Каде може да најдам - Здравје edition

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
Tumeric - Куркума
Го има во сите поголеми маркети или во Био Космос
Не е така едноставно. Има многу турмерик од очаен квалитет........тоа е проблемот, има и таков што воопшто не е ни турмерик, него земја фарбана со хемии. Само купување од iherb ако се прашувам јас. Згора на тоа исти се во цена, а врвен квалитет наспорти непознат.
 
D

Daedalus

Гостин
Искрено не сум доволно стручен но знам дека Turmeric-от и ѓумбирот ги блокираат и LOX ензимте, а аналгетиците ги блокираат COX1 и COX2 примарно (не секогаш)
Во ред е што не си стручен, само не тврди работи со кои не си запознаен добро, како тоа со простагландините погоре.
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
Каде може да се најде полен од бор, корен од коприва сув и здробен како брашно, родиола исто ако ја има во некоја таква форма, astragalus и mucuna pruirens со да речеме 15% L-Dopa и дали е дозволено да се купи негде уствари :)
 
Член од
13 јули 2010
Мислења
2.793
Поени од реакции
6.206
Каде може да се најде полен од бор, корен од коприва сув и здробен како брашно, родиола исто ако ја има во некоја таква форма, astragalus и mucuna pruirens со да речеме 15% L-Dopa и дали е дозволено да се купи негде уствари :)
Astragalus и mucuna имаш на iHerb. Полен од бор тешко ќе најдеш, за корен од коприва пробај во билна аптека Алкалоид или засукај ракавите и почни да копаш, барем коприви имаме за извоз. http://hipermarket.mk/rodiola-vo-prav
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
Некој инфо за ленено семе на големо? пример 1кг/2? каде има поточно и која цена е?
 

Бавча

идол на младите
Член од
25 декември 2007
Мислења
11.614
Поени од реакции
10.863
Клиника или апарат за декомпресија на кичма во Скопје? Нешто ко неуролоџик во Ниш.
 
Член од
4 октомври 2008
Мислења
4.014
Поени од реакции
1.247
Се продава ли во аптеките бактериостатска вода?
 
Член од
30 септември 2011
Мислења
2.713
Поени од реакции
2.599
Се извинувам, дали знае некој каде и дали можам во Скопје да се снабдам со бахови капки?
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
Каде може да се најде квалитетен Shilajit по релативно ниска цена?
 
Член од
24 октомври 2012
Мислења
810
Поени од реакции
509
Дaли кaј нaс мoжaм дa нaјдaм goji berries, gotu kola, lingzhi печуркa, he show wu? Или aкo немa тукa, oд кaде мoжaм дa ги нaрaчaм?
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
Дaли кaј нaс мoжaм дa нaјдaм goji berries, gotu kola, lingzhi печуркa, he show wu? Или aкo немa тукa, oд кaде мoжaм дa ги нaрaчaм?
Гоџи се преценети, подобро земи си микс од малини/капини/јагоди/каликни.
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
Првпaт дoзнaвaм зa нив, пa ме интересирa вo кoј пoглед се преценети?
Ги хајпаат ради анти-оксидантите, а уствари многу е комплицирано, разни анти-оксиданти работат на разни начини во организмот, па така комбинацијата која ја набројав горе, ти е поефтина, и далеку подобра опција.
 
Член од
24 октомври 2012
Мислења
810
Поени од реакции
509
Ги хајпаат ради анти-оксидантите, а уствари многу е комплицирано, разни анти-оксиданти работат на разни начини во организмот, па така комбинацијата која ја набројав горе, ти е поефтина, и далеку подобра опција.
Хм, јaс ги дoзнaв oд митoт (зa кoгo кaкo) зa нaјстaриoт чoвек Ли Чинг Јуен, кoј нaвoднo се исхрaнувaл цел живoт сo нaјбрoјaниве рaстенијa и печуркa. Пa си рекoв дa ги прoбaм, зш имaм желбa дa живеaм двесте гoдини хехе :D
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
Хм, јaс ги дoзнaв oд митoт (зa кoгo кaкo) зa нaјстaриoт чoвек Ли Чинг Јуен, кoј нaвoднo се исхрaнувaл цел живoт сo нaјбрoјaниве рaстенијa и печуркa. Пa си рекoв дa ги прoбaм, зш имaм желбa дa живеaм двесте гoдини хехе :D
Долговечноста е тапа ако не се осеќаш добро за време на истата, па така бирам да живеам 70 во добро здравје него да ме одржаваат на 85.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom