Исхрана - првиот клучен фактор за постигнувањето на атлетско тело

STEALTH

God is a DJ
Член од
25 ноември 2011
Мислења
10.627
Поени од реакции
14.403
Ми се јадеше нешто кисело вчера, а немаше ништо друго на располагање :D

Инаку, имам и некои ептен бош прашања - еве на пример седнеш во кафеана и си порачаш месо и зеленчук (наместо леб, помфрит). Како да знам еден просечен ражниќ што содржи од нутритиенти, едно просечно ќебапче, плескавица, па ете и стек што има (за ова е лесно ај). Ни грамажа им знаеш, ни ништо. Такви некои ептен бош работи ме занимаат, а ете ги нема на Муfitness :LOL: (или не сум ги побарал уште хахах) или се немерливи стриктно по измерени вредности. Ај салата од око ќе процениш колку грама е, се знаат вредностите на цвекло, зелка, зелена салата и ќе пресметаш, ама за такви некои месни продукти...

Фала за советиве до сега на тебе, а воедно и на другите кои ми одговорија. Ќе бидам поактивен на темава, не се сакам себеси со ваква килажа...
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.662
Поени од реакции
34.958
Ми се јадеше нешто кисело вчера, а немаше ништо друго на располагање :D

Инаку, имам и некои ептен бош прашања - еве на пример седнеш во кафеана и си порачаш месо и зеленчук (наместо леб, помфрит). Како да знам еден просечен ражниќ што содржи од нутритиенти, едно просечно ќебапче, плескавица, па ете и стек што има (за ова е лесно ај). Ни грамажа им знаеш, ни ништо. Такви некои ептен бош работи ме занимаат, а ете ги нема на Муfitness :LOL: (или не сум ги побарал уште хахах) или се немерливи стриктно по измерени вредности. Ај салата од око ќе процениш колку грама е, се знаат вредностите на цвекло, зелка, зелена салата и ќе пресметаш, ама за такви некои месни продукти...

Фала за советиве до сега на тебе, а воедно и на другите кои ми одговорија. Ќе бидам поактивен на темава, не се сакам себеси со ваква килажа...
Отприлика се по 150тина-200 грама парчињата месо во кафана, али незнам, за време на диета скоро цело време гледам да готвам дома и да ги мерам на вага. Како и да е не е страшно се додека не претераш, јас знам да внесам и повеќе калории некои денови, ама пак компензирам со кардио или со фастинг.
16/8 фастинг ѕирни можеби ќе ти се допадне, во комбо со кето нема шанса да не ослабиш.
 

STEALTH

God is a DJ
Член од
25 ноември 2011
Мислења
10.627
Поени од реакции
14.403
Па јас сум и на еден вид 16/8 и без да знам за тој начин:

Претежно јадам на работа околу 12-1 (доручек накај ручек веќе) и вечерам околу 8-9 (после теретана), никако подоцна. Наредниот ден пак исто.
Ми фали ручек да убацам во тој период, ама никако не можам да склопам, патувам за Скопје на работа секој ден пон - петок. Не ми се јаде ништо од сабајле, ми се пријадува околу 12, јадам и после фаќа 3-4 часот каде ем не ми се јаде, ем морам да се враќам за Штип. После стигање во Штип право на теретана и ајде најди време за ручек...

За кардио немам гајле јас, одам на теретана 5 дена во неделата, трчам или играм фудбал преку викенд...
 
Последно уредено:

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.662
Поени од реакции
34.958
Па јас сум и на еден вид 16/8 и без да знам за тој начин:

Претежно јадам на работа околу 12-1 (доручек накај ручек веќе) и вечерам околу 8-9 (после теретана), никако подоцна. Наредниот ден пак исто.
Ми фали ручек да убацам во тој период, ама никако не можам да склопам, патувам за Скопје на работа секој ден пон - петок.

За кардио немам гајле јас, одам на теретана 5 дена во неделата, трчам или играм фудбал преку викенд...
Или хит кардио, или пак држи ги калориите високи, а кардиото секој ден или секој втор и да не е под 5-6 часови неделно. Барем кај мене овие два начини работат најдобро, губам најмалку мускул, а се чистам брзо.
 

STEALTH

God is a DJ
Член од
25 ноември 2011
Мислења
10.627
Поени од реакции
14.403
Ти си ѕвер, затоа е полесно :angel:

Фала бато за се до сега, ми даде додатен мотив со советиве :rolleyes:
 
Член од
27 октомври 2017
Мислења
515
Поени од реакции
746
Kolku samo e pogresno da ne se jadat jaglenihidrati a da se Jade tolku mnogu mast. Ama nejkam da vlagam vo raspravii.
 
Член од
27 октомври 2017
Мислења
515
Поени од реакции
746
osnova na ishranata treba da bidat komplexni jagleni hidrati od leb i ili oriz, ovosje, zelencuk, posno meso, mlecni proizvodi so namalena maslenost.

sakate li da oslabete - namalete masti i sekeri i alkohol do minimum i zgolemete fizicka aktivnost.

ovie izmislici sto bez vrska se plasiraat na internet kako keto, meto, un i slicni gluposti samo mozat da ve razbolat.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.662
Поени од реакции
34.958
osnova na ishranata treba da bidat komplexni jagleni hidrati od leb i ili oriz, ovosje, zelencuk, posno meso, mlecni proizvodi so namalena maslenost.

sakate li da oslabete - namalete masti i sekeri i alkohol do minimum i zgolemete fizicka aktivnost.

ovie izmislici sto bez vrska se plasiraat na internet kako keto, meto, un i slicni gluposti samo mozat da ve razbolat.
Дај ти некоја контра студија што кажува дека ќе не разболат.

Кето не е добро да се држи на долг период или пак како начин на исхрана за цел живот, а ако е добро искомбинирано со тренинг за 3-4 месеци ќе направиш комплетна рекомпозиција на телото и можеш постепено да ги вратиш пак јаглехидратите.

А фастингот е веќе начин на живот кој може само да ти донесе бенефити, не треба да броиш до тој степен калории, попрактичен е за луѓе кои работат, плус помага во регулација на глукозата во крв, сензитивност на инсулинот, подмладува и тн
 
Член од
27 октомври 2017
Мислења
515
Поени од реакции
746
Дај ти некоја контра студија што кажува дека ќе не разболат.

Кето не е добро да се држи на долг период или пак како начин на исхрана за цел живот, а ако е добро искомбинирано со тренинг за 3-4 месеци ќе направиш комплетна рекомпозиција на телото и можеш постепено да ги вратиш пак јаглехидратите.

А фастингот е веќе начин на живот кој може само да ти донесе бенефити, не треба да броиш до тој степен калории, попрактичен е за луѓе кои работат, плус помага во регулација на глукозата во крв, сензитивност на инсулинот, подмладува и тн
Тој начин на исхрана е предвиден во препораките за здрава исхрана на сите, без исклучок,сите влади во светот и истотака на мегународната здравствена организација.
 
Член од
26 декември 2009
Мислења
263
Поени од реакции
192
Дај ти некоја контра студија што кажува дека ќе не разболат.

Кето не е добро да се држи на долг период или пак како начин на исхрана за цел живот, а ако е добро искомбинирано со тренинг за 3-4 месеци ќе направиш комплетна рекомпозиција на телото и можеш постепено да ги вратиш пак јаглехидратите.

А фастингот е веќе начин на живот кој може само да ти донесе бенефити, не треба да броиш до тој степен калории, попрактичен е за луѓе кои работат, плус помага во регулација на глукозата во крв, сензитивност на инсулинот, подмладува и тн


Glucose and Lipid Homeostasis and Inflammation in Humans Following an Isocaloric Ketogenic Diet.

OBJECTIVE:
The objective of this study was to measure changes in glucose, lipid, and inflammation parameters after transitioning from a baseline diet (BD) to an isocaloric ketogenic diet (KD).

CONCLUSIONS:

Switching to the KD was associated with increased cholesterol and inflammatory markers, decreased triglycerides, and decreased insulin-mediated antilipolysis. Glucose homeostasis parameters were diet dependent and test meal dependent.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/31067015
 

storm03m

А.К.А Комплексаш
Член од
9 јуни 2018
Мислења
316
Поени од реакции
337
Генерално ништо не е здраво од една страна, а од друга се е здраво во умерени количини.
Ако не пробаш нема да знаеш како реагира телото, дали одговара или не, и дали ви одговара на моменталниот стил на живот.
Пример сигирно на некој градежен работник кој работи 10саат и кој има 1 пауза за ручек не му одговара кето, бидејќи нема време да спреми јадење на градилиште, ќе направи мајсторски сендвич од пола леб салами кашкавали мајонези кока коли, или пак сосема обратно некој кој има време и можност тоа да го приготви.
Зборот ми е, не е само црно ило бело, сликата е поширока.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.662
Поени од реакции
34.958
Glucose and Lipid Homeostasis and Inflammation in Humans Following an Isocaloric Ketogenic Diet.

OBJECTIVE:

The objective of this study was to measure changes in glucose, lipid, and inflammation parameters after transitioning from a baseline diet (BD) to an isocaloric ketogenic diet (KD).

CONCLUSIONS:

Switching to the KD was associated with increased cholesterol and inflammatory markers, decreased triglycerides, and decreased insulin-mediated antilipolysis. Glucose homeostasis parameters were diet dependent and test meal dependent.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/31067015
Уште да беше комплетна студијата и се ќе беше супер, не можам да видам детали кој метод на мерење на ЛДЛ е применет, LDL-C (концентрација на ЛДЛ) или LDL-P(број на честички), бидејќи ова е најважното кога се гледа ЛДЛ?

Инаку ајде на кратко, ова е привремен спајк на холестеролот и не е ништо страшно, се работи за зголемо синтетизирање на липопротеин од страна на црниот дроб се со цел да може трилицеридите да ги транспортира до клетките за да се користат како гориво. Ако го погледнеш во поглед на големина градбените честички на ЛДЛ може да ги сретнеш како lipoprotein (b) и lipoprotein(a). Б се помали од А и тие се тие што се опасни и брзо оксидираат (што е и главната заебанција со ЛДЛ холестеролот) и овие не можат да вршат транспорт на други честици плус овие ги прават проблемите на кардиоваскуларен систем со тоа што влегуваат во ендотелиумот, додека пак А ти се големи и како еден тип на балон кој може да врши транспорт на други честици. За време на кето се зголемуваат овие од тип А, се со цел да може да се транспортираат триглицеридите низ телото за енергија, што го активира повеќе и црниот дроб и е зголемена инфламацијата.
Еве ти уште некои интересни студии за кето вс лоу карб:
Carbohydrate restriction alters lipoprotein metabolism by modifying VLDL, LDL, and HDL subfraction distribution and size in overweight men.
Carbohydrate restriction has a more favorable impact on the metabolic syndrome than a low fat diet.
The national cholesterol education program diet vs a diet lower in carbohydrates and higher in protein and monounsaturated fat: a randomized trial.
Во поглед на инсулинот:

A Novel Intervention Including Individualized Nutritional Recommendations Reduces Hemoglobin A1c Level, Medication Use, and Weight in Type 2 Diabetes
Type 1 diabetes mellitus successfully managed with the paleolithic ketogenic diet


Така да немајте гајле, далеку полошо се храните од ова, само ќе имате придобивка ;) како гледам низ теретаниве дека лапате кленбутерол, ефедрин, туринабол, „оксандролон“ и да не ги бројам, сајд ефектите од ова се гола вода во споредба со се друго што правите секојдневно!
[DOUBLEPOST=1558794130][/DOUBLEPOST]Бонус: уште да му текнеше во студиите што ги прават да внимаваат на балансот меѓу симпатикусот и парасимпатикусот, еден од најбитните фактори за дигестија на храната, баланс на хормоните и тн.[DOUBLEPOST=1558795943][/DOUBLEPOST]
Генерално ништо не е здраво од една страна, а од друга се е здраво во умерени количини.
Ако не пробаш нема да знаеш како реагира телото, дали одговара или не, и дали ви одговара на моменталниот стил на живот.
Пример сигирно на некој градежен работник кој работи 10саат и кој има 1 пауза за ручек не му одговара кето, бидејќи нема време да спреми јадење на градилиште, ќе направи мајсторски сендвич од пола леб салами кашкавали мајонези кока коли, или пак сосема обратно некој кој има време и можност тоа да го приготви.
Зборот ми е, не е само црно ило бело, сликата е поширока.
Ретко кој мајстор после цел ден физичка работа ќе оди да вежба, уште поретко да внимава на храна, обично живеат за едно ѕидарско и сендвич од пола леб.
 
Последно уредено:
Член од
28 ноември 2011
Мислења
32
Поени од реакции
17
Keto long term - НЕ! Ако е тоа за период од 3 до 6 недели ок но после за излагање од кетоза мора мн внимателно со карбс. Не би го препорачал овој начин на живот на помлади затоа што ипак метаболизбот е побрз и не вреди да се "измачуваш". Али за атлети и спремање за на бина - кето е идеално со добар план и стратегија.

Умереност и по здрава храна.
 

STEALTH

God is a DJ
Член од
25 ноември 2011
Мислења
10.627
Поени од реакции
14.403
20190527_212555.jpg

@Кеплер

Еве денеска.

Наместено ми е 65%/30%/5% и 113gr/108gr/19gr соодветно масти/протеини/јаглехидрати.
1500 калории дневно.

Ова може ми е и најблиску што сум внел, а да е во тие вредности.

Почнав со 101кг на 20 мај, вчера - 98.9кг.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom