Исхрана - првиот клучен фактор за постигнувањето на атлетско тело

Член од
7 декември 2011
Мислења
283
Поени од реакции
83
А ако јаде некој 3 пати во денот, а му требаат 3500+ калории ?
Па човекот праша колку калории треба да содржи еден оброк да биде и да биде премногу калоричен, а не дека треба 3 оброка по 1300.
 

GavolRulz

hippopotomonstrosesquipedaliophobia
Член од
23 март 2008
Мислења
12.662
Поени од реакции
11.347
Јадете црно чоколадо кога сакате да изгубите сало?
 
Член од
13 декември 2011
Мислења
218
Поени од реакции
43
Здраво имам 19 години висок сум 185 цм и тежок 65 кг .Сакам да го затегнам телото,што мислите да пробам со Инсенити ? Тоа е високо интезивен кардио тренинг.Пред 1 година пробав 2 недели имаше феноменални резултати почнаа и плочките да се оцртуваат.Мене ми е да не ослабам повеќе.Пример да го искомбинирам со некоја појака исхрана и да накачам кг :)
 
Член од
30 јули 2009
Мислења
1.770
Поени од реакции
1.058
Здраво имам 19 години висок сум 185 цм и тежок 65 кг .Сакам да го затегнам телото,што мислите да пробам со Инсенити ? Тоа е високо интезивен кардио тренинг.Пред 1 година пробав 2 недели имаше феноменални резултати почнаа и плочките да се оцртуваат.Мене ми е да не ослабам повеќе.Пример да го искомбинирам со некоја појака исхрана и да накачам кг :)
Битно е да си константен во она што го правиш, и целта која ја имаш замислено не се остварува за 2 недели, освен ако немаш многу ниски очекувања.

За промени е потребно подолго време од константна работа (било во теретана или друго место), правилна исхрана, и одмор.
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.715
Поени од реакции
27.688
Запамти го ова „Тоа што пишува во книгите, не расти по нивите“, тоа што го читате на интернет, тие програми што ги следите НЕ ЗНАЧИ дека важат и за вас. Колку време треба да трае тренинг според тие правила? Колку време треба да се прави пауза помеѓу сетови и вежби? Колку денови да се вежба неделно? Колку протеини да се внесат и од каков извор? Колку мускулни групи да се вежбаат во еден ден?
45-60мин за почетник, 60-120 за advanced билдер (година+ билдање)
помеѓу сетови, да не биде повеќе од 3 минути, и што е можно повеќе да се намалува за подобар endurance
почетник 3-4 пати неделно, advanced 5-6 пати.
чисто месо, млеко, риба и овесни снегулки, 2грама на 1кг телесна тежина, advanced 4g на кило
почетници сите мускулни групи, advanced една
 

MajMyH

EngineereD Fr0m DarknesS proTected by Divini✞Y ☤
Член од
11 септември 2011
Мислења
2.630
Поени од реакции
2.256
45-60мин за почетник, 60-120 за advanced билдер (година+ билдање)
помеѓу сетови, да не биде повеќе од 3 минути, и што е можно повеќе да се намалува за подобар endurance
почетник 3-4 пати неделно, advanced 5-6 пати.
чисто месо, млеко, риба и овесни снегулки, 2грама на 1кг телесна тежина, advanced 4g на кило
почетници сите мускулни групи, advanced една
Јас не се согласувам со овие работи друже затоа и го имав напишано така постот. Јас вежбам 3 години, моментално не внесувам повеќе од 60тина грама протеин од животинско потекло и макс уште 20тина од растително, а сум 78кг на 174висина со 13-14% телесни масти и ете сеуште растам иако не го почитувам тоа со 2-4 грама протеин на 1кг телесна тежина. Тоа што го читате на секоја страна на нет не важи за сите, има многу фактори кои влијаат и не се ограничувајте до толку. Околу тренингот, ако вежбам програми од типот на МАХ-от или нешто слично (самиот си ги составувам со вежби кои ми делуваат најдобро и со кои ќе ги погодам сите мускулни групи кои треба да ги вежбам тој ден, правам по 2мин пауза инаку од 45-60 секунди помеѓу сетови и 2 минути меѓу вежби. Неделно вежбам по 6 пати и строго 2-3 мускулни групи на ден (голема и мала + 3 пати кардио во зависност дали се чистам или не и времетраењето).
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.715
Поени од реакции
27.688
Ахам, а си пробал да јадеш повеќе протеин отколку што јадеш сега и имало спротивен ефект? :)
 

Mj

Маестро
Член од
25 јануари 2008
Мислења
754
Поени од реакции
212
Ахам, а си пробал да јадеш повеќе протеин отколку што јадеш сега и имало спротивен ефект? :)
Над одредено ниво на протеин и џигерот ќе го претвора вишокот во гликоза. Не дека е лошо тоа, но сите знаеме дека квалитетните извори на протеин се доста скапи за нашите стандарди, а вистината е дека поголемиот дел од нас внесуваат доволно протеин.
 

MajMyH

EngineereD Fr0m DarknesS proTected by Divini✞Y ☤
Член од
11 септември 2011
Мислења
2.630
Поени од реакции
2.256
Ахам, а си пробал да јадеш повеќе протеин отколку што јадеш сега и имало спротивен ефект? :)
Најголема количина која ја имам внесено во еден ден беше 290гр протеин на 75-6 кг бев тогаш, тогаш внесував секојдневно преку 250гр и имав добри резултати, но земав напоредно со тоа и Jack3d, kreatin monohidrat,dekstroza,Од тие 250грама 80тина ми беа веј (4 дозерки на ден), но знаеш колку пари ме чинеше тој месец? Резултатите споредени со парите кои ги фрлив беа незначителни, бидејќи толку пари сега за храна и суплементи трошам во 5 месеци.
 
Член од
11 јануари 2009
Мислења
722
Поени од реакции
90
@Myers

Листав братче форумов и видов дека си доста запознаен. Ми треба мала помош околу исхрана за дефиниција. Не посетувам теретана бар за сега, висок сум 1.86 со 87.5кг (точно така ми покажа вагата) 21год и од секогаш сум бил висок слаб како фигура ама со малце салце на мене. Колку и да не се приметува на мене преку облека мене ми смета. Обично уназад ке сум запазел нема да јадам леб месец дена или што и да јадам количински намалувам и ке си дојде на место. А сега ме фркна у глава сакам да сменам нешто башка видов 1 февруар и си реков почињам од денес. Па би те замолил да споделиш некоја проста програма да не биде у стил денес 200гр јаглеро...300гр протеин... искрено нема да се снајдам у тоа. Нека биде просто доручек, ручек, вечера тоа... меѓу нив тоа и тоа... можеш да грицкаш во секое време тоа и тоа. Знам дека ме сваќаш ама јас да си кажам дека не сакам да слабеам туку да стопам гомнарииве и да се издефинирам малце. Не те обврзувам брат доколу сакаш или пак несакаш да знам да барам чаре на друго место.
 
Член од
30 јули 2009
Мислења
1.770
Поени од реакции
1.058
@Myers

Листав братче форумов и видов дека си доста запознаен. Ми треба мала помош околу исхрана за дефиниција. Не посетувам теретана бар за сега, висок сум 1.86 со 87.5кг (точно така ми покажа вагата) 21год и од секогаш сум бил висок слаб како фигура ама со малце салце на мене. Колку и да не се приметува на мене преку облека мене ми смета. Обично уназад ке сум запазел нема да јадам леб месец дена или што и да јадам количински намалувам и ке си дојде на место. А сега ме фркна у глава сакам да сменам нешто башка видов 1 февруар и си реков почињам од денес. Па би те замолил да споделиш некоја проста програма да не биде у стил денес 200гр јаглеро...300гр протеин... искрено нема да се снајдам у тоа. Нека биде просто доручек, ручек, вечера тоа... меѓу нив тоа и тоа... можеш да грицкаш во секое време тоа и тоа. Знам дека ме сваќаш ама јас да си кажам дека не сакам да слабеам туку да стопам гомнарииве и да се издефинирам малце. Не те обврзувам брат доколу сакаш или пак несакаш да знам да барам чаре на друго место.
За да ти пишам толку прост начин на исхрана, било тоа да е во три оброци - пред се збориме за исхрана која ќе ти помогне во остварувањето на твојата цел, јас треба да знам многу повеќе за тебе а тоа:

- начин на кој досега си се хранел
- стаж во вежбањето
- дневни активности
- дневно колку си способен да одвоиш за исхрана

и ред други работи, и покрај тоа мене би ми било потребно долго време да посветам конкретно на тебе за да стигнеме до точната прогноза, односно како ти треба да се храниш и вежбаш за да постигнеш резултати.

Затоа кратко и јасно, ќе ти препорачам сам да водиш (колку-толку) евиденција што тоа јадеш, односно избереш видови на исхрана која тебе ќе ти одговара да ја вметнеш во дневното мени, а е релативно здрава. Тоа значи оние типични “нездрави“ продукти да ги сведеш на минимум.

Вметни повеќе протеини од животински потекло (јајца, пилешко, телешко, риба, урда, млеко), грст јаткасти плодови, повеќе зеленчук, плод-две од овошје по твој избор (само не претерувај), дневно пиј минимум по 2-3 литри вода, доколку пиеш кафе, замени го со зелен чај.

Претпоставувам дека веќе знаеш дека потребен ти е и некаков вид на дневна активност. Било тоа да е тежински или аеробен тренинг.

Води сметка на сето ова и по три недели треба да забележиш промени кои не само на вагата, туку ќе стојат и пред одгледалото :)


Ова е според мене наједноставниот начин.
 
Член од
20 февруари 2014
Мислења
5
Поени од реакции
0
Здраво, висок сум 180цм и тежок околу 81-82 кг. Имам сало на стомакот вежбам 4-5 месеца секој ден имам тежински и кардиот тренинг.Како кардио вртам на точокот околу 25-30 мин секоа ден пазам на исхраната и има некој резултат.Сакам да прашам сакам да земам протеин да се прочистам да го стопам салото на стомакот.Дали протеинот е добар за тоа + и пазење на храната и дали од кога ќе престанам пак ќе се здебелам.Не планирам да пиам протеин долго време сакам да пробам онака.Ако може некој совет?
 
Член од
30 јули 2009
Мислења
1.770
Поени од реакции
1.058
Здраво, висок сум 180цм и тежок околу 81-82 кг. Имам сало на стомакот вежбам 4-5 месеца секој ден имам тежински и кардиот тренинг.Како кардио вртам на точокот околу 25-30 мин секоа ден пазам на исхраната и има некој резултат.Сакам да прашам сакам да земам протеин да се прочистам да го стопам салото на стомакот.Дали протеинот е добар за тоа + и пазење на храната и дали од кога ќе престанам пак ќе се здебелам.Не планирам да пиам протеин долго време сакам да пробам онака.Ако може некој совет?
Функцијата на протеинот е регенерација односно презервација на веќе оштетено (мускулно) ткиво.

Значи по-просто кажано, протеинот нема директно да ти помогне во целта да стопиш масно ткиво, но индиректно ќе ти помогне со тоа што ќе го зачуваш веќе постоечкото мускулно ткиво, и/или ќе градиш ново што значи повеќе мускулна маса, а помалку маснотии.
Се разбира дека ова зависи од повеќе фактори, од кој набитен е исхраната.

Исто така треба да знаеш дека без разлика каков вид на протеин ќе купиш тој само претставува додаток во исхраната, што значи тој е тука да ти помогне да го дополниш дневниот внес на протеини кои веќе треба да ги внесуваш од други извори.

Мој совет ти е да избереш протеин од сурутка (whey)
 
Член од
20 февруари 2014
Мислења
5
Поени од реакции
0
А што би ми препорачал ти на пример да го стопам маснотиите да се исчистам?Мислам знам не е тоа магично апче туку што би ми помогнало?Почнав со Л-Карнитин ослабев 7-8 кг имам маснотии на стомакот и што би ми препорачал ти да земам?Вложив напор Л-Карнитинот ми помогна али сакам да се прочистам?Не сакам пак да пијам Л-Карнитин.И дали после пиењето на протеин можно е да се здебелам?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom