Каде ова лето? - прашања и предлози за туристички дестинации

Член од
27 ноември 2007
Мислења
30.528
Поени од реакции
69.295
Ок и значи од тоа местот Страцин до Кратово има 20 км :D? ако е стварно како што кажуваш ќе одам само да си најдам придружник :sneaky:
Така нешто, околу 20-тина километри :icon_mrgr:
Се ова што ти го кажав е од што сум одел 4-5 пати на утакмици Силекс-Вардар. Пошто лани не ни дадоа да влеземе во Кратово не истоварија кај Страцин и се заинативме па одевме 20 километри до стадионот :D
Одевме едно 3 и пол саати...
А пошто имам добра меморија, запамтив скоро се :D
Мислам дека е одлично за возење со точак тој предел. Бар јас да имав точак, би одел да го извозам :icon_mrgr: Е сега што е пусто малце, тоа друга работа :)
Али по пат има околни селца, има и продавничка за да купиш нешто ако ти треба.
 
L

.Lost Angel.

Гостин
Така нешто, околу 20-тина километри :icon_mrgr:
Се ова што ти го кажав е од што сум одел 4-5 пати на утакмици Силекс-Вардар. Пошто лани не ни дадоа да влеземе во Кратово не истоварија кај Страцин и се заинативме па одевме 20 километри до стадионот :D
Одевме едно 3 и пол саати...
А пошто имам добра меморија, запамтив скоро се :D
Мислам дека е одлично за возење со точак тој предел. Бар јас да имав точак, би одел да го извозам :icon_mrgr: Е сега што е пусто малце, тоа друга работа :)
Али по пат има околни селца, има и продавничка за да купиш нешто ако ти треба.
Чим е пусто ќе се изгубам ако не се оди по еден пат ако :( Него знам тој предел инаку ако се оди по еден пат ќе одам сигурно освен ако не најдам некој инаку не си прв што ми имаат кажано дека е убаво местото мене ми се свиѓа ептен кратово сакам наредниот месец да одам со точак :love: Ако најдеш точак и ако ти се оди пиши ми во пп или на форумов :D
 
Член од
27 ноември 2007
Мислења
30.528
Поени од реакции
69.295
Чим е пусто ќе се изгубам ако не се оди по еден пат ако :( Него знам тој предел инаку ако се оди по еден пат ќе одам сигурно освен ако не најдам некој инаку не си прв што ми имаат кажано дека е убаво местото мене ми се свиѓа ептен кратово сакам наредниот месец да одам со точак :love: Ако најдеш точак и ако ти се оди пиши ми во пп или на форумов :D
Еден е патот, не се секирај :)
Нема кај да се изгубиш, нема споредни патчиња, тој си е патот :D
А во првите неколку километри од страните на патот си работат луѓе по ниви, ќе ги прашаш ако ти треба нешто. Бар за тоа немај гајле, а и од друга страна побезбедно место нема да најдеш :)
 
Член од
6 февруари 2009
Мислења
496
Поени од реакции
462
Ај некој нека пише ако има искуство од Северен Кипар, поточно од Лапта??
глеам релативно нови понуди се и никој уште не кажува ништо!
Ме интересираат плажите како се, ноќен живот, храна....
 
W

Werther

Гостин
Ај некој нека пише ако има искуство од Северен Кипар, поточно од Лапта??
глеам релативно нови понуди се и никој уште не кажува ништо!
Ме интересираат плажите како се, ноќен живот, храна....
Moже цените на понудте како се движат за Кипар што ги имаш видено?
 
Член од
6 февруари 2009
Мислења
496
Поени од реакции
462
PLAZITE NA SEVEREN KIPAR,POTOCNO LAPTA?!!
NEKOJ DA KAZE KAKO SE, GI BIVA LI?
 
Член од
27 мај 2012
Мислења
16
Поени од реакции
4
прво Хрватска,па Италија..така е планот :)
 

Misery

30% off
Член од
3 април 2011
Мислења
1.598
Поени од реакции
2.394
Некој да бил преку Хисар (Collegium додуше) на Закинтос или Лефкада да сподели искуство. University break програмата.
 

Jax Rebel

Navajo Rider
Член од
6 јули 2008
Мислења
5.256
Поени од реакции
2.248
Никогаш не ми биле јасни овие табелите што ги прават туристичките агенции. На пример на линкот погоре за српската агенција,http://belvi.rs/, каде што има 1/2 - 400Е, значи дека е една соба со 2 кревети и 400 евра по лице или 4евра за 2те лица?
 

Олимпија

Македонија во срцето!!!
Член од
26 март 2008
Мислења
5.624
Поени од реакции
9.146
Никогаш не ми биле јасни овие табелите што ги прават туристичките агенции. На пример на линкот погоре за српската агенција,http://belvi.rs/, каде што има 1/2 - 400Е, значи дека е една соба со 2 кревети и 400 евра по лице или 4евра за 2те лица?
Не глеам шо не ти е јасно, коа пишува убаво најгоре во насловот дека цената е за превоз, сместување...па под него во табелата пишува дека цената е по особа, а на левиот дел пишува NA - наем, ND - ноќевање со доручек, PP - полупансион и ALL - се вклучено (доручек, ручек, вечера, пијалоци..).
Целово објаснување е пишано под табелата.
 
Член од
6 октомври 2008
Мислења
1.884
Поени од реакции
2.087
Цени за јадење,пиење во Кушадаси ако некој е запознаен да ми каже? И за плажите какви се и колку пари е картата за на Aqua Land? :D
 

GavolRulz

hippopotomonstrosesquipedaliophobia
Член од
23 март 2008
Мислења
12.613
Поени од реакции
11.157
Шпанија најверојатно, Палма де Мајорка можеби, ми здосади веќе од гејции, бугарии, Турции...
Има добар ноќен живот таму?
 
Член од
26 март 2011
Мислења
659
Поени од реакции
667
Цени за јадење,пиење во Кушадаси ако некој е запознаен да ми каже? И за плажите какви се и колку пари е картата за на Aqua Land? :D
Јас кога бев пред неколку години, плажата беше ОК, ама плажата што се наоѓа во тоа склопот на хотели, не градската плажа во центарот на Кушадаси, таа не чини. Тогаш на тоа време карта за Адаланд беше 15 евра, колку што имам слушнато и сега е толку
 
M

macgowan

Гостин
Цени за јадење,пиење во Кушадаси ако некој е запознаен да ми каже? И за плажите какви се и колку пари е картата за на Aqua Land? :D
Аdaland...цените
Цени јадење и пиење...релативна работа. Ladies beach - пиво просек 6 лири, сокови 4-5лири, коктели 10 лири нагоре...сладолед топче 2 лири, вода пола лира до лира, пици од 10 лири нагоре, ручек по ресторани...зависи каде и што, не е баш евтино ама па за се во Турција можеш да се исценкаш. Има барови со поефтини пијачки и поскапи(barstreet-от)
Турција поскапува секоја година, лирата е јака, крева нон стоп(2,7 за евро за разлика од лани 2,4 беше) па така и цените одат нагоре. Цените по маркетите се како кај нас, некоја нијанса поскапо е нешто, сепак туристички места се а турците имаат варијација на цени таму каде има туристи и таму каде ги нема...ама пак не е голема.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom