заработуваш малку ке земеш и втора работа, најбитно е да влезеш во маркетот.

Долгорочно ке ти биде исплатлива инвестиција.
Едина друга опција што те утешува да седиш под кирија е ако ги штедиш останатиот дел од парите и знаеш како да го инвестираш и оплодиш во акции, злато, бизниси итн итн. Али реалноста е 99% од луѓето не се разбираат на ова поле и повеќето ги губат парите.

Шлепање под кирија година во година е вртење во круг и не е уопште за фалење.
Bravo,
Kolumbo go otkri patot do Amerika!
Ce si zemish depozit, ce si rabotish dupla rabota, ce ce ce ce ce ce
I nakrajot kurot podebel i v gas i v usta.

Da jas ce rintam 30 godini po dve smeni za cigli, da be jas ce zaglavuvam vo krediti za dva zhivoti,

A ti teknalo da pomislish kako ce go krkash so segashnive kamati i tie shto doajgaat.
i znajsh kolku plajchash mesechno kamata na tie tvoi 600 000 ?

Bez galje Eve go komshijava (ako sakash i sliki od kujchata ce ti pratam)

500000 ja kupi stara od 1971 god. na toa mu lupnaja ushte 55000 za prenos i ostali gluposti.
i eve 3 godini ja renovira i ushte ne mu e zavrshena. Majkata mu se rasplachi od pari shto gi nema davanje.
Sedi pod kirija zatoa shto vo negovata ne mozhi. i majkata mu se ebava.

Sega ne znaj shto da praj dali da ja doprava ili da ja prodava. A cenite se za edno 15-20% padnati i ushte ce pajgaat.

Zoshto? Beshe "pameten" i praveshe Investicija za cel zhivot.
 

Ocajna

Domakjinka
Член од
29 јануари 2007
Мислења
1.407
Поени од реакции
2.385
Глупо е да се убедуваме каде е подобро, кога имаш пари секаде е добро, но сепак, во мк неможе да ти е добро и кога имаш пари, заради тоа што е гнасно, загадено, загадена почва, храна, воздух, болести има многу повеќе можеш да се заразиш од нешто преку храната, некое тровање да добиеш одколку во странство, не се исполнуваат стандардите за ништо ама баш за ништо. Системот е срање. Грда е сликата. Те газат коли на пешачки, те касаат глутници кучиња на улица, џунгла. Одвратно е. Искрено да си одам овој пат и повеќе не се враќам, првиот пат 5 години си немав дојдено, дај Боже вториов ич да не дојдам. Ни за пензија.
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.425
Поени од реакции
7.707
Како мислиш дали имам претстава? Па ми стојат имотите и сеуште се одплатуваат.
За сума од 600,000 ти треба надпросечна плата ако си во европа. Ке го испотиш гзот ке заштедиш за депозит и ке земеш кредит.
Ако заработуваш малку ке земеш и втора работа, најбитно е да влезеш во маркетот.

Долгорочно ке ти биде исплатлива инвестиција.
Едина друга опција што те утешува да седиш под кирија е ако ги штедиш останатиот дел од парите и знаеш како да го инвестираш и оплодиш во акции, злато, бизниси итн итн. Али реалноста е 99% од луѓето не се разбираат на ова поле и повеќето ги губат парите.

Шлепање под кирија година во година е вртење во круг и не е уопште за фалење.
Убав имот си купил во странство.
gcpcf48270dd9aa449cac5b439796460835.jpg
Колку те чинеше?
 
Член од
29 март 2024
Мислења
387
Поени од реакции
762
Bravo,
Kolumbo go otkri patot do Amerika!
Ce si zemish depozit, ce si rabotish dupla rabota, ce ce ce ce ce ce
I nakrajot kurot podebel i v gas i v usta.

Da jas ce rintam 30 godini po dve smeni za cigli, da be jas ce zaglavuvam vo krediti za dva zhivoti,

A ti teknalo da pomislish kako ce go krkash so segashnive kamati i tie shto doajgaat.
i znajsh kolku plajchash mesechno kamata na tie tvoi 600 000 ?

Bez galje Eve go komshijava (ako sakash i sliki od kujchata ce ti pratam)

500000 ja kupi stara od 1971 god. na toa mu lupnaja ushte 55000 za prenos i ostali gluposti.
i eve 3 godini ja renovira i ushte ne mu e zavrshena. Majkata mu se rasplachi od pari shto gi nema davanje.
Sedi pod kirija zatoa shto vo negovata ne mozhi. i majkata mu se ebava.

Sega ne znaj shto da praj dali da ja doprava ili da ja prodava. A cenite se za edno 15-20% padnati i ushte ce pajgaat.

Zoshto? Beshe "pameten" i praveshe Investicija za cel zhivot.
Дуплирана е вредноста на имотите не им е падната :pos:
Само што ја кренав киријата на 2та за 30% минатиот месец.
Теши се ти дека е подобро да седиш под кирија цел живот и нека ти ја зголемува некој кога ке му прдне.

Тоа што не си успеал да се снајдеш кажува све за самиот тебе. Ебем ти живот во странство ако не спечалиш нешто и живееш месец за месец како голтар.
Автоматски споено мислење:

Глупо е да се убедуваме каде е подобро, кога имаш пари секаде е добро, но сепак, во мк неможе да ти е добро и кога имаш пари, заради тоа што е гнасно, загадено, загадена почва, храна, воздух, болести има многу повеќе можеш да се заразиш од нешто преку храната, некое тровање да добиеш одколку во странство, не се исполнуваат стандардите за ништо ама баш за ништо. Системот е срање. Грда е сликата. Те газат коли на пешачки, те касаат глутници кучиња на улица, џунгла. Одвратно е. Искрено да си одам овој пат и повеќе не се враќам, првиот пат 5 години си немав дојдено, дај Боже вториов ич да не дојдам. Ни за пензија.
Супер иселисе и живеј во странство. Таму е мед и млеко. А по форумџииве гледам сврзуваат крај со крај. :pos:
 

Ocajna

Domakjinka
Член од
29 јануари 2007
Мислења
1.407
Поени од реакции
2.385
Дуплирана е вредноста на имотите не им е падната :pos:
Само што ја кренав киријата на 2та за 30% минатиот месец.
Теши се ти дека е подобро да седиш под кирија цел живот и нека ти ја зголемува некој кога ке му прдне.

Тоа што не си успеал да се снајдеш кажува све за самиот тебе. Ебем ти живот во странство ако не спечалиш нешто и живееш месец за месец како голтар.
Автоматски споено мислење:


Супер иселисе и живеј во странство. Таму е мед и млеко. А по форумџииве гледам сврзуваат крај со крај. :pos:
Абе чоек, не биди толку уфуран дека само ти издаваш станови под кирија, глупо е да вреѓаш. Секој може да каже што сака ваму, и онака на никој не му е гајле.
 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
4.133
Поени од реакции
6.542
Дуплирана е вредноста на имотите не им е падната :pos:
Само што ја кренав киријата на 2та за 30% минатиот месец.
Теши се ти дека е подобро да седиш под кирија цел живот и нека ти ја зголемува некој кога ке му прдне.

Тоа што не си успеал да се снајдеш кажува све за самиот тебе. Ебем ти живот во странство ако не спечалиш нешто и живееш месец за месец како голтар.
Автоматски споено мислење:
Ti na kurot da ne si vide dali sum uspeal ili ne?
30% zgolemil kirija. Woww.
Abe kazhi okolku dolzhish na bankite i ushte kolku godini ti trebaat da isplatish se.
 
Член од
12 јануари 2015
Мислења
2.215
Поени од реакции
3.619
Дуплирана е вредноста на имотите не им е падната :pos:
Само што ја кренав киријата на 2та за 30% минатиот месец.
Теши се ти дека е подобро да седиш под кирија цел живот и нека ти ја зголемува некој кога ке му прдне.

Тоа што не си успеал да се снајдеш кажува све за самиот тебе. Ебем ти живот во странство ако не спечалиш нешто и живееш месец за месец како голтар.
Автоматски споено мислење:


Супер иселисе и живеј во странство. Таму е мед и млеко. А по форумџииве гледам сврзуваат крај со крај. :pos:
Ист си кано со муабетиве. Им се поклопило од икс причини да ја здуваат од Македонија (најверојатно затоа што и двајцата биле голтари во истата), натепале некако пари, и сега ќе се курчат дека издавале имоти под кирија или имале свој бизнис. Океј е, браво. Остајте не нас другите да врзуваме крај со крај.
 
Член од
16 јули 2021
Мислења
246
Поени од реакции
558
Како мислиш дали имам претстава? Па ми стојат имотите и сеуште се одплатуваат.
За сума од 600,000 ти треба надпросечна плата ако си во европа. Ке го испотиш гзот ке заштедиш за депозит и ке земеш кредит.
Ако заработуваш малку ке земеш и втора работа, најбитно е да влезеш во маркетот.

Долгорочно ке ти биде исплатлива инвестиција.
Едина друга опција што те утешува да седиш под кирија е ако ги штедиш останатиот дел од парите и знаеш како да го инвестираш и оплодиш во акции, злато, бизниси итн итн. Али реалноста е 99% од луѓето не се разбираат на ова поле и повеќето ги губат парите.

Шлепање под кирија година во година е вртење во круг и не е уопште за фалење.
А тоа за тебе е једини критериум за успех и не признаваш ништо друго демек?
Ја знам луѓе у странство, си пичат под кирија, ама си живеат живот, шетања, ресторани, викенди, си ја удриле на мерак, а знам и у МК доста богати што освем што се фатиле за парите и за имотите ништо не виделе од живот ни од МК, а камоли од светот. Не сакам да испадне како навреда кон тебе, не се знаеме, и се надевам нема да го сфатиш така, но за мене е поразително да немаш излезено од земја или самата земја да ја немаш прошетано, битно имоти и пари имаш, и демек си успеал. Да цитирам еден од браќата Грим: „Човек не живее само од леб“.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom