Кабала и нејзината симболика

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.950
Kабалата може да се асоцира и се асоцира со христијанство, а православието и некои други христијани не ја толкуваат библијата буквално.
Сум разговарал со неколку православни свештеници, сите имаат буквално толкување за тоа што е змијата или дрвото, градината и слично. Тие се претставуваат како единствени наследници на апостолите а вие верниците не го ставате под знак прашање тој нивен авторитет.
Е сега индивидуално по дома кој како толкува незнам, секој може да тврди дека неговото толкување е најточно во однос на другите.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.271
Поени од реакции
78.918
Не знам ти со кој си зборел, ама буквално не го толкува Светото писмо, ни православието, ни католицизмот.
Е сега, тоа толкување не е еднакво на толкувањето на христијанските кабалисти, ама не тоа буквално, кое сакаш да им го припишеш, а кое веројатно си го видел кај некои протестанти (од Америка веројатно). Они баш буквално го толкуваат.
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.950
Не знам ти со кој си зборел, ама буквално не го толкува Светото писмо, ни православието, ни католицизмот.
Е сега, тоа толкување не е еднакво на толкувањето на христијанските кабалисти, ама не тоа буквално, кое сакаш да им го припишеш, а кое веројатно си го видел кај некои протестанти (од Америка веројатно). Они баш буквално го толкуваат.
Еве конкретен предлог до тебе. Да одбереме датум кога двајцата ќе бидеме слободни и да одиме во црква или кај свештеник по случаен избор. Истиот да го прашаме дали дрвото за него е симболика или буквално дрво, дали градината е симболика или буквална градина, дали змијата е симболика или буквална змија.
Може и да го прашаме што се сефиротите според православието, дали некоја од нив го симболизира Исус и слично. Може?
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.271
Поени од реакции
78.918
LoL, за сефироти ќе го прашувал...

Кој знае ти што мислиш под буквално, кој знае ја што мислам.

Еве пример, има протестанти во САД кои мислат дека они сега треба да им ја дадат на овие Евреи, ветената земја. Пошто така буквално ја толкуваат библијата.

Светите оци во православието, ниту пак католиците, не сметаат дека тоа се однесува така буквално и дека тоа се овие Евреи и сега ние треба да им ја дадеме Палестина.

А за езотериски паралели не може да бидат исти. Христијанството си има догма и одамна ја заташкало својата езотериска страна, но вистините си ги почитува и кој знае може да види.
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.950
LoL, за сефироти ќе го прашувал...

Кој знае ти што мислиш под буквално, кој знае ја што мислам.

Еве пример, има протестанти во САД кои мислат дека они сега треба да им ја дадат на овие Евреи, ветената земја. Пошто така буквално ја толкуваат библијата.

Светите оци во православието, ниту пак католиците, не сметаат дека тоа се однесува така буквално и дека тоа се овие Евреи и сега ние треба да им ја дадеме Палестина.

А за езотериски паралели не може да бидат исти. Христијанството си има догма и одамна ја заташкало својата езотериска страна, но вистините си ги почитува и кој знае може да види.
Добро бре....зошто со сила мутави се правите?! Кој знае што мислам јас а што ти по БУКВАЛНО?! Сериозно со цел памет го напиша ова?
Буквално дрво - Растение кое има корен, стебло и крошна, може да се види по паркови, шуми и слично.
Градина - Место каде има растенија, дрва, цветови и плодови.
Змија - Животно од видот рептили без екстремитети. Еве и ова објаснување ќе им го дадеме во случај да имаат ,,поинакво" буквално разбирање. Прифаќаш да одиме?
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.271
Поени од реакции
78.918
Добро бре....зошто со сила мутави се правите?! Кој знае што мислам јас а што ти по БУКВАЛНО?! Сериозно со цел памет го напиша ова?
Буквално дрво - Растение кое има корен, стебло и крошна, може да се види по паркови, шуми и слично.
Градина - Место каде има растенија, дрва, цветови и плодови.
Змија - Животно од видот рептили без екстремитети. Еве и ова објаснување ќе им го дадеме во случај да имаат ,,поинакво" буквално разбирање. Прифаќаш да одиме?
Да одиме и да прашуваме свештеници ја и ти?
Не, фала. Викни ја топол поздрав.

Инаку и јас верувам (покрај другото) дека тоа било буквално дрво и змија. Само што јас верувам и во друго нешто паралелно. Може нешто у ти текстови да биде буквлно и преносно, истовремено? Што мислиш?
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.658
Поени од реакции
11.687
Малку за „буквите“ и светот на формите и создавањето. :)

These are the Three Mothers AMSh (Алеф, Мем, Шин).
And from them emanated Three Fathers,
and they are air, water, and fire.
and from the Fathers, descendents.

Three Fathers and their descendents.

And seven planets and their hosts,
And twelve diagonal boundaries
A proof of this
true witnesses in the Universe, Year, Soul
and a rule of twelve
and seven and three:
He set them in the Teli, the Cycle, and the Heart.
- Sepher Yetzirah


1636487655844.png

Sepher Yetzirah,
The Book of Creation in Theory and Practice

Aryeh Kaplan


 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.658
Поени од реакции
11.687
Luria was no less a scholar than many other Kabbalists; during his formative years in Egypt he had his fill of rabbinical learning. But although he speaks the symbolical language of the old Kabbalists, particularly that of the anthropomorphists among them, it is evident that he is looking for ways of expressing new and original thoughts. Unlike Cordovero he left no written legacy when he passed away in 1572 at the age of 38; indeed he seems to have lacked the literary faculty altogether.

When one of his disciples, who seem to have worshipped him like a superior being, asked him once why he did not set out his ideas and teaching in book form, he is said to have replied:
“It is impossible, because all things are interrelated. I can hardly open my mouth to speak without feeling as though the sea burst its dams and overflowed. How then shall I express what my soul has received, and how can I put it down in a book?”

Actually, a critical analysis of the very numerous written tracts which circulate under his name and to which the Kabbalists always reverently referred as Kithve Ha-Ari, “The writings of the Sacred Lion,” shows that either before or during his stay in Safed, which lasted only about three years, Luria did make an attempt to put his thoughts down in a book, which is undoubtedly authentic and in our possession. This is his commentary to the Sifra di-Tseniuta, “The Book of Concealment,” one of the most difficult parts of the Zohar.
- Major Trends in Jewish Mysticism, Scholem

Краткиот живот на Лурија ме потсети на Вивекананда кој што исто така умира млад, на 39 години.
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.658
Поени од реакции
11.687
kabala.jpg

Кабалата и Западната философија
Огнен Коцевски
 

RebelMk

₪ ₪ ₪
Член од
18 октомври 2010
Мислења
1.680
Поени од реакции
1.019
Ова е познатата Liber LXV или Liber Cordis Cincti Serpente - Книгата за Срцето обвиткано со Змија.
Цитатот што е даден на сликата подолу е од Првото поглавје, деветти стих.
Стихот ја дава директната врска на највисокото со најниското.
  • „Круна“ е Кетер(כֶּתֶר) преведено од еврејски, највисоко на Дрвото на Животот.
  • Месечината e патеката Гимел(ג) која води од Кетер(כֶּתֶר)(Круна) до Тифарет(תִּפְאֶרֶת)(Убавина) или атрибуција Сонце.
  • Стрелата се мисли на Стрелец од астрологијата, препишана на буквата Самек(ס) од хебрејската азбука, која во кабала е патека од Дрвото на Животот која ги врзува Тифарет(תִּפְאֶרֶת)(Сонце) со сефира Јесод(יסוד)(Темел) .
  • Темел или Foundation е сефирот Јесод(יסוד) од Дрвото на Животот.
  • The Black Earth е Малкут(מלכות)(Кралство) во превод, препишан на елементот Земја, исто така сефирот

    Smooth Point е „тајното име“ на сефирата Кетер или Круна! :)

По симболите на Дрвото на Животот мислам дека ќе Ви биде појасно моето објаснување.

За боите и останатите работи поврзани со самата слика мора да ја разгледате најпрво Liber 777 која содржи многу информации поврзани со херметичка кабала, астрологија, езотерија.
Исто добро е да се има некој увид во „Книгата на Тот“ каде што исто така се дадени многу атрибуции поврзани со патеките и сефиротите од Дрвото на Животот, и како сето тоа е поврзано со други системи.
Во ПДФ формат ги имам Кабала и Зохар. Прашање доколку можеш да одговориш, зошто во Кабалата наидов на некакви симболи од некои паднати Ангели на пример како Кокабиел, Рамиел итн дали е точно дека со користењето на книгата може да се контактира со некои од нив?
Не можам да се сетам може беа делови од Арс Ноториа имам прочитано и исти симболи имам видено, зошто стои таа коинциденција ?
На пример во Арс Ноториа јавно покажува како да се контактира со тие демони, но мора да се биде претпазлив бидејќи најголем дел од нив бараат некаква против услуга.
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.658
Поени од реакции
11.687
Ќе повторам: не постои книга „Кабала“ и во неа да се содржи целата езотериска мисла на еврејскиот мистицизам.
Јас знам за книга „Kabbalah“ од Гершом Шолем - информации за разните текови на кабалата низ историјата. Сигурно има и други автори кои имаат свои книги со такви наслови...

Како мислиш книга да се користи и која книга? Ако веруваш дека постојат ангели, можеби и може да се контактираат некако...

П.С. Се е јавно.
 

RebelMk

₪ ₪ ₪
Член од
18 октомври 2010
Мислења
1.680
Поени од реакции
1.019
Ќе повторам: не постои книга „Кабала“ и во неа да се содржи целата езотериска мисла на еврејскиот мистицизам.
Јас знам за книга „Kabbalah“ од Гершом Шолем - информации за разните текови на кабалата низ историјата. Сигурно има и други автори кои имаат свои книги со такви наслови...

Како мислиш книга да се користи и која книга? Ако веруваш дека постојат ангели, можеби и може да се контактираат некако...

П.С. Се е јавно.
Гледам ти си следбеник на Телемата па еве кажи ми во што веруваш ти ? ако јас сум верувал во Ангелите ?
Какво е тоа верување прави што ти е волја ? Ако моја волја е да купам тенк и на пример да пукам за Нова Година дали и тоа е поддржано од приврзаниците !? :)
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.658
Поени од реакции
11.687
Гледам ти си следбеник на Телемата па еве кажи ми во што веруваш ти ? ако јас сум верувал во Ангелите ?
Какво е тоа верување прави што ти е волја ? Ако моја волја е да купам тенк и на пример да пукам за Нова Година дали и тоа е поддржано од приврзаниците !? :)
Се изнервира што прашав дали веруваш во ангели? Јас не реков дека веруваш туку реков ако веруваш... АКО.
Во хебрејската езотерија се споменуваат и ангели и демони.
Те прашав кој е авторот на таа книга што ја спомна со наслов Кабала... Ништо не одговори.

П.С.
Што ти е волја тоа прави што ме мене засега тоа?
 

RebelMk

₪ ₪ ₪
Член од
18 октомври 2010
Мислења
1.680
Поени од реакции
1.019
Се изнервира што прашав дали веруваш во ангели? Јас не реков дека веруваш туку реков ако веруваш... АКО.
Во хебрејската езотерија се споменуваат и ангели и демони.
Те прашав кој е авторот на таа книга што ја спомна со наслов Кабала... Ништо не одговори.

П.С.
Што ти е волја тоа прави што ме мене засега тоа?
Не воопшто не се нервирам, но твоето ми звучеше како арогантно демек јас верувам во Ангели и Демони а ти баш се потсмеваш на сето тоа. Нема врска да не должиме.
Јас чисто те прашав во што веруваш ти и не добив одговор, еве како го толкуваш тоа "прави што ти е волја" нели тоа е столбот на законот на Телема.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom