Исхрана - првиот клучен фактор за постигнувањето на атлетско тело

Член од
15 февруари 2008
Мислења
395
Поени од реакции
397
А што би ми препорачал ти на пример да го стопам маснотиите да се исчистам?Мислам знам не е тоа магично апче туку што би ми помогнало?Почнав со Л-Карнитин ослабев 7-8 кг имам маснотии на стомакот и што би ми препорачал ти да земам?Вложив напор Л-Карнитинот ми помогна али сакам да се прочистам?Не сакам пак да пијам Л-Карнитин.И дали после пиењето на протеин можно е да се здебелам?
Момче и трева ако пасиш во доволно големи количино, ке се здебелиш.Ако пиеш протеин спрема дневните поѕтеби нема да се здебелиш ама нема ни да ти помогне за слабеење
 
Член од
30 јули 2009
Мислења
1.770
Поени од реакции
1.058
А што би ми препорачал ти на пример да го стопам маснотиите да се исчистам?Мислам знам не е тоа магично апче туку што би ми помогнало?Почнав со Л-Карнитин ослабев 7-8 кг имам маснотии на стомакот и што би ми препорачал ти да земам?Вложив напор Л-Карнитинот ми помогна али сакам да се прочистам?Не сакам пак да пијам Л-Карнитин.И дали после пиењето на протеин можно е да се здебелам?
Прва опција е (ако веќе си го достигнал платото) е манипулација со јаглехидратите.
Втора опција, односно некои од суплементите кои ќе ти помогнат во топење на мастите се: зелениот чај, кофеинот и Л-карнитинот.


Доколку долго време си под строга диета, направи планирана пауза на секои 10 дена, и изненади го огранизмот со еден оброк по твој избор (пица, хамбургер, колачи) со што ќе го забрзаш метаболизмот за успешно да продолжи да ги користи мастите како извор на енергија додека си на режим.

Надвор од оваа тема, пробај и високо интензитетен интервален тренинг како уште еден начин за побрзо да го “натераш“ организмот да топи маснотии.
 

GavolRulz

hippopotomonstrosesquipedaliophobia
Член од
23 март 2008
Мислења
12.613
Поени од реакции
11.157
Денес за прв пат пробав пилешки џигер. По изедувањето на само две мали парченца со тешки маки и згнасување ми дојде идеја да ставам некаков отров да ублажи вкус колку толку.. сепак решив да го јадам само оризот, кој ги ебе протеините, ми се згнаси од живототот буквално!
Не го препорачувам на никој, а тие што можат да го јадат ова срање нека одат да си проверат сетило за вкус.

Позитивно од сета таа гадотија е дека барем мачките пред зграда ќе имат што да јадат овие денови, ако и нив не им се згади де..
 

MajMyH

EngineereD Fr0m DarknesS proTected by Divini✞Y ☤
Член од
11 септември 2011
Мислења
2.630
Поени од реакции
2.256
Денес за прв пат пробав пилешки џигер. По изедувањето на само две мали парченца со тешки маки и згнасување ми дојде идеја да ставам некаков отров да ублажи вкус колку толку.. сепак решив да го јадам само оризот, кој ги ебе протеините, ми се згнаси од живототот буквално!
Не го препорачувам на никој, а тие што можат да го јадат ова срање нека одат да си проверат сетило за вкус.

Позитивно од сета таа гадотија е дека барем мачките пред зграда ќе имат што да јадат овие денови, ако и нив не им се згади де..
Аман бе дете, па не сме сите буржоазија ;) да јадеме стекче и тоа свеж. Друже со кечап, оригано и буковец мене ми е ОК џигерот, можеби имаме проблем ние со сетилата, но можеби ти си преразгален па пребираш многу.
 
Член од
20 февруари 2014
Мислења
5
Поени од реакции
0
А за што служат БЦАА аминокиселините? Дали помагаат околу чистењето?
 
Член од
5 април 2010
Мислења
602
Поени од реакции
214
Момци имам неколку прашања,па ако сакате одговорети ги
1.Што мислите за послем трениг јадење на 2коцки чоколадо за готвење.
2.Мешавината од пченка,морков,грашок да се вметне во секојдневен оброк и кога да се јаде ако е добра пред вежбање,после?Дали е добар извор на ЈХ?
3.Што мислите за варена пченица како ужинка
Ова го зборам за во фаза на споро чистење со мал калориски дефицит,а зголемена физичка активност
 
Член од
6 март 2007
Мислења
307
Поени од реакции
184
А за што служат БЦАА аминокиселините? Дали помагаат околу чистењето?
Директно нема да ти помогнат за чистењето. Ќе ти помогнат да зачуваш повеке мускул во фазата на чистење. Иначе БЦАА се главните амино к. за градење мускул.
 

The King of Clay

Модератор
Член од
28 јануари 2012
Мислења
5.032
Поени од реакции
3.608
Од вчера почнав да земам Amino 5600 што е во таблети, 500 таблети се. Јас планирам да земам 2 пред тренинг, 4 после тренинг и 4 пред спиење и тоа да го пијам 50 дена.
Е сега во комбинација со него, што ми препорачувате повеќе да јадам, што треба да одбегнувам и сето тоа?
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.615
Од вчера почнав да земам Amino 5600 што е во таблети, 500 таблети се. Јас планирам да земам 2 пред тренинг, 4 после тренинг и 4 пред спиење и тоа да го пијам 50 дена.
Е сега во комбинација со него, што ми препорачувате повеќе да јадам, што треба да одбегнувам и сето тоа?
Не, не е јадењето во комбинација со амино. Амино е во комбинација со јадењето.
Џабе си ги купил моја гледна точка.
 
Член од
8 јануари 2013
Мислења
5.072
Поени од реакции
13.012
Јас вака си терам
1. Насабајле јадам мусли со млеко, порано зимав убави да ми се, сега зимам од КАМ, не се нешто убави ама најздрави се. Друга варијанта 1,2 лебчиња. Трета варијанта ми е само јаболко, ова кога се брзам. Евентуално еднаш, два пати во месец, обично недела, правам шпагети или макарони. Значи тоа ми е јаглехидрати за доручек, ако има некој за уште нешто предлог или нешто да отстранам нека пише
2. Вежбам обично пред ручек и ручам пилешко стек, бут што се најде, печурки, брокула, граф, леќа, боранија, туна, риба некоја ако се има пара... Тоа ми е протеини
3. И за вечера ептен лесно, едно јаболко или две, може да си исцедам и портокал и лимон. Е сеа правам лапсуси јадам чоколадце некое од по 38г, ама ситна грешка ми е мислам :D

А и јадам и банана со медче малце пола саат пред вежбање или 20 минути, тоа ми е најнеприметливо, бидејќи ако јадам нешто покрупно или ако пијам ќе се вози стомакот :)
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.615
Јас вака си терам
1. Насабајле јадам мусли со млеко, порано зимав убави да ми се, сега зимам од КАМ, не се нешто убави ама најздрави се. Друга варијанта 1,2 лебчиња. Трета варијанта ми е само јаболко, ова кога се брзам. Евентуално еднаш, два пати во месец, обично недела, правам шпагети или макарони. Значи тоа ми е јаглехидрати за доручек, ако има некој за уште нешто предлог или нешто да отстранам нека пише
2. Вежбам обично пред ручек и ручам пилешко стек, бут што се најде, печурки, брокула, граф, леќа, боранија, туна, риба некоја ако се има пара... Тоа ми е протеини
3. И за вечера ептен лесно, едно јаболко или две, може да си исцедам и портокал и лимон. Е сеа правам лапсуси јадам чоколадце некое од по 38г, ама ситна грешка ми е мислам :D

А и јадам и банана со медче малце пола саат пред вежбање или 20 минути, тоа ми е најнеприметливо, бидејќи ако јадам нешто покрупно или ако пијам ќе се вози стомакот :)
Moј совет - немој да правиш нешто што не сакаш само зашто е здраво. Не е пишано во камен дека мора мусли да јадеш од сабајле. Ќе ти има негативна инфлуенса врз мотивацијата за вежбање и бодибилдинг лајфстајл ако правиш ствари шо не ти се сфиѓаат.

Многу малце протеин имаш у исхранава. И медот не пред - после вежбање боље. Башка благо пред може да ти се лоши. И не пола саат - 2 саата пред вежбање јади.

мои три центи
 
Член од
8 јануари 2013
Мислења
5.072
Поени од реакции
13.012
Moј совет - немој да правиш нешто што не сакаш само зашто е здраво. Не е пишано во камен дека мора мусли да јадеш од сабајле. Ќе ти има негативна инфлуенса врз мотивацијата за вежбање и бодибилдинг лајфстајл ако правиш ствари шо не ти се сфиѓаат.

Многу малце протеин имаш у исхранава. И медот не пред - после вежбање боље. Башка благо пред може да ти се лоши. И не пола саат - 2 саата пред вежбање јади.

мои три центи
За протеини што предлагаш, што уште да внесам во исхраната?
 

-x-

punished
Член од
2 март 2013
Мислења
1.191
Поени од реакции
837
Урда, јаткасти плодови, црн протеински леб.
Каков црн леб препорачуваш? Знам има разлика помеѓу "правиот" црн леб и овие по маркетите што можат да се најдат, засега сум пробал повеќе врсти и од Жито Леб (10 парчиња има мислам) најубав вкус имаа.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom