Каде да наjдам? [Food Edition]

Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.571
Поени од реакции
17.970
Претпоставувам Табаско/Мад дог ги знаеш, ги има во сите поголеми маркети, друг сос што ми текнува а е наш и ефтин е од Мирана од Велес, го има во Дием продавниците, а мислам и во Рамстор го имам видено.

Прегледај го приврзокот 319760
Некаков си Табаско сос јадев сега и ништо посебно лут не беше. Дома имам некаков си сенф со пиперка десет пати полут е. Mad Dog не сум пробал, ќе го земам.
 
Член од
28 август 2013
Мислења
3.919
Поени од реакции
11.597
Претпоставувам Табаско/Мад дог ги знаеш, ги има во сите поголеми маркети, друг сос што ми текнува а е наш и ефтин е од Мирана од Велес, го има во Дием продавниците, а мислам и во Рамстор го имам видено.

Прегледај го приврзокот 319760
Шом е од Мирана, нека си купи Гастрогард таблетки да му бидат прирака :)
 
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.289
Поени од реакции
15.490
Шом е од Мирана, нека си купи Гастрогард таблетки да му бидат прирака :)
За нус ефекти консултации со фармацевт :icon_mrgr:

Нема кај нас нешто многу избор на луто сосеви, тоа е тоа.
Освен сам да си го направиш, лут кечап плус лут буковец.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.082
Поени од реакции
22.127
ako mozes da najdes probaj hot english mustard... ova e senf doduse. razlicno luti od piper, ne sme naviknati na vakno luto.... prv pat koga ke probas ima site kanali da ti gi otpushi...
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.571
Поени од реакции
17.970
Земав сос/макало од рен (horseradish - состојка која често се среќава во сенф) и е прилично интензивно, за жал вкусот не ми е баш нај нај. Инаку ќе побарам фала, во поголемиве маркети може и ќе најдам.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.082
Поени од реакции
22.127
Земав сос/макало од рен (horseradish - состојка која често се среќава во сенф) и е прилично интензивно, за жал вкусот не ми е баш нај нај. Инаку ќе побарам фала, во поголемиве маркети може и ќе најдам.
toa e glavnata sostojka na hot english mustard... kako sto rekov luto e ama vkusot e cuden za nas
 

SkimSkam

Full Stack Говнар
Член од
26 август 2021
Мислења
2.119
Поени од реакции
5.667
Ресторан со добар wok у Скопјево?
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.055
Поени од реакции
29.419
Koга сте кај луто... Да не има некој за продавање семе од некоја екстра лута врста пиперчиња. На пример:
Само семе ми треба, сам ќе си направам расад. Сеедно кој вид, само да се многу лути... Инаку многу пати нарачував семе од нет/али, врска нема ништо што нарачав. Или се обични пиперки (благи или малку лути) или расадот не се фаќа.

Од друга страна, ако на некој му треба семе од оние малите лути пиперчиња (стандардно лути) што може и во саксии да се чуваат, слободно нека ми пише ПП да му дадам (на подарок се разбира).

 
Член од
21 октомври 2011
Мислења
1.718
Поени од реакции
2.523
Пробај ја срирачата од Витаминка. Не е ко оригиналната, ама добра е. Средно луто, но чинам полуто е од останатите лути сосови што се за прелив.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.082
Поени од реакции
22.127
Пробај ја срирачата од Витаминка. Не е ко оригиналната, ама добра е. Средно луто, но чинам полуто е од останатите лути сосови што се за прелив.
lol... vitaminka pravi thai sos? ova mora da probam sleden pat... inace da, ova e ok i bas e ona ubavo lutko
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.571
Поени од реакции
17.970
Пробај ја срирачата од Витаминка. Не е ко оригиналната, ама добра е. Средно луто, но чинам полуто е од останатите лути сосови што се за прелив.
Ова до сега најмногу ми фаќа око
плус домашен бренд, а имаат еден куп намази и сосови, но изгледа може само онлајн да се нарачаат
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.198
Поени од реакции
27.503
Ова до сега најмногу ми фаќа око
плус домашен бренд, а имаат еден куп намази и сосови, но изгледа може само онлајн да се нарачаат
Gi ima vo DM i vo kam gi imam sretnato.
 
Член од
21 октомври 2011
Мислења
1.718
Поени од реакции
2.523
Ова до сега најмногу ми фаќа око
плус домашен бренд, а имаат еден куп намази и сосови, но изгледа може само онлајн да се нарачаат
Не можам ништо да кажам, оваа не сум ја пробал.
 
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.289
Поени од реакции
15.490
Земав сос/макало од рен (horseradish - состојка која често се среќава во сенф) и е прилично интензивно, за жал вкусот не ми е баш нај нај. Инаку ќе побарам фала, во поголемиве маркети може и ќе најдам.
Мене ми е топ со месо, особено младо прасечко.

@Vanlok да не имаш семе/расад за Халапињо пиперче или знаеш од каде може да се купи/нарача?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom