Исхрана - првиот клучен фактор за постигнувањето на атлетско тело

Член од
11 мај 2014
Мислења
1.020
Поени од реакции
575
7-8 кила за 2 недели можат да се скинат само доколку ти пресечат рака ....
Не ми се верува како наседнувате на вакви срања...
Можно е ;) само се губи и многу мускул (втората работа што се прави е дехидратација ако сака да ги скине како кг), а 6-7кг чисто сало ниту со ECA стак нема да го скине за толку кратко.
 
Член од
15 февруари 2008
Мислења
395
Поени од реакции
397
Можно е ;) само се губи и многу мускул (втората работа што се прави е дехидратација ако сака да ги скине како кг), а 6-7кг чисто сало ниту со ECA стак нема да го скине за толку кратко.
Значи јас зборам дека во рекреативен билдинг реално губење на 7-8 кг сало со минимална загуба на мускул за две недели(па прашање е дури и за два месеци) не е можно.
Друга ствар е ако збориме за дехидрација , за луѓе што користат лекови, за почетници што имаат 150 кг сало и слични "екстремни" случаеви.
Ако гледаме нереално јас дневно (утро - вечер) варирам 2-3 кила ама тоа не е слабеење а најмалку топење масни наслаги како што му е него целта ;)
 
Член од
15 јануари 2014
Мислења
2.706
Поени од реакции
1.619
Значи јас зборам дека во рекреативен билдинг реално губење на 7-8 кг сало со минимална загуба на мускул за две недели(па прашање е дури и за два месеци) не е можно.
Друга ствар е ако збориме за дехидрација , за луѓе што користат лекови, за почетници што имаат 150 кг сало и слични "екстремни" случаеви.
Ако гледаме нереално јас дневно (утро - вечер) варирам 2-3 кила ама тоа не е слабеење а најмалку топење масни наслаги како што му е него целта ;)
Па не дека тие 7-8 кила се се сало.Ако не ке поставам слики од моментална состојба,не дека сум оцртан и не знам што,али не сум ни џкембе џорба.Најмногу масти имам кај спољерите,гзот и нозете.
 
Член од
24 јуни 2009
Мислења
310
Поени од реакции
124
какви тестенини јадете? обичните белите или интегралните? треба ли да се пази на ова? некои ми кажаа дека интегралните биле варка само боја ставале.
 

L1quiD

Only Trees Grow Naturally
Член од
17 мај 2010
Мислења
139
Поени од реакции
108
какви тестенини јадете? обичните белите или интегралните? треба ли да се пази на ова? некои ми кажаа дека интегралните биле варка само боја ставале.
Нема разлика, само диетални влакна и помалку калории.
Тоа „нема разлика“ на долг рок не важи. Интегралните производи содржат многу-многу повеќе минерали од рафинираните, а и плус тоа стеф што го кажа за влакната и калориите. Кога би се јаделе цело време интегрални производи наместо рафинирани, на долг рок би се внело „100 пати“ повеќе минерали, помалку калории, повеќе влакна, и логично сето ова оди во прилог и те како.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.693
Поени од реакции
12.100
Оти нема лоша храна...ако изедеш 3 еклери водејќи се исклучиво по таа логика со лоша исхрана, тоа се вкупно 700-800 калории. И 2 чаши боза, пак си испод дневен калориски оптимум.
Топ тело ќе се прајш со таква филозофија Стефан. Ама ок, секој со својата логика.
 
S

Stef Bachatero

Гостин
Ако е 10-20% од дневните потреби нема разлика.
Под услов да ги задоволиш дневните потреби за макро и макронутриенти.
Alberto Nuñez on IIFYM/Flexible Dieting: http://youtu.be/f99jPRSgVjg
 
Член од
11 мај 2014
Мислења
1.020
Поени од реакции
575
Нема лоша храна има лоша исхрана ;-)
Ова ме потсети на политичарите наши кога не внесуваат во Европска Унија, а вчера официјално објавија дека во следни 5 години нема да се прошири Европската унија. Така и твојов муабет, ЈАДЕТЕ БАКЛАВА и имајте плочки. Секој залак што го јадеш во денот ти е значаен, времето кога го јадеш уште повеќе, а што содржи тоа што го јадеш најмногу.
освен ако не зборуваме за користење на стероиди, каде уште позначајно е каква исхрана ќе обезбедиш за време на „шема“
 
Член од
20 јули 2014
Мислења
3.139
Поени од реакции
8.242
Едно прашање: Пилешкото (стекот) строго мора да се вари или и на скара е сосема во ред?
 
Член од
15 јануари 2014
Мислења
2.706
Поени од реакции
1.619
Едно прашање: Пилешкото (стекот) строго мора да се вари или и на скара е сосема во ред?
Доколку не го праиш со многу зејтин,нема ништо лошо на скара.Можеш и на тостер,можеш и пржен доколку имаш добри тави,во кои треба капка или воопшто зејтин.[DOUBLEPOST=1412118706][/DOUBLEPOST]
Едно прашање: Пилешкото (стекот) строго мора да се вари или и на скара е сосема во ред?
Доколку не го праиш со многу зејтин,нема ништо лошо на скара.Можеш и на тостер,можеш и пржен доколку имаш добри тави,во кои треба капка или воопшто зејтин.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom