Каде може да најдам? (Општи прашања)

Стев

Rockscourge Stevahn
Член од
19 декември 2019
Мислења
4.416
Поени од реакции
4.248
Не сум сигурен што подразбираш под цвеќина-дрва?
Кај нас од цвеќиња-грмушки можеш да најдеш(за надвор)
-лиандер(nerium), само во земја
- хибикус(rose of sharron , hybiscus syriacus)
- сливи/цреши
- махонии/mahonia
- багреми(Robinia pseudoacacia
- некои си варијанти на мимоза(ретки)
Тоа што можеш за најдеш за внатре е 70% шанса да е некој си тип на фикус(benjamina, elastica, microcarpa итн) или pachira и шефлера што не цветаат..или имитација на грмушки(bouganvillea). Едино azalea...али тие не се баш дрвенести...во опште..
Лиандер..се продава по пазарите. Се друго, пробај по расадници. Има еден во злокуќани/накај бардовци и друг до Усје(фоја)... Moжеби и ќе најдеш нешто спроти пазарот во тафталиџе..
Не ти препрорачувам на друго место да идеш... можеби едино во паркови и зеленило ако уште продаваат или во бонсаи...
BTW на памет ми паѓа и јапонска дуња (chaenomeles ) али не знам каде има...
 
Последно уредено:
Член од
28 септември 2019
Мислења
37
Поени од реакции
16
Не сум сигурен што подразбираш под цвеќина-дрва?
Кај нас од цвеќиња-грмушки можеш да најдеш(за надвор)
-лиандер(nerium), само во земја
- хибикус(rose of sharron , hybiscus syriacus)
- сливи/цреши
- махонии/mahonia
- багреми(Robinia pseudoacacia
- некои си варијанти на мимоза(ретки)
Тоа што можеш за најдеш за внатре е 70% шанса да е некој си тип на фикус(benjamina, elastica, microcarpa итн) или pachira и шефлера што не цветаат..или имитација на грмушки(bouganvillea). Едино azalea...али тие не се баш дрвенести...во опште..
Лиандер..се продава по пазарите. Се друго, пробај по расадници. Има еден во злокуќани/накај бардовци и друг до Усје(фоја)... Moжеби и ќе најдеш нешто спроти пазарот во тафталиџе..
Не ти препрорачувам на друго место да идеш... можеби едино во паркови и зеленило ако уште продаваат или во бонсаи...
BTW на памет ми паѓа и јапонска дуња (chaenomeles ) али не знам каде има...
Најдов во тафталиџе, фала ти.
 
Член од
7 јуни 2013
Мислења
158
Поени од реакции
85
Имам земено држач за велосипеди од Peruzzo (CRUISER DELUX) пред неколку години, но би сакал да ги сменам каишевите за некои појаки варијанти. Каде можам да најдам вакви каишеви со исти или сличен механизам за држење/затварање (не знам како правилно се вика)

1581033613694.png
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
9.887
Поени од реакции
10.510
Имам земено држач за велосипеди од Peruzzo (CRUISER DELUX) пред неколку години, но би сакал да ги сменам каишевите за некои појаки варијанти. Каде можам да најдам вакви каишеви со исти или сличен механизам за држење/затварање (не знам како правилно се вика)

Прегледај го приврзокот 232611
Во Самад, Авто Лидер и секоја др продавница од таков вид, на секое пазарче итн


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
19 февруари 2016
Мислења
413
Поени од реакции
82
Дали некој знае некој препарат против бубашваби
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.699
Поени од реакции
27.626
Дали некој знае некој препарат против бубашваби
Прво треба да пробаш да откриеш од кај доаѓаат. Дали си во зграда, дали си во куќа?
Дали доаѓаат од канализацијата во тоалетот, дали од надвор...
Следно, треба да купиш K-Othrine од земјоделска аптека. Па треба да најдеш онаква прскалка празна како некое од средствана за чистење прозори знаеш штракаш со показалецот и прска. Па не ми текнува ама ќе ти кажат или пишува на K-Othrine-то со колку вода да го смешаш K-Othrine-то. Кога ќе го смешаш, ќе фатиш ќе испрскаш насекаде долу по рабовите во домот. Ако си во куќа, и надвор треба да испрскаш.
 
Член од
19 февруари 2016
Мислења
413
Поени од реакции
82
а какви се тие мамци
така се викаат РАЈТ мамци за бубашваби?
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.621
Поени од реакции
34.866
Член од
11 ноември 2015
Мислења
302
Поени од реакции
118
Знае ли некој каде може да најдам сушара за алишта што стои над шпорет за дрва? Барав по нет ама не најдов конкретни резултати. А искрено не знам и дали правилно се нарекува сушара за алишта. Може ли вакво нешто да се најде по продавнициве?
Susara za alista.jpg
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.214
Поени од реакции
78.777
Дали издаваат нашите медицински установи официјален документ „историја“ кои вакцини ги имаме примено и ако да која е постапката?
lol, да. вакцинален картон го викаат
 

Стев

Rockscourge Stevahn
Член од
19 декември 2019
Мислења
4.416
Поени од реакции
4.248
ли некој каде може да најдам сушара за алишта што стои над шпорет за дрва? Барав по нет ама не најдов конкретни резултати. А искрено не знам и дали правилно се нарекува сушара за алишта. Може ли вакво нешто да се најде по продавнициве?
Такви дрангадупки можеби ќе најдеш по пазарите(не знам дали се метални мање више), али вреди да пробаш на зелен пазар... можеби и тој во ѓорче
 

Kajgana Shop

На врв Bottom