Италијанско првенство

Кој е најдобар италијански клуб?


  • Вкупно гласачи
    746
Статус
Затворена за нови мислења.

Синдикат

Мајгада?!
Член од
22 август 2005
Мислења
3.110
Поени од реакции
180
pa ti mislis deka znajs poveke fudbalski pravila od sudijata.
sudijata dosudi penal
couto prizna deka imalo penal (zboram protiv parma) ti vikase ne

А зошто тогаш го осуди цела јавонст дека погрешно досуди пенал?
Зошто се пишуваше по сите таблоиди за неправилноста?
Зошто судиски експерти го осудија тој момент?

Јас ќе одговорам. Зошто беше ГРЕШКА.

А овај момент зошто никој не го оспорил досега? Зошто никој од фудбалерите на Фиорентина не реагираше, ниту пак Муту кој дирекно беше фаулиран?

И зошто кога Милан е во прашање, се јавува по некој навивач на Интер овде на темава и измислува спорни моменти? Како и при регуларниот гол на Џилардино, кој само според неколку души овде на форумот беше од офсајд. Мислите дека ако си ги подржвате лагите во право ќе сте.
 

Синдикат

Мајгада?!
Член од
22 август 2005
Мислења
3.110
Поени од реакции
180
Изреволтиран поради црвените картони на Интер... во последниве 3 натпревари, гледам и се чудам, зошто истите тие судии кои според тебе знаат се... на играчите на Интер му даваа црвени? Да го оставиме настрана последниот црвен на Виеира (кој беше поради приговор), но Бурдисо и Цезар (два жолти во 1 минута) направија фаули кои не беа ни премногу груби, ни, беа последни играчи во одбрана (посебно слична ситуација на Бурдисо кога зад него имаше играч на Интер, не ми текнува кој беше... и го фаулира Дел Пиеро - Директ црвен).

Димче глеј сеа, прајме муабет за овај картон сега. Шо мислиш ти, дали беше за жолт или за црвен?

Трите црвени картони против Интер не ги спомнав нигде, на Виеира не го имам видено како прво немом да коментирам.

Ситуацијата со Бурдисо беше драстично поразлична и ДА Бурдисо беше последен во одбраната. Не ја гледај ти линијата не е ова офсајд, не се прај со сила улаф сеа. Малдини беше свртен со лице кон Муту точно пред него, не споредвај сеа без веза.

Цезар доби 2 жолти картони и од никаква важност не е временскиот интервал меѓу нив, апсолутно никаква. Првиот како го доби незнам, не видов, вториот беше заслужен жолт картон. Отиде со две нозе кон играч кој стоеше во место, јас би му дал жолт, црвен никако.


И не ми одговори на прашањата и нема да одговориш, ни ти ниту пак некој друг опасен познавач на фудбалските правила овде. Вие најдовте овде да се буните демек оштетени сте, а фудбалерите на Фиорентина мртви ладни ја прифатоја одлуката.
 

Ddime

████████████████████
Член од
18 февруари 2007
Мислења
5.076
Поени од реакции
212
Изреволтиран поради црвените картони на Интер... во последниве 3 натпревари, гледам и се чудам, зошто истите тие судии кои според тебе знаат се... на играчите на Интер му даваа црвени? Да го оставиме настрана последниот црвен на Виеира (кој беше поради приговор), но Бурдисо и Цезар (два жолти во 1 минута) направија фаули кои не беа ни премногу груби, ни, беа последни играчи во одбрана (посебно слична ситуација на Бурдисо кога зад него имаше играч на Интер, не ми текнува кој беше... и го фаулира Дел Пиеро - Директ црвен).

За останатите прашања за судиите... сам ќе си одговориш:
Ej, ej Димац...Колина рече дека пеналот на Интер(последниов со Емполи) било судиска грешка.:baeh:


Да бидам искрен, и мене ми е преку к*р од сиве овие коментари, место да се трудат да ја подобрат ситуацијата...тие уште повеке ја влошуваат. И тоа еден колина, кој е претседател на здружението на судии(или што е таму- во Италија).

Никој не е безгрешен, и судиите се криви за тоа, али јавноста/новинарите се 'покриви' дека ствараат преголем притисок врз судиите, кој сакајки да досудат правилни одлуки, тие грешат. Зашто сето ова се дешава? Бидејки повекето од судиите во Италија до вчера судеа во ц/2 лига...и беа донесени во серија А како замени за кривите судии за калчополи, и сега неможат да се справат со притисокот немајки искуство.

Сите мора да прифатиме дека сезонава спорни ситуации беа досудувани и за Јуве и за Интер, Милан...
 

meazza

lo §ono in†eri§†a
Член од
30 јануари 2007
Мислења
7.020
Поени од реакции
1.135

А зошто тогаш го осуди цела јавонст дека погрешно досуди пенал?
Зошто се пишуваше по сите таблоиди за неправилноста?
Зошто судиски експерти го осудија тој момент?

Јас ќе одговорам. Зошто беше ГРЕШКА.

А овај момент зошто никој не го оспорил досега? Зошто никој од фудбалерите на Фиорентина не реагираше, ниту пак Муту кој дирекно беше фаулиран?

И зошто кога Милан е во прашање, се јавува по некој навивач на Интер овде на темава и измислува спорни моменти? Како и при регуларниот гол на Џилардино, кој само според неколку души овде на форумот беше од офсајд. Мислите дека ако си ги подржвате лагите во право ќе сте.
Ајде врати се неколки страни на назад и ќе видиш дека потворно само ти си во "право".. Во сите постови до сега, без разлика дали се од симпатизери на Интер, Јуве, Фиорентина или Милан беше кажано дека станува збор за судиска грешка, а сепак само ти го тврдиш спротивното..
Јас не се замарам како некои од вас кога беше во прашање Интер да ги навредувам играчите на Интер, фановите па и судиите кога беа во прашање овие спорни ситуации, не ни планирав да пишам пост за црвениот односно жолтиот картон на Неста, оти сметам дека тоа повеќе е поради притисокот врз судиите во моментов.. не викам дека се во право и дека треба да ги оправдуваме, но сепак ти биди барем еднаш реален и не пиши постови само за инает..
 
Член од
19 септември 2005
Мислења
5.616
Поени од реакции
180

Синдикат

Мајгада?!
Член од
22 август 2005
Мислења
3.110
Поени од реакции
180
Димитар одговори на прашањето, дали стартот на Неста беше за жолт или за црвен карто и зошто?

Ова го имам видено и ова е различна ситуација, Делпиеро е осамен во контра (играчот лево е на 5 метри од него), брзо се движи кон голот и згора на тоа е грубо фаулиран. Ова е за ништо помалку од црвен картон.

Муту не го гледаше голот како прво, имаше играч точно пред него, се движеше бавно и беше извршен тактички фал врз него, како секој тактички фал на средината на теренот. Ви спомнав дека за ваков фал се дава жолт картон, ова не го измислив јас, ова е ФАКТ.

Е сеа меазза ете јас ти давам факт, аргумент неоспорлив. Ти како аргумент го користиш мислењето на форумски членој, па за кој сака тим нека навиват, и после мене ми викаш да бидам реален. Дај аргументирај зошто требаше да биде црвен, а не жолт шо е според сите правила.
 
Член од
19 септември 2005
Мислења
5.616
Поени од реакции
180
Димитар одговори на прашањето, дали стартот на Неста беше за жолт или за црвен карто и зошто?
Ако важаи истите правила секаде како и кај Интер: Црвен.

Ако ти го гледаш Малдини, како му ја одзема топката на Муту, јас го гледам Ривас каде му ја одзема топката на Дел Пиеро. Значи, требаше Бурдисо да го повлече да дрес? Тогаш ќе беше жолт? Јас признавам дека фаулот е за црвен... тоа и го пишав кога беше натпреварот... проблемот е што ти не признаваш...

Појол: http://www.d1g.com/video/show/?id=1749687
 

meazza

lo §ono in†eri§†a
Член од
30 јануари 2007
Мислења
7.020
Поени од реакции
1.135
Димитар одговори на прашањето, дали стартот на Неста беше за жолт или за црвен карто и зошто?

Ова го имам видено и ова е различна ситуација, Делпиеро е осамен во контра (играчот лево е на 5 метри од него), брзо се движи кон голот и згора на тоа е грубо фаулиран. Ова е за ништо помалку од црвен картон.

Муту не го гледаше голот како прво, имаше играч точно пред него, се движеше бавно и беше извршен тактички фал врз него, како секој тактички фал на средината на теренот. Ви спомнав дека за ваков фал се дава жолт картон, ова не го измислив јас, ова е ФАКТ.

Е сеа меазза ете јас ти давам факт, аргумент неоспорлив. Ти како аргумент го користиш мислењето на форумски членој, па за кој сака тим нека навиват, и после мене ми викаш да бидам реален. Дај аргументирај зошто требаше да биде црвен, а не жолт шо е според сите правила.
А кај гледа Муту? во својот гол? Фаулот е скоро на 16 метри од голот на Милан, и нема врска дали Муту бил бавен или не, Неста направи грешка и потоа спречува шанса за гол.. шо бара Неста да го фаулира? Нека го остави Малдини да му ја земи топката..
Димитар ти даде убав линк за споредба.. Црвениот лартон на Бурдисо скори иста ситуација, и Ривас се наоѓа пред Дел Пиеро па шо?
 

Vartolu

1897 Fighter
Член од
29 декември 2007
Мислења
14.654
Поени од реакции
5.338
Зашо бе звер шо...има математички и логички изгледи сега ти не глуми гатач до крај има доста време

п.с од кај ти е ова ''have a nice dreаms'' сум чул за ''deam on'' ''only in your dremas'' али ова твоево ми е некако...онака бе знаеш глупо!!!
“Have a nice dreams“ на македонски превод значи ИМАЈ УБАВИ СНИШТА!!Тоа се однесуваше на тоа дека за Милан да го стигни Јувентус треба да сонуваш, и затоа ти посакувам да имаш убави сништа, а ако досега не си слушнал тоа твој проблем:tapp:Милан ова коло имаше среќа што конкурентите киксираа, и стварно опасно се доближи, но нема место за паника..Нема секое коло да губи Рома, Удинезе,Фиорентина и Јувентус..Да гледаш на хартија вака 8бода(не ги сметам на Милан бодојте на заостанатата) не се огромна разлика..Сеуште е сон...
 
¯

¯\_(ツ)_/¯

Гостин
Поооо Синдикат за шо се караш,фаулот над Муту не бил црвен :):):) тогаш ти си црвен,ебаго.
 

Синдикат

Мајгада?!
Член од
22 август 2005
Мислења
3.110
Поени од реакции
180
Како можи да е иста ситуација ко Муту се спрема за дриблинг а не спринта напред кон голот, очекува дуел со Малдини. Малдини е повеќе од јасно дека му се испречува на патот. Има огромна разлика пошто Неста и Муту трчаа еден зад друг со иста брзина, Бурдисо практично стоеше кога Дел Пиеро истрча пред него и фаулираше грубо со 2 нозе на нозе, шо е различно од минимално повлекување за дрес по кое Муту одма ги свитка колената. Дел Пиеро не беше физички можно да продолжи, Муту падна за да добие слободен удар.

Баш ми е жал, шо е кратко клипчето. Не може вака да се видат реакциите на фудбалерите на Фиорентина, реакцијата на Неста веднаш после фалот и реакцијата на судијата. Тие се моменти од најголема важност, Неста веднаш по фалот покажа на Малдини за да му даде до знаење на судијата дека тој беше пред Муту и дека не заслужва црвен. Никој не се бунеше, никој освен ВИЕ не ја оспорил оваа одлука на судијата во цел свет. По која елементрана логика ова е за црвен картон.

И пак ќе прашам, зошто судијата не му додели црвен ако стартот беше за црвен?? И зошто фудбалерите на Фиорентина не се бунеа на одлуката?? Вие појќе знајте од судијата и фудбалерите??
 

Vartolu

1897 Fighter
Член од
29 декември 2007
Мислења
14.654
Поени од реакции
5.338
Џабе се карате, нема да си докажете кој е во право..Секој влечи на своја страна, така да џабе се препиркиве..Тоа е..Некој гледа црно црвено, некој плаво црно и тоа е...Никогаш Димитар and others нема да ги убедиш Синдикат and others..Chill man...:pred:.Се е во ред:pred: :eek:jea: :duel:
 
¯

¯\_(ツ)_/¯

Гостин
Џабе се карате, нема да си докажете кој е во право..Секој влечи на своја страна, така да џабе се препиркиве..Тоа е..Некој гледа црно црвено, некој плаво црно и тоа е...Никогаш Димитар and others нема да ги убедиш Синдикат and others..Chill man...:pred:.Се е во ред:pred: :eek:jea: :duel:
Имаш право,ај да ја затвараме кајгана и да не дискутираме за ништо......NOT јубе еден!
 

Vartolu

1897 Fighter
Член од
29 декември 2007
Мислења
14.654
Поени од реакции
5.338
Имаш право,ај да ја затвараме кајгана и да не дискутираме за ништо......NOT јубе еден!
Дечак, смири нерви!Оди онаму ти пишав што да прајш...и не замарај сега тука...

edit..Тимот на колото
Голман:
Julio Cesar (Inter):

Одбрана:

Alessandro Nesta (Milan): Federico Balzaretti (Palermo)Matteo Contini (Napoli): Abdoulay Konko (Genoa):

Средина
Alessandro Rosina (Torino):
Andrea Parola (Cagliari): Paolo De Ceglie (Siena):

Напад:

Alexandre Pato (Milan):
Ezequiel Lavezzi (Napoli)Marco Borriello (Genoa): .
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom