Исхрана - првиот клучен фактор за постигнувањето на атлетско тело

Член од
5 април 2010
Мислења
602
Поени од реакции
214
Дечки да ве прашам има ли некој пиено јајца од препелица до сега,случајно на тв ја фатив баба рада и имаше еден човек кој збореше за овие јајца и има вајда специјализирано на ова област,викаше дека јајцата од препелица содржат многу повеке витамини и минерало од кокошкино јајце и повеќе и подобри протени од обичното јајце,исто така напомена дека тука го нема ризиокот со саломена(знам дека го утнав името на бактеријава)како што го има кај обичното јајце доколку го пиеш.Па сега ме интересира дали некој од вас има истражувано/користено од овие јајца.Кажете мислења.
 

Чичко Кумплунг

деца на транзицијата
Член од
3 декември 2011
Мислења
4.194
Поени од реакции
4.400
Дечки да ве прашам има ли некој пиено јајца од препелица до сега,случајно на тв ја фатив баба рада и имаше еден човек кој збореше за овие јајца и има вајда специјализирано на ова област,викаше дека јајцата од препелица содржат многу повеке витамини и минерало од кокошкино јајце и повеќе и подобри протени од обичното јајце,исто така напомена дека тука го нема ризиокот со саломена(знам дека го утнав името на бактеријава)како што го има кај обичното јајце доколку го пиеш.Па сега ме интересира дали некој од вас има истражувано/користено од овие јајца.Кажете мислења.
Ја пијам секое сабајле по две :)
Човекот од кај што зимам ми каже две на гладен стомак, повеќе не, додека гостинот кај баба Рада вика за мали деца по три од сабајле, додека за возрасни може и до пет.
А мислам дека се многу од три повеќе, мене ми изгледаат на доста калорични и ме заситуваат :)
Лапај ги ти, ако ништо друго зајакнуваат имунитет
 
Член од
5 април 2010
Мислења
602
Поени од реакции
214
^
Да така рече и во тоа "терапијте" што ги препорачуваше вика по 5на ден,првпат кога ке почнеш може со 2на ден додека се навикнеш а после комотно може да се тера со 5на ден,најдоле на екранот пишуваше една тереапија за бодибилдери се состои од 480јајца и послем се прави пауза 2недели или 2месеци не сум баш сигурен.Мислев да ги пијам ко шејк со млеко,како,банана,цимент и 3-5јајца.Друг некој да сподели искуство
 

nE0n1nja

Eat nerds get shredded
Член од
25 јануари 2007
Мислења
3.468
Поени од реакции
3.270
Jaс пиев вакви јајца кога бев мал зашто имунитетот ми беше срање и ми препорача доктор да ги пијам, значи добри се. Не памтам по колку пиев, знам дека со малце шеќер ми ги мешаше мајка ми и ептен беа вкусни.
Иначе @kkk666 ако ги пиеш со цимент тешко тебе брате :D
 
Член од
5 април 2010
Мислења
602
Поени од реакции
214
Jaс пиев вакви јајца кога бев мал зашто имунитетот ми беше срање и ми препорача доктор да ги пијам, значи добри се. Не памтам по колку пиев, знам дека со малце шеќер ми ги мешаше мајка ми и ептен беа вкусни.
Иначе @kkk666 ако ги пиеш со цимент тешко тебе брате :D
хахахахах јој која грешка,ајде луѓе сме грешиме ЧД
 
Член од
4 октомври 2008
Мислења
4.014
Поени од реакции
1.247
Дечки да ве прашам има ли некој пиено јајца од препелица до сега,случајно на тв ја фатив баба рада и имаше еден човек кој збореше за овие јајца и има вајда специјализирано на ова област,викаше дека јајцата од препелица содржат многу повеке витамини и минерало од кокошкино јајце и повеќе и подобри протени од обичното јајце,исто така напомена дека тука го нема ризиокот со саломена(знам дека го утнав името на бактеријава)како што го има кај обичното јајце доколку го пиеш.Па сега ме интересира дали некој од вас има истражувано/користено од овие јајца.Кажете мислења.
Едно јајце од преперица има 0,9 гр протеин а едно од кокошка 7,2гр протеин. Па ти самиот одлучи си дали ќе му веруваш и за остатокот на тврдењата.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.716
Поени од реакции
12.145
Овие спорт барови од Виталија се доста поскапи. Цената му беше 70 денари а протеини ако се 30%, тоа се 18гр. Во дозерка од канта, околу 21 гр протеини е 70-75% по цена од 40-45 денари.
Ако е само за протеини, оние во канта се поефтини. Ако е за промена, вкусно е
 

Зајче

Бело, и тоа!
Член од
13 септември 2008
Мислења
3.439
Поени од реакции
3.945
Овие спорт барови од Виталија се доста поскапи. Цената му беше 70 денари а протеини ако се 30%, тоа се 18гр. Во дозерка од канта, околу 21 гр протеини е 70-75% по цена од 40-45 денари.
Ако е само за протеини, оние во канта се поефтини. Ако е за промена, вкусно е
во Виталија се 50 денари мислам
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.716
Поени од реакции
12.145
Епа јас зедов со бело :). Здравје, вкусно беше
 

Kajgana Shop

На врв Bottom