Каде може да најдам - Здравје edition

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.516
Поени од реакции
34.573
Прашав и во општи прашања, еве и тука, прашав во две аптеки досега, али ме гледаа многу бледо:

Bacteriostatic water со 0.9% benzyl alcohol има кај нас во аптеките?
Ако сте земале во која имате земано и во какви паковања е?
 

Gandradelic

Banderash
Член од
31 март 2014
Мислења
1.297
Поени од реакции
782
Каде можам да најдам билки? Порано знам имаше по пазарите некои бабички продаваа иљачи сеа не сум видел одамна. Конкретно ми требаат повеќе видови на билки и тоа: диво нане ( Mentha piperita ) , glogovog cvet ( Crateagus oxyacantha / преведувам од Српска книга, не знам колку е точен преводот на Македонски а латинските имиња се тие , матичњак ( Melissa officinalis ) , Камилица ( Matricaria chamomilla ) , Рута ( Ruta graveolens ) , Ризома одољена ( Valeriana officinalis ) , цвет од хајдучица ( Achillea milferolium ) Цвет од липа ( Tilia cordata ) Зовиног цвета ( Sambucus nigra ) црвен лук ( Allium cepa ) Лист од босилок ( Ocimum basilicum ). Ако некој се разбира повеќе од ова , би му бил благодарен за да ми даде насока. Во секој случај ќе побарам сам по пазарите. Фала.
 
Последно уредено:
Член од
11 февруари 2009
Мислења
1.072
Поени од реакции
1.144
Каде можам да најдам билки? Порано знам имаше по пазарите некои бабички продаваа иљачи сеа не сум видел одамна. Конкретно ми требаат повеќе видови на билки и тоа: диво нане ( Mentha piperita ) , glogovog cvet ( Crateagus oxyacantha / преведувам од Српска книга, не знам колку е точен преводот на Македонски а латинските имиња се тие , матичњак ( Melissa officinalis ) , Камилица ( Matricaria chamomilla ) , Рута ( Ruta graveolens ) , Ризома одољена ( Valeriana officinalis ) , цвет од хајдучица ( Achillea milferolium ) Цвет од липа ( Tilia cordata ) Зовиног цвета ( Sambucus nigra ) црвен лук ( Allium cepa ) Лист од босилок ( Ocimum basilicum ). Ако некој се разбира повеќе од ова , би му бил благодарен за да ми даде насока. Во секој случај ќе побарам сам по пазарите. Фала.
Можеш да ги побараш во билна аптека Стојанови или во билната аптека на Алкалоид.
Исто така има една жена која продава билки на тезга на Битпазар, сите уредно спакувани и обележани.
 

Gandradelic

Banderash
Член од
31 март 2014
Мислења
1.297
Поени од реакции
782
Член од
26 ноември 2014
Мислења
834
Поени од реакции
1.368
Ima li nekoja apteka sto uvezuva l-theanine?

Dosega gi imam probano samo onie na HealthAid, sto se dostapni kaj nas, pa me interesira dali ima i drugi brendovi sto moze da se najdat.
 
Член од
13 март 2014
Мислења
691
Поени од реакции
142
Медицинска сода што е различна од обичната и кај се наоѓа?
 
Член од
4 јуни 2014
Мислења
123
Поени од реакции
40
Здраво. Некој што носи појас за 'рбет ако може да ми препорача некаков? Со години имам кифоза и сколиоза, носев појас од ортопед земен, ама некако воопшто нр ми помага. И никаков ефект нема кога седам, пак сум цела наведната и искривена.
 
Член од
14 јули 2016
Мислења
105
Поени од реакции
61
Капсули или таблети кантарион? Може и онлајн.
 

Skorp

That guy...
Член од
30 јуни 2010
Мислења
1.173
Поени од реакции
2.112
ACAI Berry powder каде има кај нас?
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Здраво. Некој што носи појас за 'рбет ако може да ми препорача некаков? Со години имам кифоза и сколиоза, носев појас од ортопед земен, ама некако воопшто нр ми помага. И никаков ефект нема кога седам, пак сум цела наведната и искривена.
Во Медикус хелп види, јас имам од таму појас за грб зошто имам болки повремено поради долго седење пред ПЦ и ми помага.
 
Член од
19 јули 2019
Мислења
5
Поени од реакции
0
Baram informacija za Indisko zastapnistvo, adresa i telefon, za alternativni preparati kako sto se himalajska sol,apcinja za koncetracija i drugi.
 
Член од
21 мај 2019
Мислења
17
Поени од реакции
1
Сакам да прашам дали и каде би можела да најдам тестер од крема за црвенило на еуцерин, затоа што треба да ја купам, а од многу понеагресивни креми до сега ми реагира лицето и не ги прифаќа. Имам повеќе ствари што треба да ги изнакупам и сите се скапи, како и поради тоа што имам многу креми од едно или две мачкања не сум ги искористила повеќе, па би сакала прво да пробам со тестер, па ако е ок да ја купам. Благодарам
 

Kajgana Shop

На врв Bottom