Исхрана - првиот клучен фактор за постигнувањето на атлетско тело

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.656
Поени од реакции
34.946
Значи ептен не ми е јасно, викаш до пладне си без оброк, а од пладне до вечер колку оброци имаш? Се чистиш ти или? Ваков режим логички прифатлив ми е само во фаза на чистење, не знам...
Секаде кај што прочитав пишува за изградба на мускулна маса потребна е храна (пред и после тренинг). Плус потребно ти е и енергија преку тренингот која исто така ја добиваш од храна.

Не знам како успеваш да ги внесеш потребните калории во случај целта да ти е маса...


Во врска со вториот болд, на која храна поконкретно мислиш?
До пред една година ептен бев лаик околу нутриционизмов али доста се упатив, но се' уште некои работи не ми се јасни.
Сосема е доволно де, сега се чистам, а и за на маса е пак доволно, разликата од чистење до маса ти е 600-1000ккал, тоа ти е еден оброк до макс оброк и ужинка.
Сега јадам 2 цврсти големи оброци, и на 2 пати ми се поделени дозерка протеин со по 20 тина грама бадем/семки/кикиритки, кога ќе треба да сум на маса само да ги внесам јаглехидратите 300гр варен/печен ориз во оброкот 3 саати пред тренинг и со првиот 100гр овес, плус вечерниот после тренинг една банана и ете ги тие калории што треба да ги внесам.
Значи 2-3 оброци и 2 ужинки во тие 8 часа ти се таман да ги надополниш калориите, а со фастингот имаш подобра регулација на инсулинот и повисоко ниво на hgh.
Па сигурно делкаш благо, шеќери, бели пецива, тестенини кога си нон стоп гладен.
Изгуглај нека не те мрзи што претставува гликемичен индекс, која храна каков индекс има, направи една програма за исхрана и врати се да ја корегираме тука ако треба.
 
Член од
29 март 2013
Мислења
4.510
Поени од реакции
4.332
Сосема е доволно де, сега се чистам, а и за на маса е пак доволно, разликата од чистење до маса ти е 600-1000ккал, тоа ти е еден оброк до макс оброк и ужинка.
Сега јадам 2 цврсти големи оброци, и на 2 пати ми се поделени дозерка протеин со по 20 тина грама бадем/семки/кикиритки, кога ќе треба да сум на маса само да ги внесам јаглехидратите 300гр варен/печен ориз во оброкот 3 саати пред тренинг и со првиот 100гр овес, плус вечерниот после тренинг една банана и ете ги тие калории што треба да ги внесам.
Значи 2-3 оброци и 2 ужинки во тие 8 часа ти се таман да ги надополниш калориите, а со фастингот имаш подобра регулација на инсулинот и повисоко ниво на hgh.
Па сигурно делкаш благо, шеќери, бели пецива, тестенини кога си нон стоп гладен.
Изгуглај нека не те мрзи што претставува гликемичен индекс, која храна каков индекс има, направи една програма за исхрана и врати се да ја корегираме тука ако треба.
Ќе пишам за скоро што се' намирници користам и како, па ако не те/ве мрзи корегирајте.
 
Член од
29 март 2013
Мислења
4.510
Поени од реакции
4.332
Значи вака, обично имам 3 до 4 оброци на ден и ретко правам ужини измеѓу, така да гледам оброците да ми бидат поголеми.

1. 3 цели и 2 белки (омлет, со многу малку масло) - 4 парчиња црн леб / 100-150 г. мусли - 200 мл. јогурт
2. 200г. макарони - туна / ориз - 150г. филети риба
3. 200г. стек - 200г. варен ориз
/ 200г. компир - еден домат - 50 грама брокула
4. Четврт оброк обично доцна навечер и тоа строго јајца (омлет) со парче-две црн леб доколку сабајлето првиот оброк ми бил мусли.

Ок, можи да направам и измени, на пример како оброк да имам грав, леќа, грашок али претежно горе-долу иста ми е исхраната и не знам што и како да променам кога секој ден морам да имам месо за оброк а тоа е стек или риба јбг. После исто така оризот, компирот и житариците и тие се незаменливи така да...

 
Член од
11 јули 2014
Мислења
3.088
Поени од реакции
4.461
Го имате ли негде низ МКД сретнато производов? И мислење за истиот... На 100 грама (4 грама протеин, 2 грама јгх, 0 масти)
Гледам имаат и некој протеин + чоко, со декстроза (мала количина).
Screen Shot 2017-09-08 at 18.19.55.png
 
Член од
25 декември 2011
Мислења
404
Поени од реакции
185
Го имате ли негде низ МКД сретнато производов? И мислење за истиот... На 100 грама (4 грама протеин, 2 грама јгх, 0 масти)
Гледам имаат и некој протеин + чоко, со декстроза (мала количина).
Прегледај го приврзокот 177038
абе друже ова се ти е маркетинг, основни извори на протеин е месо, јајца, риба и веј), ова и го рачунаш кога си правиш диета. Ова се друго протеин што го имаш во леб, кашкавали, кикирики и друга храна може да се занемерува многу малку се јаде за да има некое влијание
 
Член од
11 јули 2014
Мислења
3.088
Поени од реакции
4.461
абе друже ова се ти е маркетинг, основни извори на протеин е месо, јајца, риба и веј), ова и го рачунаш кога си правиш диета. Ова се друго протеин што го имаш во леб, кашкавали, кикирики и друга храна може да се занемерува многу малку се јаде за да има некое влијание
Казеин? :)
Нема билдер што не користи казеин (споро разградлив протеин од млеко), или нискомасно сирење како извор на казеин во последен оброк од денот.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.656
Поени од реакции
34.946
Го имате ли негде низ МКД сретнато производов? И мислење за истиот... На 100 грама (4 грама протеин, 2 грама јгх, 0 масти)
Гледам имаат и некој протеин + чоко, со декстроза (мала количина).
Прегледај го приврзокот 177038
Не сум го сретнал, али не гледам што е толку подобар од другите? 10гр протеин на 250гр јогурт, другиот има 3гр на 100мл што и не е нешто мн различно.
 
Член од
23 декември 2015
Мислења
51
Поени од реакции
2
Здраво
Збани веќе една и пол година пиев протеини, сменив неколку брендови ама многу скапо излегува и сакам да се ориентирам кон вистинска "цела" храна, оброците ми се средени само имам проблем со протеините што треба брзо да се абсорбираат после тренинг, до сега имав протеински шејк па сега незнам што да јадам веднаш после тренингот? Некој предлог
 

nE0n1nja

Eat nerds get shredded
Член од
25 јануари 2007
Мислења
3.468
Поени од реакции
3.270
Здраво
Збани веќе една и пол година пиев протеини, сменив неколку брендови ама многу скапо излегува и сакам да се ориентирам кон вистинска "цела" храна, оброците ми се средени само имам проблем со протеините што треба брзо да се абсорбираат после тренинг, до сега имав протеински шејк па сега незнам што да јадам веднаш после тренингот? Некој предлог
Здраво
Не се замарај, јади што сакаш, битно е севкупно во денот да имаш доволен внес на протеини. Штом ти се средени оброците ќе имаш континуиран прогрес. Toa дека ти требаат брзо-абсорбирачки протеини веднаш после тренинг се граничи со мит. Ефектот е минимален, особено за рекреативни вежбачи.
А ако сепак психички не можеш да издржиш јас би одел со белки од јајца, подобро и побрзо-абсорбирачко од тоа нема, освен вејот нели.
 
Член од
18 јули 2017
Мислења
6
Поени од реакции
0
Другари помагајте!!

Се решив да вежбам за зголемување мускулна маса (без претходно да поминам од фазата на "чистење"). Започнав со 101-103 кг и еве сега сум на почеток од третиот месец вежбање втеретана.

Прв проблем ми е исхраната. Не знам или не можам никако да најдам соодветен режим за мене, а осеќам дека токму тоа ме уназадува.
На утро, веднаш после будење јадам едно цело јајце, понекогаш и еден компир варен или интегрален леб, овесни снегулки со млеко.
Кај 11 часот јадам варен кафеав ориз со две цели јајца или 2 копани со околу 100 гр изварка и едно јаболко.
Потоа, за ручек кај 15 часот често се случува да јадам тоа што е приготвено дома (зашто немам време за готвење), компири, грав, пиперки, мелено месо, пилешко со сирење или повторно изварка.

Тренирам околу 20-20.30 часот до 22 часот. Вечерата секогаш ја јадам некаде кај 22.40-23 часот. Обично се состои од варен кафеав ориз, два копани, изварка, сенф и овошје (во последно го изоставувам овошјето).

После тоа, кога од 00 часот, кога од 00.30 право на спиење се до 05.30 часот.. зошто мора да се работи.

Тренирам 5 пати неделно со тежини, да бидам искрен без кардио, просечно околу час, час и половина.

Утрово се качувам на вага, гледам 109 кг Косата ми се крена.. За околу 2 месеци тоа се околу 6 кг плус.. А не знам колку е можно тоа да биде мускулна маса
Плус, стомакот никако не ми спаѓа. Значи никако!! Како што почнав втеретана осеќам дека и повеќе ми расте..

Од суплементи пијам веќе 4 дена Трибулус ЗМА.

Да напоменам дека сум 23 год, 179 цм.

Луѓе помагајте не знам кај терам веќе. Осеќам како воопшто да нема резултати на мене Шо мислите згрешив шо ојдов директно на bulking?
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.700
Поени од реакции
27.627
Другари помагајте!!

Се решив да вежбам за зголемување мускулна маса (без претходно да поминам од фазата на "чистење"). Започнав со 101-103 кг и еве сега сум на почеток од третиот месец вежбање втеретана.

Прв проблем ми е исхраната. Не знам или не можам никако да најдам соодветен режим за мене, а осеќам дека токму тоа ме уназадува.
На утро, веднаш после будење јадам едно цело јајце, понекогаш и еден компир варен или интегрален леб, овесни снегулки со млеко.
Кај 11 часот јадам варен кафеав ориз со две цели јајца или 2 копани со околу 100 гр изварка и едно јаболко.
Потоа, за ручек кај 15 часот често се случува да јадам тоа што е приготвено дома (зашто немам време за готвење), компири, грав, пиперки, мелено месо, пилешко со сирење или повторно изварка.

Тренирам околу 20-20.30 часот до 22 часот. Вечерата секогаш ја јадам некаде кај 22.40-23 часот. Обично се состои од варен кафеав ориз, два копани, изварка, сенф и овошје (во последно го изоставувам овошјето).

После тоа, кога од 00 часот, кога од 00.30 право на спиење се до 05.30 часот.. зошто мора да се работи.

Тренирам 5 пати неделно со тежини, да бидам искрен без кардио, просечно околу час, час и половина.

Утрово се качувам на вага, гледам 109 кг Косата ми се крена.. За околу 2 месеци тоа се околу 6 кг плус.. А не знам колку е можно тоа да биде мускулна маса
Плус, стомакот никако не ми спаѓа. Значи никако!! Како што почнав втеретана осеќам дека и повеќе ми расте..

Од суплементи пијам веќе 4 дена Трибулус ЗМА.

Да напоменам дека сум 23 год, 179 цм.

Луѓе помагајте не знам кај терам веќе. Осеќам како воопшто да нема резултати на мене Шо мислите згрешив шо ојдов директно на bulking?
Intermittent fasting + keto.

Не знам која ти е таа логика дека со 103 кила и 179цм ти треба да идеш на булк :icon_lol:
5 саати сон ти е катастрофа.
Минимум, и мислам МИНИМУМ треба да ти се 7.
8+ за максимален бенефит.
 
Член од
25 декември 2011
Мислења
404
Поени од реакции
185
Другари помагајте!!

Се решив да вежбам за зголемување мускулна маса (без претходно да поминам од фазата на "чистење"). Започнав со 101-103 кг и еве сега сум на почеток од третиот месец вежбање втеретана.

Прв проблем ми е исхраната. Не знам или не можам никако да најдам соодветен режим за мене, а осеќам дека токму тоа ме уназадува.
На утро, веднаш после будење јадам едно цело јајце, понекогаш и еден компир варен или интегрален леб, овесни снегулки со млеко.
Кај 11 часот јадам варен кафеав ориз со две цели јајца или 2 копани со околу 100 гр изварка и едно јаболко.
Потоа, за ручек кај 15 часот често се случува да јадам тоа што е приготвено дома (зашто немам време за готвење), компири, грав, пиперки, мелено месо, пилешко со сирење или повторно изварка.

Тренирам околу 20-20.30 часот до 22 часот. Вечерата секогаш ја јадам некаде кај 22.40-23 часот. Обично се состои од варен кафеав ориз, два копани, изварка, сенф и овошје (во последно го изоставувам овошјето).

После тоа, кога од 00 часот, кога од 00.30 право на спиење се до 05.30 часот.. зошто мора да се работи.

Тренирам 5 пати неделно со тежини, да бидам искрен без кардио, просечно околу час, час и половина.

Утрово се качувам на вага, гледам 109 кг Косата ми се крена.. За околу 2 месеци тоа се околу 6 кг плус.. А не знам колку е можно тоа да биде мускулна маса
Плус, стомакот никако не ми спаѓа. Значи никако!! Како што почнав втеретана осеќам дека и повеќе ми расте..

Од суплементи пијам веќе 4 дена Трибулус ЗМА.

Да напоменам дека сум 23 год, 179 цм.

Луѓе помагајте не знам кај терам веќе. Осеќам како воопшто да нема резултати на мене Шо мислите згрешив шо ојдов директно на bulking?
па незнам што очекуваше, булкинг ти иде добро, креваш тежина :)

абе стопати овде пишувавме, не може само мускул да качуваш (со натурално вежбање без стероиди) ке качуваш и сало посебно со таа исхрана што ја имаш сега
5 пати неделно во теретана, спиеш по 5-6 сати, телото го стави под многу голем притисок и стрес, ке си направиш и здравствени проблеми со таков распоред

И не спага од вежбање стомакот и да се утепаш од правење стомачни :D или други вежби, само диета.

Мора чистење, имаш долг пат со тоа треба да симнеш одприлика 20-25 кг, тежински тренинг намали повеке кардио и средена диета и никако навечер во 11 саат копани и ориз (???) трибулос фрли го , купи си веј и л-карнитин ако имаш пари, ако немаш, само јади помалку генерално, повеке зеленчук ЈХ минимален внес (ако работа ти е со многу физичка активност пази со намалување на јагленохидрати оти може да немаш сили после)

Барај овде по форум пишуваме како треба да се храниш за чистење/намалување на тежина и како да тренираш
:facepalm:
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom