Исхрана - првиот клучен фактор за постигнувањето на атлетско тело

Член од
19 јануари 2013
Мислења
59
Поени од реакции
9
Your argument is invalid,that only works with roids.
On topic,potrebni se 6-12 maksimalni povtoruvanja za bilo koj del na teloto za da se dobie hipertrofija.
300-500 kcal nad DKP i 3 pati 30 min sredno nivo kardio.

Brat so 10 povtoruvanja ne pravis nisto osven ako zemas nesto jako.
Ako vezbas kako sto treba ne znam dali ke imas uopste vreme za kardio.
:vozbud:
 

Gjoroski

Master in Bodybuilding and Fitness Methods, IFBB
Член од
14 септември 2009
Мислења
1.332
Поени од реакции
998
Сега со сиругност знам каде грешат сите оние кои имаат мака во обликување на своето тело и градење на мускули...
 

Gjoroski

Master in Bodybuilding and Fitness Methods, IFBB
Член од
14 септември 2009
Мислења
1.332
Поени од реакции
998
iskazi se,da se promene toa,sekako dokolku sakas da go otkries.
Сеуште со сигурност неможам конкретно ништо да ти кажам, ме мачат некои кратенки на термини, ама се надевам дека и тоа кај и да ќе го дефинирам па ќе можам да ви пренесам се како што треба.
Ај, да не бидам имитатор. Никогаш никого не сум имитирал. Секогаш се обидувам да бидам свој и оригинален. Проблемот во днешно време е во тоа што, многу го тапите со научни истражувања, базирани на информации од интернет, гугл, форуми, така наречени најдобри експерти во одредени области...дрн,дрн,дрн. Е, затоа многу малку ги има мускулести, да не речам масивни до тој степен каде може да се наречат билдери во вистинска смисла на зборот. Повеќето се атлети. Но, и нив ги нема. Поголем процент на "стручњаците" кои овде постираат "научни" тези за исхрна, тренинг и суплементација, 7 дена да ги земам со мене и да пробаат да живеат вистински билдерски живот, ќе видат неверојати промени и ќе се чудат како работејки обратно од тоа што до сега наводно го знаеле е можно да имаат такви резултати.
 
Член од
4 октомври 2008
Мислења
4.014
Поени од реакции
1.247
Незнам која е поентата на форумов ако не кој сака да даде по некој добронамерен совет и да им помогне на новите членови кои сакаат да се занимаваат со овој спорт полесно да си ги воочат грешките. Како прво никој не тврди дека се знае и дека се што кажува е 100% точно и проверено истото нормално важи и за мене и нормално дека информацитие кои тука ги пишуваме треба да се земат со резерва, но не ја гледам потребата на поедини членови да исмеваат други со иронични постови и да тврдат дека тие ништо не разбираат, а од друга страна воошто да не сакаат да дадат по некој корисен совет туку само да се шири негативна енергија. Поаѓајќи од мене никогаш не сум навредувал некој од форумов колку и да не сум се слагал со неговото мислење туку напротив сум се трудел да напишам конструктивен пост. И за крај не сите членови на форумот имаат цел да станат екстраа успешни во резултатите што ги постигнат, најголемиот дел од нив имаат доста дуги обврски во текот на денот и мора да балансираат меѓу желбите и можностите. Исто така луѓето кои се професионалци во овој спорт можат да си назначат дека се расположени да даваат совети, но не бесплатно, без непотребно исмевање на другите членови и немам ништо против истите да си заработуваат за информациите и искуството што би ги дале од својата професија
 

Gjoroski

Master in Bodybuilding and Fitness Methods, IFBB
Член од
14 септември 2009
Мислења
1.332
Поени од реакции
998
Што си се раскукал па и ти? Кога јас тебе сум те навредил или сум ти рекол дека ништо не знаеш? Извини, но ако некој тресне глупост, мое морално право е да пишам дека е глупост. За мене конкретно се знае, дека од пред неколку години наназад не давам стручни информации без пари. Тоа го имам секаде објавено. Но тоа не значи дека ќе читам и немо ќе набљудувам се што некој кој не знае пишува и пропагира. Општи инфомрации и основи секогаш казувам како што се. А колку што мозам да видам во потпис кај тебе и ти се обидуваш да не бидеш активен напразно ;)
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
4.346
Поени од реакции
3.754
Ќе сака ли некој да ми пише како да ми изгледа исхраната за еден ден, бидејќи сакам што побргу да качам мускулна маса? Почнав да вежбам, али без исхрана правилна ми се чини дека е џабе.
 
Член од
18 септември 2011
Мислења
259
Поени од реакции
381
Има некој искуство со пилешко мелено месо, мислев да го земам за плескавици да правам од него, доста е ефтино па баш ме интересира дали го има пробано некој и дали се исплати да се јаде.
 

Gjoroski

Master in Bodybuilding and Fitness Methods, IFBB
Член од
14 септември 2009
Мислења
1.332
Поени од реакции
998
Ќе сака ли некој да ми пише како да ми изгледа исхраната за еден ден, бидејќи сакам што побргу да качам мускулна маса? Почнав да вежбам, али без исхрана правилна ми се чини дека е џабе.
За било кој да ти каже како да се храниш во денот, ќе мора прво да знае како си се хранел до сега, да те запознае целосно, па да ти состави мени. Од општи поими до сега неброено е напишано како е потребно да се исхрануваш.
Е сега, за да качиш мускулна маса, никој неможе да го скрати времето. Она што треба сите да го сватат и да си го запаметат е дека за раст и развој на ткива е потребно покрај услови и време. Кое не се скратува со ништо на светот.
Сите почнувате со вежбање, некој случајно ќе купи некоја кутија протеин или греатин и прво нешто што ве инстересира е, заколку време ќе се развијам?!
И што ако некој ви каже за 6 месеци? Ќе вежбате 6 месеци и пота не повеќе?
Она што треба првенствено да го одберете во животот е начин на живеење и според тоа да се водите. Ако сте решиле да станете билдер или да се доведете до мускулеста форма, што е важно дали тоа ќе биде за 3 месеци или за една година?! Друго е ако сте на поминување, па на одреден датум сакате да инспирирате некоја личност, па сега ве интересира дали за тој период можете да успеете во тоа или не. Во тој случај во старт ќе ве разочарам сите. Од причина што нема волшебна формула, не постои начин на скратување на растот и развојот на органите и најбитно е тоа што за да се пренасочи организмот од еден модел и начин на живеење (пример 16 години сте лежеле и јаделе што ќе најдете на маса и сега за 3 месеци сакате да станете Шварци) во друг модел и начин на живеење е потребно време тоа организмот да го примени.
--- надополнето: 18 февруари 2013 во 08:23 ---
Има некој искуство со пилешко мелено месо, мислев да го земам за плескавици да правам од него, доста е ефтино па баш ме интересира дали го има пробано некој и дали се исплати да се јаде.
Мачка во вреќа, ако го купуваш веќе смелено.
 

Мајло

B I S
Член од
22 јуни 2009
Мислења
1.594
Поени од реакции
940
Пред некој ден гледав емисија на Телма,а гостинка беше една госпоѓа во најмала рака би ја нарекол чудна.Беше некој преставник на некоја си алтернативна медицина(не ја гледав целата емисија).Слаѓана Велков мислам дека и беше името на докторката.

Во една прилика кажа дека протеините кои ги конзумираат билдерите немаат никаква врска со нивниот раст на мускулите,туку дека мускулите растат единствено со вежбањето.Нејзиното објаснување беше тоа дека протеините се составени од аминокиселини,а додека аминокиселините биле составени од некои елементи кои ги имало во воздухот,и уствари ние сите сме дишеле амино и преку белите дробови сме ги внесувале. :D

Е сега пошто јас врска немам од овие работи(си вежбам и си јадам),ме интересира вие да кажете нешто,ваше мислење за оваа според мене огромна глупост.

Едит-Сега прогуглав нешто за оваа жена,гледам дека држела предавања во Скопје за алтернативната медицина и слично.Ме интересира од каде и на неа таква смелост да каже вакво нешто,поради тоа што како што сите гледаме светот на бодибилдингот,најголемите шампиони,како главно нешто ги наведуваат протеините.

Ве молам за одговор :)
 
Член од
4 октомври 2008
Мислења
4.014
Поени од реакции
1.247
Во една прилика кажа дека протеините кои ги конзумираат билдерите немаат никаква врска со нивниот раст на мускулите,туку дека мускулите растат единствено со вежбањето.Нејзиното објаснување беше тоа дека протеините се составени од аминокиселини,а додека аминокиселините биле составени од некои елементи кои ги имало во воздухот,и уствари ние сите сме дишеле амино и преку белите дробови сме ги внесувале. :D
Е сега пошто јас врска немам од овие работи(си вежбам и си јадам),ме интересира вие да кажете нешто,ваше мислење за оваа според мене огромна глупост.
Едит-Сега прогуглав нешто за оваа жена,гледам дека држела предавања во Скопје за алтернативната медицина и слично.Ме интересира од каде и на неа таква смелост да каже вакво нешто,поради тоа што како што сите гледаме светот на бодибилдингот,најголемите шампиони,како главно нешто ги наведуваат протеините.

Ве молам за одговор :)
Дада, можно е затоа и евреите сите преживеаа во логорите хранејќи се од воздух :D Теоријата и е благо речена тешка глупост

И праксата и науката имаат потврдено дека високопротеинса диета е основа и за развој на муслулатура и за задржување на мускулатура при диети, т.е. дека ако се намали внесот на аминокиселини нема да има адекватен раст односно ќе се изгуби и дел од мускулната маса така да нема дискусија
 
Член од
5 јули 2008
Мислења
224
Поени од реакции
197
Како може да верувате на некој кој ниту искусил на себе ниту работел со бодибилдери некогаш, да знае само теорија и да е во право.

Какви се тие протеини кои ги внесуваат бодибилдерите, а какви обичните :facepalm: Зар она не пие млеко, не јаде стек, јајца, телешко месо.
„Во една прилика кажа дека протеините кои ги конзумираат билдерите немаат никаква врска со нивниот раст на мускулите„
 

Мајло

B I S
Член од
22 јуни 2009
Мислења
1.594
Поени од реакции
940
Како може да верувате на некој кој ниту искусил на себе ниту работел со бодибилдери некогаш, да знае само теорија и да е во право.

Какви се тие протеини кои ги внесуваат бодибилдерите, а какви обичните :facepalm: Зар она не пие млеко, не јаде стек, јајца, телешко месо.
„Во една прилика кажа дека протеините кои ги конзумираат билдерите немаат никаква врска со нивниот раст на мускулите„
Никој не рече дека веруваме во тоа. Само ја цитирав докторката.Дека сите потребни аминокиселини ние ги вдишуваме преку воздухот,а нели аминото е составот на протеинот,и дека мускулот кои го добиваат бодибилдерите било благодарение само на нивното вежбање.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.729
Поени од реакции
12.162
Никој не рече дека веруваме во тоа. Само ја цитирав докторката.Дека сите потребни аминокиселини ние ги вдишуваме преку воздухот,а нели аминото е составот на протеинот,и дека мускулот кои го добиваат бодибилдерите било благодарение само на нивното вежбање.
Има сешто по телевизиите. Инаку и хемиските елементи на скроб и најлон, па и на сулфурна киселина постојат во воздухот....:)
И ја сум ја гледал на тв, како што ги гледам К-15
 

Kajgana Shop

На врв Bottom