Исхрана - првиот клучен фактор за постигнувањето на атлетско тело

Член од
30 септември 2017
Мислења
105
Поени од реакции
112
Може совет како се пие декстрозата, без вкус ли е, се раствара во вода ли? Исто така по која количина се пие и кога е најдобро време за консумирање?
 
Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.911
Поени од реакции
1.378
Може совет како се пие декстрозата, без вкус ли е, се раствара во вода ли? Исто така по која количина се пие и кога е најдобро време за консумирање?
dextrozata ti e sejker i se pie 30 min pred trening 30-50 grama i e najdobro da se pie so kreatin i usedna doza se pie odma posle trening isto ili so kreatin ili obicno mozis so voda ili da stavis vo protein 30 grama.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.630
Поени од реакции
34.884
dextrozata ti e sejker i se pie 30 min pred trening 30-50 grama i e najdobro da se pie so kreatin i usedna doza se pie odma posle trening isto ili so kreatin ili obicno mozis so voda ili da stavis vo protein 30 grama.
Само после тренинг, на долги тренинзи од над 1час може и пред да заврши тренингот.
 
Член од
11 јули 2014
Мислења
3.088
Поени од реакции
4.461
Може совет како се пие декстрозата, без вкус ли е, се раствара во вода ли? Исто така по која количина се пие и кога е најдобро време за консумирање?
После тренинг во шејкот со вејот заедно. Ако ставаш 30 грама протеин, 45-55 декстроза.
Незнам дали Скопје има „Бако“. Таму има кило декстроза за некои си 60-70 денари не сум купувал одамна ама тука некаде беше цената...
Има на рекорд.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.630
Поени од реакции
34.884
jas ja pijam nekogas i na rabota posto pretezno mi pajga sejkerot i za 15 min me sredva dekstrozava :P
Јади нешто друго ако ти паѓа шеќерот, не мора да голташ декстроза.
Појакото е што оваа во продавниците за здрава храна за 70денари кг прашање дали е декстроза или обичен шеќер сахароза сомелен :)
 
Член од
5 април 2010
Мислења
602
Поени од реакции
214
Дечки ај совет за булкинг по колку кцал да внесувам. 23год 70кг 176цм. Немам вежбано од јуни асално. Летоска јадев премногу малку у комбинација со алхохол. Отприлика 1500-1800 кцал. Моментално сум на 2000кцал. Па што мислите колку треба да внесувам и кој макро сооднос. Тренинг 4 пати неделно импровизирана верзија Пуш пул лег. 1 неделно футбал.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.630
Поени од реакции
34.884
Дечки ај совет за булкинг по колку кцал да внесувам. 23год 70кг 176цм. Немам вежбано од јуни асално. Летоска јадев премногу малку у комбинација со алхохол. Отприлика 1500-1800 кцал. Моментално сум на 2000кцал. Па што мислите колку треба да внесувам и кој макро сооднос. Тренинг 4 пати неделно импровизирана верзија Пуш пул лег. 1 неделно футбал.
Околу 3000 ккал дневно.
https://tdeecalculator.net/result.php?s=metric&g=male&age=23&kg=70&cm=176&act=1.55&f=1
 
Член од
5 април 2010
Мислења
602
Поени од реакции
214
Деам... не е ова премногу да рипнам 1000+. Пошто еве може калкулаторов кажува дека за одржуванје ми е околу 2600кцал. Ама бидејки едно 3-4 месеци функционирам на малку кцал и метаболизмот ми е е научен на малку кцал. Да не испадне со 3000че да качам и мн бодифат. И немам страв во булкот да накачам на БФ али не би сакал да биде тоа во голем степен, бидејки минатот искуство ми е такво на булк качувам доста фет, а додека правам кут па губам и добар дел од мускулот... па тука негде кај септември завршува како што сум почнал со малце подобра форма но ништо посебно. Што мислиш на ова ?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom