Каде ова лето? - прашања и предлози за туристички дестинации

ManUtdChampions

Lleyton Hewitt
Член од
5 февруари 2009
Мислења
32.412
Поени од реакции
42.670
Некој што бил во Алгарве, Португалија да предложи некоја плажа што е must see и како е најпаметно да се шета низ регионот? Дали има редовни автобуски линии меѓу градчињата и некои организирани тури или најдобра опција е rent a car? :)
 
Член од
8 јануари 2013
Мислења
5.055
Поени од реакции
12.937
Каков Улцињ какве пизде материне, и мене ко мал перцепција за добра плажа ми беше ако е песочна па квичев ако не е песочна плажата, ама како минаа годините, можам да заклучам дека светлосни години е подобра плажа на Хрватска со природна сенка, отколку плажа на факинг Улцињ или Паралија.
Абе како може и воопшто да се споредуваат, природна сенка од бор или друго дрво над тебе, слушаш звуци на природата, звукот од птиците се меша со звукот на бранови, дувка убаво ветренце од природната сенка, не се замараш ниту со купување и влечење чадори, ниту фрлаш брдо пари на лежалки+чадор од кафичи, ниту имаш бучна музика од барови, водата одиш 5 метра уште се гледа бистро се, има мир и не ти продава никој крофни тетоважи алки наочари курци палци, бар не во 90% од плажите.
Од друга страна имаш песок што на секој ветер ти оди во очи, 5 нивоа на бранови ко у Сани Бич да си + нинџи што ти кршат амбиентот и ти влеват чувство на небезбедност (ова за Улцињ), трчај по чадорот ако удри јак ветер а ти си во вода, нервирај се ако на некој му текнало цела плажа да ја откупи и да нема чадори или просторот за чадори слободниот да е фул. Понатаму од сите страни курци палци се дешаваат, мало дете ти копа песок па песокот пола во тебе оди, црнец те замара да купиш наочари, саати ти вика дека убаво ти стојат, морето мутно. И шо ми вреди уствари тој песок, што ми вреди тоа што без мака ќе сум влезел во водата, ако ја мир немам а одам на ОДМОР.
И ова не важи секако за сите места, ама кога ќе се спомне Грција, на 80% на луѓето им текнуваат места ко Врасна, Пефкохори, Неа Потидеа, Паралија, а не места како Скопелос, Крит, Родос, така да еве тие што не мрднале од тие места, нека мрднат, бар парите не се проблем пошто дојде време на ефтини аранжмани, авионски летови за приватна режија итн. Да споредувавме Бол на Брач или Стинива на Вис со лагуна Балос или Елафониси на Крит, па ајде да развивавме дискусија. Ама вака рендом плажа Хрватска >> рендом плажа Црна Гора/рендом плажа Грција. Сега ќе речете речете што е со муабетов, ама стварно има луѓе што мртви сериозни ќе ти речат “заеби Хрватска таму камења било све, тука бар имаш песочна плажа, има тезги, срби продаваат гиро, а и наши има ќе се најдеш со некој.“ :вонзем:
 
Последно уредено:
Член од
12 јануари 2015
Мислења
2.169
Поени од реакции
3.467
Од моето скромно искуство за летни одмори, препорака е да се избегнуваат краците во Грција. Од островите само на Лефкада сум бил, а сигурно има и многу поубави од нив. Причина зашо не сум ги посетил пошо сеуште не сакам такви пензионерски одмори, ама па и не ми значи до толку. Малта* е исто убаво за тие што сакаат бистра вода, карпести се претежно плажите, освен 1-2 ама тие се пуни со луѓе и не е тоа тоа. Во комбинација со шетање, Малта би била кул дестинација за 6-7 дена.

Што подалеку од балканци, тоа подобро!

*Пред некој да ми рече за Малта дека има многу наши таму, го знам тоа. Ама рмбаат и не одат на плажите, бар кај шо одат туристи. Од туристи највише среќавав скандинавци, германци и шпанци.
 
Член од
15 април 2019
Мислења
1.086
Поени од реакции
1.542
vo grcija standard idam pa taka I ova leto[DOUBLEPOST=1561754547][/DOUBLEPOST]
Ќути, за жал и Хрватска веќе ни е надвор од досег, стаса време француската ривиера да е поевтина од екс ЈУ земја.
hrvatska e ubava ama oddamna ne e za nas, poevtino vo turcija ili egipet ke se pomine nego vo hrvatska, kako ide vreme I u bugarija ke bide skapo a za francija I italija ne e mnogu golema razlikata of grcija hrvatska.
ohrid I dojran se skoro kolku na more da se ide.[DOUBLEPOST=1561754739][/DOUBLEPOST]
Каков Улцињ какве пизде материне, и мене ко мал перцепција за добра плажа ми беше ако е песочна па квичев ако не е песочна плажата, ама како минаа годините, можам да заклучам дека светлосни години е подобра плажа на Хрватска со природна сенка, отколку плажа на факинг Улцињ или Паралија.
Абе како може и воопшто да се споредуваат, природна сенка од бор или друго дрво над тебе, слушаш звуци на природата, звукот од птиците се меша со звукот на бранови, дувка убаво ветренце од природната сенка, не се замараш ниту со купување и влечење чадори, ниту фрлаш брдо пари на лежалки+чадор од кафичи, ниту имаш бучна музика од барови, водата одиш 5 метра уште се гледа бистро се, има мир и не ти продава никој крофни тетоважи алки наочари курци палци, бар не во 90% од плажите.
Од друга страна имаш песок што на секој ветер ти оди во очи, 5 нивоа на бранови ко у Сани Бич да си + нинџи што ти кршат амбиентот и ти влеват чувство на небезбедност (ова за Улцињ), трчај по чадорот ако удри јак ветер а ти си во вода, нервирај се ако на некој му текнало цела плажа да ја откупи и да нема чадори или просторот за чадори слободниот да е фул. Понатаму од сите страни курци палци се дешаваат, мало дете ти копа песок па песокот пола во тебе оди, црнец те замара да купиш наочари, саати ти вика дека убаво ти стојат, морето мутно. И шо ми вреди уствари тој песок, што ми вреди тоа што без мака ќе сум влезел во водата, ако ја мир немам а одам на ОДМОР.
И ова не важи секако за сите места, ама кога ќе се спомне Грција, на 80% на луѓето им текнуваат места ко Врасна, Пефкохори, Неа Потидеа, Паралија, а не места како Скопелос, Крит, Родос, така да еве тие што не мрднале од тие места, нека мрднат, бар парите не се проблем пошто дојде време на ефтини аранжмани, авионски летови за приватна режија итн. Да споредувавме Бол на Брач или Стинива на Вис со лагуна Балос или Елафониси на Крит, па ајде да развивавме дискусија. Ама вака рендом плажа Хрватска >> рендом плажа Црна Гора/рендом плажа Грција. Сега ќе речете речете што е со муабетов, ама стварно има луѓе што мртви сериозни ќе ти речат “заеби Хрватска таму камења било све, тука бар имаш песочна плажа, има тезги, срби продаваат гиро, а и наши има ќе се најдеш со некој.“ :вонзем:
sporedbava ti e sporedi Dubrovnik so Sozopol, ne bitno toa bitno kako ke si pominsh I kako gledash na rabotite.
 
Последно уредено:
Член од
14 октомври 2010
Мислења
5.124
Поени од реакции
15.950
Тешка сељачана Грци живеат на краците (етнички Македонци со комплекси да бидеме реални), скраја да е да си женско со плави очи и бел тен а и во глобала (значи во глобала, да не се навреди некој) тешка сељачана Македонци одат таму.
Ме погоди во срце со ова. Цел живот ме зјапаат по плажи ради тенот, во неверување се луѓето, па ми коментираат, па дали сум била нешто болна ... и тенот им смета на сељачанава, кај нас и србиве се кумур мора да сме, иначе си нешто несалам. Не ми смета мене мојот тен, али незгодно ти прават вакви сељаци.
Лани бевме Скијатос и за првпат во живот не добив нити некој чуден поглед, нити коментар, апсолутно никој не се замара со никој. И отсега би идела само на такви дестинации за одмор.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Ме погоди во срце со ова. Цел живот ме зјапаат по плажи ради тенот, во неверување се луѓето, па ми коментираат, па дали сум била нешто болна ... и тенот им смета на сељачанава, кај нас и србиве се кумур мора да сме, иначе си нешто несалам. Не ми смета мене мојот тен, али незгодно ти прават вакви сељаци.
Лани бевме Скијатос и за првпат во живот не добив нити некој чуден поглед, нити коментар, апсолутно никој не се замара со никој. И отсега би идела само на такви дестинации за одмор.
Кај мене е: Од кај ги купи леќите? :pos: :toe:
 
Член од
3 декември 2010
Мислења
168
Поени од реакции
77
Некој/а да сподели искуство со Rapsody или Balkan Fun?
Може и приватно да ми пишете.
 
Член од
21 мај 2019
Мислења
17
Поени од реакции
1
Здраво на сите! Ова лето го планирам за Турција, па ми треба мала помош околу агенција и дестинација (не сакам Кушадаси). Чартер и хотел all inclusive ама поскромнен. Благодарам
 
Член од
21 јануари 2018
Мислења
142
Поени од реакции
148
Здраво. Знам дека Визер нема лет до Турција па да прашам тука да не знае некој.
Како се стигнува до Аланија ? Дали има летови од Македонија директно до Аланија било чартер лет или слично ?
Поздрав
 
Член од
19 февруари 2016
Мислења
413
Поени од реакции
82
има прашај по агенциите ако даваат само авионски превоз без хотелски аранжман,
 
Член од
28 февруари 2017
Мислења
2.770
Поени од реакции
2.682
Здраво. Знам дека Визер нема лет до Турција па да прашам тука да не знае некој.
Како се стигнува до Аланија ? Дали има летови од Македонија директно до Аланија било чартер лет или слично ?
Поздрав
До Аланија со пакет аранжман од некоја наша агенција или до Истанбул со Пегасус, па од таму до Аланија.
 
Член од
29 март 2013
Мислења
4.508
Поени од реакции
4.331
Здраво. Знам дека Визер нема лет до Турција па да прашам тука да не знае некој.
Како се стигнува до Аланија ? Дали има летови од Македонија директно до Аланија било чартер лет или слично ?
Поздрав
Авионски до Анталија, па отпосле од Анталија до Аланија со друг превоз (организиран од агенцијата).
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.808
Поени од реакции
15.731
Да не отварам нова Тема, што стана со најавените нови сигурносни Работи за влез во ЕУ на нонЕУ цитизен, а од 01,01,2020 ????
не е само за 1 евро +, ама ионака има гужви на граница ....
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.808
Поени од реакции
15.731
Да не отварам нова Тема, што стана со најавените нови сигурносни Работи за влез во ЕУ на нонЕУ цитизен, а од 01,01,2020 ????
не е само за 1 евро +, ама ионака има гужви на граница ....
фала ку*цу што викаат, ај и ние да покажеме заби

....На 30.12.2019 во 12.30 часот на Граничен премин „Меѓународен аеродром - Скопје“, од слобода бил лишен Н.Ц.С.(53) од Велика Британија, бидејќи при пасошка контрола било констатирано дека го пречекорил туристичкиот престој. Тој бил предаден на полициски службеници од Регионалниот центар за гранични работи Север за поматамошна постапка.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom