Исчезнати лица

Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Баш и тоа пред полицијата? Функционира ли системов воопшто и дали вистина се бараат луѓево кои исчезнуваат. Не ми е јасно за Горан ич а па за жената од Драчево тотално не ми е јасно никој не се самоубива туку така. Многу нејаснотии.
На тебе изгледа никогаш нема да ти е јасно. :)

Sent from my Mi A1 using Tapatalk
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Иако е болно и тажно, мислам дека семејствата, пријателите и колегите кои пријавувале и објавувале повици во јавноста со име, презиме и слики, после решавањето на случајот треба јавно да објават и за деталите. Тоа им е должност према јавноста.
Зошто некој е должен да објавува на јавност?

Sent from my Mi A1 using Tapatalk
 
Член од
4 февруари 2009
Мислења
3.745
Поени од реакции
1.846
bas ne e somnitelno, cim znaele kade da baraat, obicno na mesto kade mozes da najdes nekogo od x pricini, znaes deka tamu odel cesto, ili se sobirale celo drustvo i slicno.
Nema nisto somnitelno vo kontekst na kidnapiranje, ubistvo, i vadenje organi za Goran, uredu e, ostajte go deckoto neka pociva vo mir, nemojte da bidete ficiani, covek koj vsusnost javno ovde na temava si prizna deka dobro e da se siri namerno panika so fejk vesti i izmisljotini, pomagalo toa za awareness - ot. :confused:
Џабе јадеш гомна и ме таргетираш со подбивност, немој да мислиш дека се тригернувам. Никаде не реков дека е добро да се шири паника со фејк вести. Нити ти, ниту ја никогаш како државјанини нема да дознаеме што се случило НАВИСТИНА со некој случај, ако не треба да се дознае или да излезе у јавност. Оваа ваша верба и верување во транспарентни институции во Македонија е скроз наивна и на ниво на 7 годишњак.
Сто пати се повторив зашто ја кренав таа паника и немам намера да се повтарам по 101 пат, ти можеш колку сакаш да ми ги извртуваш зборовите и да глумиш мангуп.

Пошто многу се праиш паметен, и сите што те лајкнаа демек те поддржуваат, елате пак на школување кај Фиц

Пола инспектори во МВР се како што треба и се вистински инспектори, пола се бутани преку власт и врски. @Ilumious нека потврди ако сакаш за постов
За случајост со Пино конкретно, сменети се којзнае колку главни инспектори од сомнителни причини
У глобала иде вака - саглам инспектор го прима случајот и стига до некоја точка каде што има нови сознанија и нови траги
Доколоку тие што се над мвр и над него, сметаат дека со обелоденување на нови траги или дури решавање на случајот (ова поретко се дешава) не е во полза на некого (или му штети), инспекторот се трга и се заменува со друг инспектор.
Ти дали си свесен колкави пари/процедури се во прашање кога станува збор за случаевиве? Дали си свесен дека проста информација ако искочи во јавност како, на пример, Пино го убиле или киднапирале Албанци и го сокриле ваму и ваму, дали си свесен колку вакви информации се лоши за општа безбедност, министри, меѓудржавни билатерални односи, итн итн итн?
Или само ве бива за јадење гомна ко keyboard warriori за собирање лајкови на форум, уклучите малце црпката?
Запамти, ако МВР нешто не сака да дознаеш и смета дека е контра нивната поранешна (а и сегашна) диктатура, ти си никој и ништо и никогаш нема да ја дознаеш вистината, макар и за најмала ситница. Во Македонија, никогаш, за ниеден случај од било која институција нема да ја дознаеш вистината ако таа не е во нивна полза.
На народот тука му е судено да е brainwashed на дневна база и притоа се да им е океј пошо “може и полошо“. Видиците ви се тесни како на 15 годишен женски полов орган

Да скратам, во превод, ко што реков, мвр имаат доста квалитетен кадар ама имаат врзани раце од погорни слоеви и ако веруваш во транспарентност на инситуции, треба да си ненормален. Ако мвр не е транспарентна, и ако пак очекуваш транспарентност од други институции, треба да си уште по ненормален
Поздрав и прекини да ме спомнуваш и дебатираш со мене - никогаш нема да излезеш на крај бидејки фактите и аргументите се на моја страна. Ама не ми смета. Ако сакаш до следната година ќе се препуцаваме.

EDIT: Чекај може @LordDragonII пак ќе ми го избрише мислењево пред да може да се развие дискусија пошто сум нарушувал правила на форум, исто како и пред мене некои членови што јадеа трици и мислењата им останаа. Ама хипокризмот не познава граници, дури и на еден мочан форум ;)
 
Последно уредено:
Член од
4 февруари 2009
Мислења
3.745
Поени од реакции
1.846
Не е кул признавам, малце се напнав и сакав сликовито да објаснам, мада можев друг пример комотно :D Можеш да го едитираш ако сакаш пошто не е appropriate
 
Последно уредено:

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.725
EDIT: Чекај може @LordDragonII пак ќе ми го избрише мислењево пред да може да се развие дискусија пошто сум нарушувал правила на форум, исто како и пред мене некои членови што јадеа трици и мислењата им останаа. Ама хипокризмот не познава граници, дури и на еден мочан форум ;)
Може и бан од тема/форум да добиеш доколку не се однесуваш пристојно.
Теориите на заговор и желбата за внимание носи си ја на фејсбук или твитер ова е форум.
 
Член од
27 ноември 2007
Мислења
30.433
Поени од реакции
68.568
Аргументите и фактите биле на негова страна :чда:
 
Член од
20 јануари 2008
Мислења
460
Поени од реакции
461
Зошто некој е должен да објавува на јавност?

Sent from my Mi A1 using Tapatalk
Затоа што случаите за кои тие јавно повикуваа предизвикале интерес и паника во јавноста. Имаа повици на сите мрежи и страници, споделени илјадници пати. Без разлика дали исходот е позитивен или негативен, логично е да дадат исказ на јавноста со повеќе детали после решавањето на случајот.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
На вакво општество што суди и прекорува се и сешто, ништо не треба да му се обелоденува, поготово исходи кои резултирале со осетлива тема како самоубиство
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Затоа што случаите за кои тие јавно повикуваа предизвикале интерес и паника во јавноста. Имаа повици на сите мрежи и страници, споделени илјадници пати. Без разлика дали исходот е позитивен или негативен, логично е да дадат исказ на јавноста со повеќе детали после решавањето на случајот.
Не заслужувате повеќе детали и онака отпосле ќе пишувате коментари дека биле извадени бубрезите.


Sent from my Mi A1 using Tapatalk
 

Syn

https://www.youtube.com/watch?v=zBkuNpgACH0
Член од
23 декември 2007
Мислења
29.215
Поени од реакции
41.318
@Ficiani
Sto od ova sto si go pisal ima vrska so eden od najmaloumnite postovi na fejsbuk koj si go trgnal, a se odnesuvase na vadenja na organi ?
Sto od toa sto si go pisal, a se odnesuva na instepktori vo MVR, a vsusnost cel post ti e za niv ( fala sto ja otkri amerika ) ima vrska so sudska medicina, kade se otkrivaat pricinite za smrtta na poginatite ? Ama ustvari ti i za niv smetase deka se del od cel ovoj Mozaik sto si go izmislil, iako vo megjuvreme nemas apsolutno nikakov argument i fakt toa da go potvrdis, speaking of istite neli.

Sto palamudis gluposti koga sve pocna od tvojot glup post na fejsbuk za shirenje na lazna panika, a pritoa mi spomnuvas za nekakvi argumenti i fakti, a vsusnost postirase post za nesto za koe nemase apsolutno nikakov fakt koj toa tvoe tvrdenje bi go potvrdil. Samo teorija na zagovor, nisto poveke, posle toj post nemas apsolutno nikakvo pravo ti mene da mi zboris za argumenti i fakti, edinstven argument i fakt e deka ispadna glup i naiven, onaka javno so ime i prezime, taka da konkretno i za ova, najmalce pravo imas da zboris koj sto e i kakov e.

Pretpostavkite tvoi ne se fakt, nit pak e validen argument, nesto sto tebe ne ti e jasno, toa sto si go pisal za MVR sekoj go znae, narocito pa ja tuka sto sum bil eden od najglasnite za Martin Neskovski i Turcin, navivacot na Vardar na kogo mu eksplodira shok bomba vo raka, ama toa ne ti dava tebe za pravo da Pretpostavuvas i vrz baza na istite pretpostavki da siris lazna panika.

Za pino ne se zamaram mnogu, sto, kako se desilo (valjda) ke vidime, mozebi izbegal od drzavava i negovite, mozebi ima nekakva vrska so luge so koi se zdruzil a bile kriminalci i imale zadni nameri, mozebi gi izvisil i se slucilo sto se slucilo ( ova se muabetite od Kod ), mnogu Mozebi ima u toj muabet, nit e Pino prv, nit e posleden vakov slucaj na planetava, vakvi raboti vo cel Svet se slucuvaat, ne e Makedonija isklucok, ova vazi i za trgovijata so mali deca, prostitucija i slicno ( sto najcesto se slucuva kaj najsiromasnata klasa na gragjani ), a istoto vazi i za odnosot na policijata i nivniot ponekogas amaterski pristap. No ni on nema dopirna tocka so vadenjeto na organi za koe ti '' argumentirano so fakti '' zboruvase.

Za dragana i goran, narocito za vtoriov, znam sto se slucilo, i nikoj od negovata familija ne e obvrzan tebe, mene i na ostanatite tuka da ni crta sto tocno se slucilo so nego, pa uste nekoj na temava pisal dolzni bile najbliskite toa da go napravat ... normalni li ste ?!
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.144
Поени од реакции
25.569
Ама да веруваш дека во ваква држава, не владее трговија со луѓе, органи, организиран криминал, вмешување на власти и огромни мозаици треба да си многу наивен.
Не владее трговија со луѓе и органи. Дури и да ја има во некој изолиран случај апсолутно никогаш во Македонија луѓето што се бават со тоа не биле ниту власт, ниту заштитени од власта. Од било која власт досега.

Организиран криминал е друга работа. И самото тоа што ги ставаш во иста реченица и пробуваш да извлечеш равенство од типот - "во Македонија градежната мафија е интегрирана во системот, следува во Македонија владеат трговци со луѓе и органи" те прави drama queen.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
И да се разбереме once for all, судска медицина е најнезависен сектор кај нас кога се работи за вакви осетливи теми. Ниту прикриваат, ниту се чувствуваат должни да прикријат некого, имаше право Syn. Се работи за ликови на доктори и докторки кои специјализирале гранка која вклучува отворање глави со хебла и граден кош со нож за пица, сериозно би ги уплашила некоја закана? Во генерацијата на братучед ми имаше едно девојче аплицирано и примено на специјализација по судска медицина, баш ја имале прашано а ако некој некогаш ти се закани, им рекла јас сум таа што знам како да отворам тело за 10 минути, не тие.
Така да никој не фабрикува од таму резултати од аутопсија, не им се исплати да си изгубат лиценца, радо ќе отидат на запад да го работат истото, нит јазик нит бутур им треба а и секаде имаат отворено работно место.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.547
Поени од реакции
26.051
Според мене, трговија со органи има во конфликтни региони, кај што човековиот живот вреди колку ланскиот снег. Имало Босна, имало Косово, ама во услови на војна... Сега можеби би можело да има некаков изолиран случај, како и секаде во светот... ама масовна појава, не ми се верува...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom