Каде да купам мобилен?

PuMbA

BUCENCE
Член од
22 февруари 2006
Мислења
1.064
Поени од реакции
2
Иди на битпазар во ледиком нај боље се
 
Член од
1 август 2006
Мислења
48
Поени од реакции
0
ONAZIS напиша:
Ajde pomagajte sega kade da kupam nov mobilen telefon ? Firmite kako Mobimak, Kosmofon ,Impuls i Germanos ne doagaat vo obzir zatoa sto ne priznavaat garancija?:cug:
Kako be ne priznavaat garancija?
 

Necrophilia

Find Prettys Womans from your city for night
Член од
13 август 2006
Мислења
7.633
Поени од реакции
140
Nokia 6680 za 250 eura, 6681 235 eura, so godina dena garancija, inace za toa sto ne priznavaat garancija najnormalno, ako si go treskal telefonot ili si gu butnal u voda sto ti se oni krivi? telefon sam od sebe ne moze da bide rasipan... toa e elektronika zavisi kako ja cuvas taka i ke te cuva... ne moze telefonot da e od fabrika zaeban poradi toa sto a vo fabrikata koa iskacaat iskacaat po 100 komada u serija i pojke i ako eden go ima toj ist defekt i drugite 99 bi gi imale...
 

Ece

*Sunshine*
Член од
7 јули 2006
Мислења
2.567
Поени од реакции
47
Pa, neznam, jas mojot go kupiv od Mobimak i zakon e telefonceto, ama mislam deka toa nema vrska, kupi od kade sakas, mobilen si e mobilen i sekade gi ima istite.
 

Necrophilia

Find Prettys Womans from your city for night
Член од
13 август 2006
Мислења
7.633
Поени од реакции
140
ако ти е битна цената тогаш Леди ком мислам дека се најефтини у цело скопје али не даваат на сите модели гаранција, иначе стварно не е битно од кај ке купиш мобилен, зборам на ново... затоа што во Скопје се 3-4 дилери што носат а има и ситни трговци што донесуваат од странство али тие носат по 50/60 телефони али ако ти е нов нема везе од кај го купуваш, пример алкател у свет има само две фабрики не може да има турски или бугарски мобилни како што викаат затоа што у бугарија немаат фабрики за мобилни :)
 

Necrophilia

Find Prettys Womans from your city for night
Член од
13 август 2006
Мислења
7.633
Поени од реакции
140
imash pravo, ipak gi bie afera deka ne cinat ali ne mora da znaci mozes da si viknes nekoj prijatel ako imas od mobilara mislam deka se dovolni 10 min i pomalce za da vidi dali telefonot e u red, jas imam mobilara i koga otkupuame telefon ni trebaat pomalce od 3-4 min da go proverime i retko se desava da ima nekoj defekt da receme otposle da se desi da nema mreza ili slicno toa e eden u 800 ili 1000 telefoni e sea ako si takov baksuzi ubij se... ali i Avto Pazar imaat skapicki ceni, iam provereno nekoi telefoni eve da receme nokia 6230 na avto pazar se naoga za 130/40 evra a u mobilara mozes da ja najdes i za 110 i toa u podobra sostojba
 

PuMbA

BUCENCE
Член од
22 февруари 2006
Мислења
1.064
Поени од реакции
2
Јас од секогаш сум купувал од леди ком и никогаш не ми направиле проблем иако се од друга нацоналност ама искрајно повеќе ме поштуваат отколку македонче
 

city

Модератор - технократ!
Член од
1 март 2005
Мислења
2.780
Поени од реакции
276
Necrophilia напиша:
зошто не од германос?
Јас искрено не сум воопшто задоволен од Германос...од проста причина што купив телефон, телефонот после еден месец ми се расипа и на сервис ми го држеа 2 месеци т.е. максимум оној рок што е предвиден во гаранцијата.
Башка имам едно икуство: се јавувам еднаш во Здружение на потрошувачите да реагирам за една друга фирма за мобилни, и само што им спомнав дека станува збор за мобилен телефон, прво што ме прашаа е дали е од Германос? Затоа што неверојатно е голем бројот на луѓе што се жалат од нив.
Иначе, од прилично сигурни извори имам слушнато дека дел од телефоните им се репарирани...а да не зборам за тоа дека персонал воопшто не им е услужен
 

Necrophilia

Find Prettys Womans from your city for night
Член од
13 август 2006
Мислења
7.633
Поени од реакции
140
city напиша:
Јас искрено не сум воопшто задоволен од Германос...од проста причина што купив телефон, телефонот после еден месец ми се расипа и на сервис ми го држеа 2 месеци т.е. максимум оној рок што е предвиден во гаранцијата.
Башка имам едно икуство: се јавувам еднаш во Здружение на потрошувачите да реагирам за една друга фирма за мобилни, и само што им спомнав дека станува збор за мобилен телефон, прво што ме прашаа е дали е од Германос? Затоа што неверојатно е голем бројот на луѓе што се жалат од нив.
Иначе, од прилично сигурни извори имам слушнато дека дел од телефоните им се репарирани...а да не зборам за тоа дека персонал воопшто не им е услужен
уау... :shok:

мене глупо ми е што некои мобилари почнаа да се мешаат многу во бизнисот за компјутери, ок сфакам ако држиш флеш мемории, хард дискови и рам мемории оти кога си купувал мемориски картички фирмата од кај што си ги купил ти дала добра понуда, ама ЛЦД монитори, гејм падови, лап-топови, тастатури и мауси, звучници и други тракатанци стварно ми крши филм, или девојка ми што би рекла - толку им иде бизнисот со мобилни што морале да се префрлат дури и на компјутери :toe:
 

city

Модератор - технократ!
Член од
1 март 2005
Мислења
2.780
Поени од реакции
276
Necrophilia напиша:
уау... :shok:

мене глупо ми е што некои мобилари почнаа да се мешаат многу во бизнисот за компјутери,
За ова дефинитивно си во право. А од друга страна имаме пазарна економија каде што сите се стремат скоро „по секоја цена„ да го максимизираат профитот т.д. судејќи според ова ваквите работи не треба многу да те чудат!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom