Кабала и нејзината симболика

831

HOATH IAIDA
Член од
8 ноември 2009
Мислења
6.594
Поени од реакции
11.470
Прегледај го приврзокот 294580
Ако некој знае би го замолил да даде објаснување за оваа фотографија
Еве јас ќе пробам.
На сликава има повеќе луѓе од кои двајца ми изгледаат познато од кои едниот мислам дека е глумец. Стојат пред нешто налик на када во која има течност налик на крв а во неа е легната жена.
 
Член од
6 февруари 2007
Мислења
4.030
Поени од реакции
4.515
Еве јас ќе пробам.
На сликава има повеќе луѓе од кои двајца ми изгледаат познато од кои едниот мислам дека е глумец. Стојат пред нешто налик на када во која има течност налик на крв а во неа е легната жена.
Сите гледаме дека е легната жена но која е нејзината улога во кадата?Жива е,мртва е,за тоа побарав објаснување бидејки ми личи на сатанистички ритуал.
 

831

HOATH IAIDA
Член од
8 ноември 2009
Мислења
6.594
Поени од реакции
11.470
Сите гледаме дека е легната жена но која е нејзината улога во кадата?Жива е,мртва е,за тоа побарав објаснување бидејки ми личи на сатанистички ритуал.
Многу е тешко да се даде суд од овој агол. Ќе мора да ги прашаш учесниците а најдобро би било да прашаш во тема за сатанизам, можеби ќе препознаат таму нешто.
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.578
Поени од реакции
11.595
Сите гледаме дека е легната жена но која е нејзината улога во кадата?Жива е,мртва е,за тоа побарав објаснување бидејки ми личи на сатанистички ритуал.
И да е сатанистички ритуал на пример, зошто ова го прашуваш на тема за Кабала... тоа е вистинското прашање тука! :)
Дали во твојот ум кабала е поврзано со сатанизам?
 
Член од
6 февруари 2007
Мислења
4.030
Поени од реакции
4.515
И да е сатанистички ритуал на пример, зошто ова го прашуваш на тема за Кабала... тоа е вистинското прашање тука! :)
Дали во твојот ум кабала е поврзано со сатанизам?
Извини но не видов тема отворена за сатанизам а без никаков проблем доколку има а не сум ја видел модераторот може мојот пост да го премести таму.
Автоматски споено мислење:

И да е сатанистички ритуал на пример, зошто ова го прашуваш на тема за Кабала... тоа е вистинското прашање тука! :)
Дали во твојот ум кабала е поврзано со сатанизам?
А што се однесува до поврзаноста на кабалата со сатанизмот не сум единствениот кој мисли дека зад двете стојат ционистите:https://facebook.com/Alterglobalista/photos/a.140742992662651/954177811319161/?type=3
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.578
Поени од реакции
11.595
Немој.
Со тоа како „не сум единствениот“ не е никаков доказ. A и од вакви српски проруски христијански страници не ни очекувам нешто позитивно да кажат
за друго учење освен христијанството како е најдоброто нешто на Земјата!
Видено милион пати, уште на почетокот на интернетот во 90-те...
А никој од тие „мудреци“ не спомнува дека христијанството се темели на еврејско учење... ако не го знаете тоа, ќе мора да се запознаете со историјата на тоа движење...

Како прво треба да разгледаш темава, а и да се запознаеш што е кабала и со што е поврзана...
И малку подалеку од српски сајтови... да требаше Србите да се слушаат за нештата во светот, кај ли ќе ни беше крајот на сите :)
 

Византиецот

what you looking at, ass
Член од
14 март 2021
Мислења
2.572
Поени од реакции
5.975
Marina Abramovic - likoven konceptualen proekt, mislam beshe spirit cooking
nice stuff има Маринче, meiner Meinung nach. Не знаев дека пра пра вујче и бил Варнава tho - Српски Патријарх на СПЦ, палење на свеќи секоe утрo, не знаев дека имала типичен религиозен балкански живот како мала. I guess тоа вроди со ова - предупредување, не е за луѓе со слабо срце. Прво го почна како проект за балканскиот еротски маж (whatever that means, no joke I still struggle сам да откријам whatever the f претставува балканскиот човек, посложен од универзум е за мене, in fact универзумот е едноставен во споредба), па за неколку години гледавме хампинг на палатата на правдата во Брисел, Австриски палати, Берлинската телевизиска кула.
Anyways, ми се допаѓа нејзината брутална искреност, сега гледам дека себе и членовите на својата фамилија ги опишува како црвена буржоазија, ем социјалисти, ем ројалти. Ретко кој друг би се гледал себе така трезвено.

Берта Додевска could never.
 
Член од
30 октомври 2020
Мислења
1.465
Поени од реакции
2.931
Извини но не видов тема отворена за сатанизам а без никаков проблем доколку има а не сум ја видел модераторот може мојот пост да го премести таму.
Автоматски споено мислење:


А што се однесува до поврзаноста на кабалата со сатанизмот не сум единствениот кој мисли дека зад двете стојат ционистите:https://facebook.com/Alterglobalista/photos/a.140742992662651/954177811319161/?type=3
Poluvistina e, imeno Marina gi povikuva ovie od elitata na performans, i oni mislat deka se pocesteni i kako pripadnici na visokoto drushtvo prezentiraat kulturno izdignat status a ne znaat deka Marina e vrhovna satanisticka sveshtenicka, ona gi inicira vo satanisticki ritual i so toa oni vekje se fateni na jadicata, posle mora da odrabotuvaat se shto kje im se nalozi.

I ne e cionisti tuku zionisti, potocno niven ogranok koj ne e evrejski ami gi koristi nivnite resursi za vlijanie vo svetot.
Seto ova go imash vo mejlovite na Podesta objaveni na vikiliks.

Znaci kabalistite se nivni zrtvi vsushnost.

:coffee:
Автоматски споено мислење:

да требаше Србите да се слушаат за нештата во светот, кај ли ќе ни беше крајот на сите
Sega e kristalno jasen nashiot konflikt hepta, od potsvesnoto e donesen na povrshina.... ja sum del srbin. :sneaky:
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.578
Поени од реакции
11.595
Откако го видов линкот што го прати @Audiofil сфатив дека е од оние кои се заморуваат со теории на заговори, не реално со книги кои ја објаснуваат кабалата.
Се мисли на српски христијански сајтови и за луѓе кои како христијани, мора да оцрнат нешто за да нивното биде бело... не се мисли општо за народот од Србија :)

И види, наоѓа слика, доаѓа на тема кабала и прашува што е што, бидејќи потсвесно за него кабалата е нешто сатанистичко!
Крв, ритуали, зло... како да нема крв и ритуали во самото христијанство, од каде што ја собрал оваа слика!
Ах деца, деца...

Тоа што не е српско, не се заморувајте да го прифаќате дека е вистина за цел свет, посебно ако започнува со негативности веднаш.
ако не сте се заморувале со кабала, почнете прво со книги и автори кои објаснуваат што е што, и од каде што доаѓа :)
Потоа може да се наоѓаат проблематични објаснувања на нештата...
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.068
Поени од реакции
78.274
Немој.
Со тоа како „не сум единствениот“ не е никаков доказ. A и од вакви српски проруски христијански страници не ни очекувам нешто позитивно да кажат
за друго учење освен христијанството како е најдоброто нешто на Земјата!
Видено милион пати, уште на почетокот на интернетот во 90-те...
А никој од тие „мудреци“ не спомнува дека христијанството се темели на еврејско учење... ако не го знаете тоа, ќе мора да се запознаете со историјата на тоа движење...

Како прво треба да разгледаш темава, а и да се запознаеш што е кабала и со што е поврзана...
И малку подалеку од српски сајтови... да требаше Србите да се слушаат за нештата во светот, кај ли ќе ни беше крајот на сите :)
Не е бре секоја тема овде за серење по христијанството. Чак ни твојана тема за телема не е за тоа, али океј таму прдиш, таму нека ви смрди. Не се жалам за тоа.
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.578
Поени од реакции
11.595
Не е.
Повеќето се глупости и лаички работи пишувано од луѓе кои не се заморуваат со религија поимот, не пак со христијанство, историја, од каде дошло, зошто...
Како дошло до тоа Евреите да се криви за се, како кабалата е сатанизирана и сеуште се сатанизира како нешто како зло бидејќи е еврејска езотериска традиција...

ДО кога ќе се заплашува верникот дека нештата се лоши бидејќи така „ние велиме“?
Се додека не се убеди поединецот да проучува и да се запознава со работите дури и тоа да го чини уништување на неговиот свет од верувања кои ќе увиди дека стојат на темели во песок - ете вака ќе имаме ситуации каде што ќе се блада сешто, со зол наум... залудно.
 
Последно уредено:

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.578
Поени од реакции
11.595
"... in Orpheus, Pythagoras, and Plato,there were no other secrets so occult and hidden as their divine Hebraic names of virtue.”
- De verbo mirifi (1494), Johannes Reuchlin

Во оваа книга ќе сретнете „христијанска кабала“ (барање и докажување на скриени симболи и значења на новиот завет преку еврејската кабала) и поврзувањето на кабалата со христијанствто, како што се објаснува и стариот завет на евреите.
1624864807426.png
 

Kajgana Shop

На врв Bottom